چرا حضور در بازارهای جهانی

1
2
3
4

فرصت های سرمایه گذاری

در بازارهای جهانی شما می توانید بر اساس استعداد و توانایی خود کسب درآمد کنید.

مشارکت و هم افزایی

شاید در قدم بعدی مهم ترین دلیل حضور در بازارهای جهانی استفاده از توان برای هم افزایی است

هک رشد

رشد سریع را می توان دلیل سوم حضور شما در بازار های جهانی دانست

کارآفرینی و ماجراجویی بین المللی

شاید این دلیل جذاب ترین دلیل برای حضور شما در بازار جهانی باشد

14:03

تست 1

00:54

تجارت با پاکستان

کارگزاری فارکس
54:23:00

استخراج بیت کوین

00:25:06

تجارت با عمان

ویدیو های بیشتر

آخرین مطالب

مشاهده همه مطالب

راهنمای جامع معاملات آپشن در بازارهای مالی

این یک تیتر آزمایشی است و تنها برای نمایش اینجا قرار داده است.

راهنمای جامع معاملات آپشن در بازارهای مالی

این یک تیتر آزمایشی است و تنها برای نمایش اینجا قرار داده است.

راهنمای جامع معاملات آپشن در بازارهای مالی

این یک تیتر آزمایشی است و تنها برای نمایش اینجا قرار داده است.

آموزش خرید و فروش بیت کوین به سبک داریک لند

بیت کوین را چگونه خوش قیمت بخریم و یا آن را بفروشیم. خرید بیت کوین در ایران سر دراز دارد. بیت کوین 11 ساله شد اما هنوز در ایران هیچ صرافی رسمی مجوز فعالیت برای خرید بیت کوین در ایران ندارد و هر روز هم شاهد کلاهبرداری اشخاص و یا برخی سایت ها در این زمینه هستیم.اول از همه تکلیفتان را روشن کنیم تا الان که دی ماه 98 است هیچ سایت و یا صرافی به طور رسمی و زیر نظر بانک مرکزی برای خرید و فروش ارز دیجیتال وجود خارجی ندارد. اگر سایتی این ادعا را انجام داد قطعا دنبال اهداف دیگری است.

آموزش خرید بیت کوین

 

انگیزه خرید و فروش بیت کوین

به قول دوستی، برای یک کالا مثل طلا، بیت کوین یا حتی دلار برخی از افراد هستند که فکر میکنند قیمت کالا خیلی بالا هست و قصد فروش ان کالا را دارند و در همان زمان و مکان برخی از افراد فکر میکنند این قیمت کالا ارزان است و دنبال خرید اون کالا هست فرقی هم نمی کند ایران باشد یا هر جای دنیا

خوبی بازار جهانی هم هست که شما میتوانید در هر قیمتی بیت کوین خودتان را بخرید و یا بفروشید و این موضوع اصلا ربطی به موضع تحلیل گران ندارد.

حجم گردش خرید و فروش بیت کوین میزان بالایی است در صرافی های بین المللی در نتیجه شما می توانید هر موقع از شبانه روز اقدام به خرید و فروش ان بکنید. در این اموزش به طور جامع سعی می کنیم ویژه ترین و بهترین اموزش خرید و فروش بیت کوین را به شما عرضه کنیم.

خریدن بیت کوین یا فروختن بیت کوین

اول تکلیف خودتان را مشخص کنید دنبال خرید بیت کوین هستید و یا فروش ان و یا این که تازه با بیت کوین اشنا شده اید و دوست دارید و بدانید اگر روزی بیت کوین خریدید و چند روز بعد خواستید ان را بفروشید باید چه کاری انجام بدهید.

قدم اول خرید بیت کوین

پول شما چیست؟ اگر داخل ایران هستید باید به سراغ تبدیل ریال به بیت کوین باشیم و روش های امن را برای  شما بازگو کنیم و اگر خارج ایران هستید کار خیلی راحت تر و شیرین تر است البته قبل خرید بیت کوین سری به مقررات مالیانی بزنید تا بدانید خرید و فروش بیت کوین در کشور شما مشمول مالیات می شود یا خیر

اموزش خرید بیت کوین در ایران

به چند روش شما می توانید ریال خودتان را به بیت کوین تبدیل کنید.

صرافی های مجاز فروش بیت کوین

علی رغم پیش نویس بانک مرکزی مبنی بر این که تعدادی از صرافی های خرید و فروش ارز می توانند اقدام به خرید و فروش بیت کوین و رمز ارزها کنند اما تا کنون به طور رسمی هیچ صرافی مجاز به خرید ویا فروش بیت کوین نیست.در اینده اگر بانک مرکزی این صرافی های مجاز  را اعلام کرد ما هم در اینجا به نقد و بررسی ان خواهیم پرداخت.

سایت های شناخته شده در فضای مجازی

برای خود من اولین خرید بیت کوین از طریق این سایت ها بود و هم اکنون هم این سایت ها تعدادشون روز به روز در حال افزایش هست. متاسفانه برخی از این صرافی ها اقدام به کلاهبرداری کردند و برخی دیگر چون سایت امنییت بالایی ندارد اطلاعات شما در دست هکر ها افتاده است. پس مراقب باشید.در اینجا به چند مورد از این سایت ها تا الان برای کابر ایجاد مشکل نکرده اند به طور موردی بررسی می شود.

بررسی صرافی نوبیتکس برای خرید و فرشو بیت کوین و دیگر رمز ارزها

صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

صرافی نوبیتکس را می توان جز اولین سایت های صرافی ارز دیجیتال با شکل و شمایل امروزی دانست. در این صرافی می توانید با تعیین هویت در 24 ساعت روز مشغول به خرید و یا فروش بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده شوید.

بررسی سایت والکس برای خرید بیت کوین و فروش آن
بررسی سایت والکس

این سایت یک سایت نسبتا شناخته شده در بازار خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال محسوب می شود. این سایت که محل فیزیکی ان مستقر در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف می باشد می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد قدم اول ثبت نام در این سایت است و پس ان مانند هر سایت دیگر باید اقدام به احراز هویت کنید. یک کارت شناسایی معتبر و یک عکس سلفی

پس از تایید هویت می توانید به سراغ شارژ کیف پول و خرید بیت کوین بروید.

روش دوم خرید و یا فروش بیت کوین: خرید تتر و مبادله در صرافی های جهانی

خرید بیت کوین در ایران

خرید بیت کوین از صرافی های بین المللی راه دیگر خرید و فروش بیت کوین که از نظر اقتصادی می تواند به نفع شما باشد اما خطرات خودش را دارد. برای این کار شما باید کمی تا قسمتی آموزش پیشرفته ای دیده باشید چرا که صرافی های بین المللی مانند صرافی بایننس همگی کشور ایران را در لیست تحریم خوشان قرار داده اند.

متاسفانه در این سایت ها شما نمی توانید اکانت خودتان را توسط کارت بانکی ایران شارژ کنید.به همین خاطر می بایست از سایت هایی که به شما تتر یا دلار دیجیتال وبمانی می فروشند اقدام به تبدیل ریال خود به تتر یا وبمانی کرده و سپس در سایت های صرافی با واریر تتر یا وبمانی خود و تبدیل آن در لحظه به بیت کوین،صاحب بیت کوین شوید.حسن این کار این است دست شما برای خرید و فروش لحظه ای بیت کوین باز می شود و می توانید در زمان مناسب بیت کوین خود را بخرید و یا بیت کوین خود را در زمان مناسب که قیمت بیت کوین افزایشی شده است بفروشید.اما خب اگر موارد امنیتی را رعایت نکنید دچار مشکل می شوید.

زمان مورد نیاز: 5 دقیقه.

چگونه بیت کوین بخریم

 1. کیف پول بیت کوین نصب کنیم

  قبل ار خرید بیت کوین نصب یک کیف پول مطمئن می تواند خیال شما را از دزیده نشدن بیت کوین های شما راحت کند. برخی از کسانی که تازه به جمع خریداران بیت کوین می پیوندند شاید این موضوع را سرسری بگیرند و به راحتی از کنار آن عبورکنند اما در حقیقت اگر خرید بیت کوین را به چشم یک سرمایه گذاری میان مدت و یا بلند مدت می بینید.پس حتما یک کیف پول مناسب تهیه یا نصب کنید.کیف پول لجر نانو ایکس

 2. یک اکانت در یک صرافی ارز دیجیتال معتبر ایجاد کنیم

  برای خرید مناسب بیت کوین و پرهیز از نوسانات لحظه ای بیت کوین بهتر است در یک صرافی ارز دیجیتال یک حساب باز کنیم.در این مرحله می بایست حتما با IP غیر ایرانی در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنید چرا که در بخش قوانین اکثر صرافی های ارز دیجیتال از معامله با کاربران ایرانی منع شده اند.
  صرافی ارز دیجیتال باینانس

 3. اقدام به خرید یک ارز دیجیتال ثابت مانند تتر کنیم

  تتر را می توان دلار دیجیتال هم نامید و ارزش هر تتر معادل یک دلار است.مزیت تتر را نوسان کم آن در طول زمان است.این را هم بدانید اصلا مناسب نیست که شما تتر را برای مدت طولانی نگه داری و یا اصطلاحا HODL کنید چرا که قیمت تتر هم می تواند نوسان داشته باشد و شما از نوسان آن متضرر شوید.پس بهتر است بعد از تبدیل بیت کوین به تتر آن را در صرافی های ایرانی به ریال تبدیل کنید.
  ارز دیجیتال تتر

 4. ارز دیجیتال تتر خود را به بیت کوین تبدیل کنیم

  در صرافی ارز دیجیتال تترهای خودتان را به بیت کوین در زمان مناسب که قیمت بیت کوین کم نوسان است تبدیل کنید.برای فروش بیت کوین هم می توانید این کار را بر عکس انجام دهید خوشبختانه حجم معاملات روزانه بیت کوین در صرافی های بین المللی به قدری بالا است که شما در هر ساعت شبانه روز می توانید به راحتی بیت کوین خود را به تتر و بالعکس را انجام دهید.
  تبدیل تتر به بیت کوین

 5. بیت کوین خود را از صرافی خارج کرده و به کیف پول خود منتقل کنیم

  در قدم آخر بهتر است بیت کوین های خودتان را به خاطر موارد امنیتی در صرافی ارز دیجیتال نگه ندارید و به کیف پول منتقل کنید.این مورد به اهمیت قدم اول که شما می بایست حتما برای خرید بیت کوین کیف پول آن را از قبل تهیه کرده باشید اشاره می کند.
  بیت کوین

بیت-کوین-ارز-دیجیتال
بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه سال 2009 ایجاد شده است. بیت کوین توسط فرد یا گروه ناشناسی که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کردن به وجود آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شاید درک این موضوع که اصلا ارز دیجیتالی به چه صورت میباشد؛ برای شما سخت باشد؛ و سخت تر باور این موضوع که با این ارز میتوان خرید و فروش انجام داد؛ سرمایه گذاری کرد؛ یا حتی سفارش آنلاین با آن انجام داد!

در این مقاله میخواهیم به معرفی صفر تا صد بیت کوین بپردازیم؛ از تاریخچه آن تا تمام نکات و مسائل مربوط به خرید و فروش بیت کوین؛ پس اگر قصد کار با بیت کوین رو دارید این مقاله رو از دست ندین.

 

بیت-کوین-چیست
معرفی بیت کوین

 

معرفی بیت کوین

شاید تا حالا در مورد بیت کوین زیاد در اطراف خود شنیده باشید؛ و حتما اولین سوال شما از خودتان این باشه چطور می توان پولی را داشت که هویت آن ناشناخته باشد ملموس نباشد و هیچ نهادی در پشت آن نباشد.

خوب تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که علت اصلی تورم پول هایی که توی بانک داریم چه میتواند باشد؟
یک لحظه به این موضوع فکر کنید؛ که پولی داشته باشیم که توسط خود ما (مردم) کنترل شود و هیچ بانکی در پشت آن نباشد و فقط در بستر اینترنت تولید شود.

 

 

معرفی بیت کوین
معرفی بیت کوین به زبان ساده

خیلی خلاصه بخواهیم حواب شما را داده باشیم بیت کوین نوعی پول دیجیتال هست و همانطور که شما می توانید از پول برای حفط ارزش و یا خرید اجناس استفاده کنید با بیت کوین هم می توانید برای خرید در دنیای دیجیتالی و یا حتی حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم ها محافظت کنید.

یعنی اگر شما با مراجعه به بانک و استفاده از کارت بانکی خود می توانید از کارت بانکی خود پول برداشت کنید با بیت کوین هم این قضیه ساده است و تاکنون 6000 دستگاه ATM هم در سراسر دنیا نصب است. آمار تعداد دستگاه های خودپرداز بیت کوین را می توانید از  سایت coinatmradar در بیاورید.

 

 

 

خودپرداز-بیت-کوین
نقشه جهان برای خود پردازهای بیت کوین

همانگونه که در نقشه محل قرار گیری خودپردازهای بیت کوین مشخص است بیشترین دستگاه های ATM بیت کوین در کشور آمریکا و پس از آن در اروپا است. در ایران که تاکنون هیچ دستگاه خودپرداز بیت کوین ثبت نشده است و در منطقه هم این دستگاه ها در ترکیه و دوبی یافت می شوند. در حقیقت شما با داشتن نقشه خودپرداز های بیت کوین می توانید در سفرهای بیت کوین همراه خود داشته باشید و به وسیله خودپردازها به پول محلی آن کشور تبدیل کنید.

 

تاریخچه پول

در زمان قدیم معمولا معامله کالا با کالا بر حسب نیاز افراد رواج داشت؛ مثلا یکی از اقلام خوراکی با یک کالای مورد نیاز دیگر اما مشکلی که در این میان پیش می آمد این بود که آیا ارزش کالاهای جابه جا شده با هم یکسان است؟ همین مشکل باعث به وجود آمدن ابزار واسطه ای به نام پول شد؛ که بارها شکل آن در تاریخ عوض گردید.

 

 

تاریخچه بیت کوین
تاریخچه پیدایش بیت کوین

پول به خودی خود هیچ ارزشی ندارد. پول می تواند یک پوسته، یک سکه فلزی یا یک تکه کاغذ یا یک تصویر تاریخی روی آن باشد، اما ارزشی که افراد روی پول به وجود می آورند؛ که هیچ ارتباطی با ارزش فیزیکی پول ندارد. به وسیله یک مبادله، یک واحد اندازه گیری و … برای آن ارزش به پول به مردم این امکان را می دهد تا کالاها و خدمات را بصورت غیر مستقیم تجارت کنند و قیمت کالاها را درک کنند.

 

 

 

آیا بیت کوین ارزش ذاتی دارد؟

منتقدان بیت کوین دوست دارند در مورد این نقص بیت کوین صحبت کنند. استدلال آنها به طور معمول به این صورت است: «بیت کوین را نمی‌توان به عنوان پول استفاده کرد، زیرا هیچ ارزش ذاتی به عنوان یک پول دارای پشتوانه مالی مثل طلا ندارد و برای همین نمی‌توان از آن به طور گسترده برای خرید کالا استفاده کرد.

برای اینکه یک پول پایدار باشد، ابتدا باید برای خرید کالاهای دیگر مورد پذیرش قرار گیرد و از آن استفاده شود و به تدریج به مرور زمان تبدیل به پول شود. به عنوان مثال: از آنجا که از طلا در مبادلات استفاده می‌شود، مردم به طور طبیعی آن را ذخیره می‌کنند تا ارزش خود را ذخیره و حفظ کنند.»

 

بیت کوینرها یا طرفداران بیت کوین استدلال‌های قانع کننده زیادی را در مقابله با این نظر مطرح کرده‌اند:

 1. ارزش ذاتی یک مقوله ذهنی است
 2. بیت کوین ارزش ذاتی را برای پرداخت‌های مقاوم در برابر سانسور دارد.

 

در اینجا ما هم این نظر را داریم که منتقدان بیت کوین درست می‌گویند. بیت کوین به عنوان یک کالا یا یک ارز مبادله‌ای دارای پشتوانه «ارزش ذاتی» ندارد، اما این یک ویژگی عالی برای بیت کوین (و سایر رمزارزها در جهان) است.

 

بیت کوین هیچگونه ارزش ذاتی ندارد و این یک ویژگی عالی است

 

بیت کوین به جای قفل کردن یا در انحصار قراردادن منابع مفید برای ذخیره ثروت، به بشر این توانایی را می‌دهد که ثروت خود را عاری از هزینه ذاتی مربوط به ذخیره کالاها، ذخیره کنند. این ذخیره جهانی در دسترس و دائمی ثروت، بستری محکم برای اقتصاد آینده سراسر جهان فراهم می‌کند.

با حرکت وجوه از سایر انواع دارایی به سمت بیت کوین، این روش عرضه جدید دارایی، دسترسی بهتری برای مسکن ارزان قیمت، محیط‌ های شهری احیا شده، کالاهای مصرفی با کیفیت بالاتر و موارد دیگر فراهم می‌کند.

بله، بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد و برای همین باید شکرگذار این اختراع باشیم.

 

رابطه بلاک چین و بیت کوین

بیت کوین اولین تجربه عملی استفاده از بلاک چین است و آن هم چه تجربه موفق عملی از آن. در حال حاضر هم خیلی از افرادی که بلاک چین تدریس می کنند اول به سراغ بیت کوین می روند و بیت کوین تدریس می کنند.

البته همانطور که بیت کوین مسیر پیشرفت را طی می کند بلاک چین هم در حال پیشرفت است و انواع و اقسامی به خود دیده است از بلاک چین عمومی که نمونه معروف آن بیت کوین است تا بلاک چین خصوصی. در حقیقت به طور کاربردی ما دو نوع بلاک چین عمومی و خصوصی داریم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین می توانید به مقاله بلاک چین چیست؟ بروید.

 

رابطه بیت کوین و بلاک چین
رابطه بیت کوین و بلاک چین

بلاک چین عمومی

بر اساس آخرین پیشرفت‌های علمی، پروتکل‌های عمومی بلاک‌چین مبتنی بر الگوریتم‌ اجماع اثبات کار (POW) و به صورت منبع باز بوده و هر کسی می‌تواند بدون مجوز خاصی در آن مشارکت داشته باشد.

1- همه می توانند کد را دانلود کرده و شروع به ایجاد یک گره ی عمومی بر روی سیستم خود کنند و سپس در روند اجماع (فرآیندی که در آن وضعیت فعلی و اینکه چه بلوک‌هایی می‌توانند به زنجیره اضافه شوند، مشخص می شود) مشارکت کرده و اعتبار معاملات را در شبکه تعیین نماید.

2- هر کسی در هر کجای دنیا می تواند تراکنش ها را از طریق شبکه ارسال کرده و در صورتی که تراکنش معتبر شناخته شد انتظار داشته باشد که آن را در بلاک چین ببیند.

3- در بلاک‌چین های عمومی هرکسی می تواند تراکنش را ببیند. معاملات شفاف ولی به صورت ناشناس و مستعار هستند.

مثال بلاکچین های عمومی: بیتکوین، اتریوم، مونرو، دش، لایتکوین، دوج کوین و …

 

بلاک چین خصوصی

بلاک ‌چین های مشارکتی تحت رهبری یک گروه اداره می شوند. برخلاف بلاکچین های عمومی، همه‌ی افراد اجازه ی دسترسی و شرکت در روند تایید معاملات را ندارند. در این نوع بلاک‌چین ها سرعت بالاتر (مقیاس پذیری بالا)  و حریم خصوصی تراکنش ها بیشتر است. بلاک‌چین های مشارکتی بیشتر در فعالیت‌های بانکی مورد استفاده قرار می گیرد. و در آن فرآیند اجماع توسط یک گره‌ی از پیش انتخاب شده، کنترل می شود.

شبکه بلاک چین خصوصی

برای مثال در یک بلاک چین مشارکتی که از 15 موسسه ی مالی تشکیل شده باشد، هر کدام از این موسسات به عنوان یک گره عمل می کنند. و برای اینکه تراکنش صورت گیرد حداقل باید 10 گره آن را تایید کنند (سقف تایید تراکنش تعیین می شود) تا تراکنش معتبر شناخته شود. حق دیدن بلاک‌ چین می تواند عمومی و یا فقط محدود به اعضا باشد.

مثال بلاکچین های مشارکتی: R3  (بانک‌ها)، EWF   (انرژی)، B3i (بیمه) و کوردا (Corda) است.

 

بیت کوین چگونه باعث حذف بانک می شود؟

می توان نقطه قوت بیت کوین را حذف بانک به عنوان یک نهاد مرکزی دانست. در حقیقت بیت کوین با استفاده از تکنولوژی بلاک چین که در یک مقاله مفصل نسبت به آن نوشته ایم توانسته است به عنوان اولین تجربه حذف نهاد مرکزی در یک مفهوم دیجیتالی باشد. این کار واقعا یک انقلاب است. اینکه هیچ شخص و یا یک نهاد مرکزی این ارز دیجیتال را کنترل نمی کند.

 

 

غیرقابل بودن ردیابی بودن بیت کوین

آیا بیت کوین غیر قابل ردیابی است؟ این سوال را می شود به چند روش جواب داد. جواب عامیانه این است که بیت کوین غیر قابل ردیابی است و یک کاربر می تواند با ساخت یک کیف پول بدون اهراز هویتی خود بتواند بیت کوین را انتقال دهد اما خب این نگاه برای یک کابر عادی درست است و این نقل و انتقال به راحتی قابل ردیابی است پس این تا این جای قضیه.

 

غیرقابل بودن ردیابی بودن بیت کوین

البته این که چه کاری باید انجام دهیم تا بیت کوین تا جای ممکن غیر قابل رد یابی باشد جزو موضوعات لبه علم بیت کوین است کیف پول های هم برای این کار امده است و تکنیک های هم برای آن عملی شده در بخش کیف پول به آن اشاره می کنیم. کیف پول ساتوشی را می توان جزو پیشتازان این امر دانست. سعی می شود در مقاله ای هم به آن شاره کرد.

 

تورم و چاپ بیت کوین

یکی دیگر از حسن های بیت کوین که آن را از دیگر ارزهای دیجیتال جدا کرده است موضوع چاپ بیت کوین و یا همان تعداد بیت کوین های در گردش است.

در مقاله معرفی بیت کوین در اکتبر 2008 که توسط ساتوشی ناکاموتو ارائه شد به این موضوع اشاره شد که تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون خواهد بود. این که چرا عدد 21 میلیون انتخاب شده است تاکنون حواب قانع کننده ای برای آن نداریم اما یک استدلال بر این اصل استوار است که در زمان معرفی بیت کوین تعداد کل پول های در گردش 21 تریلیون دلار بوده است و ساتوشی با در نظر گرفتن این که کل این سرمایه اگر وارد بیت کوین شود قیمت بیت کوین به یک میلوین دلار خواهد رسید و برای خرج کردن آن واحد ساتوشی را معرفی کرد که یک میلیونیوم بیت کوین است و  و مقدار آن در ضورت رسیدن بیت کوین به یک میلیون دلار یک سنت خواهد بود.

رابطه بان ک و بیت کوین

بیت کوین کمی شبیه طلا است. اگر بیت کوین از صد درصد رشد تولید طلا در طی یکصد سال گذشته تقلید کند، تعداد فعلی بیت کوین ها 16،651،130 به وسیله تاریخ بسته شدن ساتوشی در سال 2140 به 116 میلیون واحد می رسید، بسیار بیشتر از 21 میلیونش. اگر بیت کوین با نرخ رشد تاریخی بالاتر ۲.۵ درصد برابری کند، به ۳۴۷،۱۱۹،۶۱۴ واحد خواهد رسید. همانطور که کندال نتیجه‌گیری می‌کند، محدودیت ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در طول زمان به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کسی اهمیت می‌دهد که در سال ۲۱۴۰ چه اتفاقی می‌افتد، زمانی که الگوریتم ساتوشی در استخراج بیت کوین متوقف شده است! ما اکنون در یک بحران هستیم، با بدهی و دیگر تعهدات دولتی که به تنهایی بیش از ۱۰۰ تریلیون دلار در ایالات‌ متحده در حال افزایش هستند، بزرگ ‌تر از محصول ناخالص جهانی ۷۸ تریلیون دلار و با بدهی جهانی به ارزش ۲۵۷ هزار میلیارد دلار. من یک انحراف اندک را به عنوان یک اصلاح‌کننده معقول برای بدهی تصور کردم که در حال حاضر اقتصاد جهان را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد و بدهی‌های آن فراتر از نرخ رشد تولید ناخالص جهانی است.

 

چه کسی بیت کوین را ساخته است؟

این سوال از یکی از پر تکرارترین سوال هایی است که در سمینارها  و همایش ها پرسیده می شود. سازنده بیت کوین کیست و چه نفعی از بیت کوین می برد که بیت کوین را ایجاد کرده است. این که ساتوشی چه سودی از بیت کوین می برده است که حداقل از یک جنبه اش مشخص است و این که در حال حاضر و با فرض در اختیار داشتن تعداد یک میلیون بیت کوینی که در سال های ابتدایی توسط این شخص استخراج شده است اون اکنون یک میلیاردر خودساخته است.

 

ساتوشی ناکوموتو و فناوری بلاک‌چین

در اکتبر 2008، یک مرد یا زن یا گروه ناشناس که خود را ساتوشی ناکوموتو خوانده بودند، مقاله‌ای را منتشر کردند که پایه و اساس بیت کوین را پایه گذاری کرد.

 

مخترع بیت کوین کیست؟

این مقاله باعث شد تا پایه‌های اساسی جامعه آنلاین متزلزل شود و برای اولین بار ما مدلی بر اساس رمزاقتصاد داشتیم که کار می‌کرد. نحوه تفاوت آن از سیستم‌های غیر متمرکز قبلی، این بود که مردم اکنون در واقع انگیزه اقتصادی برای «پیروی از قوانین» داشتند. اما بیش از آن، نبوغ واقعی فناوری بلاک‌چین در چگونگی دور زدن مسئله ژنرال بیزانس برای ایجاد یک سیستم اجماع کامل نهفته است.

 

 

 

 

پشتوانه بیت کوین چیست؟

این هم سوال پرتکراری است که پشتوانه بیت کوین چیست و بیت کوین پشتوانه ندارد. به راستی اگر صبح از خواب بلند شدیم و دیدیم که بیت کوین دیگر نیست چه کار کنیم و این که بیت کوین دارای حباب است چون قیمت مشخصی ندارد و یا به اصطلاح اهل فن کف قیمت بیت کوین چقدر است. جواب این سوال اخر که کف قیمت بیت کوین چقدر است که به طور مفصل و در بخش آموزش استخراج بیت کوین در همین مقاله توضیح می دهیم. اما جواب سوال اول این که بیت کوین نیازی به پشتوانه ندارد تا زمانی که کد آن به درستی کار کند و دراز مسیر خود تغییر جهت ندهد و پشتوانه بیت کوین مردمی هستند که به آن اعتماد دارند. تاز مانی که بیت کوین غیر متمرکز است و مهم تر آن که تعداد بیت کوین ها 21 میلیون خواهد بود و تقلبی در آن دیده نمی شود پس به آن اعتماد کنید.

 

شخصیت بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین دارای شخصیت است. این را از ما بپذیرید و این آقا یا خانم بیت کوین داستان ما تاریخ تولد هم دارد بعدا در مورد این تاریخ تولد و این که چرا مهم است با شما صحبت خواهیم کرد. اما بدانید اولین بیت کوین در تاریخ 3 ژانویه 2009 متولد شد. و این تاریخ می تواند در نوعی تحلیل که به آن تحلیل نجومی می گوییم اثرگذار باشد. فعلا بیخیال این بحث می شویم تا به وقت آن

 

 

بیت کوین چه مزایایی دارد؟

حالا  ویژگی های مثبت و منفی بیت کوین را بررسی می کنیم.

هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکان پذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت کوین به کاربرانش اجازه می دهد دسترسی 24 ساعته به موجوی حساب خودشان داشته باشند.

یکی از بزرگ ترین مزیت های بیت کوین را می توان هزینه نقل و انتقال بیت کوین و یا همان فی تراکنش بیت کوین دانست در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام می گیرد. کاربران می توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد. در حقیقت در بیت کوین هزینه تراکنش تا حدود زیادی اختیاری است.

تراکنش های بیت کوین به لطف استفاده از بلاک چین امن است و قابل هک نیست و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. البته برگشت ناپذیر بودن تراکنش های بیت کوین می تواند گاهی اوقات ایجاد دردسر هم بکند و شما با ارسال نادرست دیگر دستتان به هیچ کجا نمی رسد.پس مراقب باشید.

حتما کلمه فیشینگ یا همان دزدی شدن اطلاعات کارت بانکی را شنیده اید. فیشینگ یکی از معایب بزرگ سیستم سنتی می باشد. اما در این سوی قضیه کاربران بیت کوین بر تراکنشهای خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند.

به لطف استفاده از بلاک چین در سیستم بیت کوین، تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت کوین به سادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست و می توان آن را بلافاصله راستی آزمایی کرد. هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و سیستم مرکزی بیت کوین را از نظر شفافیت، بیطرفی کامل و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.

 

بیت کوین چه معایبی دارد؟

البته این مورد هم گاهی موارد می تواند برای سرمایه گذاری مفید باشد. بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند و صرافی های بیشتری برای خرید و فروش بیت کوین به وجود می آیند چرا که مزایای آنرا می خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده های این شبکه بهره جست.

ارزش کلی بیت کوین های در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت کوین استفاده می کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است یا به اصطلاح حجم بازار رمز ارزها کوچک و کم عمق است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیتهای تجاری و اخبار نگران کننده و یا اخبار سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری بر روی بیت کوین می تواند قیمت آن را تحت شعاع خودش قرار دهد. البته به مرور زمان و با رشد و بلوغ بیت کوین انتظار می رود این ناپایداری و نوسانات قیمت بیت کوین روز به روز کاهش پیدا کند.

بیت کوین هم اکنون یک موجود 11 ساله است. نرم افزار بیت کوین هنوز نسخه آزمایشی خود را دارد که مدام در حال به روز رسانی است و ویژگی های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی ها و سرویس های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امن تر و برای توده مردم دسترس پذیرتر بسازند.

 

چگونه در بیت کوین سرمایه گذاری کنم؟

اول از همه با شما کمی رو راست باشیم. اینکه شما در بیت کوین سرمایه گذاری کنید و یا نکنید برای ما درآمدی ندارد و بیت کوین یک شبکه هرمی نیست که شما با خرید بیت کوین موجب سود ما شوید.

پس سرمایه گذاری در بیت کوین یک موضوع کاملا شخصی است. اما به ذکر یک نکته فقط بسنده می کنیم که تعدا بیت کوین ها 21 میلیون بیشتر نخواهد بود و تا کنون بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است و تا سال 2028 این عدد به 20 میلیون 500 هزار بیت کوین استخراج شده می رسد.

سرمایه گذاری در بیت کوین
سرمایه گذاری در بیت کوین و استخراج بیت کوین

یعنی تا 10 سال دیگر فقط 500 هزار بیت کوین قابل استخراج می ماند و آخرین بیت کوین هم سال 2140 استخراح خواهد شد. این شما و سال های پیش رو و 500 هزار بیت کوین باقی مانده

آموزش سرمایه گذاری

آموزش سرمایه گذاری امن ترین و پردرآمدترین روشی هست که شما می توانید برای خودتان انجام دهید.این مقاله را با این جمله شروع کردیم که آموزش اصولی و با برنامه می تواند از هر نوع سرمایه گذاری دیگر برای شما در بلند مدت و یا حتی کوتاه مدت منفعت بیشتری داشته باشد. در خقیقت این شما هستید با آموزش دیدن می تواندید در این بازار پر تلاطم این روزهای کشور بتوانید به دنبال سودهای بالا در کسب و کار خود باشید و خیال خودتان را برای روزهای میان سالی و پیری راحت کنید.پس با ما در سایت داریم لند همراه باشید.

سرمایه گذاری

قدم صفر آموزش سرمایه گذاری

از عمد اسم آن را قدم صفر گذاشتم در این سال ها که در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کردم و هم به در کلاس ها و سمینار ها سرمایه گذاری در بازار های مختلف را آموزش داده ام به جرات می توانم بگویم که اگر به فدم صفر سرمایه گذاری بی توجه باشید قطعا در آینده ضررهای سنگینی را باید به دوش بکشید. آن هم روانشناسی معامله گری است بازاری های سنتی به آن شم معامله گری و این جدید تر ها به آن هوش مالی هم گفته می شود.

پاول ساموئلسون اقتصاددان آمریکایی

سرمایه‌گذاری شبیه مشاهده کردن رشد آهسته چمن یا خشک شدن رنگ روی دیوار است. اگر به دنبال هیجان‌های زودگذر هستید بهتر است به شهربازی بروید!

هوش مالی با چاشنی روانشناسی

این جمله بالا بسیار مهم است خیلی ها در ایران ادعا هوش مالی دارند و حتی همایش آن را هم برگزار می کنند اما در عمل سرمایه گذاری بلد نیستند بگذارید با یک جمله این بحت را ادامه دهیم

چند جلسه ای که شنا رفته باشید احتمالا متوجه این می شوید که در قسمت کم عمق که عمدتا شلوغ تر هم هست و 90 درصد ادم های شناگر هم آن جا هستند همه در حال آموزش دادن اخرین متدهای روش های آمورشی هستند کمی سرتان را برگردانید می بینید که در عمق سه متری نه کسی ادعایی داره و نه این که کسی به کسی آموزش میدهد و آدم ها خیلی آرام مشغول شنا کردن هستند حالا در ایران آدم هایی که چگونه ثروت مند شویم آن هم یک شبه را به شما آموزش می دهند و با قیمت بالایی می فروشند هم بر این داستان استوار است

در دنیای واقعی باید اول روی روانشناسی خود تمرکز کنید تا این که سراسیمه به دنبال روش های سرمایه گذاری و از این شاخه به آن شاخه پریدن باشیدنه تنها شما را خسته می کند بلکه برآیند این همه فعالیت از این کسب کار به آن کسب و کار و این سرمایه گذاری به آن سرمایه گذاری شما را ختسه و ود رنهایت باعث از بین رفتن اندوخته شما می شود.روانشناسی مالی آن قدر مهم است که شما باید در قدم اول قبل از شناخت بازار و روشهای  سرمایه گذاری به سراغ شناخت خودتان بروید و در این زمینه هیچ کس بهتر از خودتان، خودش را نمی شناسد. اگر نتوانید بروی ترس و طمع خود مسبط باشید حتی اگر نقشه یک گنج هم به شما بدهند هم بی فایده خواهد بود. درآن طرف دنیا قبل ازآن به شخص بخواهند پیشنهاد سرمایه گذاری بدهند به آن یک پرسشنامه روان شناسی می دهند تا ببینند درجه ریسک آن شخص در چه حد است. برای کسی که نمی تواند ریسک بالایی را تحمل کند بزرگترین اشتباه ان است که به آن پیشنهاد سرمایه گذاری و یا حتی مهامله کردن در ارزهای دیجیتال را بدهید

قدم اول آموزش سرمایه گذاری آشنایی با بازارهای جهانی

شناخت بازارهای جهانی و پیدا کردن روابط علت و معلولی آن می تواند شما را حتی در کسب و کار های داخلی شما جلو بیندازد.در حقیقت امروزه چه ما بخواهیم و چه ما نخواهیم ما می بایست در تعامل با یک بازار جهانی باشیم نواسات قیمت آن را بپیذیم و با وقواعد آن خود را منطبق کنیم.

نگاهی به قیمت گندم در بازارهای جهانی در 200 سال گذشته بکنید تا کمی متوجه صحبت من شوید

 

بالا و پایین شدن قیمت بر اساس عوامل سیاسی و یا حتی بحران های اقتصادی در نمودار کامل مشخص است. حتی اگر زمان جنگ جهانی اول و دوم را هم نمی دانید می توانید با نگاهی به نمودار زمان آن را حدس بزنید.

پس در قرن 21 و آن هم راه اندازی یک کسب و کار و یا حتی یک سرمایه گذاری در بازارهای داخلی ایران بدون توجه به بازارهای جهانی امری ساده لوحانه است.پس همین امروز آموزش سرمایه گذاری را شروع کنید.بزرگترین بازار جهانی در دنیا بازار فارکس و معاملات آن در رور بیش از 4 هزار میلیارد دلار است. عدد کمی نیست. پس نیاید انتظار داشته باشیم شما این حجم از گردش پول را نادیده بگیرید.آموزش فارکس راه را برای شما برای حضور در این بازار روشن می کند

آشنایی با فارکس

در اصل، بازار فارکس مکانی است که بانک‌ها، کسب و کارها، دولت‌ها، سرمایه گذاران و معامله‌گران در آن گرد هم می‌آیند تا ارزهای مختلف را معامله و مبادله کنند. از این بازار به عنوان بازار فارکس، بازار ارز، بازار تبدیل ارزهای خارجی یا بازار ارزهای خارجی یاد می‌شود. این بازار،  بزرگترین بازار سیال در دنیا بوده و میانگین تراکنش روزانه‌ی آن ۳٫۹۸ تریلیون دلار است.

البته امروزه شما می تونید کالاهای کشاورزی و معدنی را هم در بازار فارکس مبادله کنید. از این دست کالا ها می توان به گندم برنج قهوه و برای کالاهای معدنی به طلا و مس آلومنیوم و… اشاره کرد.

بازار فارکس در تمامی ساعات شبانه روز و پنج روز در هفته فعال بوده و مهم‌ترین مراکز معاملات آن در لندن، نیویورک، توکیو، زوریخ، فرانکفورت، هونگ کونگ، سنگاپور، پاریس و سیدنی قرار دارند.

پس این که شما صادر کننده محصولات به کشور هند هستید و از نوسانات قیمت ارز این کشور نسبت به دلار خبر ندارید قطعا در آینده شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. شما هنوز در دنیای سنتی خود به سر می برید

در اینجا هدف اصلی ما آموزش معامله گری در بازار فارکس نیست بلکه یاد گرفتن اصول و قواعد بازار جهانی از معامله کردن در آن در الویت است. اما به برای خلی از اشخاص هم معامله کردن در بازار فارکس و دنبال کردن اخبار فارکس جذابیت زیادی دارد

معامله گری در فارکس

معامله‌گر فارکس بودن نسبت به هر شغل دیگری در دنیا، شگفت انگیزترین سبک زندگی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. رسیدن به این مرحله آسان نیست، اما اگر مصمم و منظم باشید،قدم به قدم صفر سرمایه گذاری مراجعه کنید و ابتدا روی روانشناسی معامله گری تمرکز کنید

این چند مقاله هم البته می تواند به شما کمک کنید

قدم دوم : سرمایه گذاری در بیت کوین و رمز ارزها

کسی از فردا هم خبر ندارد چه برسد به چند سال آینده اما آینده پژوهان پیش بینی می کنند که در چند سال آینده سیستم مالی و بانکی دنیا به وسیله بلاک چین تغییر مهمی را تجربه می کند. مثال هم می زنند و مثال ها در مورد آمدن اینترنت و ظهور پست الکترونیکی و از بین رفتن نامه نگاری ها بود. باید دید در این موضوع هم چقدر این پیش روی امکان پذیر است.

بیت کوین و رشد تفکر بلاک چین

نگاهی به رشد بیت کوین در این سال ها که نزدیک به 10 سال می شود مشخص می شود تا کنون بیت کوین بد عمل نکرده است و توانسته است نگاه سرمایه گذاری در بیت کوین را در ذهن مخاطب جا بیندازد.پس به بیت کوین و رمز ارزها که تعداد آن ها تا کنون به 5 هزار عدد رسیده است نگاه ویژه تری داشته باشید.

 

فارکس چیست؟ رازهای سرمایه گذاری در بازارهای جهانی

 

بازار فارکس

معاملات فارکس چیست؟

به راستی منظور از بازار فارکس چیست؟

این درسنامه‌ی کوتاه و رایگان فارکس (Forex) برای آموزش صحیح اصول ابتدایی بازار فارکس و معاملات فارکس به روشی جالب، طراحی شده است.

 

بازار فارکس چیست؟

اصول ابتدایی  بازار فارکس

در اصل، بازار فارکس مکانی است که بانک‌ها، کسب و کارها، دولت‌ها، سرمایه گذاران و معامله‌گران در آن گرد هم می‌آیند تا ارزهای مختلف را معامله و مبادله کنند. از این بازار به عنوان “بازار فارکس”، “بازار ارز”، “بازار تبدیل ارزهای خارجی” یا “بازار ارزهای خارجی” یاد می‌شود. این بازار،  بزرگترین بازار سیال در دنیا بوده و میانگین تراکنش روزانه‌ی آن 3.98 تریلیون دلار است.

بازار فارکس در تمامی ساعات شبانه روز و پنج روز در هفته فعال بوده و مهم‌ترین مراکز معاملات آن در لندن، نیویورک، توکیو، زوریخ، فرانکفورت، هونگ کونگ، سنگاپور، پاریس و سیدنی قرار دارند.

توجه داشته باشید که هیچ بازار مرکزی در بازار فارکس وجود ندارد؛ در عوض، گفته می‌شود که معاملات آن “فرابورس” هستند؛ این معاملات مانند سهام‌های بازاری مرکزی، مثل بازار بورس نیویورک، نیستند که تمامی سفارشات آن آماده باشند. فارکس، محصولی است که تمامی بانک‌های بزرگ، قیمت آن را اعلام می‌کنند، اما ممکن است قیمت آن‌ها با یکدیگر برابر نباشد.

پلتفرم کارگزار تمامی این اطلاعات را از بانک‌های مختلف جمع آوری می‌کند و قیمتی که ما از سوی کارگزار می‌بینیم، میانگین تقریبی تمامی این قیمت‌هاست. کارگزار، معامله را انجام داده و سمت دیگر آن را بر عهده می‌گیرد و به نوعی، “بازار را برای شما ایجاد می‌کنند. در واقع، هنگامی که شما یک جفت ارز می‌خرید، “معامله‌گر دیگری” آن را نمی فروشد، بلکه کارگزار آن را به شما می‌فروشد.

 

تاریخچه‌ای کوتاه از بازار فارکس

باید اقرار کنم که این بخش کمی کسل کننده خواهد بود، اما باید پیش زمینه‌ای از تاریخچه‌ی بازار فارکس داشته باشید تا اندکی دلیل وجود آن را بدانید و دریابید چگونه بدین جا رسیده است. خلاصه ای از تاریخچه‌ی فارکس به شرح زیر است:

در سال 1876، چیزی به نام پایه‌ی ارز طلا به کار گرفته شد. این سیستم بیان می‌کند که تمامی پول‌های کاغذی باید پشتوانه‌ی طلا داشته باشند؛ هدف این کار این بود تا با تثبیت ارزهای جهانی با قیمت طلا، قیمت آن‌ها را ثابت نگه دارند. این ایده به صورت نظری خوب بود؛ اما در واقعیت، الگوهای رونق و رکود را ایجاد کرد که در نهایت موجب از میان رفتن استاندارد طلا شد.

استاندارد طلا در دوران ابتدایی جنگ جهانی دوم کنار گذاشته شد، زیرا اکثر کشورهای اروپایی طلای کافی برای پشتیبانی از تمامی ارزهایی که برای پروژه‌های عظیم نظامی چاپ می‌کردند، نداشتند. گرچه استاندارد طلا در نهایت کنار گذاشته شد، اما این فلز ارزشمند هیچ گاه جایگاه خود را به عنوان شکل نهایی ارزش پولی از دست نداد.

پس از آن، کشورهای مختلف تصمیم گرفتند تا نرخ‌های مبادله‌ی ثابت داشته باشند. در نتیجه، دلار آمریکا به اندوخته‌ی ارزی اصلی تبدیل شد و تنها ارزی است که پشتوانه‌ی طلا دارد و به آن “سیستم برتون وودز” گفته می‌شود که در سال 1944 میلادی ایجاد شد (می‌دانم که از دانستن آن بسیار هیجان زده شدید). ایالات متحده‌‌ی آمریکا در سال 1971 اعلام کرد که دیگر طلا را با دلارهای آمریکایی که در بانک‌های خارجی بودند معاوضه نمی‌کند و این پایان سیستم برتون وودز را رقم زد.

در نهایت، از میان رفتن سیستم برتون ووز بود که منجر به پذیرش جهانی نرخ‌های شناور ارزهای خارجی در سال 1976 گردید. این اتفاق، “تولد” بازار کنونی معاملات ارزهای خارجی است؛ گرچه تا اواسط دهه‌ی 90 میلادی به صورت الکترونیکی و در سطح وسیع معامله نمی‌شد.

(خب! بهتر است سراغ موضوعات جالب‌تر برویم)…بازار فارکس چیست؟

 

معاملات فارکس چیست؟

معاملات فارکس که با معامله‌گران جزئی (مثل من و شما) مرتبط است، معامله بر سر قیمت یک ارز نسبت به ارز دیگر است. برای مثال، اگر فکر می‌کنید یورو نسبت به دلار گران‌تر خواهد شد، می‌توانید جفت ارز EURUSD را با قیمت پایین خریده و (اگر بتوانید) آن را به قیمت بالاتر فروخته و سود کسب کنید.

البته اگر یورو را نسبت به دلار بخرید (EURUSD) و دلار قوی شود، ضرر خواهید کرد. پس باید علاوه بر سود معاملات فارکس، از ریسک آن نیز آگاه باشید.فارکس چیست و چرا محبوب است؟

 

چرا بازار فارکس بسیار محبوب است؟

معامله‌گر فارکس بودن نسبت به هر شغل دیگری در دنیا، شگفت انگیزترین سبک زندگی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. رسیدن به این مرحله آسان نیست، اما اگر مصمم و منظم باشید، می‌توانید به آن دست یابید. در این‌جا فهرستی از مهارت‌هایی که برای کسب اهدافتان در بازار فارکس نیاز دارید، آورده شده است:

ما به عنوان یک معامله‌گر می‌توانیم با یادگیری و کسب مهارت در یک استراتژی موثر معامله‌ی فارکس، تهیه‌ی یک برنامه‌ی اثربخش حول این استراتژی و پیروی از آن با نظمی فوق العاده، از قدرت و بی‌ثباتی این بازار استفاده کنیم. مدیریت پول در این‌جا بسیار مهم است؛ قدرت آن مانند تیغ دو لبه‌ای است که می‌تواند باعث شود به سرعت پول زیادی درآورده یا از دست بدهید.

کلید مدیریت پول در معاملات فارکس این است که پیش از آغاز معامله، بدانید دقیقاً چه میزان دلار در معرض ریسک است و با از دست دادن آن هیچ مشکلی نداشته باشید؛ زیرا هر معامله‌ای ممکن است به شکست بینجامد. در ادامه بیشتر به مدیریت پول خواهیم پرداخت.

 

چه کسی در فارکس معامله می‌کند و دلیل آن چیست؟

 

مزایای انجام معامله در بازار فارکس

 

جمع بندی

با اینکه بازار فارکس، بازاری فوق العاده برای انجام معاملات است، اما من به تمامی مبتدیان می‌گویم که انجام معامله دارای پتانسیل سود یا ریسک است. بسیاری از افراد تنها با فکر کردن درباره‌ی سود وارد بازار می‌شوند و ریسک‌های آن را در نظر نمی‌گیرند که این کار، باعث از دست رفتن تمام پول حساب به سریع‌ترین شیوه‌ی ممکن خواهد شد.

اگر می‌خواهید معامله در بازار فارکس را با شیوه‌ی صحیحی آغاز کنید، حتماً باید بدانید و بپذیرید که ممکن است در هر معامله‌ای که انجام می‌هید، ضرر کنید.

 

برای آشنایی بیشتر سری به مقاله آموزش فارکس بزنید.

برای دریافت مطالب اموزشی بیشتر، عضو کانال تلگرام داریک لند و پیج اینستاگرام  ما بشوید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات مانیز مراجعه کنید.

آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته برای  کسب درآمد دلاری در بازارهای جهانی

آموزش بازار فارکس

برای سرمایه گذاری در بازار فارکس Forex و کسب درآمد دلاری در آن اولین قدم آموزش فارکس و آشنایی با اصطلاحات آن است.در هر بازار داد و ستدی که شما با آن اشنا هستید معمولا در میان عرضه و تقاضا و یا خرید و فروش اختلافی وحود دارد.همین اختلاف بر سر قیمت و آینده آن می تواند سرآغاز سود ویا ضرر شما در آینده شود.

مثلا اگر سری به میدان فردوسی تهران بیندازید و صرافی های خرید و فروش دلار را نگاهی بندازید متوجه می شوید بین خرید و فروش دلار همیشه یک اختلاف وجود دارد همین اختلاف هست که موجب درآمد و مسب سود یک صرافی میشود و در عمل و در هر بازار داد و ستد ارز شما این اختلاف را مشاهده می کنید. در حقیقت بازار فارکس همان بازار تبادلات ارزهای خارجی و تبدیل یک ارز به ارز دیگر در دنیای مجازی است.

در هر بازار آزاد و بدون دخالت از بیرون می تواند قیمت یک ارز را مشخص کند حال با توجه به اخبار مثبت و یا منفی که در مورد آن ارز منتشر می شود کی تواند موجب بالا رفتن و یا پایین آمدن قیمت آن ارز در بازار جهانی شود.

معمولا در بازار فارکس از اصطلاح جفت ارز استفاده می شود. در حقیقت ما در بازا فارکس یک ارز تنها نداریم و قیمت ارز ها نسبت به یکدیگر سنجیده می شوند مثل بازار خودمان که دلار را نسبت ریال سنجیده می شود و بالعکس و اما در محاوره خودمان معمولا می گوییم دلار امروز چقدر است و نمی گوییم جفت ارز دلار ریال چقدر است با این مقدمه به سراغ با ارزش ترین بازار دنیا می رویم و با آن آشنا می شویم.

مفاهیم بازار فارکس

اول از هر چیز دیگر در آموزش فارکس شما باید با اصطلاح CFD اشنا شوید اگر نخواهیم زیاد قضیه را پیچیده کنیم این CFD همان کسب سود ویا ضرری است که شما از اختلاف بالا رفتن و یا پایین امدن ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر می کنید. فرض کنید در عمل شما اقدام به خرید یورو به عنوان یک ارز خارجی می کنید پس از چند وقت کسی به شما اطلاع می دهد که ین ژاپن به عنوان یک اقتصاد پیشرو سود بیشتری دارد و شما یورو خود را به ین ژاپن مبادله می کنید.در این عمل در حقیقت شما وارد بازار تبالات ارزهای جهاین شدید.

تفاوت در بازار CFD در این است که شما این کار را به ضورت مجازی و از طریق یک بروکر و یا کارگزار انجام می دهید و مورد مهم دیگر هم هست در نظر بگیرید شما مالک یورو و ین بودید و به صورت فیریکی به ان دسترسی داشتید اما در بازار فارکس شما مالکیت فیزیکی نسبت به خرید خود ندارید که این موضوع در دنیای دیجیتال امروز اصلا مهم نیست!

پس هر کجا که عرضه از تقاضا پیشی گرفت و خریداران آن ارز ضعیف عمل کردند ان ارز ارزش نسبت به یک ارز دیگر کمتر می شود و بالعکس زمانی که خریداران شروع به خرید ان ارز ان کنند و تقاضا بیشتر از عرضه موجود شود قیمت ان ارز افزایش می باید.

در حقیقت امروزه بازار فارکس دیگر شامل بازار تبدادلات ارز های خارجی با یکدیگر نیست و در ان شما می توانید از سهام اپل تا اوراق قرضه آمریکا را در ان مبادله کنید و کسب سود کنید.حتی شما به بازار سهام کشورهای توسعه یافته هم می توانید دسترسی داشته باشید که این خود می تواند مزیت این بازار باشد و منجر به کسب درامد دلاری برای شما باشد.

روانشناسی معامله گری فارکس

اگر از من در مورد موفقیت در بازار فارکس و سودآوری مستمر در در این بازار سوال پرسیده شود قطعا مهم ترین عامل آن را تمرین بر روی روان تریدر می دانیم این موضوع اینقدر دارای اهمیت بالایی است که اگر شما از آن به راحتی عبور کنید و به دنبال مباحث دیگری مثل یادگیری تحلیل تکنیکال و یا مباحث اینچنینی بروید بعد از مدتی ترید و معامله گری در فارکس متوجه این موضوع خواهدی شد. اگر دنبال سود اوری هستید از این موضوع به راحتی عبور نکنید.برای مطالعه بیشتر هم می توانید به مقاله سه باور اشتباه در معاملات فارکس بروید.

اصطلاحات بازار فارکس 

فارکس هم مانند هر بازار دیگری اصطلاحات مخصوص به خودش را دارد که در طی این سال ها شکل گرفته است. شما در بازار فارکس می توانید از اهرم یا همان لوریج استفاده کنید باید با اصطلاح سواپ آشنا باشید و خیلی از اصطلاحا دیگر که می توانید در مقاله اصطلاحات بازار فارکس مطالعه کنید.

بهترین کارگزاری فارکس

بعد از آشنا شدن با مفاهیم اولیه واصطلاحات بزار فارکس باید به سراغ یک کارگزاری فارکس بروید. این اقدام در دنیا به راحتی صورت می گیرد و دست شما برای انتخاب کارگزاری باز است در مقاله مفصلی به انتخاب بهترین کارگزاری فارکس اشاره کردیم.

در ایران و بعد از تحریم ها و به خاطر عدم ارتباط با بانک های خارجی انتخاب کارگزاری مناسب سخت و تا حدودی مشکل است.در این میان دقت به رگولاتوری و قوانینی که کارگزاری از آن تبعیت می کند واجب و ضوروری است.در این میان و برای انتخاب کارگزاری مناسب می توان به دو کارگزاری ویندورز و کارگزاری ایکس ام اشاره کرد که تا الان و با وجود تحریم ها در حال خدمات دهی به ما ایرانی ها هستند.

وایریز و برداشت از کارگزاری فارکس

هم اکنون و به خاسر مشکلات تحریم و عدم دسترسی به بانک های خارجی به نظر می رسد تنها راه حل واریز و برداشت از کارگزاری و شارژ اکانت موجود در کارگزاری به وسیله استفاده از وب مانی است. البته اگر مبلغ سرمایه گذاری بالا باشد می توان از صرافی های مورد تایید بانک مرکزی هم برای واریز به حساب کارگزاری استفاده کرد که ممکن است چند روزی طول بکشد.

برداشت از حساب کارگزاری هم به وسیلهه وب مانی انجام می شود. پس بهتر است بعد از انتخاب کارگزاری به سراغ ساخت یک اکانت وب مانی هم بروید و سپس اکانت خود را از طریق خرید وب مانی شارژ کنید.البته در ایران این دو کارگزاری نمایندگانی هم دارند که می توانید با واریز وجه ریالی به حساب این نمایندگان بتوانید بدون نگرانی حساب خود را شارژ کنید و یا از طریق این نماینده ها بتوانید حساب خود برداشت کنید. البته بهتر است برای شروع از مبالغ بالا پرهیز کنید و با چند ده دلار یا صد دلار کار را شروع کنید.

مهم ترین نکته در آموزش فارکس

شاید مهم ترین نکته در آموزش فارکس پرهیز از این تفکر است که می شود یک شبه و بدون کسب تجربه به درآمد های بالا رسید. هم اکنون بهترین تریدرهای بازار فارکس در یک سال به کسب سود 60 درصدی حداکثری می رسند که عدد بسیار بالایی محسوب می شود پس دید خود را در مورد فارکس واقع بین کنید.

شما می توانید با کسب تجربه به سود پایدار بین 5 تا 7 درصد پایدار ماهیانه در بازار فارکس برسید که این عدد با توجه به رشد دلار در بازار ایران قطعا بهترین سرمایه گذاری شما محسوب می شود.

کتاب آموزش فارکس 

در زمینه آموزش فارکس کتاب آموزش مناسبی تاکنون منتشر نشده است.

برای مطالعه بیشتر می توانید به این مقاله ها مراجعه کنید.

فیلم آموزش فارکس

درآینده نزدیک برای شما بارگزاری خواهد شد

چگونه با تحلیل تکنیکال در بازار موفق عمل کنیم

در این مقاله به آموزش تحلیل تکنیکال می پردازیم این این اموزش می توانید به شما در کسب درامد از بازار های جهانی از جمله بازار ارزهای رمزنگاری شده و یا بازار فارکس به شما کمک می کند. در این رابطه مقاله اموزش تحلیل تکنیکال بیت کوین می تواند به شما کمک کند

 تحلیل تکنیکال

یکی از آموزش هایی می باشد که سرمایه گذاران قبل از ورود به بازار سرمایه باید آن را فراگرفته و در معاملات خود از آن استفاده کنند. در بخش های قبل که در خصوص نحوه ورود به بازار سرمایه و رویه گذراندن دوره های آموزشی پس از ورود به بازار سرمایه صحبت کردیم گفتیم که یک سرمایه گذار بعد از ورود به بازار سرمایه و قبل از شروع معاملات اصلی خود باید حتما تحلیل تکنیکال را فراگرفته و همراه با تحلیل بنیادی بتواند معاملات منطقی و منظمی را داشته باشد و این واقعا نادرست است که یک سرمایه گذار بورسی بدون آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در بازار سرمایه معامله کند و انتظار معاملات موفقی را داشته باشد. در بخش قبل در خصوص واگرایی ها با استفاده از RD و HD صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم که بگوییم چگونه با استفاده از RD وارد معامله شویم تا بتوانیم معاملات موفقی داشته باشیم.

چگونه با اندیکاتور RD معامله کنیم

در مقاله قبلی و در بخش آموزش تحلیل تکنیکال در خصوص RD به صورت کامل صحبت کردیم و حالا قصد داریم بررسی کنیم که چگونه با استفاده از این واگرایی که به عنوان محرک برگشت است اقدام به معامله کنیم.
یکی از تکنیک های خوب معاملاتی در خرید سهم با استفاده از تحلیل تکنیکال که میتوان بعد از واگرایی از آن استفاده کرد؛ تکنیک شکسته شدن خط روند می باشد. به عنوان مثال در شکل زیر بین نقاط A و B واگرایی از نوع RD شکل گرفته است و میل فروشندگان به فروش کم شده است. حال سوال اینجاست که آیا باید در محدوده B اقدام به خرید کرد یا خیر؟ چرا که اگر در محدوده B خریداری کنیم نمیتوان حد ضرر را تعریف کرد و معیار ریسکی برای سرمایه گذاری قرار داد. به همین دلیل صبر میکنیم تا قیمت افزایش یابد و به ما ثابت شود که خریداران پرقدرت وارد سهم شده اند. از نظر کلی RD نشان دهنده ضعیف شدن فروشنده است ولی باید در نظر داشت که ضعف فروش به خودی خود نمیتواتند نشان دهنده قدرت خرید باشد و ضعف فروش نشان میدهد که صرفا فروشنده ضعیف است و تمایل به فروش سهم ندارد و صرفا همین. در واقع معاملاتی که با واگرایی ها انجام میشود مفهومش این است که اول ضعف فروشنده در سهم دیده شود و در صورتی که قدرت در جهت خریدار وارد شد سپس وارد معامله شویم. در تصویر زیر هم در محدوده B ضعف فروشنده دیده شد و پس از اینکه قدرت خرید دیده شد و خط روند نزولی شکسته شد میگوییم که خریداران قوی وارد بازار شده اند و اقدام به معامله میکنیم و حد ضرر را در محدوده B قرار میدهیم و گام قبل از روند نزولی را برای حرکت جدید مدل میکنیم و بر اساس آن عمل میکنیم.

به عنوان مثال در شکل زیر نیز نشان دهنده گرفتن موقعیت در نحلیل تکنیکال می باشد؛ ما شاهد دو نوع ریزش می باشد که ریزش نوع اول از نوع فروشندگان قوی در بازار و ساختار impuls و ریزش نوع دوم از نوع correction می باشد. همین ساختار ناپایدار کاهش دیدی به سرمایه گذار مبنی بر چرخش میدهد. زمانی که در انتهای یک ریزش ضعیف واگرایی مثبت باRSI و MACD وجود دارد یعنی میل به چرخیدین در بازار است ولی نباید در کف بخریم چرا که حد ضرر تعریف شده نداریم و باید صبر کرد تا خط روند نزولی شکسته شود و خریداران پرقدرت وارد شوند و سپس وارد معامله شد.

اندیکاتور RD

ویا در شکل زیر می توان دید

اندیکاتور RD

شکل زیر نمونه ای دیگر در آموزش تحلیل تکنیکال با استفاده از واگرایی را نشان میدهد. به عنوان مثال شکل زیر در محدوده نشان داده شده یک ریتم افزایشی کند با ساختار کارکشن را نشان میدهد. وقتی قیمت به محدوده مقاومت میرسد نشان دهنده ضعف خریدار می باشد و در نمودار RD منفی داریم که نشان از عدم قدرت خریداران برای بالابردن قیمت می باشد. البته در بسیاری از نمودارها ممکن است که قیمت از مقاومت قبلی بالاتر رود اما ساختار شکل گرفته در نمودار نشان میدهد که رشد قیمت پایدار نیست و باید در انتظار یک ریزش در سهم بود که اصطلاحا به آن FAKE BREAKOUT میگویند که نباید بر اساس آن وارد معامله شد. ممکن است شکست های اینچنینی را در نمودار بسیار ببینید که شکست یک محدو.ده مقاومتی با قدرت نمی باشد و تمایل بازار برای رشد سهم بعد از مقاومت کم می باشد که نشان میدهد انتظار ریزش در سهم را پس از آن مرحله داریم.

اموزش تحلیل تکنیکال بیت کوین

در مثال های بالا در خصوص خرید سهم با استفاده از تحلیل تکنیکال و از نوع واگرایی و همراه با خط روند صحبت شد که چگونه میتوان با استفاده از واگرایی ها در بازار معامله کرد و از فرصت های معاملاتی ایجاد شده به بهترین شکل بهره برد.در مقالاتی بعدی بیشتر در مورد اموزش تحلیل تکنیکال بحث خواهیم کرد.

اگر زیاد اخبار و آموزش های بیت کوین را خوانده باشید حتما با این جمله رو به رو شده اید که همانطور که ایمیل صنعت پست را به چالش کشید و آن را تغییر داد بیت کوین هم همین کار را با صنعت بانکداری و تفکر پول که در ذهن من و شما است تغییر می دهد.

ما در این مقاله آموزش بیت کوین سعی می کنیم شما را با موارد پایه ای بیت کوین آشنا کنیم.آموزش شامل 7 سر فصل مهم است که لازم است شما با آن آشنا شوید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا آموزش رایگان بین کوین را با هم برسی کنیم.

 

 

بیت کوین

آموزش رایگان بیت کوین در هفت سر فصل

 

بلاکچین انقلابی نو در دنیای امروز است در این دنیای صفر و یک ما می­توانیم از این انقلاب در بهبود زندگی روزمره خود استفاده کنیم. بلاک‌چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است؛ زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان که بلاک چین برای اولین بار معرفی شد، این فناوری به موجودیتی بزرگ تبدیل شده است و سوال اصلی بسیاری از افراد این است که بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین از طریق ایجاد امکان توزیع اطلاعات دیجیتال بدون کپی کردن آن، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرد. در ابتدا برای پول دیجیتال بیت کوین طراحی شد، اما در حال حاضر جامعه فناوری در حال پیدا کردن دیگر کاربردهای بالقوه برای این فناوری است.

بیت کوین، طلای دیجیتال نامگذاری شده است و دلایل خوبی نیز برای این امر وجود دارد. بلاک چین می‌تواند انواع دیگری از ارزش دیجیتال را ایجاد کند. مانند اینترنت (یا خودرو)، شما برای استفاده از بلاک چین لازم نیست بدانید چگونه کار می‌کند. با این حال، داشتن دانش اولیه در مورد این فناوری جدید به شما نشان خواهد داد که چرا انقلابی محسوب می‌شود. بلاک چین یک دفترکل دیجیتالی غیرقابل تخریب از معاملات اقتصادی است که می‌تواند نه تنها برای ضبط معاملات مالی بلکه تقریبا برای ثبت هر دارایی ارزش‌مندی استفاده شود. قبل از شروع بحث اصلی به سراغ سه موضوغ مهم برویم.

چرا بیت کوین یک انقلاب است؟

تلاش برای کمک به افرادی که در بانک حساب ندارند

برای درک قدرت واقعی ارزهای دیجیتال، بیایید ابتدا یکی از مهم‌ترین مسائل حال حاضر جهان را درک کنیم. همانطور که بیزینس اینسیدر در آگوست ۲۰۱۷ گزارش داد، ۲ میلیارد نفر در سراسر دنیا حساب بانکی ندارند. در اینجا آمار بیشتری در مورد جمعیتی که حساب بانکی ندارند، آورده شده‌است:

 این نقشه، کشورهایی را نشان می دهد که کمتر از 15 درصد جمعیتشان، افرادی هستند که حساب بانکی دارند.

نداشتن حساب بانکی

بیت کوین یا بیت کویین

بیت کوین را چی صدا بزنیم.در برخورد با مخاطب ها می شود گفت برخی بیت کوین را بیت کویین صدا میزنند و از این اشتباه هم دست بردار نیستند.البته تقصیر هم ندارند چرا که ریشه این غلط را برنامه ای در صدا و سیما رقم زد و بیت کوین Bitcoin را به غلط بیت کویین یا ملکه بیت ها bit queen صدا زد و از آن روز هر روز ما با این ماجرا طرف هستم.پس بهتر است اول از همه و قبل از خواند متن چند بار بلند بگید بیت کوین

چگونه بیت کوین رایگان بدست بیاوریم

من اگر شما بخواهم در راه رضای خدا به من یک کالای ارزشمند مثل طلا بدهید و شما می دانید که قیمت هر هر انس طلا چقدر است آیا به عقل من شک نمی کنید که چرا این خواسته را از شما دارم.داستان بیت کوین رایگان هم همین است. زمانی هر 1000 عدد بیت کوین قیمتش به یک دلار هم نمی رسید و بسیاری از سایت ها برای جذب مشتری به شما بیت کوین رایگان می دادند اما امروزه شما در هیچ سایتی بیت کوین رایگان به شما نمی دهند. اگر این ادعا را انجام داد مطیمن باشید یک جای کار می لنگد.در مقاله ای جامع در بیت کوین رایگان صحبت کردیم سری به آن مقاله بزنید.

آیا بیت کوین قانونی است؟

در پاسخ به سوال می توان از دو جنبه وراد بحث شد.بیت کوین یک ارز یا پول دیجیتال محسوب می شود که وابسته به هیچ دولت و یا یک نهاد مرکزی نیست. به همین خاطر قاونی و یا نبودن آن می تواند از ابتدا سوال نا درستی باشد.و از طرف دیگر در ایران خرید و فروش بیت کوین در ایران بریا نهاد های دولتی و بانک ها ممنونع است.اما در مورد خرید و فروش عامه مردم در ایران هنوز قانون مشخص و ممنوعیتی وجود ندارد.

می توان آموزش بیت کوین را به 7 دسته تقسیم بندی کرد 

در ادامه به بررسی هر کدام از موارد 7 گانه آموزش بیت کوین می پردازیم 

استخراج ارز دیجیتال

در سایت داریک لند ما چندین مقاله به بررسی استخراج بیت کوین و نقد و بررسی دستگاه های ان پرداخته ایم لازم به ذکر است اگر به دنبال آموزش استخراج بیت کوین هستید می بایست ابتدا دو مقاله استخراج بیت کوین و خرید دستگاه ماینر بیت کوین را مطالعه کنید.

دانلود فیلم آموزش بیت کوین- قسمت اول- آموزش استخراج بیت کوین

مهم ترین نکته ای که باید به ان اشاره کنم این است که در استخراج بیت کوین چندین پارامتر اثرگذار در مدت زمان برگشت سرمایه شما وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد

استخراح بیت کوین با کامیپوتر

آیا می توان با کامیپیوتر و یا موبایلی که در دست داریم بیت کوین استخراج کنیم.اگر راستش را بخواهید به هیچ وجه. شما نمی توانید با سخت افزاری که در دست دارید  شروع به استخراج بیت کوین کنید. در حقیقت اگر جایی و یا در فرومی هم شما مشاهده کردید آموزش استخراج بیت کوین با موبایل و یا کامیپوتر حتما به تاریخ مقاله هم توجه کنید که ممکن است به ده سال پیش برگردد.پس اگر علاقه مند به استخراج است آن را اصولی آموزش ببینید و با سخت افزار های مخصوص آن که به اسم ماینر شناخته می شود استخراج کنید.

کیف پول بیت کوین

اگر شما اطلاعی در مورد این که بیت کوین خودتان را کجا نگه داری کنید نداشته باشید اصلا سراغ خرید بیت کوین نروید.متاسفانه امنیت کیف پول شما انقدر از اهمیت بالایی برخوردار است و اشخاص با ساده انگاشتن این موضوع به راحتی از کنار این موضوع عبور می کنند. زمانی به هوش می ایند که بیت کوین های خودشان را ازدست داده اند. به همین خاطر می توان مهم ترین قدم شما قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین ویا کسب درآمد زا بیت کوین را آشنایی شما با کیف پول های بیت کوین از کیف پول موبایلی تا کیف پول سخت افزاری بیت کوین دانست.

بهترین کیف پول بیت کوین برای نگه داری

در مقاله جداگانه در مورد کیف پول های بیت کوین و انتخاب آن به طور مفصل صحبت کردیم(راهنمای کیف پول ارز دیجیتال).به نظر شخصی من انتخاب یک کیف پول بیت کوین وابسته به دو عامل اصلی است

اگر سرمایه گذاری شما بر روی بیت کوین میزان کمی باشد شاید خرید یک کیف پول سخت افزاری با قیمت حدود یک میلیون تومان کار سنجیده ای نباشد و به جای آن می توان از کیف پول های نرم افزاری با رعایت نکات امنیتی استفاده کرد.اما برای نگه داری 10 بیت کوین هم بر روی کیف پول های نرم افزاری می تواند موجب نگرانی باشد.همچنین اگر قصد شما نگه داری بیت کوین به صورت بلند مدت است استفاده از کیف پول های سخت افزاری مانند لدجر می تواند کار معقولی باشد.

کیف پول های سخت‌افزاری یکی از راحت ترین و بی خطرترین گزینه های موجود برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتالتان است. کیف پول سخت‌افزاری نوعی کیف پول ارز دیجیتال است که در آن شما می‌توانید کلیدهای خصوصی خود را در یک دستگاه فیزیکی ایمن ذخیره کنید. ارزهای دیجیتالی که در کیف پول ذخیره می‌شوند، برون‌خط هستند، به این معنی که آن‌ها نمی‌توانند هک شوند. با این حال، زمانی که نیاز است، سکه‌ها به راحتی در دسترس هستند

کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه یا دستگاهی است که آدرس عمومی و کلید خصوصی شما را ذخیره می‌کند. همچنین می‌تواند برای دریافت و ارسال کردن ارزهای دیجیتالتان مورد استفاده قرار گیرد. کیف پول ها می توانند به طور گسترده به مقوله‌های زیر تقسیم شود:

کیف پول های صرافی، کیف پول های موبایلی و کیف‌های رومیزی، نمونه‌هایی از کیف پول های داغ هستند.

کیف پول های سرد، کیف‌ پول های ارز دیجیتال است که به اینترنت متصل نیستند و از این رو از هک ها مصون هستند. کیف پول های کاغذی، مثالی از کیف پول های سرد است. ایده این است که اگر می‌خواهید ارزهای دیجیتال خود را به صورت ایمن ذخیره کنید، می‌توانید از یک کیف پول سرد برای ایمن نگه داشتن آن‌ها استفاده کنید.

کیف پول های سخت افزاری، امنیت کیف پول سرد را همراه با تخفیف تراکنش ها در کیف پول داغ، با هم ترکیب می‌کنند.

جزئیات کیف پول سخت افزاری بیت کوین

کیف پول های سخت‌افزاری، وسائل فیزیکی هستند که به عنوان فلش درایو عمل می‌کنند و کلیدهای خصوصی تان را ذخیره می‌کنند. دستگاه به اندازه کافی، ایمن است که شما حتی می‌توانید از آن‌ها با دستگاهی استفاده کنید که به آن اعتماد ندارید. بهترین چیز در مورد استفاده از کیف پول سخت‌افزاری عبارتند از:

کیف پول های سخت افزاری چگونه کلیدهای خصوصی تان را امن نگه می دارند

مهم‌ترین چیزی که باید به یاد داشته باشید، این است که کلید خصوصی هرگز کیف پول سخت‌افزاری را ترک نمی‌کند. کل فرآیند اعتبار تراکنش، درون کیف پول سخت‌افزاری انجام می‌شود و نه روی کامپیوتر. کلاینت های کیف پول سنتی آفلاین تنها از کلیدهای خصوصی از هارد دیسک یا محل ذخیره سازی دستگاه استفاده می‌کنند. متاسفانه، چیزی که بدان معنا است، این است که آن‌ها به راحتی در دسترس هستند و در برابر حملات آسیب‌پذیر هستند. شما همیشه می‌توانید کلیدهای خصوصی را در یک هارد دیسک سخت رمزنگاری شده ذخیره کنید، اما برای استفاده از آن باید آن را رمز گشایی کنید که فورا کلیدهای شما را آسیب‌پذیر خواهد کرد.

از طرف دیگر، کیف پول سخت‌افزاری، کلیدهای خصوصی را حتی در طول تراکنش ها افشا نمی کند. در اینجا شرح مختصری از نحوه کار آن ارائه می‌شود:

بهترین کیف پول های سخت افزاری بیت کوین : لجر

کیف پول لدجر

دفترکل مستقر در پاریس، یکی از معتبرترین شرکت‌های داخلی در فضای کیف پول سخت‌افزاری است. آن‌ها از فن‌آوری اختصاصی خود برای توسعه راه‌حل‌ های امنیتی و زیرساخت استفاده می‌کنند. آن‌ها یک مرکز تولید در ویرزون (فرانسه) و دفاتری در سان‌فرانسیسکو دارند. این شرکت در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و کیف پولشان، ۱۰۰۰۰۰۰ واحد را در بیش از ۱۶۵ کشور فروخته ‌است.

در قلب نوآوری آن‌ها، یک سیستم‌عامل متمایز به نام بولوس قرار دارد که آن‌ها یا با یک چیپ امن برای کیف پول خود یا با یک ماژول امنیتی سخت‌افزار (HSM) برای راه‌حل‌های مختلف شرکت ادغام می‌شوند.

این شرکت همچنین قصد دارد تا صندوق لجر، یک راه‌حل امنیتی برای بانک‌ها، صندوق‌های تامینی و دفاتر خانوادگی را راه‌اندازی کند که می‌خواهند در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. والت، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت “اریک لارچوک”، در این رابطه اظهار داشت:

برای کیف پول ها، ما سیستم‌عامل خود را در یک چیپ امن ادغام کردیم و برای والت، ما آن را در یک ماژول امنیتی سخت‌افزاری ادغام کردیم. ایده پشت آن ارائه امکانات و خدمات اضافی مانند حساب چندگانه ، امضا چندگانه یا قفل های زمانی است.

حال که با شرکت لجر آشنا شدید این شکرت دو محصول مهم دارد

لجر نانو اس، یک کیف پول سخت افزاری کاربردی است که به طور گسترده توسط شرکت فرانسوی لجر، توسعه داده می‌شود. این یک دستگاه یواس‌بی فشرده براساس کارت هوشمند است. تقریبا اندازه یک فلش درایو کوچک است، یعنی ۳۹ x ۱۳ x ۴ میلی متر (۱.۵۳ x ۰.۵۱ اینج ) و وزن ۵.۹ گرم.

کیف پول بیت کوین نانو اس

کیف پول لجر نانو ایکس ادعای قانونی نسبت به این موضوع دارد که بهترین کیف پول سخت افزاری بازار است. این واقعا خوب به نظر می‌رسد و خیلی امن است. در حال حاضر، قیمت آن ۱۱۹ دلار است. نانو X، به خاطر استفاده از دو چیپ، امنیت بالاتری دارد. همچنین دارای یک ویژگی بلوتوث است که به کاربران اجازه می‌دهد تا از نانو X با گوشی یا لب تاپ خودشان، بدون نیاز به سیم استفاده کنند.

مهم‌ترین تفاوت بین نانو ایکس و نانو اس، این است که اولی می‌تواند همزمان چندین ارز دیجیتال را نگه دارد و این که نانو ایکس قابلیت اتصال به موبایل از طریق بلوتوث را دارد. در نانو اس، کاربران باید به طور دستی نصب کرده و برنامه‌ها را حذف کنند تا از یک کیف پول خاص استفاده کنند. با این حال، کاربران می‌توانند در همان زمان، کیف پول های ارزهای دیجیتال را در نانو ایکس، نصب کنند.

کیف پول لجر نانو ایکس

ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده در لجر

لجر نانو ایکس، همان سکه هایی که لجر نانو اس پشتیبانی می‌کند را پشتیبانی می کند. برخی از موارد اصلی موجود عبارتند از:

 

دانلود آموزش بیت کوین – قسمت دوم- آموزش کیف پول بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین

قطعا بعد از راه اندازی کیف پول شما به دنبال سرمایه گذاری در بیت کوین خواهید بود و سوال مهمی وحود دارد این است که مهم ترین و بهترین سایت های خرید بیت کوین در ایران چه سایت هایی هستند و هر کدام چه ویژگی هایی دارند.

خرید و فروش بیت کوین در ایران

سایت های ایرانی در زمینه خرید و فروش بیت کوین در ایران به چند دسته تقسیم می شوند سایت هایی که نقش تبادلی را بازی می کنند. در حقیقت مانند دیوار برای فروش اجناس. شما در این سایت ها می توانید در درج درخواست خود مبنی بر فروش بیت کوین خود و دیدن این درخواست توسط خریدار و داد و ستد این اقدام بیت کوین خرید و یا فروش انجام دهید. از این دست سایت ها را می توان به سایت  بیت برگ اشاره کرد. سایت های دسته دوم سایت هایی هستند که نقش صرافی را بازی می کنند و شما با تایید هویت و واریز وجه و یا بیت کوین خود در والت صرافی می توانید اقدام به خرید و یا فروش بیت کوین کنید که از این دست صرافی ها می توان به دو صرافی نوبیتکس و والکس اشاره کرد.

دانلود آموزش بیت کوین – قسمت سوم- آموزش  خرید و فروش بیت کوین

البته لازم به ذکر است هیچ صرافی در بازار ایران مجوز رسمی فعالیت به علت عدم وضع قوانین مشخص از طرف بانک مرکزی ندارد.پس بهتر است خرید ها و یا فروش های بیت کوین خود را با مقدار پایین و در چند نوبت انجام دهید.

چگونه بیت کوین بخریم

اگر در خارج از ایران به سر می برید که بدون ذره ای تردید به سراغ سایت Coinbase و یا صرافی باینانس بروید و راحت بیت کوین خود را با ویزا کارت و یا مستر کارت خود خرید کنید.اگر هم در ایران هستید که باید با توجه به چند سایتی که در بالا ذکر شد اقدام به خرید و یا فروش بیت کوین خودتان بکنید.البته برای خرید تعداد بالای بیت کوین می توانید حضوری و در نزد یک شخص مطمین این کار را انجام دهید.

هر بیت کوین چند دلار است

مانند هر کالا و یا ارز، قیمت بیت کوین هم تابع عرضه و تقاضا است. در حقیقت چون بیت کوین یک موجودیت بین المللی داردو در نزدیک به ده هزار صرافی در حال معامله است قیمت بیت کوین می تواند در بین این صرافی ها کمی تا مقداری و در حد چند دلار بالا و پایین شود. برای همین کار و برای بدست اوردن یک رفرنس مشخص برای قیمت بیت کوین به دلار سری به سایت coinmarketcap بزنید. در این سایت قیمت بیت کوین بر اساس میانگین وزنی صرافی های بین المللی بدست می  آید.

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می شود

قیمت بیت کوین هم مانند هر کالا و یا هر ارز دیگر در بازار های جهانی تابع عرضه و تقاضا است.خوشبختانه چون عرضه عمومی بیت کوین یا همان استخراج آن در دست شخص و یا نهاد مرکزی نیست و از الگوریتم ثابتی تبعیت می کند از این بابت خیال خودمان راحت است.و از طرف دیگر تقاضا هم با رشد مصرف بیت کوین و رایج شدن آن در بین مردم روز به روز در حال بیشتر شدن است.نگاهی به  روند ایجاد کیف پول بیت کوین در سال های اخیر می تواند نشانه رشد تقاضا برای بیت کوین باشد.

روند کیف پول بیت کوین

ترید در بازار ارز دیجیتال و بیت کوین

بازار ارز های دیجیتال و بیت کوین بازار پر نوسانی است. در این بین اگر شما بتوانید با دانش تحلیل فاندامنتال و تکنیکال خود بتوانید ارز های دیجیتال با ارزش را شکار کنید می توانید به سود مناسبی در این بازار برسید. در حقیقت شما با مراجعه به یک صرافی بین المللی می توانید اقدام به معامله و تبدیل بیت کوین خود به ارز های در حال رشد کنید و از رشد آن ها کسب سود کنید. البته این ها همه یک طرف قضیه هستند و اگر خواستان به مدیریت سرمایه نباشد ممکن است آن ارز دیجیتال قیمت اش روز به روز کاهش یابد و شما سرمایه تان را از دست بدهید. به همین خاطر در بازار ارز های دیجیتال و در معاملات آن هیچ چیز مهم تر از مدیریت سرمایه شما نیست. پس در این زمینه دقت کنید

نظریه داو چیست؟

دانستن نظریه داو برای داشتن درک بهتر از تحلیل تکنیکال ضروری است. ایده‌های اصلی در پشت نظریه داو به شرح زیر هستند:

تاریخ به تدریج تکرار می‌شود. به همین دلیل، پیش‌بینی رفتار بازار امکان‌پذیر است چون معامله‌گران با یک نوع خاصی از الگو٬ واکنش مشابهی از خود نشان می‌دهد.

 

ورود به بازار جهانی و معاملات ارزهای دیجیتال

اول از همه اگر شما در خارج ایران به سر می برید که بسی جای شکر دارید که می توانید در هر صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده و سروغ به ترید کنید اما برای کاربران ایرانی واقع در ایران این قضیه باید همراه با احتیاط باشد چرا که اکثر صرافی های بین المللی که در بازار ارز دیجیتال مطرح هستند و در لیست خود به کاربران ایرانی مجوز فعالیت نداده اند.البته کاربران ایرانی همیشه راهی خواهند یافت.

کتاب آموزش بیت کوین

در حال حاضر چندین کتاب آموزش بیت کوین در ایران تالیف و یا ترجمه شده است.بیت کوین ده سالگی خود را سپری کرده است. کتاب آموزش های بیت کوین باید با توجه به تحولاتی که هر ماه برای بیت کوین رخ می دهد خود را آپدیت کند که کتاب های ترجمه ای در ایران متاسفانه اکثرا به سال 2015 و 2016 برمی گردند. اما مسلما خواندن آن ها خالی از لطف نیست.

کتاب آموزش بیت کوین مثل بیت کوین باش

در این کتاب سعی شده است مبانی پایه ای بیت کوین از صفر تا صد آن و با کاربرد عملی به شما آموزش داده شود.این کتاب که 7 فصل دارد شما را با بیت کوین استخراج آن و کیف پول بیت کوین بلاک چین و هزاران نکته فنی دیگر آشنا می کند.برای آشنایی بیشتر در مورد کتاب آموزش بیتکوین می توانید به مقدمه کتاب مثل بیت کوین باش مراجعه کنید.

کانال تلگرام آموزش بیت کوین

 در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام کانال های فراوانی در زمینه آموزش بیت کوین و خرید و فروش بیت کوین و اخبار آن وجود دارد.که تعداد زیادی از این کانال ها هم همگی مدعی هستند از سال 2011 با بیت کوین آشنا شدند و و  الان هم فقط برای رضای خدا قصد آموزش ارز دیجیتال و اموزش بیتکوین را تدارک دیده اند.از این ادعاها اگر عبور کنید می توان چندیدن کانال قدیمی و تا این لحظه خوش سابقه را برای اطلاع از اخبار دنبال کرد که می توان به کانال تلگرام کوین ایران اشاره کرد.همچنین در کانال تلگرام داریک لند هم اخبار و آموزش ها و نکات آموزشی فراوانی از سال 2016 تاکنون وجود دارد.

در زیر این پست شما می توانید هر گونه سوال در زمینه بیت کوین، استخراج، کیف پول؛ ترید آن داشتید با ما در میان بگذارید در سریع زمان ممکن به آن ها پاسخ می دهیم

 

 

بهترین صرافی خرید بیت کوین در ایران چیست؟

هم اکنون صرافی های مختلفی در ایران هستند که از معتبرین آن ها میتوان به نوبیتکس و والکس اشاره کرد.

چگونه بیت کوین رایگان به دست بیاوریم

برای بدست آوردن بیت کوین رایگان چندین روش وجود دارد.که با توجه به وقت و انرژی که از شما می گیرد این روش ها توصیه نمی شود.

چگونه با کامپیوتر یا موبایل بیت کوین استخراج کنیم

متاسفانه در سال 2020 نمی توان با کامپیوتر یا موبایل به علت سختی شبکه، بیت کوین استخراج کرد

سرمایه گذاری در بیت کوین آیا سود آور است؟

بیت کوین و سرمایه گذاری بر روی آن همیشه موضوع مهمی بوده است. از سود های چند صد درصدی در چند ماه تا صرر های بزرگ. به همین خاطر حتما در مورد سرمایه گذاری باید احتیاط به خرج بدهید

 

فناوری بلاک چین چیست؟

بلاک چین( blockchian) چیست و کاربرد ها و مزیت های بلاکچین چه نقشی در زندگی ما در آینده خواهند داشت و چرا باید به عنوان یک علاقه مند به حوزه رمز ارزها وقت کافی برای آموزش و یادگیری بلاک چین و حتی برنامه نویسی آن صرف کنیم.شاید در چن سال آینده در اخبار ایران بشونید که اولین شناسنامه بلاک چین رونمایی شد و اولین انتخاب الکترونیکی به استفاده از فناوری بلاک چین راه اندازی شد و… چه دلتان بخواهد و چه نخواهد بلاک چین آمده است تا بتواند سبک زندگی ما را از شناسنامه تا انتخابات و کسب و کار های اینترنتی ما را متحول کند. اما مهمترین نقش بلاک چین را می توان بازی در عرصه بزارهای مالی دانست که بیت کوین اولین کاربرد عملی آن بود و چقدر اعتبار خوبی برای بلاک چین مهیا کرد.اگر اطلاعات بیشتری در مورد بیت کوین می خواهید کسب کنید می توانید به مقاله آموزش بیت کوین سر بزنید.

چرا بلاک چین محبوب است؟

یک بلاک چین عمومی، یک دفترچه توزیع شده است؛ شبیه به یک پیایگاه داده با ویژگی های زیر

وقتی صجبت در مورد بلاک چین و نکات فنی آن می شود همه به بیت کوین فکر می کنند و خیلی از مواقع برای توضیح موادر فنی بلاک چین به سراغ توضیح فنی بیت کوین می رویم اما کاربرد بلاک چین به همین جا ختم نمی شود.

بخشی از کتاب انقلاب بلاک چین

به نظر می‌رسد یک بار دیگر غول تکنولوژی از چراغ خود خارج شده است. این غول در طول تاریخ در زمان‌های نامعین، به وسیله افراد نامشخص و یا افرادی با انگیزه‌ی  نامشخص احضار شده است. و امروز این غول برای وارد کردن یک ضربه جدید در خدمت ماست. تا به کمک آن شبکه‌ی قدرت اقتصادی و نظام قدیمی انسانی دگرگون و بهبود یابد. البته اگر از پس آن برآییم.

بلاک چین به زبان ساده

بلاک­چین، یک دفتر کل دیجیتالی غیرقابل تخریب و دستکاری از تراکنش‌های اقتصادی است که می­توان آن را به گونه­ای برنامه ­نویسی کرد که نه تنها برای ثبت تراکنش‌ها و تراکنش‌های مالی بلکه تقریباً برای ثبت هر دارایی ارزشمندی به کار رود. دان و الکس تاپ­اسکات، مولفین کتاب انقلاب بلاک­چین (۲۰۱۶)

بلاک­چین به زبان ساده، زنجیرۀ  برای ثبت غیرقابل تغییر داده­ هایی است که توسط دسته­ای از کامپیوترهایی مدیریت می­شوند. این کامپیوترها متعلق به یک واحد تجاری یا یک کسب و کار مشخص منحصر بفرد نمی­ باشند و به صورت غیرمتمرکز هستند. هر یک از این بلوکهای داده (یا به عبارتی، بلوک) با استفاده از اصول رمزنگاری (یا به عبارتی زنجیره) به یکدیگر متصل شده­اند. در این صورت، ویژگی خاص این فناوری چیست و چرا گفته می­شود که این فناوری قابلیت­هایی دارد که می­تواند یک صنعت را زیر و رو کند؟

شبکۀ بلاک­چین از اختیارات مرکزی برخوردار نیست- بلاک­چین تعریف دقیق یک سیستم دموکراتیک است. از آنجاییکه بلاک­چین یک دفتر کل اشتراکی و تغییرناپذیر است، لذا اطلاعات موجود در آن قابل مشاهده برای هر کسی است. لذا، هر چیزی که بر اساس بلاک­چین ساخته می­شود به ماهیت بسیار شفاف این فناوری گره خواهد خورد و هر فردی که با آن سر و کار دارد، مسئول اعمال خود است.

سه ویژگی اصلی یک بلاک چین جیست؟

سه ویژگی اصلی فناوری بلاک­چین که به محبوبیت او کمک کرده­اند، به شرح ذیل هستند:

در حقیقت در طراجی یک ایده کسب و کار بلاک چینی به نطر من باید به این سه ویژگی اصلی آن توجه شود. در حقیقت اگر یک بلاک چین عمومی هر کدام از این سه ویژگی را نداشته باشد دیگر نمی توان نام آن پروژه را بلاک چین نامید.البته اگر هدف استفاده از بلاک چین عمومی باشد.در مقاله ویژگی های بلاک چین بیشتر در این مورد صحبت کرده ایم.

تکنولوژی بلاکچین
مزیت  و معایب بلاکچین

مارک آندریسن در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست اعلام کرد “ما کاملا مطمئن هستیم. در 20 سال آینده همانطوری که ما امروزه راجع به اینترنت صحبت می‌کنیم راجع  به تکنولوژی بلاک‌چین صحبت خواهد شد”

مزیت بلاک‌چین نسبت به پایگاه‌های داده‌ای که قبلاوحود داشته‌اند،این است که قابل اعتمادتراست. زیرا در پایگاه داده‌ای بلاک‌چین، سهامداران کلیدی (خریداران، فروشندگان، نگهبانان و تنظیم کننده‌ها) قادرند تا اطلاعات را بصورت غیر قابل تغییر و یا حذف شدن ذخیره کند. این امر باعث کاهش هزینه، کاهش ریسک در توافق‌ها شده است. همانند سرمایه گذاری دات کام در دهه‌ی1990 ، امروزه نیز سرمایه گذاری بر روی بلاک‌چین در حال راه‌اندازی است. جسارت و اشتیاق سرمایه‌گذاران در بلاک‌چین در حدی است که سرمایه‌گذاران دات کام را شرم زده خواهد کرد. تنها در سالهای 2014 و 2015 بیش از یک میلیارد دلار سرمایه به سمت بلاک‌چین در حال ظهور، سرازیر شد که تقریبا این میزان سرمایه‌گذاری سالانه دو برابر می شود.

مانند هر تکنولوژی دیگری بلاک چین می تواند مزیت های بی شماری را برای ما به ارمغان بیاورد اما نباید از معایب آن غافل شد.بلاک چین برای هر سیستم و تفکر دیجیتالی یک داروی شفابخش نیست.در جدول زیر معایب و مزایای بلاکچین دیده می شود.

بلاک چین ها چگونه کار می کنند؟

بانک‌های بزرگ و برخی دولت‌ها، از بلاک‌چین به عنوان دفتر کل توزیع شده‌ استفاده می‌کنند و آن را انقلابی در شیوه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات و انجام معاملات می‌دانند. هدف آن‌ها سرعت بالا، هزینه کم، امنیت، کاهش خطا و حفظ نقاط مرکزی از حمله و ورشکستگی است ولی مهمترین و گستره‌ترین بلاک چین‌ها بر اساس مدل بیت کوین ساتوشی پایه گذاری گردیده‌اند.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دریک فایلی در یک محل ذخیره نمی‌شوند. بلکه آن‌ها توسط معاملات ثبت شده در یک بلاک چین، نمایش داده می‌شوند. بلاک چین مانند یک سند و یا دفتر کل جهانی است که توانایی ذخیره‌ی مقدار زیادی ارز دیجیتال همتا به همتای بیتکوینی، بررسی و تایید معاملات بیتکوینی را دارد.  هر بلاک چین مانند کاربرانی که از بیت کوین استفاده می‌کند، پراکنده و توزیع شده است، و توسط کاربرانی در سرتاسر جهان با استفاده از کامپیوترهای آماده به کار اجرا می شود. در نتیجه پایگاه داده ی مرکزی، برای هک کردن وجود ندارد و بر خلاف سایر فناوری ها که توسط یک نهاد واحد، که موظف به حسابرسی معاملات و ثبت سوابق است، کنترل نمی شود. بلکه بلاک چین یک فناوری عمومی است که بر روی شبکه مستقر است، در نتیجه هرکسی، در هر زمانی می‌تواند آن را مشاهده نماید. همچنین بلاک چین به صورت رمزگذاری شده است و شامل کلیدهای عمومی و خصوصی (دارای 2 کلید امنیتی برای دسترسی به سپرده‌) برای حفظ امنیت مجازی است. حالا شاید پاسخی برای سوال بلاکچین چیست داشته باشید

کاربرد بلاک چین

بلاک چین، در معاملات اقتصادی می تواند تقریبا برای ثبت همه‌ی چیزها مثل گواهی تولد و مرگ، سند ازدواج، سند مالکیت، مدارک تحصیلی، حساب های مالی، پرونده ی پزشکی، بیمه نامه‌ها، سیستم رای گیری، پروانه غذا و هر چیز دیگری که می توان با کد بیان کرد و برای انسان ارزش و اهمیت دارد برنامه ریزی شود.

شاید شما یک دوستدار موسیقی هستید که می خواهید هنرمندان با هنر خود کسب درآمدکنند. و یا مشتریی هستید که می خواهید بدانید گوشت همبرگر دقیقا از کجا آمده است. و یا مهاجری هستید که مبلغ بالایی پول را می‌خواهید برای عزیزانتان در سرزمین مادریتان بفرستید و یا یک امدادگر هستید که برای بازسازی خانه ها بعد از زلزله، نیاز به شناسایی مالکان زمین ها دارید. و یا شهروندی هستید که از کمبود شفافیت و پاسخگویی رهبران سیاسی خسته شده‌اید. و یا یک کاربر رسانه های اجتماعی هستید که حریم خصوصیتان و تمامی اطلاعاتی که تولید می کنید برایتان ارزشمند است. همانطور که قبلا گفتیم محققین در حال ساخت یک سری برنامه مبتنی بر بلاک چین هستند که برای رسیدن به این اهداف کمک می کند. البته آنها فعلا شروع کارشان است.

این ایده ی جدید، امکان تلفیق اطلاعات دیجیتالی راجع به همه چیز و در زمان واقعی را فراهم می کند. در واقع به زودی میلیاردها وسیله هوشمند در جهان فیزیکی حس خواهند شد، واکنش می دهند، ارتباط برقرار می کند، الکتریسیته خودشان را خریداری می کنند، اطلاعات مهم را به اشتراک می گذارند، و انجام همه‌ی کارها، از حفظ محیط زیستمان تا مدیریت سلامتمان را بر عهده می گیرد. این اینترنت که شامل همه چیز است، نیاز به یک دفتر کل مرکزی از همه چیز دارد. همچنین امورتجاری، بازرگانی و اقتصادی نیاز به محاسبه و برآورد دیجیتال دارد.در مقاله کاربرد فناوری بلاک چین بیشتر در مورد این موضوع صحبت شده است.

تاریخچه بلاک چین

شاید برای شما جالب باشد بلاک چین بار یاولین بار در سال 1991 به مجامع علمی معرفی شد اما تا سال 2008 و باارایه مقاله ساتوشی ناکاموتو در مورد بیت کوین کاربرد عملی برای بلاک چین در نظر گرفته نشده بود.به همین خاطر اگر علاقه مند تاریخچه این فناوری هستید و  این که چرا بیت کوین متولد شد به مقاله تاریخچه بلاک چین مراجعه کنید.

آینده بلاکچین

در واقع بلاک­چین می­تواند برای توافق­نامه­ای مانند بیمه­ های همتا به همتا، تجارت همتا به همتا، آموزش همتا به همتا، اشتراک گذاری همتا به همتا و سلامت همتا به همتا و … استفاده شود. اولین استفاده از بلاک­چین در دفتر کل تراکنش­های بیت­کوین اتفاق افتاده است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه شده است و موجب پایگاه­های داده توزیع شده است.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد از سپتامبر ۲۰۱۷ پیش­بینی کرد که تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۰ درصد تولید ناخالصی داخل جهان بر روی تکنولوژی بلاک­چین ذخیره خواهد شد

 

سوالات متداول در زمینه بلاک چین

آیا بلاک چین قابل هک شدن و آسیب پذیر است؟

از نگاه فنی در بلاک چین های عمومی مبتی بر الگوریتم اثبات کار، اگر قدرتی بتواند توان پردازشی بیش از 50 درصد شبکه را در اختیار بگیرد می تواند هر گونه اعمالی را در شبکه انجام دهد.

آیا در شبکه بیت کوین، بیت کوین های ما در بلاک چین است؟

خیر،در حقیقت بلاک چین همانطور که در مقدمه ذکر شد سابقه تراکنش های بیت کوین را در خود نگه می دارد و بیت کوین های شما آنجا هم هست و هم نیست!!

سایت بلاک چین دات کام Blockchain.com آیا همان بلاکچین بیت کوین است؟

خیر،این سایت فقط یک تشابه اسمی با بلاک چین دارد و در حقیقت این سایت مرتبط با یک سازمان خصوصی است که به شما خدمات کیف پول و خرید بیت کوین را به شما عرضه می کند.

بیت کوین و طلای دیجیتال

بلاک‌چین فقط برای تحقیقات و استفاده از آن مفید نیست. تحلیل بلاک‌چین می‌تواند به ما کمک کند تا با تحلیل بازار رمزارزها به الگوهای استفاده از رمزارزها پی ببریم و از تصمیمات سرمایه‌گذاری افراد مطلع شویم. این یک مزیت منحصر به فرد برای رمزارز به عنوان یک کلاس دارایی جدید به شمار می‌آید، زیرا می‌توان به این بینش‌ها دست پیدا کرد چون اکثر نقل و انتقالات رمزارز در لجرهای شفاف ثبت می‌شوند.
اگر نمی‌دانید که چه نوع بینش‌های بازاری را می‌توان از تحلیل بلاک‌چین استخراج کرد،در این مقاله همراه ما باشید.در ادامه خلاصه‌ای از مالکیت بیت کوین و معاملات بیت کوین را که داده‌محور است، خواهیم آورد که که نشان می‌دهند بیت کوین چگونه در اکوسیستم بزرگ رمزارز به جریان می‌افتد.

قسمت اعظم بیت کوین به منظور سرمایه‌گذاری طولانی مدت نگهداری می‌شود

اولین سوالی که باید به آن جواب بدهیم، این سوال است: افراد از بیت کوین چه استفاده‌ای می‌کنند؟

تعداد بیت کوین های در گردش

در ژوئن 2020، تقریباً 18.6 میلیون بیت کوین استخراج شد. ما این 18.6 میلیون بیت کوین را به سه دسته بر اساس جابجایی‌های آن تا به امروز تقسیم می‌کنیم:

این داده‌ها نشان می‌دهند که قسمت اعظم بیت کوین نزد افرادی نگهداری می‌شود که آن را نوعی طلای دیجیتال می‌دانند و به عنوان یک دارایی به مدت طولانی نزد صاحبان خود نگهداری می‌شود.

اما این طلای دیجیتالی از سوی بازار تجاری فعالی حمایت می‌شود که مخصوص افرادی است که خرید و فروش مکرر را ترجیح می‌دهند. 5/3 میلیون بیت کوینی که در خرید و فروش به کار می‌روند، نیازهای بازار را برطرف می‌سازند و در تعامل با سطح تقاضا قیمت را مشخص می‌کنند. این روزها بیت کوین با وجود افراد زیادی که به دنبال تجارت بیت کوین‌هایی هستند که به دنبال هالوینگ اخیر کمیاب‌تر شده است از سبد سرمایه‌گذاری به سبد تبادل و تجارت منتقل شده است و تبدیل به منبع حیاتی نقدینگی شده است. با این حال، می‌توان انتظار داشت که این اتفاق فقط زمانی رخ خواهد داد که قیمت بیت کوین تا سطحی افزایش یابد که سرمایه‌گذاران بلندمدت یا افرادی که هولدینگ انجام می‌دهند، تمایل به فروش آن پیدا کنند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید در مورد بیت کوین می توانید به مقاله بیت کوین چیست؟ مراجعه کنید.

اکثر تاجران، خرده‌فروش هستند ولی هواداران بیت کوین به دنبال کسب بالاترین ارزش هستند

سوال بعدی ما این است: چه تعداد از افراد در حال داد و ستد این 3.5 میلیون بیت کوین هستند و آنها چه کسانی هستند؟ هرچندکه طبق برآوردهای ما ده‌‌ها میلیون نفر صاحب بیت کوین هستند و بیش از 5 میلیون نفر هر هفته از وبسایت‌های صرافی‌ها بازدید می‌کنند، ولی داده‌های بلاک‌چینی حاکی از این هستند که در سرتاسر سال 2020 به طور ماکزیمم، 340000 نفر جزو تاجران فعال بیت کوین در هر هفته هستند و هرچندکه ما به وضوح نمی‌توانیم تک تک تاجران را شناسایی کنیم، ولی می‌توانیم آنها را به دو دسته بر اساس حجم دلاریِ نقل و انتقالاتی که به صرافی‌ها ارسال می‌شوند، تقسیم کنیم: خرده‌فروش و حرفه‌ای.

تعداد نقل و انتقالات صرافی‌ها که از طریق حجم نقل و انتقال دریافت شده‌اند.
میانگین هفتگی از سال 2018

تعداد نقل و انتقالات صرافی‌ها

تاجران خرده‌فروش که ما آنها را در دستۀ افرادی قرار می‌دهیم که بیت کوینی با ارزش کمتر از 10000 دلار آمریکا در صرافی‌ها در برهه‌ای از زمان سپرده‌گذاری کرده‌اند، ظاهراً گروه اکثریتی بزرگی را تشکیل می‌دهند و 96 درصد از تمام نقل و انتقالات ارسال شده به صرافی‌ها را بر اساس یک میانگین هفتگی تبیین می‌کنند.

نقل و انتقالات ارسال شده به صرافی‌ها
گردش‌های دلار آمریکا در صرافی‌ها که برحسب حجم نقل و انتقال دریافت شده‌اند.

با این حال، تاجران حرفه‌ای نقدینگی بازار را کنترل می‌کنند و 85 درصد از کل ارزش دلاری بیت کوین که به صرافی‌ها ارسال شده است را تعیین می‌کنند. به همین دلیل است که تاجران حرفه‌ای مهمترین عوامل جابجایی‌های بزرگ بازار به شمار می‌آیند مانند جابجایی‌هایی که حین کاهش قابل توجۀ قیمت بیت کوین در ماه مارس و در زمانی که بحران کووید 19 در آمریکای شمالی شدت گرفت، دیده شده‌اند. با این حال، تعداد تاجران حرفه‌ای اندک‌شمار هستند و کل این بازار را به طور متوسط در هر هفته از سال 2020 تاکنون فقط به اندازۀ 39000 نقل و انتقال تغییر داده‌اند.

گروه کوچکی از صرافی‌های مهم

مواردی که در آن‌ها بیت کوین نزد نوعی کارگزار نگهداری می‌شود.

در حال حاضر، قسمت اعظم بیت کوین در کجاست؟ تقریباً 60 درصد از بیت کوین که جزو بیت کوین گمشده محسوب نمی‌شود نزد یک سرویس امانی دارای مجوز نگهداری می‌شود که FTAF آن را ارائه دهندۀ سرویس دارایی‌های مجازی (VASP) نامیده است. اکثر صرافی‌های رمزارزها همراه با کیف پول‌های میزبانی شده در این دسته قرار می‌گیرند. همانطور که مشاهده می‌کنیم این درصد روز به روز و به آرامی در حال افزایش است و این امر حاکی از رشد کسب و کارهای رمزارزهای امانی از زمانی است که بیت کوین متداول‌تر شده است. وقتی می‌گوییم از 40 درصد باقیماندۀ بیت کوین موجود که در حال حاضر نزد VASPها نگهداری نمی‌شود، 87 درصد در برهه‌ای از زمان به یک VASP انتقال داده شده است، حاکمیت VASPها شفاف‌تر می‌‌‌‌‌شود. اکثر افراد یا بیت کوین خود را در VASPها نگهداری می‌کنند یا بیت کوین خود را از VASPها تهیه می‌کنند.
صرافی‌ها به عنوان مراکز داد و ستد رمزارزها و یک مکان محبوب برای نگهداری بیت کوین، زمانی که بحث گردش‌های بیت کوین به میان می‌آید، به شکل آشکار برترین VASP هستند. در سال 2020، به طور متوسط در مجموع 1.8 میلیون بیت کوین به ارزش 14.4 بیلیون دلار هر هفته انتقال داده می‌شود. 40 درصد از این بیت کوین مستقیماً بین صرافی‌ها هر هفته رد و بدل می‌شود، در حالیکه 43 درصد از بیت کوین بین آدرس‌های واسطه‌ای VASPها و عمدتاً بین صرافی‌ها در گردش است.
در ادامه با کند و کاو بیشتری خواهیم دید که بزرگترین صرافی‌ها تا چه اندازه این گردش‌ها را در دست گرفته‌اند.

صرافی‌ها برحسب درصد بیت کوین دریافتی

صرافی‌ها برحسب درصد بیت کوین دریافتی

چهار صرافی از بزرگترین صرافی‌های موجود از سال 2018 تاکنون یعنی بایننس، هیوبی، کوین‌بیس و بیت‌فینکس- 40 درصد از کل بیت کوینی که توسط صرافی‌ها در سال 2020 دریافت شده‌اند را از آنِ خود کرده‌اند. ده صرافی بعدی جمعاً 36 درصد از بیت کوین را در اختیار دارند و این باعث شده که صدها صرافی کوچک دیگر بر سر 24 درصد حجم نقل و انتقالات باقی مانده، رقابت کنند.
این یافته‌ها زمانی جالب‌تر می‌شوند که فعالیت صرافی‌ها را برحسب سایر مشخصات کیفی آنها تقسیم کنیم. به عنوان مثال، اگر گردش‌های صرافی‌ها را برحسب حمایت صرافی از ارز فیات تقسیم کنیم، متوجه خواهیم شد که صرافی‌هایی که مسیر خروجی و ورودی معاملۀ رمزارز هستند چقدر برای کل این اکوسیستم حائز اهمیت می‌باشند.

گردش‌های بیت کوین بین انواع صرافی‌ها

در قسمت قبل، گردش‌های بیت کوین بین انواع صرافی‌ها را به شرح ذیل تقسیم کردیم: صرافی‌هایی که فقط مجاز به نقل و انتقالات رمزارز با رمزارز (C2C) هستند، صرافی‌هایی که مجاز به نقل و انتقالات رمزارز با فیات (C2F) و بالعکس هستند و صرافی‌هایی که فقط تجارت استخراج رمزارز را انجام می‌دهند. نقل و انتقالات درون زنجیره‌ای بین صرافی‌های C2F بزرگترین درصد فعالیت در مورد 42 درصد از کل گردش بیت کوین بین صرافی‌ها را دربرمی‌گیرد و نقل و انتقالات بین صرافی‌های C2C فقط 18 درصد از کل گردش بیت کوین را شامل می‌شود. وقتی که نقل و انتقالات بین صرافی‌های C2F و C2C را به حساب بیاوریم، متوجه می‌شویم که صرافی‌های C2F ریسک طرف مقابل، در 74 درصد از تمام نقل و انتقالات صرافی‌ها برحسب حجم می‌باشند.
چرا صرافی‌های CF2 برترین صرافی‌ها هستند؟ هرچندکه ما منظور خاصی نداریم، اما فرضیۀ ما این است که صرافی‌های C2F نقدینگی بیشتری دارند زیرا جزو صرافی‌هایی هستند که اکثر کاربران از آنجا برای اولین بار رمزارز خریداری می‌کنند، لذا این صرافی‌ها منبع تقاضای جدیدی هستند. صرافی‌های C2F نیز مکان‌هایی هستند که کاربران در آنجا بیت کوین را با فیات معامله می‌کنند و این بدین معناست که حتی افرادی که صرافی‌های C2C را ترجیح می‌دهند، معمولاً مجبور به استفاده از صرافی‌‌‌‌های C2F در مورد جریان‌های خروجی وجه نقد می‌شوند. اگر عملکرد صرافی‌های C2F به عنوان مسیر ورودی و خروجی، نقدینگی بیشتری را در اختیار آنها قرار دهد، آنگاه می‌تواند موجب به وجود آمدن چرخۀ خودتقویتی شود که تاجران بیشتری جهت کسب منفعت جذب آن می‌شوند و بدین طریق نقدینگی این صرافی‌ها بیشتر افزایش می‌یابد.
در نهایت، می‌توانیم صرافی‌ها را بر این اساس با یکدیگر مقایسه کنیم که بیت کوینی که در یک صرافی سپرده‌گذاری شده است، چند وقت یکبار در این صرافی خرید و فروش می‌شود. ما در مورد این تحلیل به سراغ معیاری به نام حجم معامله رفته‌ایم که عبارت است از نسبت تعداد دفعاتی که بیت کوین بر اساس دفتر سفارشات مرکزی صرافی خرید و فروش شده است (و این مبتنی بر داده‌های تجاری خودگزارشی صرافی است) به تعداد دفعاتی که بیت کوین داخل زنجیره دریافت شده است (یعنی جابجایی بیت کوین از بیرون به داخل صرافی). ما قبلاً با استفاده از این معیار بررسی کرده‌ایم که آیا صرافی‌ها در اعلام حجم تبادل خود تقلب می‌کنند یا خیر (هرچندکه آن زمان ما هنوز اصطلاح “حجم معامله” را معرفی نکرده بودیم).

حجم معامله در صرافی‌های منتخب

شاید اگر بگوییم که تفاوت بزرگی بین حجم معاملۀ صرافی‌ها وجود دارد، غافلگیر شوید. در قسمت قبل چند تا از صرافی‌های برتر را با هم مقایسه کردیم و متوجه شدیم که بایننس برترین صرافی با متوسط حجم معاملۀ 14 از سال 2018 تاکنون است. این بدین معناست که هر بیت کوینی که در بایننس در آن دورۀ زمانی سپرده‌گذاری شده است، به طور متوسط 14 بار در دفتر سفارشات بایننس خرید و فروش شده است. هیوبی در ردۀ بعدی گروه ما قرار گرفته است که حجم معاملات آن 8 می‌باشد و به دنبال آن، کوین‌بیس با حجم معاملات 3 و جمینی با حجم معاملات 1 قرار گرفته‌اند.
ما معتقدیم که چند عامل وجود دارند که می‌توانند به افزایش حجم معاملات کمک کنند. یکی از این عوامل تعداد سایر رمزارزهایی است که با آنها می‌توان در یک صرافی خرید و فروش بیت کوین را انجام داد. هرچقدر این تعداد بیشتر باشد، بیت کوین بیشتری خرید و فروش خواهد شد. بالا بودن حجم معاملات حاکی از این است که تعداد بیشتری از تاجران به جای اینکه دارایی‌های خود را جهت خرید و فروش به صرافی منتقل کنند و دوباره آنها را از صرافی بیرون بکشند، دارایی‌های خود را به مدت طولانی جهت خرید و فروش در صرافی نگهداری می‌کنند. از سوی دیگر، پایین بودن حجم معاملات می‌تواند نتیجۀ ذخیرۀ بیت کوین کاربران در صرافی به جای استفاده از آن به عنوان یک ابزار تجاری باشد. علاوه براین، صرافی‌هایی که معاملۀ OTC را آسان‌تر می‌کنند، معمولاً از حجم معاملات پایین‌تری برخوردارند زیرا معاملات آنها برحسب داده‌های معاملات آنی یا لحظه‌ای ثبت نمی‌شوند.

اگر علاقه مند هستید موارد بیشتری در مورد بیت کوین بدانید  بهتر است به مقاله کامل و جامع  آموزش بیت کوین بروید

منبع

همه چیز در مورد ابزار یا قرارداد مشتقه

امروزه  کاربرد ابزار مشتقه دیگر آنقدر فراوان شده است که تصور اینکه در بازارهای جهانی حضور داشته باشید، حال چه به عنوان یک بازرگان و یا چه عنوان یک معامله گر و با قراردادهای مشتقه آشنا نباشید سخت است و الزامی است که انواع ابزار مشتقه مانند قرارداد آتی قرارداد فوروارد یا پیمان و سواپ و قرارداد آپشن آشنا باشید. در حقیقت رمز موفقیت شما در بازارهای مالی آشنایی با همین مفاهیم پایه ای بازار است.

تعریف ابزار مشتقه 

شاید بارها اسم ابزار مشتقه یا اوراق مشتقه را شنیده باشید.اما این بار اسم مشتق که می آید یاد ریاضی دبیرستان و دانشگاه نیوفتید چرا که این اسم هیچ ارتباطی به مشتق و انتگرال ندارد.ابزار مشتقه،به قراردادی گفته می شود که بر اساس یک پایه دارایی مشخص تعریف شده و قابل معامله باشد حال این پایه دارایی ثابت می تواند یک کالا مثل نفت و طلا و نفره باشد و یا یک شاخص گروهی از سهام و اوراق قرضه و یا حتی ارز کشورها باشد.به طور خلاصه در اینجا معنی کلمه مشتق یعنی برگرفته شده از یک دارایی که قابل ترید و معامله باشد.

یک تصور رایج در مورد ابزار مشتقه وجود دارد و آن این است که ابزار مشتقه دارایی محسوب می شوند و دارای ارزش هستند که این تصور غلط می باشد. چرا که ارزش اوراق مشتقه وابسته به ارزش اوراق بهادار،کالا،شاخص و یا ارز است و خود به طور مستقل دارای ارزش نیستند

دو مثال خاص برای اوراق مشتقه

برای بیساری از شرکت ها، تغییر آب و هوا می تواند ضررهای خیلی بزرگی به سود آوری آن ها بزند.اگر Hب و هوا نامساعد شود می تواند منجر به زیان و یا حتی سود یک شرکت شود.برای مثال برای یک شرکت سرمایه گذاری در محصولات کشاورزی تغییر آب و هوا و سرد شدن هوا در فرودین که معمولا زمان شکوفه کردن درختان است می تواند منجر به از دست رفتن شکوفه ها و ضرر سنگین به شرکت شود.در این نوع از اوراق مشتقه شرکت می تواند ریسک این اتفاقات که از قبل تا حدودی قابل پیش بینی نیست را مدیریت کند.یک شرکت سرمایه گذار در رویدادهای ورزشی می تواند از اوراق مشتقه برای پوشش ریسک خود استقاده کند چرا که، اگر در روز مسابقه باران ببارد بلیط های کمتری به فروش می رسد و شرکت ضرر سنگینی می کند.

فرض کنید یک سرمایه گذار اروپایی بخواهد از طریق یک کارگزار سهام یک شرکت آمریکایی را برحسب دلار است بخرد.اگر این سرمایه گذار مدتی این سهم را نگه داری کند در خطر تغییر نرخ ارز(تغییر ارزش یورو در برابر دلار) است.اگر در این حین ارزش یورو افزایش پیدا کند سود حاصل از فروش سهام شرکت آمریکایی به دلار و تبدیل آن به یورو می تواند گاهی اوقات حتی منجر به ضرر سرمایه گذار هم بشود راه حل چیست؟در اینجا سرمایه گذار همزمان به خرید سهام شرکت آمریکایی می تواند از یک قرارداد آتی ارز و یا سوآپ ارزی استفاده کند تا دیگر نگران تغییر نرخ ارز نشود.

معایا و مزایای ابزار مشتقه در چیست؟

هر ابزاری در دنیای واقعی می تواند معایا و مزایای خاص خودش را داشته باشد ابزار مشتقه هم از این قاعده مستثنا نیست و می تواند مثل یک شمشیر دولبه باشد.در اینجا معایب و مزایا را برایتان مشخص می کنیم

مزایای ابزار مشتقه در بازارهای جهانی

در بازار اوراق مشتقه نسبت به بازار نقدی معاملات سرعت و قدرت نقد شوندگی بالاتری دارند.این به معنا است که شما می توانید به راحتی کالا و یا اوراق بهادار خود را به پول نقد تبدیل کنید.در بازار معاملات روزز دنیا از نظر حجم معاملات می توان گفت روز به روز استقبال از اوراق مشتقه بیشتر می شود چرا که هزینه تامین مالی(به خاطر استفاده از مارجین) کمتر شده و ریسک ورود به بازار هم کمتر می شود.

وجود اهرم در معاملات مشتقه،آن ها را جذاب کرده است.این که شما در معاملات لازم نیست تمام پول آن را پرداخت کنید می تواند به شما کمک کند در معاملات خود از حجم بیشتری استفاده کنید که در صورت درستی تحلیل سود بیشتری عاید شما می شود.البته اهرم مثل یک شمشیر دولبه است چرا استفاده نادرست از آن می تواند منجر به از دست رفتن سرمایه شما شود.

در قراردادهای آتی به طور مفصل به این موضوع همراه با مثال اشاره شد که یکی از بازیگران اصلی در اوراق مشتقه به ویژه قراردادهای آتی تولید کنندگان و مصرف کنندگان هستند که از ابزار مستقه برای پوشش ریسک مانند ریسک نوسانات قیمت استفاده می کنند.

اوراق مشتقه در کجاها معامله می شوند؟

اگر بازارهای مالی را به دو دسته بازار بورس و بازار خارج از بورس(فرابورس) تقسیم بندی کنیم اوراق مشتقه در هر دو این بازارها در حال معامله است.البته نیاز است که تفاوت بازار بورس به عنوان یک مرکز متمرکز و بازار فرابورس به عنوان یک بازار شبکه ای و نسبتا به هم پیوسته را بدانید چرا که این دو مفهوم به اشتباه در بازارسرمایه ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع ابزار مشتقه در بازارهای مالی

انواع اوراق مشتقه

مهم ترین اوراق مشتقه که در بازارهای مالی به طور وسیع در حال مبادله است را می توان در این چهار دسته خلاصه کرد که الزامی است با هر یک از موراد فوق آشنا شوید.

دارایی پایه در اوراق مشتقه

به طور کلی امروزه از هر آنچه در ذهنتان خطور می کند برای آن اوراق مشتقه ای ساخته شده است که در بازارهای مالی قابل معامله است(ازاوراق مشتقه مبتی بر نفت تا معاملات آپشن برای پیش بینی آب و هوا).به طور کلی اوراق مشتقه به دو دسته کلی تقسیم می شود قراردادهای مبتی بر یک کالا فیزیکی مانند طلا و نفت و زعفران و .. دیگری اوراق مشتقه مبتی بر یک ابزار مالی مانند قرارداد آتی شاخص،اوراق قرضه و ارز و آپشن نرخ بهره بانکی. به هر کدام از این موارد بالا که اوراق مشتقه از آن مشتق شده است دارایی پایه گفته می شود.

البته چند دارایی پایه می توانند منجر به تشکلی یک اوراق مشتقه بشوند مثل قرارداد آتی بر روی شاخص و یا معاملات آپشن بر روی جفت ارز دو کشور.

ابراز مشتقه در یک در بازار دو طرفه

شاید بزرگترین حسن وجود ابزار مشتقه را به بتوان معامله آن در یک بازار دو طرفه دانست. در خقیقت بازار دوطرفه موجب می شود که معامله گر بتواند با توجه به تحلیل خود موقعیت Long در جهت افزایش قیمت و یا موقعیت Short در جهت کاهش قیمت باز کند و از تمام قابلیت های اوراق مشتقه مانند اهرم استفاده کند تا اگر تحلیلش درست بود سود بیشتری کسب کند.

اوراق مشتقه در بازار ایران

در ایران هم اوراق مشتقه،معاملات آتی سکه راه استفاده از ابزار مشتقه را در بورس باز کرد و هم اکنون معاملات آتی زعفران و از سوی دیگر معاملات اختیار معامله برای سهام ها فعال هستند.هر چند بازار آتی سکه در ایران به علت نوسانات شدید قیمت سکه در سال 1397 کنار گذاشته شد که امید است در آینده نزدیک مجدد این بازار فعال شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد به کاربرد های ابزار مشتقه پرداخته شود. همین طور که مشاهده می شود این اوراق می تواند به کمک صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران بیاید.آنجایی که سرمایه گذار نگران تفییر نرخ ارز است  و به دنبال کاهش ریسک های خود و البته این ابزار می تواند معایبی هم داشته باشد که مهم ترین آن را می توان ارزش گذاری سخت آن ها دانست چرا که ارزش اوراق وابسته با یک دارایی پایه است که می تواند با به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا آن دارایی پایه قیمت اوراق هم متفاوت شود.

منابع

[1]   [2]

بالا و پایین بازار سهام آمریکا

قیمت سهام‌ها در آمریکا به بالاترین میزان خود رسیده است. در این مطلب آنچه باعث توقف 12 بول‌ران اخیر شده را بررسی خواهیم کرد

قیمت سهام‌های آمریکا به بالاترین مقدار خود در تاریخ این کشور رسیده است زیرا قدیمی‌ترین بازار گاوی در تاریخ آمریکا همچنان به رکوردشکنی موسوم به بول رانینگ ادامه می‌دهد (خبرگزاری سی‌ان‌ان بیزینس).

کارگزان مشغول به کار در کمپانی های امریکا

توضیح مترجم: بول رانینگ شرایطی است که قیمت‌ها روند صعودی مداوم را تجربه می‌کنند.

این دوران خوب تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

این فقط یک حدس است ولی عمر بازارهای گاوی و توسعه‌ اقتصادی هیچ‌گاه به سر نخواهد آمد. مضیقه‌های اعتباری، عدم قطعیت سیاسی، جنگ‌‌ها و سفته‌بازی‌های معمول باعث پایان بازارهای گاوی گذشته شدند.

شاخص سهام S&P500 در عرض 121 ماه و پس از رسیدن به پایین‌ترین مقدار خود در زمان رکود بزرگ در مارس 2009 به میزان 334% رسیده است. بازارهای گاوی زمانی پدیدار می‌شوند که قیمت سهام‌ها حداقل به 20 درصد آخرین قیمت کمینه خود می‌رسند. به گفتۀ هاوارد سیلوربلات، تحلیل‌گر سرشناس شاخص‌های داو جانز و S&P، این اتفاق از زمان رکود بزرگ تا کنون 12 بار برای بازار سهام S&P500 افتاده است.

در ادامه بررسی خواهیم کرد که هر یک از این بازارها چگونه به پایان خود رسیدند.

13 بازار گاوی تاریخی

بازارهای گاوی زمانی پدیدار می‌شوند که قیمت سهام‌ها به 20 درصد بالاتر از پائین‌ترین ارزش (ارزش کمینه) خود برسند؛ چنین شرایطی از زمان رکود بزرگ تا به امروز 13 بار رخ داده‌اند.

کارخانجات آمریکا در سال 1920

 

تغییر درصد S&P500تعداد ماه‌هاتاریخ شروعدورۀ تاریخی
325%57ژوئن 1932احیای اقتصادی پس از رکود بزرگ
158%49آوریل 1942جنگ جهانی دوم
266%86ژوئن 1949رونق‌های اقتصادی پس از جنگ
86%50اکتبر 1957افزایش‌های نرخ تولید به واسطۀ جنگ سرد
80%44ژوئن 1962هدف JFK این بود که “آمریکا دوباره به حرکت درآید”
48%26اکتبر 1966سال‌های پرتکاپو
74%32می 1970نیفتی فیفتی (Nifti Fifty)
126%74اکتبر 1974یک بازار گاوی متعادل
229%60اگوست 1982اقتصاد ریگانی
65%31دسامبر 1987بازگشت دوشنبۀ سیاه
417%113اکتبر 1990دهۀ 90 میلادی (دهه پرهیاهو)
102%60اکتبر 2002رونق مسکن
334%121مارس 2009احیاء اقتصادی طولانی و آهسته

 1932 تا 1937: احیای اقتصادی پس از رکود بزرگ

چند سال طول کشید تا بازارهای مالی توانستند احیای اقتصادی خود را پس از رکود بزرگ، عمیق‌ترین رکود اقتصادی در تاریخ آمریکای مدرن، آغاز کنند. شاخص قیمت مرکب، پیش‌نیاز شاخص S&P500، از سپتامبر 1929 تا ژوئن 1932 تا میزان 86 درصد سقوط کرد، اما پس از این رکود در پنج سال بعد به مقدار 325% احیا شد.

بازار گاوی تا حدی از سوی برنامۀ نیو دیل فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا، حمایت می‌شد که برنامه‌هایی که هزینه‌های گزاف آن‌ها بر عهدۀ دولت بود را به راه انداخته بود تا اقتصاد آمریکا به ثبات برسد. اما روزولت چهار سال بعد این برنامه‌ها را رها کرد. او با کم کردن مخارج دولت سعی کرد بودجه را متعادل سازد. در آن زمان، فدرال رزرو یا بانک مرکزی آمریکا خط‌مشی‌های پس‌انداز شدید خود را به بانک‌ها تحمیل می‌‌‌کرد. اقتصاد آمریکا رو به سقوط بود. اقتصاد آمریکا هنوز کاملاً از رکود بزرگ جان سالم به در نبرده بود و سیاست مالی و پولی سخت منجر به رکود دوچاله‌ای (مضاعف) شد که به رکود زمان روزولت معروف است.

رسانه ها در امریکا سال 1920

از مارس 1937 تا آوریل 1942 قیمت سهام‌ها تا 60% سقوط کرد.

مردان بیکاری که مشغول خوردن سوپ و نان در یک کافه‌تریا در حوالی سال 1935 هستند.

1942 تا 1946: جنگ جهانی دوم محرک فعالیت اقتصادی بوده است

ایالات متحدۀ آمریکا در دسامبر 1941 پس از حملۀ هواپیماهای بمب‌افکن ژاپنی به بندر پرل هاربر وارد جنگ جهانی دوم شد. کارخانجات آمریکایی به تولید تانک‌ها، مسلسل‌ها و هواپیماهای جنگنده روی آوردند. زنانی که قبلاً از کار کردن بیرون از خانه منع می‌شدند، حالا به مشاغل تولیدی روی آورده بودند زیرا مردان به خارج از کشور جهت مبارزه با دشمن اعزام شده بودند. شاخص S&P500 به لطف جنگ از آوریل 1942 تا می 1946 به 158% رسیده بود.

این رشد ناگهانی اقتصادی پایدار نبود. آمریکایی‌ها در نهایت مخارج خود را کاهش و نرخ تولید خود را افزایش دادند و این امر موجب ایجاد یک رکود اقتصادی کوچک شد که به رکود موجودی انبار معروف است. شاخص S&P500 از می 1946 تا ژوئن 1949 تا 30% سقوط کرد.

کارگران این کارخانه در سال 1942 موتورهای مرلین را که در بمب‌افکن‌ها و هواپیمای جنگنده به کار می‌رفتند، تمیز می‌کردند.

1949 تا 1956: رونق‌های اقتصادی پس از جنگ

پس از اینکه جنگ به پایان رسید، عصر رونق اقتصادی در ایالات متحده آغاز شد. دوایت آیزنهاور، رئیس جمهور آمریکا، بر متعادل ساختن بودجۀ فدرال تمرکز کرد. مصرف‌گرایی رونق گرفت و با ایدۀ “رویای آمریکایی” و آرمان‌شهر به اوج خود رسید و با مجهز شدن هر خانواده به یک خودرو و یک دستگاه تلویزیون، کامل شد. آمریکایی‌ها صاحب فرزندان بیشتری شدند و این نیز موجب شکل‌گیری نسل بیبی‌بومرها شد (نسل انفجار جمعیت در آمریکا). شاخص S&P500 از ژوئن 1949 تا آگوست 1956 به 266% رسید.

بازار سهام آنقدر رونق گرفته بود که قانون‌گذاران در سال 1955 می‌ترسیدند شرایط این بازار نیز مانند رکود 1929 به پایان برسد. کمیتۀ بانکداری مجلس سنا یک بازپرسی “دوستانه” در بازار سهام را شروع کرد تا متوجه شود که آیا بازار سهام به تصویب مقررات جدیدی نیاز دارد یا خیر. در همان سال، رئیس فدرال رزرو، ویلیام مک‌کنزی مارتین، یک سخنرانی معروف  انجام داد که بانک مرکزی را به اسکورت دختران جوان در بزم‌های شبانه تشبیه کرده بود که باید “جام شراب” را زمانی که بزم شبانه گرم می‌شد، پر می‌کرد.

بانک مرکزی نرخ‌های بهره را افزایش داد و در نتیجه سرعت رشد اقتصادی پایین آمد. بحران کانال سوئز و حملۀ شوروری به مجارستان عدم قطعیتی که تقویت‌کنندۀ بازار خرسی کوچک آن زمان بود را دو چندان کرد. شاخص S&P500 از اگوست 1956 تا اکتبر 1957 تا 22% سقوط کرد.

یک خانوادۀ آمریکایی که در حیاط منزلشان در لوس‌آنجلس در سال 1952 ژست گرفته‌اند.

1957 تا 1961: افزایش نرخ تولید به واسطۀ جنگ سرد

اتحاد جماهیر شوروری در سال 1957 اولین ماهوارۀ ساخت بشر به نام اسپوتنیک را به مدار زمین ارسال کرد. قیمت سهام‌های آمریکا کاهش یافت زیرا رهبران آمریکایی نگران بودند که کشورشان در جنگ سرد شکست بخورد. اما پس از یک بازار خرسی کوتاه مدت، شاخص S&P500 تقریباً یک رشد چهار ساله را تجربه کرد و رشد آن از اکتبر 1957 تا دسامبر 1961 به 86% رسید.

دور از انتظار نبود که بازار گاوی سرانجام ناکام شود. وارن بافت جوان در آن دوره چنین گفت:”قیمت سهام‌ها با سرعت نسبتاً بالایی افزایش یافته است ولی درآمدهای شرکتی افزایش نیافته‌اند. سودهای سهام افزایش نیافته‌اند”.

به عبارت دیگر، در ارزش سهام‌ها اغراق شده بود و یک حباب قیمتی وجود داشت؛ سقوط قیمت سهام قابل پیش‌بینی بود. قیمت سهام‌ها از دسامبر 1961 تا ژوئن 1962 سقوط کرده بود.

نیکیتا خروشچوف، وسط، کسی که شوروری را در اولین دوره از جنگ سرد هدایت می‌کرد، مقابل مدل اسپوتنیک 3 ایستاده است.

1962 تا 1966: هدف JFK این بود که آمریکا یک مرتبه دیگر به حرکت درآید

جان کندی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری قول داده بود که “آمریکا را دوباره به حرکت در خواهد آورد”، اما پس از این که در سال 1961 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، تنش‌ها بین رئیس جمهور و صنایع فولاد شعله‌ور شدند و نتیجۀ آن، به وجود آمدن یک بازار خرسی مختصر به نام “لغزش کندی” شد. قیمت سهام‌ها دوباره در سال 1962 به اوج خود رسیدند.

سپس در سال 1963 پس از ترور جان کندی ترس از بازار گاوی همه جا را فرا گرفت. شاخص S&P500 در همان روز یکباره تقریباً تا 3% سقوط کرد و تمام معاملات در دو ساعت اول پس از ترور جان کندی به احترام او تعطیل شدند.

اما وال استریت فوراً به سراغ اصلاح فعالیت‌های اولیۀ خود رفت و بازار تمام زیان‌های خود را دقیقاً چند روز بعد جبران کرد. توسعۀ بازار تقریباً به مدت سه سال و اندی ادامه یافت.

در آغاز سال 1966 اقتصاد قدرتمند بود. نرخ بیکاری فقط 4% بود و شرکتها در تکاپو بودند تا سفارشات معوقۀ زیادی که در مورد کالاها وجود داشت را برطرف سازند. اما زمانی که تورم شروع به بالا رفتن کرد، بانک مرکزی آمریکا با تحمیل شرایط سخت اعتباری به این پدیده واکنش نشان داد. این حرکت فدرال رزرو بیش از حد محدودکننده بود و یک مضیقۀ اعتباری سخت به همه تحمیل کرده بود. شاخص S&P500 از فوریه تا اکتبر 1966 تا مقدار 22% سقوط کرد.

وال استریت پس از اینکه رئیس جهمور جان اف.کندی در سال 1963 ترور شد، به سراغ اصلاح فعالیت‌های اولیۀ خود رفت.

1966 تا 1968: سالهای پرتکاپو

بازار گاوی اواسط دهۀ 1960 که دقیقاً دو سال به طول انجامید، کوتاه‌ترین بازار خرسی در تاریخ آمریکای مدرن بوده است. اما شاخص S&P500 همچنان طوری مدیریت می‌شد که تقریباً تا 50% در طول مدت بول رانینگ صعود کرد. بازار سهام تا حدی به کمک یک بازار کار قدرتمند رونق گرفته بود. در اواخر 1968، نرخ بیکاری دقیقاً معادل با 3.4% بود. البته در این دوره شاهد تحولات اجتماعی و سیاسی نیز بوده‌ایم.

سال 1968 به خاطر جنگ ویتنام یک نقطۀ عطف در تاریخ آمریکا به شمار می‌آید، زمانی که ویتنامی‌های شمالی یک حملۀ غافلگیرکننده به نام حملۀ عید تت به راه انداختند. مارتین لوتر کینگ جونیور و رابرت کندی ترور شدند و در نوامبر همان سال ریچارد نیکسون در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. بی‌ثباتی همراه با اقتصاد ضعیف و تورم بالا باعث به وجود آمدن یک بازار خرسی جزئی شده بود. شاخص S&P500 از نوامبر 1968 تا می 1970 تا 36% سقوط کرد.

اواخر دهۀ 1960 یک دوران پرخروش بوده است. اعتراضاتی که علیه جنگ ویتنام به پا شده بود و ترورهای مارتین لوتر کینگ جونیور و رابرت کندی از نقاط عطف این دوران به شمار می‌آیند. اما بازار سهام آمریکا به هر طریقی که می‌شد، سودهای کلانی به جیب زد.

1970 تا 1973: سرمایه‌گذاران، Nifty Fifty (نیفتی فیفتی) را خریداری کردند

شرکت‌های مک‌دونالدز، آی‌بی‌اِم و دیزنی به بازار سهام آمریکا کمک کردند تا در اوایل دهۀ 1970 به نقاط اوج جدیدی برسد. سرمایه‌گذاران به سمت Nifty Fifty که گروهی از بزرگترین شرکتهای آمریکایی به سرعت در حال رشد بود، هجوم آوردند. در این بازار گاوی، شاخص S&P500 به بهره‌های سالانۀ کلانی که به طور متوسط بیش از 23% بودند، دست پیدا کرده بود. اما این جنون سرانجام به پایان رسید. ارزش‌گذاری سهام‌های Nifty Fifty مانند پولاروید و مک‌دونالدز آنقدر نوسان داشتند که به شرایط ناپایدار رسیدند.

در ژانویۀ 1973، رئیس جمهور نیکسون سه فاز از طرح اقتصادی خود را اعلام کرد که شامل حقوق بیکاری، کنترل قیمت و اجاره بها بود و این موارد را در همان سال‌های نخست ریاست جمهوری خود پیاده کرد. هر چند که نیکسون از کسب و کارها و کارگران خواسته بود تا داوطلبانه از دستورالعمل‌های ارائه شده پیروی کنند، ولی آنها از این فرصت استفاده کردند و قیمت‌ها را افزایش دادند و شروط خود در مورد دستمزدها را نیز اعلام نمودند. تورم مهارگسیخته ادامه یافت. شاخص S&P500 از ژانویۀ 1973 تا اکتبر 1974 تا 48% سقوط کرد.

شرکت‌هایی مانند مک‌دونالدز، آی‌بی‌اِم و دیزنی- که بخشی از گروهی از سهام‌ها با رشد فزاینده به نام Nifty Fifty بودند، سهام‌های آمریکا را در اوایل دهۀ 1970 به نقاط اوج جدیدی رساندند.

1974 تا 1980: یک بازار گاوی متعادل

بازار سهام در این بازار گاوی که از سال 1974 تا 1980 به وجود آمده بود، چندان موفق نبود. متوسط بازدهی‌های سالانۀ S&P500 فقط 14% بود و این دوران ضعیف‌ترین دوران مدرن به شمار می‌آید زیرا سرمایه‌گذاران با بحران نفت دهۀ 1970 دست و پنجه نرم می‌کردند.

در بحبوحۀ تورم دورقمی، رئیس فدرال رزرو، پائول والکر، به سرعت نرخ‌های بهره را تا 20% در اوایل دهۀ 1980 افزایش داد. هرچند که این استراتژی که به شوک والکری معروف است در افزایش قیمت‌های سست‌مهار موفق بوده است، ولی وام دادن و کنترل قیمت‌ها در طی رکود، کار پرهزینه‌تری بوده است. شاخص S&P500 از نوامبر 1980 تا اگوست 1982 تا 27% سقوط کرد.

 

بازار سهام در اواسط دهۀ 1970 رونق گرفته بود، حتی زمانی که اقتصاد آمریکا با قیمت‌های بالای نفت و تورم مهارگسیخته دست و پنجه نرم می‌کرد. صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها شایع شده بود، زیرا قیمت بنزین برای اولین بار در تاریخ آمریکا به 1 دلار به ازای هر گالن افزایش یافته بود.

1982 تا 1987: اقتصاد ریگانی

پس از اینکه والکر تورم را مهار کرد، رئیس جمهور رونالد ریگان مالیات‌ها را کاهش داد و بازار سهام را به اوج خود رساند. بازار S&P500 رونق گرفت و متوسط بازدهی سالانۀ آن به تقریباً 27% رسید- که این بهترین بازدهی سالانه از زمان رکود بزرگ تا آن تاریخ بود. و نرخ بیکاری به کمتر از 6% رسید که این رقم پایین‌تر از ماکزیمم نرخ بیکاری تقریباً 11 درصدی بود. اما بازار گاوی در یک چشم بر هم زدن سقوط کرد؛ یعنی زمانی که شاخص داو جونز به سقوط قابل توجه 22.6 درصدی در نوزدهم اکتبر 1987رسید؛ روزی که اکنون به دوشنبۀ سیاه معروف شده است.

در آن سال‌ها تجارت‌های مبتنی بر عصر کامپیوتر که هنوز هم تقریباً جدید است تا حدی رونق گرفته بود. بازار خرسی بیش از حد کوتاه بود و فقط سه ماه طول کشید. هرچندکه شاخص S&P500 از اواخر اگوست تا اوایل دسامبر تقریباً تا 34% سقوط کرده بود، ولی با رشد مثبت در آن سال به پایان رسید.

 

دهۀ 1980 یک دورۀ خوب برای بازار سهام آمریکا بود، زیرا سرمایه‌گذاران از کاهش مالیات‌هایی که توسط رئیس جمهور رونالد ریگان تصویب شده بودند، استقبال کردند.

1987 تا 1990: بازگشت دوشنبۀ سیاه

پس از اینکه ثابت شد که تاریک‌ترین روز وال استریت یک نقطۀ روشن برای سهام‌ها بوده است، شاخص S&P500 از دسامبر 1987 تا جولای 1990 تا 65% افزایش یافت و این نشان دهندۀ دومین بازار گاوی کوتاه مدت در عصر مدرن و قبل از وقوع یک رکود اقتصادی دیگر بود. ایالات متحدۀ آمریکا در جولای 1990 زمانی که قیمت نفت پس از حملۀ عراق به کویت به بیش از دوبرابر افزایش یافته بود، وارد رکود خفیف شد.

شاخص S&P500 از جولای تا اکتبر 1990 تا 19.9% سقوط کرد و باعث به وجود آمدن بازار خرسی حاشیه‌ای شد، زیرا فقط تا کمتر از 20% سقوط کرده بود.

در یکی از نمایشی‌ترین روزهای تاریخ وال استریت، قیمت سهام‌ها در نوزدهم اکتبر 1987 تا بیش از 20% سقوط کرد. اما این یک نقطۀ روشن در بازار سهام بود.

1990 تا 2000: دهۀ 90 پرهیاهو

پایان جنگ سرد و ظهور عصر اینترنت به عصری از رونق‌های متعدد اقتصادی ختم شد. شاخص S&P500 در این دهه ناگهان به بیش از 400% رسید و با رشد اقتصادی جدی و تورم پایدار به بیش از این رقم این افزایش یافت. این بازار قدرتمندترین بازار خرسی تا به امروز بوده است. ایالات متحدۀ آمریکا طولانی‌ترین دورۀ رشد اقتصادی بی‌وقفه را در تاریخ مدرن خود تجربه کرد. سرمایه‌گذاران که به پتانسیل بالای اینترنت پی برده بودند، بدون هیچ گونه ترس و واهمه‌ای به سمت خرید سهام شرکت‌های دات‌کامی هجوم آوردند که رئیس فدرال رزرو، آلن گرینسپن، از این پدیده با نام “فراوانی غیرمنطقی” یاد کرده است.

در نهایت، حتی اصول اساسی کسب و کار نیز دیگر قادر به توجیه قیمت‌های پوچ و بی معنی سهام‌ها نبودند. بسیاری از این شرکت‌ها مانند پتس.کام ورشکست شدند. شاخص S&P500 از مارس 2000 تا اکتبر 2002 تا 49% سقوط کرد.

اولین شرکتهای تکنولوژیک مانند مایکروسافت در دهۀ 1990 رونق پیدا کردند و باعث شد بازار سهام به بهره‌های کلانی دست پیدا کند.

2002 تا 2007: رونق مسکن

بازار گاوی اواسط دهۀ 2000 میلادی بذرهای سقوط بازار سهامی را کشت که بعدها در این دهه رخ داد. علاوه بر پایین بودن نرخ‌های بهرۀ فدرال رزروی که توسط آلن گرینسپن هدایت می‌شد و استفاده از اهرم مالی افراط‌گونه یکی دیگر از مشخصه‌های این دورۀ زمانی است. وام‌های درجه دوم اکثر آمریکایی‌ها را قادر می‌ساخت تا خانه‌هایی بدون پیش پرداخت و با نرخ‌های بهرۀ اولیه اندک در کوتاه مدت خریداری کنند. بازار املاک و مستغلات رونق گرفت و افزایش ارزش خانه‌ها باعث شده بود که آمریکایی‌ها با ولع پول خرج کنند. قیمت سهام‌ها از اکتبر 2002 تا 2007 تا 102% افزایش یافته بود. اما وال استریت ریسک‌های پرخطری را انجام داد که در نهایت هم نتیجۀ عکس گرفت.

وقتی که قیمت مسکن شروع به تنزل کرد، قرض گیرندگان همگی در پرداخت بدهی خود کوتاهی می‌کردند. بانکهای سرمایه‌گذاری مانند بیر استیرنز و برادران لمن که از بدهی‌های پرریسکی برخوردار بودند از زیان‌های کلانی رنج می‌بردند و در نهایت هم ورشکست شدند.

عمیق‌ترین بحران مالی و رکود اقتصادی پس از رکود بزرگ در این دوران رخ داد و شاخص S&P500 از اکتبر 2007 تا مارس 2009 تا تقریباً 57% سقوط کرد.

احداث خانه‌های جدید در اولین دهه‌های این قرن رونق گرفت و موجب رونق بازار سهام و اقتصاد آمریکا شد.

از 2009 تا امروز: احیای اقتصادی طولانی مدت و آهسته

احیای اقتصادی پس از رکود بزرگ در حال حاضر طولانی‌ترین بازار گاوی در تاریخ آمریکا به شمار می‌آید و مهم نیست چه وقت به پایان می‌رسد. بیش از یک دهه است که رونق بازار از طریق رشد اقتصادی آهسته ولی پایدار، سودهای شرکتی بی‌سابقه و نرخ‌های بهرۀ پایین و بی‌سابقه، استمرار یافته است.

بازار گاوی پس از اینکه از چند تجربۀ تقریباً مرگبار جان سالم به در برد، نسبت به شرایط بحران خود تا چهار برابر رشد داشته است. ظهور تکنولوژی‌های مدرن همراه با ظهور اپل، آمازون، گوگل و مایکروسافت به عنوان با ارزش‌ترین شرکتهای آمریکایی، رکوردشکنی افزایش قیمت‌ها را دو چندان کرده است.

مردی که در حال امتحان کردن بازی واقعیت مجازی داخل یک گنبد با تصویر 360 درجه است. سهام شرکت‌های تکنولوژیک، دارای نقش قدرتمندی در طولانی‌ترین بازار گاوی تاریخ آمریکا هستند.

 

منبع

قرارداد آتی چیست؟

می توان قرارداد آتی یا همان Future contract را یکی از کاربردی ترین ابزارهای اوراق مشتقه دانست. در حقیقت در گذشته این قرارداد در بازارهای سنتی هم مورد استفاده قرار می گرفت و بازرگانان هم برای آسودگی خاطر سعی می کردند پیش خرید کردن کالا و یا پیش فروش انجام دهند تا ریسک های خودشان را کاهش دهند. اما در بازار مدرن نگاه ها به قرارداد آتی تا حدود زیادی تغییر کرد و امکانات متفاوتی به آن اضافه شد.

تعریف Future Contract

اما به زبان ساده و خودمانی،قرارداد آتی یعنی الان ما اقدام به خرید کالایی می کنیم ولی تصمیم نداریم آن را تحویل بگیریم و در یک زمان مشخص که با فروشنده به توافق رسیدیم آن را تحویل و پولش را می دهیم.در تصویر زیر روند توسعه قرارداد آتی در بازارهای مالی در طی سال 1970 تا سال 2020 را مشاهده می کنید.

روند گسترش قرارداد آتی در بازارهای مالی

قرارداد آتی،نوعی ابزار مشتقه است که در آن، فروشنده  و خریدار متعهد می شوند بر طبق قرارداد، یک کالا با مقدار مشخص را در زمان مشخص و در یک قیمت مشخص بین خود رد و بدل کنند و به تعهدات خودشان پایبند باشند.

چرا قراداد آتی کاربردی است؟

فرض کنید شما صاحب یک کافی شاپ زنجیره ای بزرگ هستید که هر روز میزان مشخصی قهوه به عنوان یک کالای اولیه مصرف می کنید، به عنوان یک مدیر همیشه نگران افزایش قیمت قهوه هستید این عامل افزایشی باعث می شود که قیمت خدمات کافی شاپ های شما تحت تاثیر قرار گیرد و حتی کار به نارضایتی مشتریان تبدیل شود.اما اگر قیمت قهوه بر خلاف نگران ها کاهش پیدا بکند چه؟

از سوی دیگرکشاورزان تولید کننده قهوه در آن سوی دنیا است که دست بر دعا برداشته است که امسال قیمت قهوه کاهش پیدا نکند تا اینکه ضرر نکند. اما اگر قیمت قهوه بر خلاف دعاهای کشاورزافزایش پیدا بکند چه؟

حال راه حل چیست؟چکار کنیم که هم کشاورز زحمت کش دعایش مستجاب شود و هم کارافرین کافه چی قصه ما ضرر نکند.این جا است که قرارداد آتی سنتی به کار می آید تا بتواند میان این دو یک صلح ایجاد کند.

در اینجا یک نهاد که مورد توافق طرفین است می تواند یک قرارداد بین دو طرف ایجاد کند مبنی بر این که مدیر کافی شاپ و تولید کننده قهوه بر سر یک قیمت به توافق برسند که برای مثال در فلان زمان وفلان قیمت قهوه بین طرفین ردو بدل شود.در این صورت دیگر اگر قیمت قهوه منصافه بین طرفین و بر اساس شرایط بازار تعیین شده باشد نه تولید کننده قهوه نگران ضرر سنگین از کاهش قیمت خواهدبود و نه کار آفرین ما نگران افزایش قیمت قهوه

قرارداد آتی کشاورز و قهوه خانه

چرا به نهاد مورد اعتماد طرفین در قرارداد آتی نیازمندیم؟

نهادی که در بخش قبل در مورد آن توضیح دادیم سعی می کند برای این که طرفین بعدا زیر قراداد نزنند و به قرارداد پایبند باشند یک وجه تضمین از طرفین در زمانی که قرارداد را امضا می کنند بگیرد تا اگرهر کدام از طرفین به این قراداد متعهد نبود این وجه تضمین را در اختیار طرف مقابل بگذارد تا ضرر فسخ قرارداد را تا حدودی زیادی پوشش دهد.

حال در سررسید قرارداد آتی چه اتفاقی می افتد؟

در اینجا سه حالت پیش می آید.

حالت اول:

اگر قیمتی که در در قراردادآتی ذکر شده است در تاریخ سررسید از قیمت بازار بیشتر باشد در اینجا مدیر کافی شاپ سود کرده است چرا که قهوه را به قیمت پایین تر از قیمت بازار بدست اورده است و این می تواند سود مجموعه اش را زیادتر کند و در طرف دیگر کشاورز هم در اینجا ضرر کرده است چرا که اگر به این قرارداد متعهد نبود می توانست قهوه های خود را در بازار به قیمت بیشتری بفروشند

حالت دوم:

این بار بحت با کشاورز همراه باشد و قیمت قرارداد آتی در سررسید از قیمت بازار کمتر باشد. در اینجا کشاورز قصه ما سود کرده است چرا گه اگر قراردای با مدیر کافی شاپ نمی بست مجبور بود قهوه های تولیدی خودش را در بازار آزاد به قیمت کمتری بفروشند که دچار ضرر می شد.مدیر کافی شاپ هم اینجا مجبور است دست در منوی کافی خود ببرد و کمی قیمت ها را بیشتر کند یا تحلیل گر مجموعه اش را اخراج کند تا دیگر تحلیل اشتباه به او ندهد(#طنز)

حالت سوم:

قیمت در قرارداد آتی با قیمت در سررسید برابر باشد که در اینجا هم کشاورز و هم مدیر کافی شاپ هرد دو متضرر می وشند چرا که باید به نهاد ناظر که قرارداد را تنطیم کرده است یک کمسیون بدهند و سودی در این قرارداد نصیبشان نشده است.

نکته:نهاد مورد توافق در قرارداد آتی در ایران بورس کالا و در معاملات بین المللی یک بورس متمرکز(exchange) می باشد.همچنین قرارداد آتی می تواند مانند یک برگه سهام در بورس خرید و فروش شود و این به نقدشوندگی بازار آتی کمک شایانی می کند

بازار آتی  می تواند به رونق اقتصاد کمک زیادی بکند زیرا هم تولید کننده و مصرف کننده می‌توانند ریسک خود را کاهش دهند.

قیمت در آینده چقدر است؟ یکی از مهم ترین کاربردهای قرارداد Future

شما به عنوان یک شخصی که مدیریت یک کسب و کار را بر عهده دارید و یا به عنوان یک معامله گر در بورس تهران همیشه به دنبال کشف قیمت یک کالا،ارز،شاخص هستید برایتان اگر مدیر یک شرکت پتروشیمی هستید مهم است که قیمت نفت در 6 ماه آینده چقدر قیمت گذاری می شود و معامله گر های بازار که به آن ها سفته باز(speculate) گفته می شود برای قیمت نفت در 6 ماه آینده چه آشی پخته اند. این جا است که قرارداد آتی به کمک شما می آید و به شما کمک می کند. تا بتوانید یک دید درست در مورد قیمت داشته باشید هرچه زمان سر رسید قرارداد آتی کم تر باشد تخمین شما می تواند دقت بیشتری داشته باشد.

کشف قیمت یک کالا را می توان مهم ترین کاربرد قراردادهای آتی دانست چرا که قیمت لحظه ای(Spot price) در آینده سعی می کند خود را به قیمت قرارداد آتی در برساند.نزدیک ترین سر رسید قرارداد آتی تا حدود زیادی می تواند معیار قیمت یک کالا باشد.

یک قرارداد در بازار دو طرفه و استفاده از موقعیت Long و Short

یکی دیگر از مزیت های قرارداد آتی را به بتوان معامله آن در یک بازار دو طرفه دانست. در خقیقت بازار دوطرفه موجب می شود که معامله گر بتواند با توجه به تحلیل خود موقعیت Long در جهت افزایش قیمت و یا موقعیت Short در جهت کاهش قیمت باز کند و از تمام قابلیت های معاملات آتی مانند اهرم استفاده کند تا اگر تحلیلش درست بود سود بیشتری کسب کند.

بازار آتی مناسب چه گروه هایی است؟

 1. خریداران کالا: کسانی که به کالایی قهوه گندم سویا و… در آینده نیاز دارند، امروز در بازار آتی با قیمت معین پیش خرید می‌کنند.
 2. فروشندگان کالا: کسانی که قصد دارند در آینده کالای تولیدی خود را بفروش برسانند، امروز می‌توانند به قیمت معین برای ماه دلخواه در آینده پیش فروش کنند.
 3. نوسان گیرها یا سفته بازان: کسانی که قصد خرید و فروش فیزیکی اصل کالا را ندارند، بلکه میخواهند با پیش بینی درست روند قیمت کالا سود سرشاری بدست آورند.

انواع قرارداد های آتی

در بازارهای جهانی،قرارداد های آتی را می توان تقریبا در هر بازار و دسته ای پیدا کرد.شاید یکی از مهم ترین تفاوت های قرارداد های آتی سنتی با قرارداد های مدرن همین تنوع آن باشد.برای آشنایی با مهم ترین قراردادهای آتی می توانید به موارد زیر مراجعه کنید.به طور کلی قرارداد های آتی به دو دسته کلی تقسیم می شود قرارداد های مبتی بر یک کالا فیزیکی مانند طلا و نفت و زعفران و .. دیگری قرارداد های آتی مبتی بر یک ابزار مالی مانند قرارداد آتی شاخص،اوراق قرضه و ارز. به هر کدام از این موارد بالا که قرارداد آتی از آن مشتق شده است دارایی پایه گفته می شود

هر کدام از موارد بالا مانند قرارداد آتی طلا(اونس)،قرارداد آتی نفت و .. می تواند برای یک گروه از سرمایه گذار و یک نوسان گیر جذاب باشد و حتی ریسک های حضور در بازار را تا حدودی کاهش دهد

اجزا یک قرارداد آتی

هر قرارداد آتی از چند بخش مهم تشکلی شده است که عبارت است از

 1. دارایی پایه: به این معنا که این قرارداد آتی بر اساس چه کالا و یا ابزار مالی است. از نفت و طلا و نفره تا شاخص و ارز کشورها و بیت کوین
 2. زمان تحویل:در این قرارداد به طور مشخص ذکر شده است.البته در این زمان، الزامی به تحویل فیزیک کالا نیست و می تواند این قرارداد به تحویل قیزیکی منجر نشود.
 3. مقدار پایه: برای هر قرارداد آتی میزان مشخصی مقدار تعریف شده است.برای مثال در قرارداد آتی نفت مقدار پایه 1000 بشکه نفت است
 4. وجه تضمین اولیه: برای کاهش ریسک معاملاتی معمولا طرفین در حضور یک نهاد و با تعیین وجه تضمین اولیه معامله را برقرار می کنند.
 5. مکان تحویل: این که شما در چه نقطه ای از جهان می بایست کالا را تحویل بدهید و یا بگیرید هم در تعیین قیمت مهم است.

چرا قرارداد های آتی محبوب هستند؟

قرارداد های آتی در ایران

در ایران،به نوعی اولین قرارداد آتی در بورس کالا با راه اندازی قرارداد آتی بر روی شمش طلای یک اونسی در سال ١٣٨٧ آغاز شد. در حال حاضر، قرارداد آتی سکه و زعفران در بورس کالا و قرارداد آتی سهام در بورس اوراق بهادار در حال معامله هستند.(البته در سال 99 فعلا بازار آتی کالایی مثل زعفران فعال است)

در این مقاله سعی شد با مفاهیم

بیشتر بدانید:

تفاوت قرارداد آتی با قرارداد آپشن در چیست؟

قرارداد آپشن چیست؟

ابراز مشتقه چیست؟

تفاوت قرارداد آتی با قرارداد فوروارد چیست؟

 

همه چیز در مورد اینکوترمز

برای عدم رخ دادن هرگونه سوتفاهم و اختلاف در زمینه حمل و نقل بین المللی، نیاز است قوانین مشترکی توسط طرفین رعایت گردند. به این منظور اتاق بازرگانی بین المللی، مجموعه‌ای از اصطلاحات اینکوترمز را منتشر نموده که در سطح جهانی به رسمیت شناخته می‌شوند. در این مقاله به طور کامل درباره این قوانین و اینکوترمز صحبت خواهیم کرد. علاوه بر آن، در این مقاله با اهداف اینکوترمز، قواعد و اصطلاحات آن نیز به طور کامل آشنا خواهید شد. پس لطفا تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز مخفف شرایط تجاری بین المللی است. این اصطلاح، یک روش بسیار مفید برای برقراری ارتباط بوده و در واقع با هدف کاهش سردرگمی خریداران و فروشندگان انجام می‌شود. به طور کلی اینکوترمز، یک اصطلاح جهانی است که معامله بین واردکننده و صادرکننده را مشخص می‌کند، به طوری که هر دو طرف وظایف، هزینه‌ها، خطرات، مسئولیت‌ها و همچنین مدیریت لجستیکی و حمل و نقل را از خروج محصول تا پذیرش آن توسط کشور وارد کننده، درک کنند.

اینکوترمز همه روش‌های ممکن، برای توضیح مسئولیت‌ها و تعهدات بین دو طرف است. در واقع برای خریدار و فروشنده بسیار مهم است که از قبل مسئولیت‌ها و تعهدات مربوط به حمل و نقل کالا را مشخص کنند.

اهداف اینکوترمز

هدف اینکوترمز ارائه تفسیر مشترک برای اصطلاحات مختلف تجاری‌، که در تجارت بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند، است. در تجارت بین الملل، احزاب از ملل متنوعی هستند. به دلیل شیوه‌های مختلف تجاری که در آن کشورها دنبال می‌شوند، معانی مختلفی برای اصطلاحات مختلف وجود دارد.

اصطلاحات خاص توسط همه طرف‌ها به روشی مشابه تفسیر می‌شوند. در غیر این صورت اختلافاتی ایجاد می‌گردند. این امر می‌تواند سوءتفاهم و اختلافاتی پدید آورد که ممکن است به دادخواست منجر به اتلاف وقت، پول و روابط متشنج منجر شود و همچنین باعث قطع شدن روابط طولانی مدت سودمند تجاری گردند.

به منظور حل این مشکل، اتاق بازرگانی بین المللی اینکوترمز را توسعه داده است. عدم قطعیت تفسیرهای مختلف تا حد زیادی توسط اینکوترمز قابل اجتناب شده یا حداقل کاهش یافته‌اند. این تغییرات هر از گاهی با تغییر در شیوه‌های بازرگانی بین المللی، مورد بازبینی قرار گرفته‌اند. مواردی مانند اینکوترمز ۲۰۲۰ نیز به همین منظور پدید آمده‌اند.

اینکوترمز 2010

عموماً اینکوترمز هر ۱۰ سال یک بار،دستخوش تغییراتی خواهد شد تا در صورتی که تغییراتی در تجارت بین‌الملل رخ داده‌اند، آن تغییرات را در بر بگیرد. از جمله تغییراتی که در سال ۲۰۱۰ رخ داد، می‌توان به اضافه شدن دو اصطلاح جدید DAT  و DAP  اشاره کرد؛ که جایگزین چهار اصطلاح DAF  و DES و DEQ وDDU موجود در اینکوترمز ۲۰۰۰ شدند. در واقع در ۲۰۱۰ تعداد اسم اصلاحات به ۱۱ مورد کاهش یافت.

در ادامه به برخی از قوانین ترمز ۲۰۱۰ اشاره می‌کنیم:

EXW: فروشنده وقتی کالا را در محل خریدار یا در مکان دیگری، مانند کارخانه، انبار و…قرار داد، تحویل می‌دهد. فروشنده نیاز به بارگیری اجناس روی هر وسیله نقلیه جمع آوری ندارد و همچنین نیازی به ترخیص کالاها برای صادرات ندارد.

FCA: این مورد بدان معنا است که فروشنده کالاها را به شکل حمل کننده یا شخص دیگری که توسط خریدار در محل فروشنده یا محل دیگری معرفی شده است، تحویل می‌دهد.

CPT: این مورد که به معنای حمل و نقل پرداخت شده است؛ به این معنی است که فروشنده کالا را به شرکت حمل کننده یا شخص دیگری که توسط فروشنده معرفی شده است، در یک مکان توافق شده تحویل دهد. همچنین فروشنده باید قرارداد لازم را بپردازد و هزینه‌های حمل را بپردازد تا کالاها به مقصد برده شوند.

 

اینکوترمز ۲۰۱۰  تغییراتی را که انستیتو بیمه گران باربری اعمال کردند، مد نظر قرار داده و در شرایط بیمه خود شرایط A-B-C clauses  را اعمال کرد.

همچنین لازم است بدانید در صورتی که صادر کننده و یا واردکننده، تمایل داشته باشد که بر خلاف قوانین ترمز ۲۰۱۰ حرکت کرده و تعاریفی اضافه کنند، این قابلیت را خواهند داشت. با وجود این این روش با خطراتی همراه است و می‌توانند قرارداد بین المللی را دچار نقص کنند. بنابراین نیاز است که صادر کننده و وارد کننده کاملاً از این خطرات آگاه باشند.

اینکوترمز 2020

جدیدترین نسخه اینکوترمز، اینکوترمز ۲۰۲۰ است که از تاریخ 1 ژانویه ۲۰۲۰ به مرحله اجرا درآمده و باید به آن مراجعه شود. در ادامه به برخی از قوانین اینکوترمز 2020 اشاره خواهیم کرد.

DDP-Delivered Duty Paid : این قانون بدان معنا است که فروشنده وظیفه تحویل کالا به محل نامگذاری شده در کشور مبدا را بر عهده دارد و کلیه هزینه‌های حمل کالا به مقصد از جمله عوارض واردات و مالیات را پرداخت می‌کند. فروشنده مسئول تخلیه نیست.

DPU  -Delivered at Place Unloaded :  این مورد، مستلزم آن است که فروشنده کالاهای بارگیری نشده را در محل نامگذاری شده تحویل دهد. فروشنده کلیه هزینه‌های حمل و نقل (هزینه‌های صادرات، حمل و نقل، بارگیری از شرکت اصلی در بندر مقصد و هزینه‌های بندر مقصد) را پوشش می‌دهد و تا زمان ورود به محل مقصد، همه ریسک را بر عهده می‌گیرد.

FAS – Free Alongside Ship:  فروشنده هنگامی کالا را تحویل می‌دهد که کالاها  کنار کشتی (به عنوان مثال در اسکله یا باربری) که توسط خریدار در بندر نامگذاری شده از محموله تعیین شده است، قرار گرفته باشند.

تفاوت‌های میان  اینکوترمز ۲۰۱۰ و اینکوترمز ۲۰۲۰

در اینکوترمز ۲۰۲۰ مورد FCA  اضافه شده است. همچنین DPU   نیز به عنوان یک ترم جدید معرفی شده که در واقع تغییر یافته DAT  است.  مورد DAT   به معنای تحویل در ترمینال است. از آنجایی که وجود عبارت ترمینال، سبب ایجاد اتهاماتی شد؛ در سال ۲۰۲۰ آن را تغییر داده‌اند و هم اکنون معنای آن به تحویل در محل مقصد به صورت تخلیه شده از وسیله حمل، است.

انجام این کار سبب شد که ابهامات پدید آمده، برطرف شوند. در DPU  محل مقصد می‌تواند ترمینال، انبار صاحب کالا، انبار گمرکی یا هر محل دیگر که مورد توافق فروشنده و خریدار قرار گرفته است، باشد.

یکی دیگر از تفاوت‌های میان اینکوترمز ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰، توجه ویژه به مسئولیت‌های فروشنده در اینکوترمز ۲۰۲۰ است. یکی از این توجهات مربوط به مورد CIP  است. در واقع در اینکوترمز ۲۰۱۰ مسئولیت فروشنده برای تهیه بیمه مسئولیت حداقلی در حد بیمه Clause C  بود. اما در اینکوترمز جدید، این مسئولیت به تهیه بیمه حداکثری در حد Clause A  تغییر یافت.

علت آن است که با توجه به این که در CIP  امکان مورد استفاده قرار گرفتن بیش از یک روش حمل وجود دارد، ممکن است کالا در معرض خطرات بیشتری قرار داشته باشد. بنابراین وجود بیمه‌ای جامع که پوشش کامل‌تری داشته باشد، ضرورت دارد.

قواعد اینکوترمز

قواعد اینکوترمز در واقع قوانینی هستند که به خریداران و فروشندگان اجازه می‌دهند با یقینی که هر کدام درک می‌کنند، تجارتی انجام دهند. این قوانین شامل موارد زیر هستند:

اصطلاحات اینکوترمز

همانطور که در این مطلب به آن اشاره شد، اینکوترمز 2020 شامل اصطلاحات مختلفی است که برخی از آنها عبارتند از:

حرف آخر اینکوترمز 2020

لازم است بدانید که به طور کلی اینکوترمز فوایدی دارد؛ اما در برخی از موارد قادر به استفاده از آن نیستید. بنابراین بهتر است درباره این قوانین به طور کامل تحقیق کنید. لطفاً شما نیز نظر و تجربه خود را درباره استفاده از اینکوترمز با ما در میان بگذارید. همچنین لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید.

 

شاخص Russell 2000 چیست؟

شاخص راسل Russell 2000 Index) 2000 ) شاخصی است که عملکرد تقریباً 2000 شرکت کوچک آمریکایی را که در یک فهرست بزرگ تر آورده شده اند(راسل 3000) را به شما نشان می دهد.راسل 3000، از 3،000 سهام کمپانی های بزرگ ایالات متحده تشکیل شده است. این شاخص بر اساس وزن ارزش بازار کمپانی ها است.

بسیاری از سرمایه گذاران برای مقایسه عملکرد مالی سرمایه گذاران کوچک آن را با شاخص راسل ۲۰۰۰ مقایسه می‌کنند زیرا این نشان‌دهنده فرصت سودآوری ارائه‌شده توسط بخش فرعی این بازار آمریکا است و  به جای فرصت‌هایی است که توسط شاخص‌های بزرگ تر مانند شاخص داو جونز و شاخص S&P 500  ارائه می‌شود، که ممکن است حاوی برداشت های اشتباه و یا ریسک خاص باشد که عملکرد مدیر مالی را ممکن است زیر سوال ببرد.

عملکرد شاخص راسل 2000 را در تصویر زیر، می توانید مشاهده کنید (نمودار 5 ساله) با مخفف RUT

شاخص راسل 2000

نکات اصلی شاخص Russell 2000 Index

 

شاخص راسل 2000 که در سال 1984 توسط شرکت فرانک راسل راه اندازی شد ، یک شاخص بورس است که از 2000 شرکت با سرمایه کوچک تشکیل شده است.

این تشکیلات از دو سوم پایین شاخص راسل 3000 تشکیل شده است، یک شاخص بزرگتر از 3000 شرکت تجارت عمومی که تقریبا 98 درصد از بازار سهام قابل سرمایه گذاری ایالات متحده را نشان می دهد.

این شاخص بر اساس وزن ارزش بازار هر کمپانی است و به عنوان معیار معتبر برای سرمایه گذاران کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت عمده دیگر راسل 2000 با سایر شاخص های اصلی در این است که سهام با ارزش بازار کوچک را محک می زند. به عنوان مثال، شاخص S&P 500 و داو جونز، سهام ارزش بازار کمپانی های بزرگ را بررسی می کنند.

شناخت شاخص راسل 2000

شاخص راسل 2000 که در سال 1984 توسط شرکت فرانک راسل ایجاد شد ، یک شاخص بورس است که از 2000 شرکت با سرمایه کوچک تشکیل شده است. این تشکیلات از دو سوم پایین شاخص راسل 3000 تشکیل شده است، یک شاخص بزرگتر از 3000 شرکت بازرگانی عمومی که تقریبا 98 درصد از بازار سهام قابل سرمایه گذاری ایالات متحده را نشان می دهد.

نکته مهم: راسل 2000 اغلب به عنوان معیار برای سهام کوچک در ایالات متحده عمل می کند.شاخص راسل 2000 یک معیار متداول برای وجوه متقابل است که خود را “ارزش بازار کوچک” معرفی می کند ، دقیقاً مانند شاخص S&P 500 برای معیار سهام بزرگ سرمایه گذاری.

سرمایه گذاران صندوق های متقابل از شاخص راسل 2000 طرفداری می کنند زیرا این امر بیانگر فرصت سرمایه گذاری ارائه شده توسط کل بازار است و نه فرصت های ارائه شده توسط شاخص های باریک تر، که ممکن است حاوی تعصب یا ریسک خاص سهام بیشتر باشد که می تواند عملکرد یک مدیر صندوق را تحریف کند. بسیاری از وجوه متقابل و ETF به راسل 2000 متصل می شوند یا بر اساس آن پایه گذاری می شوند.

این همچنین به صورت گسترده ترین نقل قول عملکرد کلی سهام ارزش بازار کوچک تا متوسط است. این شاخص تقریباً 8 درصد از کل سرمایه بازار راسل 3000 را نشان می دهد. از تاریخ 31 دسامبر 2017 ، میانگین ارزش یک شرکت در راسل 2000 2.4 میلیارد دلار است.ارزش بازار متوسط ​​ 861 میلیون دلار است. ارزش بازار بزرگترین شرکت در این فهرست تقریباً 9/3 میلیارد دلار است.

بسیاری راسل 2000 را به عنوان مهمترین معیار اقتصاد آمریکا می دانند زیرا عملکرد كسب و كارهای كوچكتر و داخلی را اندازه گیری می كند. شاخص راسل 2000 با تکثیر شاخص با استفاده از سهام جزء یا از طریق معاملات آتی شاخص، وجوه متقابل و صندوق های مبادله ارز ، مانند شاخص ETF راسل 2000 قابل سرمایه گذاری است. گزینه های فهرست بندی فعال برای معاملات آتی شاخص IWM و Russell 2000 نیز وجود دارد.

 شاخص راسل 2000 در مقابل سایر شاخص های بازار

بر خلاف میانگین صنعتی داو جونز، شاخص راسل 2000 با سهام برجسته وزن می شود. این بدان معناست که آخرین قیمت سهام یک عضو و همچنین تعداد سهام قابل معامله (بجای سرمایه گذاری کامل حضور در این شرکت) بر این شاخص تأثیر می گذارد.

سایر جابجایی های راسل 2000 عملکرد شرکت هایی با خصوصیات ویژه را اندازه گیری می کند. به عنوان مثال ، شاخص رشد راسل 2000 عملکرد شرکت های راسل 2000 را با نسبت قیمت به کتاب و ارزش رشد پیش بینی شده بالاتر نشان می دهد. شاخص ارزش راسل 2000 عملکرد شرکت های راسل 2000 را با نسبت قیمت به کتاب و ارزش رشد پیش بینی شده پایین تر اندازه گیری می کند.1000 شرکت کوچکتر در راسل 2000 ، شاخص Russell 1000 Microcap Index را تشکیل می دهند.

منبع 1و 2

بیشتر بدانید:

 

میانگین صنعتی داو جونز در مقابل S&P 500 : ذکر تفاوت ها

میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) و شاخص 500 (S&P 500) دو شاخص برتر بورس آمریکا هستند. اگرچه بسیاری از ناظران بازار ممکن است یکی از این شاخص ها را بر دیگری دارای اولویت بدانند، اما هدف مشابهی دارند: ارائه تصویر بزرگ در مورد اینکه آیا قیمت سهام بطور کلی لحظه به لحظه رو به بالا، پایین یا خنثی حرکت می کند و چه میزان تغییر می کند را بیان می کنند.

نکات اصلی شاخص داوجونز و شاخص S&P 500

 

متوسط ​​صنعتی داو جونز

شاخص داوجونز DJIA شاخص اصلی سهام آمریکا است و هنوز هم شناخته شده ترین آن است. این شاخص که در سال 1896 با راه اندازی 12 شرکت بزرگ در کشور آمریکا ایجاد شده است، امروزه شامل 30 سهام تراشه آبی است.

کلمه “صنعتی” به نام خود تا حد زیادی یک یادگار تاریخی است ، زیرا اکثر سهام موجود در فهرست این روزها از صنایع تولیدی نیست. در عوض، آنها از همه بخش های اصلی به جز خدمات و حمل و نقل، که دارای شاخص های داو جونز خاص خود هستند ، استخراج می شوند. همه نام های خانوادگی مانند جانسون و جانسون ، کوکا کولا ، دیزنی و مایکروسافت هستند.

نکته مهم: DJIA اصلی شامل روغن پنبه آمریکایی، ذغال سنگ و آهن و چرم ایالات متحده بود.

داو چگونه محاسبه می شود؟

DJIA دارای وزن مخصوص است. به جای استفاده از یک میانگین حسابی ساده و تقسیم بر تعداد سهام به طور متوسط ​​، از Dow Divisor استفاده می کند. این تقسیم کننده اثر تقسیم سهام و سود سهام را برطرف می کند.

بنابراین شاخص DJIA فقط تحت تأثیر تغییر در قیمت سهام است، بنابراین شرکتهایی که قیمت سهم بالاتری دارند یا نوسانات شدیدتر قیمتی دارند تأثیر بیشتری روی داو دارند.

 

شاخص S&P 500

شاخص S&P 500، که از سال 1957 آغاز شد، 500 سهام بزرگ آمریکایی را که معامله عمومی داشتند را بررسی می کند. سهام موجود در این فهرست از کلیه بخش های اقتصاد است و توسط کمیته انتخاب می شود. برای انتخاب، سهام باید دارای یک ارزش بازار 8.2 میلیارد دلار یا بیشتر (از سال 2019)، دارای یک شناور عمومی حداقل 50٪ باشد، درآمدهای مثبت برای چهار فصل اخیر داشته و از نقدینگی کافی و براساس قیمت و جلد برخوردار باشد.

 

S&P چگونه محاسبه می شود؟

سهام موجود در S&P 500 بیش از قیمت سهام آنها از ارزش بازار آنها وزن می گیرد. در این روش، S&P 500 تلاش می کند تا اطمینان حاصل کند که یک تغییر 10٪ در سهام 20 دلاری ، همانند تغییر 10٪ در سهام 50 دلاری، بر شاخص اثر خواهد گذاشت.

در حالی که هر دو این شاخص توسط سرمایه گذاران برای تعیین روند کلی بورس ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد ، S&P 500 فراگیرتر است، زیرا بر اساس یک نمونه بزرگتر از کل سهام ایالات متحده است.

بیشتر بدانید:

منبع

بورس اوراق بهادار توکیو چیست؟

بورس توکیو (TSE) بزرگترین بورس اوراق بهادار در ژاپن است که مقر آن در پایتخت آن یعنی توکیو است. بورس اوراق بهادار توکیو در 15 مه 1878 تأسیس شد. امروز این بورس نزدیک به 3500 شرکت فهرست شده دارد و سرمایه در بازار ترکیبی در سال 2018 بیش از 4 تریلیون دلار است. این صرافی شامل بزرگترین و مشهورترین غول های ژاپنی با حضور جهانی از جمله تویوتا ، هوندا و میتسوبیشی است.

علاوه بر این، TSE اطلاعات معاملاتی خاص، قیمت های واقعی و نقل قول های شاخص تاریخی، آمار بازار و اطلاعات مربوط و از طرف متخصصان را ارائه می دهد.

قابل ذکر است که مخفف TSE برای بورس اوراق بهادار توکیو را نباید با بورس اوراق بهادار تورنتو کانادا اشتباه گرفت که با نام اختصاری TSX شناخته شده است.

شناخت بورس اوراق بهادار توکیو

در اوج حباب قیمت دارایی های ژاپن در دسامبر 1989 ، شاخص Nikkei 225 به رکورد بالای 38916 رسید. پس از این، سرمایه در بازار ترکیبی TSE طی دو دهه ی بعد به طرز چشمگیری کاهش یافت ، زیرا اقتصاد ژاپن با یک فضای رکود اقتصادی و مالی روبرو شد. ارزش سهام Nikkei سقوط کرد.

اعضای هیئت مدیره بورس اوراق بهادار توکیو ، طبق گفته بلومبرگ، عبارتند از: مدیر ارشد ارشد یوشینوری سوزوکی ، رئیس و مدیرعامل کوئیچیرو میهارا ، و آکیرا کیوتا از گروه بورس ژاپن.

از مارس 2018 ، پنج سهام بزرگ فهرست شده در بورس اوراق بهادار توکیو (در میلیون ها ین ژاپنی) شامل موارد زیر شده اند:

 1. شرکت تویوتا موتور (222.6 ین)
 2. شرکت ان تی تی دوکومو (105.931 ین)
 3. شرکت مالی میتسوبیشی UFJ ، مالی (96.883 ین)
 4. گروه سافت بانک (87.5 ین)
 5. سازمان کیننس (80.3 ین)

 

TSE سایر صرافی های مهم بین المللی

علاوه بر بورس اوراق بهادار توکیو ، سایر صرافی های مهم تجاری در سراسر جهان عبارتند از: بورس اوراق بهادار نیویورک، بورس نزدک و بورس اوراق بهادار لندن (LSE). هر صرافی دارای الزامات لیست بندی خاصی است که مالکان باید قبل از ارائه اوراق بهادار خود برای تجارت ، رعایت کنند.

بورس ژاپن یکی از بزرگترین بورس های جهان به شمار می رود و از لحاظ بازار سرمایه،پس از بورس نیویورک در رتبه دوم دنیا قرار دارد.

بطور کلی ، اینها شامل گزارش های مالی منظم، از جمله گزارش های حسابرسی درآمد و حداقل نیاز سرمایه است. به عنوان مثال، بورس اوراق بهادار نیویورک یک شرط فهرست بندی کلیدی دارد که تصریح می کند یک شرکت باید حداقل 4 میلیون دلار سهام دارایی و درآمد پیش از مالیات در سال مالی گذشته یا دو سه سال اخیر مالی اخیر 750 هزار دلار در دسته اول خود داشته باشد. نزدک از فهرست کنندگان خواسته است تا در سه سال مالی قبل بیش از 11 میلیون دلار و حداقل قیمت پیشنهادی 4 دلار، درآمد حاصل از پیش از مالیات را تأمین کنند.

منبع 1 و 2

بیشتر بدانید:

تفاوت های شاخص داو جونز و شاخص نزدک

به دلیل روشی که مردم عبارات “داو” و “نزدک” را استفاده می کنند، هر دو اصطلاح با “بازار” یا “اقتصاد” مترادف شده اند، و در برخی افراد تصور نادرستی از آنچه در واقع هر اصطلاح دارد، تبدیل شده است. در حالی که هر دو شاخص هایی هستند که سرمایه گذاران می توانند آنها را بررسی کنند، در واقع بازار یا اقتصاد نیست. در عوض، اینها برش های نظری از بازار هستند که به سرمایه گذاران ایده می دهند که اوضاع در بازار یا اقتصاد چگونه پیش می رود.

 

نکات مهم در مورد شاخص داوجونز و شاخص نزدک

شاخص داو جونز

شاخص داو در واقع به میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) اشاره دارد، شاخص مهمی است که بسیاری از افراد برای دیدن نشانه ای از عملکرد کل بازار سهام در حال تماشای آن هستند.

 

نکته مهم:  شاخص داو جونز، یا DJIA، همان Dow Jones و Company نیست(شرکتی است که متعلق به News Corp است و وال استریت ژورنال را منتشر می کند).

میانگین صنعتی داو جونز میانگین وزنی معادل 30 سهام قابل توجه است که در بورس نیویورک (NYSE) و بورس نزدک معامله می شود. DJIA توسط چارلز داو در سال 1896 اختراع شد. این عملکرد برخی از بزرگترین شرکتهای “تراشه آبی” ایالات متحده را اندازه گیری می کند.

اسم صنعتی شاخص داوجونز، تا حد زیادی تاریخی است. تعداد معدودی از شرکتهای مؤلفه این شاخص هیچ ارتباطی با صنایع سنگین ندارند.

 شاخص نزدک

نزدک همچنین اصطلاحی است که می تواند به دو چیز متفاوت اشاره کند: اول ، انجمن ملی بورس اوراق بهادار بصورت خودکار،  و همچنین اولین بورس الکترونیکی است که به سرمایه گذاران امکان خرید و فروش سهام را روی یک سیستم کامپیوتری، سریع و شفاف داده است. بدون نیاز به طبقه تجارت فیزیکی . مرجع دوم مربوط به یک شاخص است.

وقتی می شنوید که مردم می گویند ” نزدک امروز صعودی بوده است” ، آنها به شاخص کامپوزیت نزدک اشاره می کنند، که مانند داو جونز، یک سنجش آماری برای بخشی از بازار است.

پس از آن، هر دو داو و نزدک به یک شاخص یا به طور میانگین تعداد عددی مشتق از حرکت قیمت برخی از سهام اشاره می کنند. کامپوزیت نزدک شامل کلیه شرکت هایی است که در بورس نزدک تجارت می کنند. بیشتر آنها مربوط به فناوری و اینترنت هستند ، اما شرکت های مالی ، مصرف کننده ، بیوتکنولوژی و صنعتی نیز وجود دارند. کامپوزیت نزدک بیش از 3،300 سهام را بررسی می کند. داو جونز عمدتاً شامل شرکت هایی می شود که در بورس اوراق بهادار نیویورک یافت می شود و تنها دو سهام از سهام نزدک مانندApple (AAPL) ، Intel INTC) ، سیسکو (CSCO) و مایکروسافت (MSFT) موجود است.

منبع

میانگین صنعتی داو جونز یا DJIA چیست؟

میانگین صنعتی داو جونز (DJIA)، که به نام Dow 30 نیز معروف است، شاخص بورسی است که 30 شرکت بزرگ تراشه های آبی متعلق به تجارت در بورس نیویورک (NYSE) و نزدک را بررسی می کند. داو جونز با نام چارلز داو، این شاخص را در سال 1896 به همراه شریک تجاری خود ادوارد جونز راه اندازی کرد. وقتی خبرنگاران در شبکه های تلویزیونی عبارت “امروز بازار صعودی است” را اعلام می کنند، آنها عموماً به شاخص داوجونز اشاره می کنند.

شاخص  صنعتی داو جونز از نظر قدمت دومین شاخص بازار ایالات متحده است. شاخص داو جونز به عنوان معیاری برای سنجش سلامت اقتصاد ایالات متحده مطرح است چرا که 30 شرکت بزرگ این کشور در این شاخص حضور دارند.

 

فراز و فرود شاخص داو جونز در 5 سال گذشته در تصویر زیر دیده می شود.

شاخص داو جونز در 5 سال گذشته

نکات پایه در مورد شاخص داوجونز

میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) یک شاخص معیار گسترده است که در ایالات متحده برای سهام تراشه های آبی نمایش داده می شود.

داو جونز یک شاخص قیمت است که 30 شرکت بزرگ و دولتی را که در بورس اوراق بهادار نیویورک و بورس نزدک تجارت می کنند، آنالیز می کند.این شاخص توسط چارلز داو در سال 1896 راه اندازی شد تا به عنوان معیاری برای سنجش اقتصاد بزرگتر ایالات متحده خدمت کند.

آشنایی با میانگین صنعتی داو جونز

داوجونز یکی از معروف ترین و مهمترین شاخص های بورس در جهان است که اغلب به آن “داو” گفته می شود. در حالی که داو طیف وسیعی از شرکت ها را شامل می شود ، همه آنها را می توان به عنوان شرکت هایی به اصطلاح تراشه های آبی با درآمد مداوم با ثبات توصیف کرد. برخی از شرکت ها شامل شرکت والت دیزنی، شرکت اکسون موبایل و شرکت مایکروسافت هستند.

هنگامی که این شاخص در ابتدا در سال 1896 راه اندازی شد ، فقط 12 شرکت را شامل می شد. این شرکت ها در درجه اول گوشه ای از بخش صنعتی بودند، از جمله شرکت هایی در صنعت راه آهن، پنبه، بنزین، شکر، دخانیات و صنعت نفت و در حقیقت یکی از بخش های میانگین  صنعتی داوجونز بود و داو جونز را به دومین شاخص بازار سهام قدیمی در ایالات متحده تبدیل کرد.در اوایل قرن 20، عملکرد شرکت های صنعتی به طور کلی با نرخ رشد کلی در اقتصاد گره خورده بود. در نتیجه، رابطه ی بین عملکرد داو و اقتصاد متمرکز شد. حتی امروز، برای بسیاری از سرمایه گذاران، داو با عملکرد بالا برابر با اقتصاد قوی تلقی می شود (در حالی که شاخص داو با عملکرد ضعیف احتمالاً نشان دهنده یک اقتصاد ناکارآمد است).

با تغییر اقتصاد با گذر زمان، ترکیب شاخص نیز تغییر می کند. داو به طور معمول تغییراتی ایجاد می کند که یک شرکت به روندهای فعلی اقتصاد کمتر ربط پیدا کند، یا اینکه یک تغییر اقتصادی گسترده تر اتفاق می افتد و باید تغییر در ترکیب شاخص برای انعکاس آن ایجاد شود. به عنوان مثال شرکتی که درصد زیادی از سرمایه گذاری بازار خود را به دلیل آشفتگی مالی از دست می دهد ممکن است از داو خارج شود. ارزش بازار، روشی برای اندازه گیری ارزش یک شرکت با ضرب تعداد سهام شاخص در قیمت سهام آن است.

سهام با قیمت های بالاتر سهم بیشتری در این شاخص دارند. بنابراین، یک درصد حرکت بالاتر در یک جزء با قیمت بالاتر تأثیر بیشتری روی مقدار محاسبه شده نهایی خواهد داشت. در آغاز شاخص داو، چارلز داو با اضافه کردن قیمت دوازده مؤلفه سهام داو و تقسیم بر دوازده، میانگین را محاسبه کرد. نتیجه نهایی یک میانگین ساده بود. با گذشت زمان، موارد اضافی و تفریق موجودی بر شاخص، مانند ادغام و تقسیم سهام وجود داشته است که باید برای آنها شاخص مجدد حساب شود. در این مرحله، یک محاسبه میانگین حسابی ساده دیگر معنی ندارد.

 محاسبه شاخص داو و محاسبه ایندکس

این امر به ظهور Dow ​​Divisor منجر شد، یک ثابت از پیش تعیین شده که برای تعیین تأثیر حرکت یک نقطه در هر یک از تقریباً  سی سهام موجود در داو ​​استفاده می شود. مواردی وجود داشته است که تقسیم کننده نیاز به تغییر دارد تا ارزش داو ثابت بماند. تقسیم کننده فعلی را می توان در وال استریت ژورنال یافت. این عدد  0.14748071991788 است.

داو با استفاده از میانگین حسابی وزنی محاسبه نمی شود. برای محاسبه مبلغ قیمت هر سهم از سهام را برای کلیه اجزای سازنده برDivisor تقسیم می کند.بنابراین، یک حرکت تک نقطه ای در هر یک از سهام مؤلفه، شاخص را با تعداد یکسان از نقاط منتقل می کند.

 شاخص داو جونز = Dow Divisor /جمع (قیمت سهام  اجزا تشکیل دهنده داو) 

 

 مؤلفه های شاخص داو جونز

این شاخص اغلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا شرکت‌هایی شود که دیگر معیارهای فهرست‌شده با آن‌ها را برآورده نمی‌کنند را بتوانند با دیگر شرکت ها جایگزین کنند. در سال 1928 ، این شاخص به سطح فعلی 30 جزء خود رسیده بود. ترکیب آن در کل 51 بار تغییر کرده است و اولین تغییر فقط سه ماه پس از آغاز به کار شاخص بود. در چند سال اول تا تقریباً رکود بزرگ در سال 1929، تغییرات زیادی در مؤلفه های آن رخ داد. اولین تغییر در مقیاس بزرگ در سال 1932 بود، که هشت سهام شاخص داو جایگزین شدند.

جدیدترین تغییر در مقیاس بزرگ در ترکیب داو در سال 1997 اتفاق افتاد. در این زمان ، چهار مؤلفه این فهرست جایگزین شد: Travelers’ Group جایگزین Westinghouse Electric شدند. کمپانی Johnson & Johnson جایگزین Bethlehem Steel شدند. Hewlett-Packard جای Texaco’s spot را به دست گرفت. و Wal-Mart  جایگزین Woolworths شد. دو سال بعد، در سال 1999، چهار مؤلفه دیگر  شاخص داو ​​تغییر یافت، وقتی Chevron Sears Roebuck،  Union Carbideو Goodyear Tire کنار گذاشته شدند و Home Depot، اینتل ، مایکروسافت و SBC Communications اضافه شد. جدیدترین تغییرات در صف شرکت های گنجانده شده در ایندکس در 26 ژوئن سال 2018 اتفاق افتاد ، هنگامی که شرکت Walgreens Boots Allianceجایگزین شرکت جنرال الکتریک شد. علاوه بر این، United Technologies با شرکت Raytheon ادغام شد و شرکت جدید وارد فهرست شد.

چه شرکت هایی در شاخص داوجونز حضور دارند؟

در جدول زیر شرکت های موجود در داو جونز به ترتیب حروف الفبا از ماه می سال 2020 ذکر شده است.

لیست شرکت های شاخص داوجونز 

نقاط عطف تاریخی شاخص داو جونز

در زیر به برخی از نقاط عطف مهم تاریخی که توسط شاخص داو به دست آمده است اشاره می کنیم

ریزش شدید شاخص داو جونز در اثر همه گیری جهانی ویروس کرونا

ریزش شاخص داو جونز به خاطر ویروس کرونا

 

محدودیت های داو جونز

بسیاری از منتقدان داو معتقدند که داو جونز معنای درست و معیار صحیحی برای سنجش وضعیت اقتصاد ایالات متحده محسوب نمی شود زیرا تنها از 30 شرکت بزرگ ایالات متحده تشکیل شده است. آنها معتقدند که تعداد شرکت ها بسیار کم است و از شرکت هایی با اندازه های مختلف غفلت می کند. بسیاری از منتقدین بر این باورند که S&P 500 نماینده بهتری از اقتصاد است زیرا شرکت های بیشتری را شامل می شود ، 500 شرکت در مقابل 30 شرکت، که طبیعتا متنوع تر است.

علاوه بر این، منتقدین بر این باورند که در نظر گرفتن تنها قیمت سهام در محاسبه، منعکس کننده اوضاع یک شرکت به اندازه ی در نظر گرفتن ارزش بازار یک شرکت، دقیق نیست. به این ترتیب، شرکتی با قیمت سهام بالاتر اما ارزش بازار کوچکتر وزن بیشتری نسبت به یک شرکت با قیمت سهام کوچکتر اما ارزش بازار بزرگتر در بازار خواهد داشت که یک ضعف نشان دهنده اندازه واقعی یک شرکت است.

منبع 1 و 2

بیشتر بخوانید:

 

بورس سهام نیویورک (NYSE) چیست؟

بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) واقع در شهر نیویورک است و بزرگترین بورس مبتنی بر سهام در جهان که بر اساس کل سرمایه گذاری در بازار بورس سهام ذکر شده در آن است.NYSE که پیش از این به عنوان یک سازمان خصوصی اداره میشد، در سال 2005 به دنبال دستیابی به مجمع الجزایر تجارت الکترونیکی، به یک نهاد عمومی تبدیل شد. در سال 2007 ، ادغام این بورس با یورونکست، بزرگترین بورس اوراق بهادار در اروپا ، منجر به ایجاد NYSE Euronext شد که بعدا توسط بورس بین قاره ای ، والدین فعلی بورس نیویورک را به دست آورد.در حقیقت بورس نیویورک در کنار بورس نزدک به عنوان دو بورس بزرگ کشور آمریکا شناخته می شوند.

نکات اصلی در مورد بورس سهام نیویورک

سابقه بورس اوراق بهادار نیویورک که به سال 1792 باز می گردد، بورس نیویورک بزرگترین بورس اوراق بهادار در جهان است که براساس ارزش بازار اوراق بهادار آن رتبه بندی شده است.

بسیاری از قدیمی ترین شرکتهای بازرگانی ایالات متحده در بیگ بورد با نام مستعار NYSE ذکر شده اند.

بورس بین قاره ای در حال حاضر مالک بورس اوراق بهادار نیویورک است که این بورس را در سال 2013 خریداری کرده است.

 

 نحوه کار بورس اوراق بهادار نیویورک

بورس اوراق بهادار نیویورک واقع در وال استریت در شهر نیویورک که به “بیگ بورد” نیز معروف است و از 21 اتاق تشکیل شده است که برای تسهیل تجارت استفاده می شود. ساختمان اصلی ، واقع در خیابان 18، و یکی در وال استریت 11، هر دو در سال 1978 به عنوان مکان های تاریخی مشخص تعیین شده اند. بورس اوراق بهادار نیویورک بزرگترین بورس اوراق بهادار جهان است که ارزش بازار آن ، تا 30 ژوئن 2018  حدودا 28.5 تریلیون دلار تخمین زده می شود.

بورس اوراق بهادار نیویورک برای سالهای متمادی تنها با استفاده از سیستم معامله گری شناور، استقاده می شود. بسیاری از معاملات بورس اوراق بهادار نیویورک به سیستم های الکترونیکی انتقال یافته اند، اما معامله گران طبقه همکف که در تصویر زیر دیده می شوند همچنان برای تعیین قیمت و معامله در معاملات نهادی با حجم بالا حضور دارند.

بورس سهام نیویورک

در حال حاضر، بورس اوراق بهادار نیویورک از دوشنبه تا جمعه از 9:30 صبح تا 4 بعد از ظهر به وقت ET برای تجارت باز است. بورس نیویورک در تمام تعطیلات فدرال تعطیل است. وقتی تعطیلات فدرال روز یک شنبه باشد، بورس اوراق بهادار نیویورک معمولا جمعه قبل تعطیل است. هنگامی که تعطیلات فدرال روز یکشنبه بیوفتد، بورس اوراق بهادار نیویورک ممکن است دوشنبه بعد تعطیل شود.

 

زنگ های افتتاحیه و بسته شدن NYSE

زنگ های افتتاح و بسته شدن بورس، آغاز و پایان روز معاملاتی را نشان می دهد. زنگ شروع در ساعت 9:30 AM ET است و پایان آن در 4:00 PM ET و معاملات روزانه بسته می شود. هر چهار بخش اصلی بورس اوراق بهادار نیویورک دارای زنگ هایی است که همزمان با فشار دادن یک دکمه زنگ می زنند. در اواخر دهه 1800، بورس اوراق بهادار نیویورک گلوله را به صفحه متصل به زنگ تغییر داد. در سال 1903 هنگامی که بورس اوراق بهادار نیویورک به خیابان برادری 18 منتقل شد ، این زنگ به سیگنال رسمی مبادله تبدیل شد.

پیش از سال 1995، زنگ های فعال توسط مدیران زده می شد اما بورس اوراق بهادار نیویورک شروع به دعوت از مدیران شرکت برای زنگ زدن به زنگ های باز و بسته شدن به طور منظم کرد، که بعداً به یک رویداد روزانه تبدیل شد. مدیران از شرکتهای فهرست شده در بورس هستند که بعضی اوقات حضور خود را با رویدادهای بازاریابی مانند راه اندازی محصول جدید یا نوآوری و یا ادغام یا کسب درآمد هماهنگ می کنند. بعضی اوقات، این زنگ ها توسط سایر چهره های عمومی از جمله ورزشکاران و افراد مشهور به صدا درآمده است. برخی از چهره های برجسته تر شامل خواننده و بازیگر مثل لیزا مینولی ، مدال آور المپیک مایکل فلپس و جو دی مگگیو از یانکی های نیویورک هستند. در ژوئیه سال 2013 ، بان کی مون، وزیر سازمان ملل متحد زنگ بسته را برای علامت پیوستن بورس اوراق بهادار نیویورک به ابتکار بورس اوراق بهادار پایدار ایالات متحده زد.

 

تاریخچه بورس نیویورک

تاریخچه ی بورس اوراق بهادار نیویورک به تاریخ 17 مه 1792 باز می گردد. در آن روز، 24 کارگزار سهام نیویورک سیتی توافق نامه بات وود را در خیابان وال استریت 68 امضا کردند. بورس اوراق بهادار نیویورک با پنج اوراق بهادار شروع به کار کرد که شامل سه اوراق قرضه دولتی و دو سهام بانکی بود.

به لطف بورس اوراق بهادار نیویورک، بازار عمده سهام ایالات ‌متحده شروع شد و بسیاری از قدیمی‌ترین شرکت‌های تجاری در حال معامله در این بورس هستند. کُن ادیسون قدیمی ترین سهام بورس اوراق بهادار نیویورک است که ریشه آن در سال 1824 به عنوان شرکت نورگاز نیویورک ردیابی شده است.

در کنار سهام آمریکا، شرکتهای مستقر در خارج از کشور نیز می توانند در صورت رعایت برخی از قوانین کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC) ، معروف به استاندارد های لیست شدن، سهام خود را در بورس اوراق بهادار نیویورک فهرست کنند.

بورس اوراق بهادار نیویورک در یک نقطه عطف خود 1 میلیون سهم را که در یک روز در سال 1886 معامله کرد. در سال 1987، 500 میلیون سهم در یک روز کاری معمولی در بورس اوراق بهادار نیویورک معامله کردند. تا سال 1997، روزانه 1 میلیارد سهام در بورس اوراق بهادار نیویورک معامله می شد.

با وجود گذار بورس نیویورک به تجارت الکترونیکی، تاجران معامله گر در همکف ساختمان NYSE، هنوز هم برای تعیین قیمت و معامله در معاملات نهادی با حجم بالا استفاده می شوند.

 

تاریخ های قابل توجه در بورس اوراق بهادار نیویورک

بیشتر بخوانید

شاخص سهام دکس چیست؟

دکس(DAX) به نام Deutscher Aktienindex هم معروف است شاخص سهامی است که به عنوان میانگین وزن دار قیمت سهام 30 شرکت آلمانی محاسبه می گردد که در بورس فرانکفورت معامله می شوند. قیمت های مورد استفاده برای محاسبه شاخص دکس از طریق Xetra که یک سیستم تجارت الکترونیکی است بهره می گیرد. یک روش شناور آزاد برای محاسبه وزن شاخص به همراه اندازه گیری میانگین حجم معاملات استفاده می شود. دکس در سال 1988 با ارزش شاخص پایه 1000 ایجاد شد. شرکت های عضو دکس تقریبا 75٪ از سرمایه کل بازار را که در بورس فرانکفورت معامله می کنند را نشان می دهند.

نکات کلیدی در مورد شاخص دکس

 

شناخت شاخص بورس دکس

شاخص دکس که 30 شرکت بزرگ و با معامله تجاری فعال آلمان را بررسی می کند ، از نظر بسیاری از تحلیلگران سنجشی برای سلامت اقتصاد آلمان است. شرکت های ذکر شده در دکس شرکت های چند ملیتی هستند که بر اقتصاد داخلی آلمان و اقتصاد جهانی نیز تأثیر می گذارند. موفقیت این شرکتها تا حد زیادی به آنچه “معجزه اقتصادی آلمان” یا Wirtschaftswunder معروف است ، کمک کرده است، اصطلاحی که توصیف دوباره تولد آلمان پس از جنگ جهانی دوم است.

شرکت های شاخص داکس طیف گسترده ای از صنایع را در اختیار دارند. به عنوان مثال ، Bayer AG یک شرکت دارویی و بهداشتی و درمانی است که در سال 1863 تأسیس شده و به دلیل داشتن محصولات تسکین دهنده آلرژی و مسکن درد بسیار مشهور است. Allianz SE یک شرکت خدمات مالی جهانی است که در حوضه ی ارائه محصولات با بیمه و مدیریت دارایی به مشتریان فعالیت دارد. Adidas AG کفش، پوشاک و تجهیزات محبوب ورزشی را تولید ، عرضه و روانه ی بازار می کند.

 توجهات ویژه به این شاخص مهم 

در چرخشی متفاوت با اکثر شاخص ها، شاخص بورس دکس حتی پس از بسته شدن بورس اصلی، با اعلام و بیان قیمت های روز بعد(شاخص آتی)، بروزرسانی می شود. تغییرات در تاریخ های منظم و مشخص ایجاد می شود.همچنین اگر شرکت ها دیگر در 45 شرکت بزرگ برتر رتبه بندی نشوند ، ممکن است از اعضای فهرست حذف شوند یا در صورت شکستن رکورد 25 رتبه ی برتر، اضافه شوند.

اکثریت قریب به اتفاق سهام موجود در بورس فرانکفورت در حال حاضر با سیستم الکترونیکی Xetra تجارت می کند، با نرخ تقریبا 95٪ برای سهام 30 عضو دکس.
به عنوان یک شاخص بازار سهام تراشه های آبی، دکس بسیار شبیه به میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) است ، که همچنین شرکت های بزرگ و با مالکیت عمومی را آنالیز می کند.

شرکت های عضو شاخص دکس

از تاریخ 15 ژانویه سال 2020 ، شرکت های داکس شامل موارد زیر هستند:

Covestro AG (1COV:GR)
adidas AG (ADS:GR)
Allianz SE (ALV:GR)
BASF SE (BAS:GR)
Bayer AG (BAYN:GR)
Beiersdorf AG (BEI:GR)
Bayerische Motoren Werke AG (BMW:GR)
Continental AG (CON:GR)
Daimler AG (DAI:GR)
Deutsche Boerse AG (DB1:GR)
Deutsche Bank AG (DBK:GR)
Deutsche Post AG (DPW:GR)
Deutsche Telekom AG (DTE:GR)
E.ON SE (EOAN:GR)
Fresenius Medical Care AG & CO KGaA (FME.GR)
Fresenius SE &Co KGaA (FRE:GR)
HeidelbergCement AG (HEI:GR)
Henkel AG & Co KGaA (HEN3:GR)
Infineon Technologies AG (IFX:GR)
Deutsche Lufthansa AG (LHA:GR)
Linde PLC (LIN:GR)
Merck KGaA (MRK:GR)
MTU Aero Engines AG (MTX:GR)
Muenchener Rueckversicherungs-Gesellschaft AG in Muenchen (MUV2:GR)
RWE AG (RWE:GR)
SAP SE (SAP:GR)
Siemens AG (SIE:GR)
Vonovia SE (VNA:GR)
Volkswagen AG (VOW3:GR)
Wirecard AG (WDI:GR)

سایر مبادلات تجاری عمده در سراسر جهان شامل موارد زیر می باشد:

مقررات  لیست شدن در شاخص دکس

مانند دکس، همه صرافی ها برای کسانی که مایل به تهیه اوراق بهادار خود برای تجارت هستند، لیست مقررات و الزامات خاصی دارند. بطور کلی، اینها شامل گزارش های مالی منظم، گزارش های درآمدی حسابرسی شده و حداقل نیاز سرمایه گذاری است.

به عنوان مثال، NYSE یک شرط فهرست کلیدی دارد که تصریح می کند یک شرکت باید سودآور باشد، حداقل 400 سهامدار داشته باشد که بیش از 100 سهم سهام را با حداقل قیمت سهم 4 دلار و حداقل 1.1 میلیون سهام معاملاتی عمومی داشته باشند. برای تجارت در بازارهای جهانی، الزاماتی که شرکتها باید برآورده کنند سخت تر هستند.

برای ثبت در شاخص دکس، یک شرکت باید معیارهای انتخاب دقیق را پاس کند و هر فصل که مجددا ارزیابی می شود، به رعایت آن شرایط ادامه دهد. برخی از الزامات شامل این مورد می شود که سهام باید دارای حداقل سهم شناور آزاد 10٪ باشد ، شرکت فهرست بردار باید دفتر مرکزی یا قانونی خود را در آلمان داشته باشد.

منبع

نزدک چیست؟

 

نزدک

وقتی صحبت از نزدک می شود در حقیقت این اسم به دو چیز متفاوت مرتبط است.بازار نزدک و دیگری شاخص کامپوزیت یا مرکب نزدک. بازار نزدک، یک بازار جهانی الکترونیک جهت خرید و فروش سهام است. بازار نزدک در تاریخ ۸ فوریه ۱۹۷۱ توسط انجمن ملی مبادله گران اوراق بهادار تأسیس شد. هدف از تأسیس این سیستم، ایجاد فضایی بود که به سرمایه گذاران اجازه دهد؛ معاملات خود را به صورت رایانه ای، با سرعت بالا و کاملاً شفاف انجام دهند.

دیگری شاخص کامپوزیت یا مرکب نزدک (Nasdaq) است. این شاخص تشکیل شده از بیش از ۳۰۰۰ سهام را که در بازار معاملات نزدک معامله می شود را به خود اختصاص داده است. سهام شرکت های پیشتاز در زمینه تکنولوژی و بیوتکنولوژی از قبیل اپل، گوگل، مایکروسافت، اوراکل، آمازون و اینتل از جمله سهام موجود در این شاخص است.

نزدک از کجا شکل گرفت؟


بازار نزدک به صورت کاملاً رسمی از انجمن ملی مبادله گران اوراق بهادار (NASD) جدا شده است. نزدک از سال ۲۰۰۶ فعالیت خود را در زمینه مبادله اوراق بهادار آغاز کرد. در سال ۲۰۰۷ این شاخص با گروه مبادلات کشور های اسکاندیناویایی OMX ادغام شد و گروه نزدک OMX پدید آمد. نزدک OMX بزرگترین بازار مبادلات مالی در تمام جهان است. از هر ۱۰ نقل و انتقال اوراق در جهان، یک اوراق در این بازار مبادله می شود.

 

بازار نزدک به صورت کاملاً رسمی از انجمن ملی مبادله گران اوراق بهادار (NASD) جدا شده است. نزدک از سال ۲۰۰۶ فعالیت خود را در زمینه مبادله اوراق بهادار آغاز کرد. در سال ۲۰۰۷ این شاخص با گروه مبادلات کشور های اسکاندیناویایی OMX ادغام شد و گروه نزدک OMX پدید آمد. نزدک OMX بزرگترین بازار مبادلات مالی در تمام جهان است. از هر ۱۰ نقل و انتقال اوراق در جهان، یک اوراق در این بازار مبادله می شود.

 

بازار نزدک در کجا واقع است؟


دفتر اصلی این شاخص در نیویورک واقع شده است. این گروه مبادلاتی ۲۰ بازار را تحت پوشش دارد. اولویت اصلی با بازار سهام است؛ اما گزینه های دیگری از قبیل درآمد ثابت، مشتق شده ها، اقلام، همین طور یک دفتر تهاتر و ۵ دفتر امانت داری در آمریکا و اروپا به خود اختصاص داده است. تکنولوژی بسیار پیشرفته ای که در مبادلات این بازار به کار گرفته می شود در ۷۰ بازار دیگر در ۵۰ کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این گروه تجاری در فهرست شاخص نزدک جای گرفته است و با علامت NASQ نمایش داده می شود. این گروه بخشی از شاخص S&p500 است.
سیستم رایانه ای مبادلات بازار نزدک نخستین بار به عنوان جایگزینی برای سیستم استفاده از کارشناسان و متخصصان به کار گرفته شد. سیستم بر پایه استفاده از کارشناسان و متخصصان به مدت یک قرن مورد استفاده بود. اما پیشرفت سریع تکنولوژی، مدل مبادلاتی این بازار را به عنوان یک الگوی استاندارد در سراسر جهان پراکنده کرد. از همان ابتدا به عنوان یک بازار پیش رو در زمینه تکنولوژی مبادله، کاملاً طبیعی بود که بزرگترین قدرت های تکنولوژی در همان روزهای نخست خود را در فهرست مبادلات نزدک جای دادند. همزمان با پیشرفت های چشمگیر بخش تکنولوژی در سال ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، نزدک به عنوان بزرگترین و پرطرفدارترین نماینده این بخش از بازار شناخته می شد. انفجار و رونق بخش تکنولوژی در سال ۱۹۹۰ یکی از نمونه های افت و خیز های بازار نزدک کامپوزیت در طی این سال ها است. این شاخص برای نخستین بار مرز ۱۰۰۰ را در تاریخ جولای ۱۹۹۵ شکست و به پیشتازی در طی سال بعد نیز ادامه داد. در تاریخ مارس ۲۰۰۰ قیمت این شاخص از ۴۵۰۰ نیز تجاوز کرد. این افزایش قیمت درست پیش از آن بود که در اکتبر ۲۰۰۲ به میزان ۸۰ درصد افت قیمت داشته باشد.

نکات کلیدی در مورد بازار نزدک

در تصویر زیر فراز و فرود شاخص نزدک در 5 سال اخیر(از سال 2015 تا سال 2020) را مشاهده می کنید.

 

بزرگترین رویدادهای این دهه اخیر در بازار نزدک


در فوریه سال ۲۰۱۱ همگام با اعلام ادغام بازار بورس و سهام نیویورک (NYSE)، بازار الکترونیکی بورس اوراق بهادار اروپا (Euronext) و دویچه بورزه، بازار سهام و اوراق فرانکفورت، گمانه زنی ها درباره یک مناقصه جنجالی میان نزدک OMX و اینترکانتیننتال اکسچنج (ICE) Intercontinental Exchange برای به دست آوردن NYSE شروع شد. در آن زمان ارزش بازار سهام نیویورک و یورونکس معادل ۹.۷۵ بیلیون دلار بود. ارزش نزدک در آن زمان ۵.۷۸ بیلیون دلار و ارزش ICE نیز ۹.۴۵ بیلیون دلار برآورد شده بود. گزارش ها حاکی از آن است که نزدکی در اواخر همان ماه این گزینه را در نظر گرفته است که از ICE یا بازار مبادلات شیکاگو تقاضا کند؛ به او ملحق شده و یک مناقصه ۱۱ تا ۱۲ میلیون دلاری را رقم بزنند.


سامانه اعلام قیمت خودکار انجمن اروپایی مبادله گران اوراق بهادار (NASDAQ) به عنوان یک بازار هم‌ارز با نزدک در اروپا ایجاد شد. این بازار در سال ۲۰۰۱ توسط نزدک خریداری شده و نزدک اروپا شکل گرفت. در نتیجه ترکیدن حباب دات کام عملیات متوقف شد. در سال ۲۰۰۷ نزد اروپا با نام اکویی داست (Equidust) از نو بنا شد؛ این بازار زیر نظر بازار بورس برلین فعالیت دارد.


در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۲، نزدک OMX عضو مؤسس بازار سهام با دوام ملت های متحد شد. این بازار از همان شب برگزاری کنفرانس دول متحد در خصوص پیشرفت های بادوام کار خود را آغاز کرد. در نوامبر ۲۰۱۶، مدیر عملیاتی نزدک آدانا فریدمن (Adena Friedman) به عنوان مدیر عامل اجرایی نزدک انتخاب شد و نخستین زنی بود که مدیریت یک بازار مبادلاتی بزرگ در آمریکا را بر عهده گرفت. در سال ۲۰۱۶ نزدک ۲۷۲ میلیون دلار در زمینه فهرست کردن درآمد های مرتبط به دست آورد.
در تاریخ ۲۹ آگوست ۲۰۱۸ نزدک بالاترین سقف خود را به ثبت رساند. در این تاریخ شاخص این بازار روی ۸۱۰۹.۶۹ ایستاد. در سال ۲۰۱۸ اعلام شد نزدک در حال برنامه ریزی برای معرفی ارز دیجیتال آینده است و این کار را در کنار تجارت های قدرتمند به انجام می رساند.

چه صنایعی در بازار سهام نزدک حضور دارند؟

در تصویر می توانید لیست  و میزان سهم هر صنایع در بازار سهام نزدک را مشاهده کنید.

بزرگترین ریزش شاخص مرکب نزدک را می توان در اثر پاندمی کرونا دانست هر چند با سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا به طور موقت اثرات این ریزش از بین رفته است.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید به سایت بازار سهام نزدک مراجعه کنید

 

آیا خرید رمز ارزها مانند بیت کوین، قاچاق ارز محسوب می شود؟امروز در مجلس، نمایندگان لایحه ای را تصویب کردند که در زمینه خرید فروش ارز است و معیار قاچاق ارز را مشخص کردند که در آن به موضوع خرید وفروش رمز ارزها مانند بیت کوین و اترویم و… هم اشاره شده است.

خرید و فروش رمز ارزها و قاچاق ارز

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۹ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ماده ۱۷ این لایحه موافقت کردند.در این لایجه به موضوع خرید وفروش رمز ارزها هم اشاره شده است که می تواند برای علاقه مندان این حوزه مناسب باشد

براساس ماده ۱۷ لایحه مذکور؛ بند «خ» ماده (۲) قانون و نیز تبصره (۲) ماده (۷) قانون حذف می شوند و یک ماده به عنوان ماده (۲) مکرر به شرح زیر به قانون الحاق می شود:

ماده ۲ مکرر – موارد زیر قاچاق ارز محسوب می‌شود:

الف – ورود یا خروج ارز از کشور بدون رعایت تشریفات قانونی یا از مسیرهای غیر مجاز

ب- هرگونه اقدام به خروج ارز از کشور بدون رعایت تشریفات قانونی یا از مسیرهای غیر مجاز

پ- انجام هر رفتاری در کشور که عرفا معامله ارز محسوب می شود از قبیل خرید، فروش یا حواله توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی در صورتی که طرف معامله صرافی، بانک یا موسسه مالی اعتباری داخلی دارای مجوز مذکور نباشد.

معاملاتی که با مجوز بانک مرکزی و در حدود ضوابط تعیین شده این بانک توسط اشخاصی نظیر واردکنندگان و صادرکنندگان و معامله گران در بورس های کالایی صورت می گیرد، از شمول این بند و بند انتهایی این ماده خارج است.

ت- هر گونه معامله ارز توسط صرافی یا غیر آن که تحویل ارز و مابه ازای آن به روز یا روزهای آینده موکول شده ولی منجر به تحویل ارز نمی شود یا از ابتدا قصد تحویل ارز وجود نداشته است و قصد طرفین تنها تسویه تفاوت قیمت ارز بوده است.

ث- انجام کارگزاری خدمات ارزی در داخل کشور برای اشخاص خارج از کشور، بدون داشتن مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی. کارگزار، شخصی است که ما به ازای ارز معامله شده را در کشور دریافت می نماید. :

ج- عدم ثبت معاملات ارزی در سامانه ارزی یا ثبت ناقص یا خلاف واقع اطلاعات مربوط به معاملات مذکور در این سامانه توسط صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی

چ- عدم ارائه صورت حساب خرید معتبر با ارائه صورت حساب خرید خلاف واقع یا دارای اطلاعات ناقص به مشتری توسط صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی

ح- عرضه، حمل یا نگهداری ارز فاقد صورتحساب خرید معتبر یا فاقد مجوز ورود توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا موسسه مالیاعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی. موارد کمتر از سقف تعیینی توسط بانک مرکزی برای ورود ارز به کشور از شمول این بند خارج است.

تبصره ۱- صرافی، شخص حقوقی است که از بانک مرکزی مجوز انجام عملیات صرافی أخذ نموده است. مجوز صرافی قائم به شخص حقوقی صرافی است و به هیچ طریقی قابل واگذاری یا توکیل به غیر نیست.

تبصره ۲ – منظور از صورتحساب خرید معتبر، رسید سامانه ارزی حاوی اطلاعاتی نظیر شناسه پیگیری، طرفین معامله، میزان و زمان انجام معامله است که شماره مسلسل ارزهای موضوع معامله نیز ضمیمه آن می باشد.

تبصره ۳- بانک مرکزی ظرف ۳ ماه، مکلف است دسترسی مستمر و برخط صرافی ها، بانکها و مؤسسات مالی اعتباری به سامانه ارزی را جهت ثبت معاملات با قابلیت وارد کردن اطلاعات مندرج در تبصره (۲) این ماده فراهم نماید.

تبصره ۴ – بانک مرکزی مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون، نسبت به انتشار فهرست صرافی های مجاز و تشریفات قانونی و مسیرهای مجاز ورود و خروج ارز در روزنامه رسمی کشور و درگاه اینترنتی بانک مرکزی اقدام نماید. هرگونه تغییرات بعدی نیز باید توسط بانک مرکزی از طرق مزبور فورا به اطلاع عموم برسد.

تبصره ۵ – متخلفین از سایر ضوابط ارزی تعیینی توسط بانک مرکزی یا مرتکبین قاچاق وجه رایج ایران به جریمه نقدی معادل یک چهارم موضوع تخلف و دو یا چند مورد از محرومیت های موضوع ماده (۹۹) این قانون محکوم می شوند. این ضمانت اجراء مانع از اعمال ضمانت اجراهای مقرر در سایر قوانین و مقررات نیست. رسیدگی به تخلفات مذکور در این تبصره در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است.

تبصره ۶- ضوابط مربوط به نحوه و میزان ورود یا خروج وجه رایج ایران توسط بانک مرکزی تعیین و جهت اطلاع عموم منتشر می شود. تخلف از این ضوابط، قاچاق وجه رایج ایران محسوب می شود.

تبصره ۷- تمامی رمزارزها(ارزهای رقومی) مانند بیت کوین و اتریوم در حکم ارز موضوع این قانون هستند و جرائم، تخلفات، ضمانت اجراها و نیز تمامی احکام و مقررات مربوط به ارز در این قانون در مورد آنها نیز اجراء می شود.

ماینر M30S و نقد و بررسی آن

معرفی دو دستگاه استخراج بیت کوین با نام های M30 و M30S

آمدن دستگاه های استخراج بیت کوین به بازار همیشه جذاب بوده است چرا که ماینرهای جدید ( مانند دو مدل ماینر M30 وM30S ) از عملکرد بهتری نسبت به ماینر های سابق برخوردار هستند و مصرف برق کمتر و هش بالاتری را به مشتری تحویل می دهد. این جذابیت در این ماه های اخیر بیشتر هم شده است چرا که بعد از گذشت 4 سال به هاوینگ بیت کوین هم نزدیک شده ایم که می تواند درآمد ماینر های را کاهش دهد.برای اطلاع جامع تر می توانید به مقاله آموزش استخراج بیت کوین مراجعه کنید

بررسی دستگاه ماینر بیت کوین خانواده M30

بعد از روی کار آمدن دستگاه استخراج بیت کوین پرقدرت انت ماینر S19 که در دو مدل به شما قدرت محاسباتی 95 و 110 تراهش را تحویل می داد. شرکت MicroBT خانواده M30 را معرفی کرد.

روند کاهشی مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین

به علت نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین، مصرف برق دستگاه ماینینگ می تواند مهم ترین دغدغه خریداران دستگاه استخراج باشد چرا که با نصف شدن درآمد دستگاه و با فرض عدم جهش ناگهانی قیمت،اگر مصرف برق دستگاه میزان بالایی باشد قطعا شخص خریدار اقدام به خاموش کردن دستگاه می کند.مصرق برق این ماینر در حال حاضر برای مدل M30 جیزی در حدود 3300 وات است که با این میزان هش می توان گقت عدد قابل قبولی است

منبع تغذیه شرکت واتس ماینر همیشه بین دارندگان ماینر زبان زد بوده است از نظر کیفیت پاور و این که این دستگاه می توان در اغلب شرایط محیطی سخت به کار خود ادامه دهد

قسمت پشت دستگاه ماینر M30S را مشاهده می کنید که نسبت به مدل قبلی خود یعنی ماینر M20 تفاوت آنچنانی ندارد.

قیمت ماینر M30S

قیمت این دستگاه در سایت رسمی این شرکت در حدود 1960 دلار ذکر شده است که با توجه به درآمد مناسبی که دارد قیمت معقولی است

البته اگر قبل از هاوینگ بیت کوین در حال خواندن این مقاله هستید صبر کنید و پس از هاوینگ اقدام به خرید ماینر کنید چرا که قیمت ها قطعا تغییر خواهند کرد.

اقتصاد پسا کرونا

پی بردن به شوک اقتصادی ناشی از کرونا

همگام با گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان، دولت ها به محدودیت های ثابت شده عمومی از قبیل رعایت فاصله اجتماعی روی آورده اند. به این ترتیب شیوع ویروس به صورت فیزیکی با اختلال مواجه می شود. با این وجود، این اقدامات چرخه انتقال اقلام و افراد را نیز با مشکلاتی روبرو کرده است. اقتصاد از حرکت ایستاده است و در آستانه یک رکورد جهانی قرار دارد. به این ترتیب وضعیت اقتصادی نیز همگام با ویروس کرونا در حال شیوع و گسترش است.

احتمال چنین اتفاقی تا همین چند هفته پیش نیز بسیار بعید به نظر می رسید. با شروع روند شیوع ویروس، سیاستمداران، قانون گذاران و بازارها که همگی از الگوی تاریخی این بیماری آگاه بودند؛ در فرصت اولیه ای که در اختیار داشتند؛ تنها نظاره گر بودند. حال آنکه در آن زمان انجام اقدامات ضروری بسیار اثر گذار تر و با هزینه بسیار کمتری نیز ممکن بود. حال که ویروس خطر سیر بسیار طولانی را سپری کرده است، هزینه های مالی به مراتب بیشتر و پیش بینی روند آتی نیز غیر ممکن شده است؛ چرا که بسیاری از ابعاد این بحران ناشناخته و بی سابقه هستند.

در این قلمرو ناشناخته و نامشخص، به میان آمدن اسم رکود اقتصادی کمی انتظارات ناشی از رشد منفی اقتصاد را شفاف تر می کند. سوالاتی از قبیل مسیر شوک و روند بهبودی مطرح می شود؛ آیا اقتصاد میزان خروجی و نرخ رشد گذشته را باز می یابد و به روند سابق باز می گردد؛ آیا ساختاری موروثی از بحران کرونا ویروس بر جای می ماند.

چشم انداز تیره تر؛ قدرت دید کمتر

فرصت برای حفظ فاصله اجتماعی، به عنوان تنها راه شناخته شده جهت مقابله مؤثر با بیماری بسیار کوتاه است.

عنوان اصلی: این فرصت در استان هوبی از دست رفت؛ اما سایر قسمت های چین از این فرصت استفاده کردند. فرصت اولیه در ایتالیا نیز نادیده گرفته شد و سپس تمام اروپا نیز فرصت اولیه را از دست دادند. آمریکا همچنان به دلیل آزمایشات ناکافی در تنگنا به سر می برد؛ فرصت اولیه در این کشور نیز از دست رفته است. در حالی که بیماری در همه جا پراکنده می شود، محدودیت های رعایت فاصله اجتماعی، برای بازه زمانی طولانی تری تصویب شود تا به نتایج یکسانی دست پیدا کنیم؛ در این پروسه فعالیت های اقتصادی از حرکت باز می ایستند.

 همچنان امکان موج دیگری از سرایت بیماری نیز وجود دارد؛ این بدان معنا است که حتی کشورهایی که به موقع وارد عمل شده اند نیز با ترغیب اقتصاد برای شروع دوباره فعالیت ها خود را در معرض خطر قرار می دهند. در واقع، ما شاهد بازگشت ویروس در سنگاپور و هنگ کنگ بوده ایم. در حقیقت تنها تاریخ نشان می دهد که آیا آنها تقاص واکنش های زود هنگام و بی باک خود را پس می دهند.

 در شرایط فعلی، چشم انداز اقتصاد برای نقش آفرینان اخیر سرد و ناخوشایند به نظر می رسد؛ سیاستمداران، قانون گذاران و بازارهای مالی بی دفاع مانده اند. آنچه در طی ۴ هفته گذشته روی داده است در محاسبات میزان خطرات احتمالی در نظر گرفته نشده بود. پیش بینی در شرایط فعلی کمک چندانی نمی کند. به عنوان مثال، آرا همگانی به صورت تخمینی میزان اولین بیکاری های آمریکا در طی هفته گذشته را در حدود ۱.۶ میلیون برآورد کرده بود؛ اما اعداد حقیقی گویای ۳.۲۸ میلیون نفر است. این ارقام در تاریخ بی سابقه هستند. این عدد از بیشترین افزایش بیکاری در بحرانی اقتصاد جهانی، ۵ برابر بزرگتر است. پیش بینی ها که در بهترین شرایط نیز به بدنامی شناخته می شدند؛ حالا مبهم به نظر می رسند،؛ چرا که جنبه های ناشناخته بسیاری وجود دارند:

· خصوصیات ویروس کاملاً شناخته نشده است و ممکن است هر لحظه نیز تغییر کنند.

· نقش و سرنوشت بیماران بدون نشانه همچنان کاملاً درک نشده است.

· میزان واقعی سرایت بیماری و مصونیت از ابتلاء به بیماری نیز مشخص نیست؛ به خصوص در مکان هایی که امکان آزمایش محدود است.

· واکنش های قانونی هماهنگ نیستند و اغلب با تأخیر همراه هستند و اقداماتی اشتباهی نیز صورت می گیرد.

· عکس العمل خانوار ها و شرکت ها نیز مشخص نیست.

شاید تنها چیزی که از آن اطمینان داریم؛ این است که هر تلاشی در راستای ارائه یک پیش بینی قطعی با شکست روبرو می شود. اگرچه، تصور می کنیم که بررسی سناریوهای متفاوت در این شرایط که زاویه دید ما به شدت محدود شده است؛ ارزشمند است.

 بررسی شکل شوک وارد آمده

مفهوم رکود اقتصادی در شرایط فعلی دوگانه و ناپیدا است. رکود اقتصادی به ما نشان می دهد که انتظارات از رشد مثبت به رشد منفی تغییر پیدا کرده است و حداقل برای دو فصل آینده این روند ادامه خواهد داشت.

ما تصور می کنیم؛ بزرگترین سوال سناریو در خصوص شکل شوک و ساختار موروثی آن مطرح شده است. ما این نمودار را «هندسه شوک» می نامیم. چه عاملی اقتصاد را در اثر مسیر شوک به پیش می راند و نقش کووید ۱۹ در این بین چیست؟

به منظور روشن شدن موضوع، بیایید شوک یکسان بحران مالی جهان که منجر به رکود جهانی با سرعت متفاوتی در سه کشور نمونه شده است؛ مشاهده کنیم.

شوک اقتصادی: سه نمونه

مفهوم رکود اقتصادی در شرایط فعلی دوگانه و ناپیدا است. ما تصور می کنیم؛ بزرگترین سوال سناریو در خصوص شکل شوک و ساختار موروثی آن مطرح شده است. به منظور روشن شدن موضوع، بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ را درنظر بگیرید؛ به عنوان نمونه، رکود اقتصادی را در سه کشور به دنبال داشت. اما با این وجود، شکل شوک حاصل از این رکود از نظر گسترش و بهبودی کاملاً متفاوت بوده است.

اقتصاد کانادا پس از شوک 2008

در سال ۲۰۰۸ کانادا از وقوع یک بحران بانکی جلوگیری کرد. اعتبارات همچنان در گردش باقی ماند؛ تولید سرمایه نیز چندان با اختلال مواجه نشد. به این ترتیب از یک فروپاشی اقتصادی شدیدتر جلوگیری و کارگران را سر کار نگه داشته و از تحلیل رفتن مهارت های افراد جلوگیری می کند. میزان تولید ناخالص کاهش اما به سرعت به مسیر پیش از بحران بازگشت. این یک نمودار V شکل متعارف است که نشان می دهد میزان خروجی اقتصاد کاهش پیدا می کند و اما رونق و پیشرفت به روند سابق باز می گردد.

اقتصاد کانادا پس از 2008

اقتصاد آمریکا پس از شوک 2008

آمریکا مسیر متفاوتی را طی کرده است. میزان رشد اقتصادی با شتاب کاهش پیدا کرده است و هرگز به روند سابق برنگشته است؛ بلکه با وجود اینکه رونق به اقتصاد این کشور بازگشته و شکل مشابهی را ایجاد کرده است؛ اما اختلاف مسیر قبل با مسیر فعلی بسیار زیاد است. این اختلاف نشان دهنده آسیبی است که به بدنه تولید میزان عرضه در اقتصاد وارد شده است و میزان خروجی را تقلیل داده است. این اتفاق به دنبال بحرانی مالی بانک ها روی داده است که در گردش اعتبار اختلال ایجاد کرد. همگام با پیشروی رکود اقتصادی، آسیب های بیشتری نیز به میزان عرضه کارگری و بخش تولید وارد شد. آمریکا در سال ۲۰۰۸ یک نمودار کلاسیک U شکل را تشکیل داد که در مقایسه با نمودار V شکل کانادا هزینه های بیشتری را در پی داشت.

اقتصاد یونان پس از شوک اقتصادی سال 2008

یونان به عنوان سومین کشور در این نمونه شکل بسیار بدتری را به تصویر کشیده است. نه تنها این کشور هرگز به روند سابق خود بازنگشته است؛ بلکه نرخ رشد اقتصادی در این کشور نیز به شدت سقوط کرد. اختلاف مسیر قبلی و مسیر جدید همچنان در حال افزایش است. میزان تولید ناخالص به شدت در حال کاهش است. این بدان معنا است که بحران آسیب های سازمان یافته ای را در میزان عرضه اقتصاد این کشور برجای گذاشته است. سرمایه ورودی، بخش کارگری و میزان بازدهی به شدت آسیب دیده است. یونان نمونه ای از نمودار L شکل است. این شکل قطعاً بدترین و مهلک ترین شکل ممکن است.

اقتصاد یونان پس از سال 2008

چه عواملی موجب بروز «هندسه شوکی» شده است که در بالا نمایش داده شد؟ عامل تعیین کننده توانایی شوک در نابودی میزان عرضه اقتصادی و مشخصاً تولید سرمایه در این کشور ها بوده است. زمانی که وساطت اعتبارات مختل می شود و سهام سرمایه گذاری ها رشد نمی کند، روند بازیابی نیز کند می شود؛ کارگران کار را ترک می کنند؛ مهارت ها تباه می شود و بازدهی کاهش پیدا می کند. شوک در این شرایط ساختار بندی می شود.

شوک های V، U و L شکل با شدت و وخامت متفاوتی روی می دهند. ممکن است یک شوک V شکل کم عمق تر یا عمیق تر روی دهد. یک شوک U شکل می تواند با افت بیشتری روند رشد را پیش بگیرد یا با افت کمتری به این سمت حرکت کند.

اما تا به اینجا نقش ویروس کرونا چگونه بوده است؟ وخامت شوک بر اساس خصوصیات ویروس، واکنش های سیاسی، رفتار مصرف کنندگان و شرکت ها در مواجهه با شرایط فلاکت بار مشخص می شود. شکل هندسی شوک با توجه به ظرفیت ویروس در تخریب میزان عرضه اقتصادی و تولیدی سرمایه مشخص خواهد شد. در شرایط فعلی، احتمال وقوع هر دو شکل VوU وجود دارد. جنگی که در پیش داریم در راستای جلوگیری از خط سیر U شکل خواهد بود.

درک مکانیسم آسیب

با درنظر گرفتن دو نمودار هندسی بالا، دو سوال در خصوص شوک کووید ۱۹ مطرح می شود:

· مکانیزم تخریب میزان عرضه چگونه است؟

· واکنش قانون گذاران جهت جلوگیری از این تخریب به چه صورت است؟

به صورت کلاسیک بحران ها میزان عرضه اقتصادی را از کار می اندازند. تاریخ نشان دهنده تعداد زیادی از این قبیل بحران ها است؛ قانون گذاران نیز درس های زیادی در این خصوص آموخته اند. اما ویروس کرونا میزان نقدینگی و مشکلات سرمایه را در مقیاس بی سابقه ای به اقتصاد واقعی کشانده است. گویا خطرات احتمالی و همزمان، ناشی از شوک مالی و نقدینگی کافی نبوده است؛ بلکه آنها در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار دارند و اوضاع را وخیم تر می کنند.

بیایید نگاهی به جزئیات دو مسیری که آسیب ساختاری را در قالب یک نمودار U شکل نشان می دهد؛ بپردازیم.

· ریسک سیستم مالی: شوک بی سابقه کووید ۱۹ تا همین لحظه نیز استرس زیادی در بازار سرمایه ایجاد کرده که منجر به واکنش های شدیدی از سوی بانک مرکزی خواهد شد. اگر مشکلات ناشی از نقدینگی همچنان ادامه داشته باشد و مشکلات اساسی اقتصاد ارزش مالی را کاهش دهد؛ شاهد بروز مشکلات اساسی در سرمایه خواهیم بود. شاید از نگاه یک قانون گذار راه حل را به خوبی بدانیم: لایحه ها و سرمایه گذاری مجدد از سوی بانک ها، سیاست هایی هستند که بحث برانگیز خواهند شد. در مواردی که بحران مالی روی می دهد، تولید سرمایه ضربه می خورد و رکود اقتصادی طولانی مدتی را به همراه خواهد داشت که به کارگران و میزان تولید آسیب می رساند.

· افزایش مدت رکود و ایستایی اقتصاد. این احتمال واقعاً بی سابقه است. حفظ فاصله اجتماعی برای ماه های متمادی تولید سرمایه را مختل می کند و در نهایت مشارکت کارگران و نرخ تولید را از بین می برد. بر خلاف بحران ها، فریز شدن و از حرکت ایستادن اقتصاد در این مقیاس با آسیبی که به سهم عرضه در اقتصاد می زند، حوزه جدیدی را برای قانون گذاران ایجاد خواهد کرد.

دو تهدید از سوی کووید ۱۹ برای بخش عرضه اقتصاد

شوک ناشی از کووید ۱۹ به صورت کاملاً منحصر به فردی خطرات سرمایه و نقدینگی را در هر سیستم مالی و بدنه اقتصادی افزایش داده است.

توقف کامل اقتصاد freezeشوک سیستم مالی 
خانوارها و شرکت های سلامت با مشکلات شدید گردش نقدینگی مواجه می شوند که از سرمایه گذاری را مختل می کندمشکل نقدینگی میانجی گری اعتبار و سرمایه گذاری را مختل می کندمشکل نقدینگی
خانوار های آسیب دیده و برگه تراز مالی شرکت ها، سرمایه گذاری و رشد را از حرکت وا می دارد.مشکلات سرمایه کانال های اعتبارات را مسدود می کند، به روند تولید سرمایه و رشد نهایی آسیب می زند.مشکل سرمایه

خطراتی که سیستم مالی و اقتصادی را تهدید می کند از دو راه به یکدیگر مرتبط هستند: نخست، طولانی شدن روند بحران کووید ۱۹ تعداد ورشکستگی های اقتصادی را افزایش می دهد؛ این امر مدیریت را برای سیستم مالی دشوار تر می کند. در همین هنگام، یک بحران مالی نیز می تواند به اعتبار اقتصاد حقیقی آسیب بزند.

منصفانه است اگر بگوییم، خطرات ناشی از کووید ۱۹ بسیار تهدید آمیز هستند. در حالی که راهنمای بانک ها جهت مواجهه با بحران های اقتصادی چنین چیزی را شامل نمی شود در واقع از کار ایستادن اقتصاد در این ابعاد هرگز در نظر گرفته نشده است. در واقع هیچ راهکار پشت پرده ای برای حل مشکل نقدینگی در تمام اقتصاد وجود ندارد.

ابتکارات در راستای شوک وارد آمده

مهم است بدانیم که هیچ یک از سناریو های شوک که در بالا به آن پرداخته شد، در بخش های مختلف جهان اجتناب ناپذیر، محدود و یکسان نخواهد بود. در واقع کشور به دو دلیل روشن شرایط متفاوتی را تجربه خواهند کرد: نخست به دلیل سرنوشت متفاوت چرا که، ساختار مقاومتی اقتصاد برای جذب چنین شوکی متفاوت است. دوم به دلیل میزان نوآوری چرا که، ظرفیت تحقیقات پزشکی و قانون گذاری در راستای اتخاذ واکنش هایی نوین در مواجهه با یک چالش بی سابقه متفاوت است. آیا کشور ها می توانند با سرعتی بی سابقه مداخلات نوینی را به کار ببرند که توازن رام نشدنی و ناخوشایند میان جان های از دست رفته و فلاکت اقتصادی را بر هم بزند؟

از نظر پزشکی: واضح است که تولید واکسن نیاز به حفظ فاصله اجتماعی را کاهش می دهد؛ همین امر راه تنفس قانون گذاران در خصوص اقتصاد جهانی را آزاد تر می کند. اما زمان زیادی به طول می انجامد؛ در این حالت تمرکز روی افزایش ابتکارانی است که مشکلات موجود را برطرف می کند.

نمونه هایی از این ابتکارات در تمام زنجیره پزشکی مشاهده می شود. در بخش درمان بیماری ممکن است راه حلی مناسبی برای درمان بیماری معرفی شود. در حال حاضر چندین مورد از درمان های فعلی ارزیابی شده اند. از سوی دیگر زنجیره پزشکی، ابتکارات سازمانی نیز در راستای ایجاد ظرفیت لازم برای پاسخگویی به تقاضا برای منابع باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال تیم های حرفه ای درمانی سیار، تعیین اهداف جدید برای فضاهای درمانی و تغییر رده بندی درمانی و اولویت دادن به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در نظر گرفته می شوند.

از نظر اقتصادی: در آمریکا سیاستمداران بسته های محرک برای تخفیف ضربه ناشی از بحران کووید ۱۹ از مرز ۲ تریلیون دلار گذشته است. اما ابتکارات قانون گذاری نیز باید روی دهد. به عنوان مثال، بانک مرکزی از سیستم «فرصت تخفیف» استفاده کرده است و حمایت مالی کوتاه مدت را برای اطمینان از اینکه مشکلات نقدینگی سیستم بانکی را در هم نمی شکند. آنچه امروز به آن نیاز است، یک «فرصت تخفیف واقع در اقتصاد» است که نقدینگی را به شرکت ها و خانوار های سالم باز می گرداند.

دورنمای سیاست ها و قانون گذاری جدید شامل ایده های بسیاری می شود. در میان این ایده ها «وام واسطه» دیده می شود که وام های با سود بهره صفر درصد را در طول بحران در اختیار خانوار ها و شرکت ها قرار می دهد؛ باز پرداخت سخاوتمندانه ای نیز برای بازگرداندن این وام در نظر گرفته شده است. مهلت قانونی پرداخت وثیقه برای شهروندان و وام گیرندگان تجاری در نظر گرفته شده است؛ با استفاده از تنظیم کنندگان بانک به قدرت بانک اتکا کرد و منابع مالی مورد نیاز را در راستای ایجاد شرایط جدید برای وام های موجود در نظر بگیرند. چنین ابتکاراتی در قانون گذاری تأثیر به سزایی در کاهش اثرات ناشی از کرونا بر تأمین عرضه در اقتصاد داشته باشد. اما چنین اقدامی نیازمند اجرای سریع و کاربرد قوانین است.

ما تصور می کنیم، شانسی برای جلوگیری از یک روند U شکل و حفظ مسیر شوک درباره نمودار V شکل در اختیار داریم. اما جنگ در پیش است و بدون ابتکار عمل شرایط برای ایجاد یک نمودار V شکل که آسیب کمتری به دنبال دارد؛ چندان به نفع ما پیش نخواهد رفت.

 

ترجمه توسط تیم تحریریه داریک لند

منبع مقاله

چگونه حد ضرر را تعیین کنیم؟

stop lose چگونه حد ضرر بگذاریم

اولین وظیفه شما به عنوان یک معامله گر در بازارهای جهانی، ممانعت و حمایت از حساب معاملاتی در برابر ضرر های موجود در بازارهای جهانی از قبیل فارکس یا رمز ارزها مانند بیت کوین است. بهترین راه جهت اطمینان از اینکه چنین اتفاقی هرگز روی نمی دهد؛ استفاده از حد ضرر است. حد ضرر خطرات احتمالی که سرمایه شما را تهدید می کنند را به حداقل می رساند. اگر چه تنها دانستن این نکته که باید در تمام معاملات خود یک حد ضرر در نظر بگیرید؛ شما را به سرمایه گذار سودآور تبدیل نمی کند. به همین دلیل شما باید حد ضرر را در فاصله مطلوبی تعیین کنید تا مدت زمان کافی برای مشاهده حرکت قیمت ها در جهت مورد نظر را در اختیار داشته باشید.

خبر بد این است که هیچ پاسخ ساده ای در خصوص محل قرار گیری حد ضرر در بازار مبادلات بازارهای جهانی وجود ندارد؛ چرا که تعیین این حد به فاکتور های متعددی بستگی دارد. در ادامه به جزئیات فاکتورهایی که شما را در تعیین حد ضرر مناسب یاری می کند؛ می پردازیم.

قوانین بنیادی در خصوص تعیین حد ضرر

برای تعیین حد ضرر باید از قوانین مشخصی تبعیت کنید. ممکن است برای شرکت در معاملات بلند مدتی مانند معاملات نوسانگیری از قوانین متفاوتی استفاده کنید و در معاملات کوتاه مدت نیز از قانون دیگری تبعیت کنید. در هر صورت قوانین امتحان شده ای وجود دارند که در صورتی که به شکل صحیح و در معاملات مناسب به کار گرفته شوند، نتایج خوبی را در پی خواهند داشت.

حد ضرر را در نقطه ای تعیین کنید که سیگنال شما را برای معامله نامعتبر نکند

این گزینه اصلی ترین قانونی است که همواره باید در هنگام تعیین حد ضرر در نظر بگیرید. به زبان ساده، این قانون به این معناست که اگر در معامله بلند مدت شرکت کرده اید؛ باید تلاش کنید که حد ضرر را در نقطه ای مشخص قرار دهید که قیمت به آن نقطه نرسد؛ در واقع، اگر قیمت به نقطه تعیین شده برسد؛ دیگر معامله بلند مدت موفقیت آمیز نیست. اساساً حد ضرر باید در نقطه ای قرار داشته باشد که اگر قیمت ها به این نقطه رسید، وضعیت برای معامله بلندمدت نامعتبر شده و مسیر برای انجام معامله کوتاه مدت هموار شود.

همین قانون در خصوص معاملات کوتاه مدت نیز صدق می کند؛ در این معاملات شما باید حد ضرر را در نقطه ای قرار دهید که اگر قیمت ها به این نقطه برسند، درواقع روند قیمت ها در بازار متحول شده باشد. در این حالت وضعیت دیگر برای انجام معامله کوتاه مدت مساعد نیست و باید به معاملات بلند مدت روی آورد.

با در نظر گرفتن این نکته که این قانون مهمترین و نخستین اصل در تعیین حد ضرر است؛ همواره باید قبل از بررسی سایر قوانین و فاکتور ها این اصل را در نظر بگیرید.

۲. نسبت سود به زیان Risk-reward

این قانون دومین قانون مهم در خصوص تعیین حد ضرر است. بسیاری از معامله گران معاملاتی که دارای نسبت سود به زیان ۱:۲ است را ترجیح می دهند؛ این به این معناست که معامله گر به ازای هر یک دلار یا یک پیپ ریسک، دو دلار یا دو پیپ سود خواهد داشت؛ البته اگر معامله مطابق پیش بینی معامله گر پیش برود. این تنها نسبت سود به زیان موجود در بازار نیست. ممکن است برخی موقعیت های معاملاتی در بازار نسبت سود به زیان ۱:۵ یا ۱:1.5 را نیز در اختیار شما قرار دهد، البته این موضوع به زمان ورود شما به معامله و پتانسیل هدف شما بستگی دارد.

با پیروی از این قوانین، شما باید حد ضرر خود را در نقطه ای قرار دهید که با توجه به وضعیت معامله اجازه دستیابی به هدفی که توانایی دستیابی به آن را دارید؛ به شما بدهد.

به عنوان مثال، اگر در زمان breakout، درحالی که فاصله تا سطح حمایت بعدی، سودی معادل ۱۰۰ پیپ را برای شما به همراه دارد؛ وارد بازار شده اید می توانید ۵۰ پیپ را در این معامله سرمایه گذاری کنید تا شانس به جیب زدن سودی معادل ۱۰۰ پیپ را در نسبت سود به زیان ۱:۲ را پیش رو داشته باشید.

همین قانون در معامله ای که پیپ کمتری را به عنوان سود در نظر گرفته اید نیز صادق است؛ در این حالت به منظور حفظ نسبت سود به زیان مورد نظر، محل قرارگیری حد ضرر نیز متفاوت خواهد بود.

نکته قابل توجه

بسیاری از معامله گران تا اندازه ای به نسبت سود به زیان خود پای بند می شوند که قانون اول در خصوص تعیین حد ضرر را کاملاً نادیده می گیرند. نقطه ضرر بر اساس این قانون نقطه ای است که اگر قیمت ها به این نقطه برسند؛ ایده شما برای معامله دیگر معتبر نخواهد بود

همواره باید از تعیین حد ضرر از فاصله کوتاه اجتناب کنید؛ چراکه افزایش فاصله، نسبت سود به زیان را افزایش می دهد. در این حالت در ازای فرصتی که به معامله می دهید؛ این شانس را دارید که شاهد ادامه روند معامله مطابق با میل خود باشید.

به همین دلیل همیشه باید درصدی که می خواهید در معامله روی آن ریسک کنید را به خوبی در نظر بگیرید، سپس حجم معاملات یا لات های خود را افزایش یا کاهش دهید تا همواره در محدوده ریسک پذیری خود قرار داشته باشید.

چهار نوع متفاوت از حد ضرر

چهار نوع حد ضرر وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

1.درصد حد ضرر

۲. حد ضرر در نوسانات

۳. حد ضرر بر پایه نمودار

۴. حد ضرر بر اساس زمان

درصد حد ضرر

به بیشتر معامله گران توصیه می شود، در هر معامله و به منظور محافظت از اصل سرمایه، تنها تا سقف ۲ درصد ریسک را بپذیرند. این بدان معنا است که معامله گر زمانی که حد ضرر را روی این بازه تعیین کرده باشد، صرف نظر از وضعیت بازار هرگز ریسکی بیش از ۲ درصد را به جان نمی خرد و این اقدام خوبی در راستای حفاظت از معاملات شما است.

اگرچه این شیوه عیب بسیار بزرگی نیز دارد؛ در این حالت شرایط بازار و وضعیت معامله ای که در آن وارد شده اید، به هیچ عنوان در نظر گرفته نمی شود. قانون اصلی در تعیین حد ضرر را به یاد داشته باشید؛ حد ضرر را در نقطه ای در نظر بگیرید که ایده های شما برای مبادله بی اعتبار می شوند.

به عنوان مثال، تام حسابی معادل ۲۰۰ دلار را در یک کارگزاری افتتاح کرده است و می خواهد وارد معامله جفت ارز یورو و دلار EUR / USD شود. این معامله یک معامله بلند مدت است چرا که او یک معامله گر نوسان گیر است که تنها به دنبال وضعیتی در معامله است که حداقل نسبت سود به زیان ۱: ۲ را در پی داشته باشد.

وضعیت فعلی پتانسیل دستیابی به ۱۰۰ پیپ را برای تام به دنبال دارد؛ اما او با توجه به برنامه معاملاتی خود باید روی ۵۰ پیپ ریسک کند و او مشکلی با این موضوع ندارد. در صورتی که معامله بر خلاف تمایل او پیش برود و روی ۴۶ پیپ متمرکز شود وضعیت معامله نامعتبر می شود؛ چرا که سطح حمایتی قدرتمندی در نقطه ۴۵ قرار دارد.

بنابراین ریسک کردن ۲ درصد از حساب روی این معامله به این معنا است که او حداکثر ۴ دلار ریسک در نظر گرفته است. به این ترتیب حتی اگر حجم معاملات یا لات ۰.۰۱ باشد نیز او باید ۵ دلار معادل ۲.۵ درصد ریسک را به منظور تعیین حد ضرر در بازه ای که معادل ۵۰ پیپ از زمان مورد او فاصله دارد در نظر بگیرید.

در این صورت اگر تام ۵ دلار را به خطر بیندازد، فرصت کافی را به معامله می دهد که در جهت اهداف او حرکت کند. او در این حالت به جای تعیین حد ضرر روی ۴۰ پیپ که تنها ۴ دلار را در معرض خطر قرار می دهد، ریسک بیشتری را پذیرفته است تا در ادامه روند معامله حضور داشته باشد و تنها نظاره گر تغییرات قیمت ها مطابق با پیش بینی خود نباشد. این کار از ضرر او جلوگیری می کند.

حد نوسان

تعیین حد ضرر بر اساس نوسانات قیمت، روش محتاطانه ای است؛ چرا که در این حالت، معیار تغییرات قیمت یک جفت ارز در گذشته است. روند تغییرات قیمت ها در گذشته، اندیکاتور بسیار خوبی برای تعیین عملکرد قیمت ها در آینده است.

از راه های متفاوتی می توانید نوسانات را به منظور تعیین حد ضرر در یک بازه امن دنبال کنید. در این حالت می توانید از اندیکاتور های باندهای بولینگر Bollinger Bands و میانگین محدوده واقعی ATR استفاده کنید.

باندهای بولینگر

استفاده از باندهای بولینگر جهت تعیین حد ضرر بسیار آسان است. به خصوص در زمانی که وضعیت معامله در یک بازه معاملاتی قرار دارد که قیمت ها در محدوده باندهای بولینگر متوقف شده اند. این بدان معنا است زمانی که قیمت ها به باند بالایی یا پایینی می رسند شما وارد معامله کوتاه مدت می شوید.

 شما در این سناریو، به سادگی حد ضرر خود را در فاصله کوتاهی با نقطه ای که وارد معامله شده اید، انتخاب می کنید. در این حالت معامله بلند مدت یا کوتاه مدت تغییری در تعیین حد ضرر ایجاد نمی کند. با استفاده از این شیوه، حد ضرر خود را بر اساس وضعیت معامله و نه بر اساس یک درصد ثابت تعیین می کنید.

استفاده از اندیکاتور میانگین محدوده واقعی ATR

یکی دیگر از راه های متداول در تعیین حد ضرر بر اساس نوسان قیمت ها، استفاده از اندیکاتور میانگین محدوده واقعی ATR است؛ با استفاده از این اندیکاتور بهترین فاصله را برای حد ضرر خود تعیین می کنید. با در نظر گرفتن این حقیقت که ATR، میانگین فاصله تغییرات جفت ارز مورد نظر را در یک بازه زمانی مشخص اندازه گیری می کند؛ می توان گفت این اندیکاتور گزینه مناسبی در تعیین حد ضرر است.

شما می توانید از این اندیکاتور در نمودار هایی که بازه های زمانی متفاوت را نمایش می دهند، استفاده کنید. این بازه زمانی می تواند ۵ دقیقه، یک روز یا یک هفته باشد. بنابراین معامله گران نوسان گیر، میان مدت و بلند مدت می توانند از این اندیکاتور استفاده کنند. نکته اصلی در خصوص استفاده از این اندیکاتور در محاسبه حد ضرر این است که باید میانگین ATR را در طول بازه زمانی مورد نظر خود را تعیین کنید؛ سپس حد ضرر را مساوی با ارزش اندیکاتور ATR قرار دهید.

به عنوان مثال، یک نوسان گیر که پتانسیل انجام معامله ای در خصوص جفت ارز پوند مصر و دلار آمریکا GPD / USD را بازه زمانی یک روزه دارا است، اندیکاتور ATR را در کنار نمودار روز قرار می دهد و به ارزش ATR در زمان ورود او به معامله دقت می کند؛ او این نقطه را به عنوان حد ضرر خود در نظر می گیرد.

معامله گر میان دوره، بلند مدت یا روندی در یک وضعیت یکسان معاملاتی ممکن است؛ تصمیم بگیرد ارزش ATR را سه برابر کند و از نتیجه به عنوان حد ضرر خود استفاده کند. شما همواره باید نوسانات قیمت جفت ارز مورد نظر خود را در هنگام تعیین حد ضرر در نظر داشته باشید، همین امر سبب می شود که این شیوه همواره کارگشا باشد.

حد ضرر از روی نمودار یا نحوه استفاده از سطح حمایت و مقاومت به منظور تعیین حد ضرر

یکی از بهترین راه ها برای تعیین حد ضرر استفاده از سطح حمایت و مقاومت به عنوان حد ضرر استراتژیک است. چرا که اگر قیمت به طور ناگهانی از سطح مقاومت یا حمایت تجاوز کند؛ ایده شما برای انجام معامله دیگر معتبر نخواهد بود.

استفاده از سطح حمایت و مقاومت قبلی راهکار هوشمندانه ای جهت اطمینان از خروج به موقع در صورت نامعتبر شدن وضعیت معامله است. اگرچه نباید حد ضرر را در فاصله بسیار نزدیکی از سطح حمایت مورد نظر خود قرار دهید، چرا که در بسیاری از موارد روند قیمت ها پیش از آنکه در مسیر مورد نظر شما ادامه پیدا کند از سطح حمایت پایین تر خواهد رفت.

در نمودار زیر مثالی از تعیین چنین حد سود و ضرری را مشاهده می کنید که درست به ترتیب زیر سطح حمایت و مقاومت قرار گرفته است.

سطح حمایت و مقاومت وضعیت ورود فوق العاده ای را ایجاد می کنند. به خصوص زمانی که این سطح ها گرامی داشته می شوند؛ در این حالت می توانید حد ضرر خود را درست کمی پایین تر از خط مقاومت قرار دهید. علاوه بر این شما می توانید از این قانون در زمانی که قیمت معاملات به طرز ناگهانی روند سطح مقاومت یا حمایت را می شکند و روند صعودی یا نزولی می گیرد نیز استفاده کنید.

تعیین حد ضرر بر اساس زمان

تعیین حد ضرر با استفاده از یک محدوده مشخص زمانی انتخاب بسیار خوبی است و شما را از معامله ای که سودی در پی ندارد، خارج می کند. با این حال، این روش سرمایه معاملاتی شما را نیز مسدود می کند. برخی از معامله گران ترجیح می دهند در بازه های زمانی مشخصی در بازار حضور نداشته باشند؛ به عنوان مثال این معامله گران آخر هفته ها از بازار خارج می شوند؛ از این رو آنها همراه مبادلات خود را در شب جمعه می بندند.

برخی از معامله گران میان مدت و بلند مدت نیز از این قانون تبعیت می کنند و هرگز یک معامله را برای یک شب حفظ نمی کنند؛ چرا که در این حالت معامله زمان کافی را در اختیار خواهد داشت تا برخلاف روند مورد نظر آنها حرکت کند. به همین دلیل، آنها معاملات خود را به گونه ای تنظیم می کنند که با اتمام روز به پایان برسد. برخی از معامله گران حد ضرر را در بازه های زمانی تعیین می کنند که خود در بازار فعال هستند. به این ترتیب آنها از این بابت اطمینان دارند؛ زمانی که در بازار فعالیت ندارند معامله ای نیز از جانب آنها در بازار وجود ندارد.

معامله گران کوتاه مدتی که از نگهداری معامله در طول شب اجتناب می کنند نیز به شدت از این شیوه استقبال می کنند. معامله گران نوسان گیر نیز ممکن است با نزدیک شدن به آخر هفته از معامله خارج شوند نیز از این شیوه استفاده می کنند. چرا که آنها می خواهند از ورود به یک روند جدید در عصر روز جمعه یا صبح شنبه جلوگیری کنند.

در هنگام تعیین حد ضرر از ارتکاب به این اشتباهات رایج اجتناب کنید.

1.     حد ضرر نزدیک

از انتخاب حد ضرر بسیار نزدیک جلوگیری کنید؛ مگر اینکه وضعیت معامله چنین اقدامی را توجیه کند. به عنوان مثال، اگر شما سود هدفی معادل ۱۰۰ پیپ را برای جفت ارز یورو و دلار در یک بازار پر نوسان در نظر گرفته اید؛ در صورتی که حد ضرر بیشتری را جهت همراهی با نوسانات قیمت ها انتخاب کنید به نتایج بهتری دست پیدا می کنید.

۲. استفاده از تعداد مشخصی از پیپ به عنوان استاندارد

بسیاری از معامله گران با اتکا به تعداد مشخصی پیپ برای هر معامله، مرتکب این اشتباه می شوند؛ چرا که هرگز وضعیت دو معامله کاملاً یکسان نیست. همواره در خصوص انتخاب تعداد پیپ های ریسک، انعطاف پذیر باشید. هدف اصلی شما این است که حد ضرر را در فاصله مناسبی قرار دهید چرا که ایده معامله شما با رسیدن به حد ضرر نامعتبر خواهد بود.

۳. حد ضرر بیش از دور

در سوی مخالف حد ضرر نزدیک با حد ضرر های گسترده و دور رو به رو هستیم. چنین حد ضرری یا شانس ضرر های شما را به دلیل مواجهه بیش از اندازه با بازار افزایش می دهد یا معامله شما را در بازه زمانی کوتاهی پیش می برد. با پیروی از راهنمایی که در بالا به آن اشاره کردیم، حد ضرر خود را در فواصل مطلوبی قرار دهید که نه بیش از اندازه کوتاه و نه بیش از اندازه بلند باشد.

۴. سطح حمایت و مقاومت

هرگز حد ضرر خود را درست در سطح مقاومت یا حمایت در نظر نگیرید؛ چراکه قیمت ها به دلیل تلاش های خرس ها و گاوها در تصاحب کنترل بازار، در این محدوده حرکت می کنند، سطوح را قطع می کنند و سپس روند خود را تغییر می دهند. همیشه فاصله ایمنی را از سطح حمایت و مقاومت برای تعیین حد ضرر خود در نظر بگیرید. این سطوح را به عنوان یک محدوده در نظر بگیرید و نه به عنوان یک خط.

تعیین حد ضرر چه در بازار خرسی و چه در بازار گاوی همیشه جز یکی از اصول معامله گری است.

 

تهیه و ترجمه توسط تیم تحریریه داریک لند

منظور از تمایلات بازار چیست؟

تمایل بازار یا حس بازار به رویکرد کلی سرمایه گذاران در خصوص یک اوراق مشخص یا بازار مالی اشاره دارد. تمایل بازار، احساس یا لحنی است که از سوی بازار یا روانشناسی جمعیت آن و به واسطه فعالیت ها و تغییرات قیمت اوراقی که در بازار معامله می شود؛ نمایان می شود. در معنای ژرف تر، افزایش قیمت ها به تمایلات بازار در راستای اهداف گاوها و صعودی شدن بازار اشاره دارد؛ حال آنکه قیمت های نزولی تمایلات بازار را در جهت تمایلات خرس ها در ایجاد یک بازار نزولی نشان می دهند.

بازار گاوی یا بازار خرسی

 نکات کلیدی در مورد حس بازار

·  تمایلات بازار به اتفاق نظر بازار در خصوص یک سهام یا تمام بازار سهام اشاره دارد.

·  زمانی که قیمت ها سیر نزولی دارند؛ تمایلات بازار مطابق با میل گاو ها است و بازار به عبارتی Bullish است.

·  زمانی که قیمت ها سیر صعودی دارند؛ تمایلات بازار مطابق با نظر خرس ها تعیین می شود. به عبارتی بازار Bearish است.

·  سرمایه گذاران با کمک اندیکاتورهای تکنیکال گرایشات و تمایل بازار را می سنجند.

پی بردن به مفهوم تمایلات بازار

تمایلات بازار که غالبا با نام تمایلات سرمایه گذار نیز از آن یاد می شود؛ همواره بر اساس اصول بنیادی استوار نیست. معامله گران روز و تحلیل های تکنیکال به دلیل تأثیر تمایلات بازار روی اندیکاتور های تکنیکالی همواره به تمایلات بازار وابسته هستند. آنها با استفاده از اندیکاتور های تکنیکال میزان سود ناشی از تغییرات قیمت کوتاه مدت را که غالبا در نتیجه گرایشات و رویکرد های سرمایه گذار در خصوص یک اوراق به وجود می آید؛ اندازه گیری می کنند. تمایلات بازار برای سرمایه گذاران که به معاملات معکوس علاقه دارند هم نیز بسیار اهمیت دارد؛ این سرمایه گذاران غالبا تمایل دارند در جهت مخالف با اتفاق نظر موجود در بازار سرمایه گذاری کنند. به عنوان مثال، اگر همه در حال خرید هستند؛ یک سرمایه گذار وارونه کار می فروشد.

سرمایه گذاران معمولا تمایلات بازار را با اصلاح خرسی(Bearish) یا گاوی (Bullish) توصیف می کنند. زمانی که خرس ها کنترل بازار را بدست بگیرند؛ قیمت های سهام روند صعودی دارند. زمانی که گاو ها کنترل را به دست داشته باشند؛ قیمت ها روند نزولی می گیرند. احساسات نقش مهمی در ایجاد انگیزه در بازار سهام دارد؛ بنابراین تمایلات بازار همواره هم راستا با ارزش های بنیادین نیست. از این رو می توان گفت؛ تمایلات بازار کاملا در ارتباط مستقیم با احساسات و عواطف است؛ در حالی که ارزش های بنیادین درباره عملکرد کسب و کار صحبت می کند.

برخی از سرمایه گذاران با اتکا بر تمایلات بازار و از طریق یافتن سهامی که ارزش مادی دارد یا کمتر از ارزش واقعی معامله می شود؛ به سود مورد نظر دست پیدا می کنند. آنها از اندیکاتور های متنوعی برای ارزیابی تمایلات بازار استفاده می کنند. این اندیکاتور ها به آنها کمک می کند؛ بهترین سهام را برای معامله انتخاب کنند. CBOE Volatility Index (VIX)، ایندکس High-Low، Bullish Percent Index(BPI) و میانگین متحرک از معروف ترین اندیکاتور های تمایلات بازار هستند.

اندیکاتور های ارزیابی تمایلات بازار

 اندیکاتور VIX

VIX که با عنوان ایندکس ترس نیز شناخته می شود؛ که برای قیمت معاملات آپشن مورد استفاده قرار می گیرد. اندیکاتور VIX در حالت صعودی نشان می دهد که نیاز به برخورداری از حمایت و اطمینان در بازار افزایش پیدا کرده است. اگر معامله گران احساس کنند باید در مقابل خطرات احتمالی از خود محافظت کنند؛ این امر نشان می دهد که تغییرات و بی ثباتی در بازار در حال افزایش است. معامله گران با افزودن میانگین متغیر به VIX در می یابند؛ آیا تغییرات به طور نسبی در سطح بالاتر یا پایین تری قرار دارد.

شاخص High-Low

این اندیکاتور، تعداد سهامی که در طی ۵۲ هفته بالاترین قیمت و تعداد سهامی که در طی ۵۲ هفته پایین ترین قیمت را به خود اختصاص داد و به فروش رسیده اند را مقایسه می کند. زمانی که ایندکس کمتر از ۳۰ است؛ قیمت معامله سهام در نزدیکی کف قیمت ها قرار دارد؛ تمایلات سرمایه گذاران در این حالت در وضعیت خرس گونه است. زمانی که ایندکس بالاتر از ۷۰ باشد؛ قیمت معاملات سهام در نزدیکی قسمت سقف است. در این حالت تمایلات سرمایه گذاران در حالت گاوی قرار دارد. معامله گران معمولا از این اندیکاتور برای شاخص های سهام آمریکا مانند S&P500، Nasdaq ۱۰۰ یا شاخص ترکیبی بورس سهام نیویورک NYSE Composite استفاده می کنند.

شاخص BPI یا Bullish Percent Index

ایندکس BPI بر اساس نمودار تعداد سهامی که از الگوی گاو برخوردار هستند را می سنجد. درصد گاوی بودن یا صعودی بودن بازارهای خنثی در حدود ۵۰ درصد است. زمانی که BPI در حدود ۸۰ درصد یا بالاتر باشد؛ تمایلات بازار فوق العاده مثبت و خوشبینانه است؛ در این حالت به احتمال زیاد میزان خرید از آنچه که باید بیشتر است. به همین ترتیب، زمانی که BPI در بازه ای کمتر از ۲۰ درصد قرار داشته باشد؛ تمایلات بازار منفی خواهد بود؛ در این حالت سهام کمتر از آنچه که باید خریداری می شود.

میانگین متحرک

سرمایه گذاران معمولا جهت تعیین تمایلات بازار از SMA یا میانگین متحرک ساده برای یک بازه زمانی ۵۰ روزه و میانگین متحرک ساده برای یک بازه ۲۰۰ روزه استفاده می کنند.

زمانی که میانگین متحرک ۵۰ روزه از میانگین حرکت ۲۰۰ روزه بالاتر رود؛ اصلاح تقاطع طلایی(Golden Cross) مورد استفاده قرار می گیرد. این اصطلاح به این معنا است که جریان حرکت به سمت بالا تغییر مسیر داده است و تمایل گاوی (Bullish) به وجود آمده است. از سوی مخالف اگر میانگین متحرک یک بازه زمانی ۵۰ روزه از میانگین متحرک به بازه زمانی ۲۰۰ روزه پایین بیاید، از اصلاح تقاطع مرگ (Death Cross) استفاده می شود. این تقاطع به این معنا است که قیمت های پایین تر، تمایلات خرسی ( Bearish) را در بازار ایجاد می کند.

مثالی از حس بازار در دنیای حقیقی

در دسامبر ۲۰۱۸ زمانی که فاکتور های متعددی در کنار یکدیگر سرمایه گذاران را عصبی کردند؛ تمایل بازار به حالت خرسی یا نزولی تغییر جهت داد. در آغاز، درآمد ناچیز شرکت ها ترس را پراکنده کرد. پس از اینکه درآمد حاصل از رشد شرکت های فعال در S&P ۵۰۰ برای سال ها دو رقمی بود؛ تحلیل گران پیش بینی کردند که درآمد در سال ۲۰۱۹، به میزان ۳ -4 درصد افزایش خواهد داشت.

زمانی که جرومی پاول رئیس بانک فدرال رزرو در مصاحبه خبری ماهانه خود اعلام کرد، ترازنامه مالی بانک مرکزی به صورت خودکار تنظیم شده بود؛ به ترس ها دامن زد. بازار پیام او را ستیزه جویانه و نه در هماهنگی با سرعت کند رشد اقتصادی قلمداد کرد؛ همین امر تمایل بازار را بیش از پیش کاهش داد.

در نهایت کشمکش های تجاری میان آمریکا و چین به صحنه تلافی جویی دو تن از قدرتمندترین اقتصادهای جهانی بدل شده بود و کشور ها دائما با صدور تعرفه های متقابل، عبارت « این به آن در » را به معنای واقعی کلمه اجرا کردند. در طی سال ۲۰۱۸ تعطیلی دولت آمریکا در کنار مشکلات قبلی در طی یک ماه آسیب شدیدی به تمایل بازار وارد کرد.

آنالیز تمایلات یا حس بازار یا marketsentiment

تمایلات خرسی یا نزولی اعتماد به نفس سرمایه گذاران را تخریب کرد؛ در ادامه بازار سهام بدترین عملکرد خود را از سال ۱۹۳۱ به ثبت رساند. قیمت شاخص S&P ۵۰۰ در طی یک ماه ۹.۲ درصد کاهش پیدا کرد؛ درحالی که ایندکس تجاری داو جونز (Dow Jones) که از ۳۰ شرکت صنعتی پیشگام تشکیل شده است، شاهد کاهش ۸.۷ درصدی ارزش سهام خود در طی این بازه بودند.

ایندکس High- Lowبرای شاخص S&P ۵۰۰ به پایین تر از ۳۰ سقوط کرد و تا اواسط ماه ژانویه نیز در نزدیکی صفر باقی ماند. همین امر نشان دهنده میزان گسترش تمایل خرسی یا نزولی است که در طی این مدت گریبان بازار را گرفته بود.

تهیه و ترجمه توسط تیم تحریریه داریک لند

منبع

ویژگی یک بلاک چین چیست

ویژگی های اساسی یک پروژه بلاک چین چیست و به چه سیستمی می توان نام بلاک چین را چسباند.در این مقاله سه ویژگی اساسی بلاک چین را مورد بررسی قرار می دهیم.

سه رکن فناوری بلاک­ چین

سه ویژگی اصلی فناوری بلاک­چین که به محبوبیت او کمک کرده­اند، به شرح ذیل هستند:

 رکن ۱: تمرکززدایی

قبل از ظهور بیت­کوین و بیت­تورنت ما بیشتر از خدمات متمرکز استفاده می­کردیم. دلیلش خیلی ساده است. شما یک واحد متمرکز دارید که همۀ داده­ها را ذخیره کرده است و فقط باید با این واحد وارد تعامل شوید تا بتوانید اطلاعاتی که لازم دارید را به دست آورید.

مثال دیگری از سیستم­های متمرکز، بانکها هستند. آنها همۀ پول­های شما را ذخیره می­کنند و تنها روشی که با آن می­توانید به فرد دیگری پول بدهید، از طریق مداخله و واسطه‌گری یک بانک است.

مدل سنتی کلاینت-سِرور مثالی عالی از این مورد است که تصویری از آن را مشاهده می‌کنید:

وقتی در گوگل چیزی را سرچ می­کنید، یک پیام پرس و جو به سِرور ارسال می­کنید و او سپس اطلاعات مربوطه را به شما ارسال خواهد کرد. این ساختار، ساختار سادۀ کلاینت-سِرور است. هرچندکه سیستم­های متمرکز چندین سال است که به خوبی برای ما کار کرده­اند ولی یکسری آسیب­پذیری­هایی نیز دارند:

در این صورت، اگر ما این واحد متمرکز را کنار بگذاریم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در یک سیستم غیرمتمرکز، اطلاعات فقط توسط یک واحد ذخیره نمی­شوند. در واقع، تمام افراد موجود در شبکه صاحب اطلاعات هستند.

در یک شبکۀ غیرمتمرکز، اگر بخواهید با دوست خود وارد تعامل شوید، می­توانید این کار را مستقیماً بدون دخالت شخص ثالث انجام دهید. این ایدئولوژی، ایدئولوژی اصلی بیت­کوین­ها است. فقط و فقط خودتان مسئول پولتان هستید. می­توانید پولتان را به هر کسی که دوست دارید بدون دخالت بانک ارسال کنید.

رکن ۲: شفافیت

یکی از جالبترین مفاهیم مربوط به فناوری بلاک­چین که به درستی تعبیر نشده است، شفافیت آن می­باشد. برخی از افراد معتقدند که بلاک­چین حریم خصوصی شما را حفظ می­کند، در حالیکه برخی دیگر می­گویند بلاک­چین شفاف است. به نظر شما چرا این چنین است؟

خُب… هویت فرد از طریق رمزنگاری پیچیده مخفی می­ماند و فقط از طریق آدرس عمومی آنها برملا خواهد شد. بنابراین، اگر به دنبال تاریخچۀ تراکنش فرد باشید، عبارت باب یک BTC ارسال کرده است را مشاهده نخواهید کرد بلکه با این عبارت مواجه خواهید شد:

۱ MF1bhsFLKBzzz9vpFYEmvwT2TbyCt7NZJ sent 1 BTC

اسنپ­شات زیر که در مورد تراکنش­های اتریوم است، به شما نشان خواهد داد که منظور من چیست:

بنابراین، ضمن حفظ هویت واقعی فرد، شما تمام تراکنش­هایی که از طریق آدرس عمومی او انجام شده است را مشاهده خواهید کرد. این سطح شفافیت هرگز در سیستم­های مالی قبلی وجود نداشته است. این سیستم سطح بیشتری از مسئولیت­پذیری را اضافه کرده است که مورد نیاز برخی از بزرگترین موسسات موجود می­باشد.

اگر بخواهیم فقط از دیدگاه کرایپتوکارنسی یا همان ارز دیجیتال صحبت کنیم، باید بگوییم که چنانچه آدرس عمومی یکی از این شرکتهای بزرگ را بدانید به راحتی می­توانید آن را در یک مرورگر جستجو کنید و تمام تراکنش‌هایی که این شرکتها انجام داده­اند را مشاهده نمایید. این ویژگی باعث می­شود که این شرکتها صادق باشند، چیزی که تا قبل از این هرگز به آن فکر هم نمی­کردند. با این حال، این مورد بهترین مورد کاربردی نیست. ما صد درصد مطمئنیم که اکثر این شرکتها با استفاده از ارز دیجیتال معامله نمی­کنند و حتی اگر این کار را انجام دهند تمام تراکنش‌های خود را با ارز دیجیتال انجام نمی­دهند. با این حال، اگر فناوری بلاک­چین وارد زنجیرۀ تامین این شرکتها شود، چه اتفاقی می­افتد؟

خیلی راحت متوجه خواهید شد که چرا چیزی شبیه بلاک­چین می­تواند این قدر برای صنعت تامین مالی یا همان فاینانس مفید باشد؟

رکن ۳: تغییرناپذیری

تغییرناپذیری در مورد فناوری بلاکچین بدین معناست که وقتی چیزی وارد بلاک­چین شد دیگر نمی­توان آن را تحریف کرد.

می­توانید تصور کنید که این چقدر در مورد موسسات مالی می­تواند ارزشمند باشد؟ اگر افراد بدانند که دیگر نمی­توانند با دفاتر حسابداری کاری بکنند و با حسابهای یک شرکت وَر بروند، تصور کنید جلوی چه تعداد اختلاس گرفته خواهد شد!. دلیل اینکه چرا بلاک­چین می­تواند این کار را انجام دهید به تابع درهم­ساز رمزنگارانۀ بلاک­چین برمی­گردد. هشینگ به زبان ساده یعنی دریافت رشتۀ ورودی با هر طولی و ارسال خروجی با یک طول ثابت. در مورد ارزهای دیجیتال مانند بیت­کوین، تراکنش‌های به عنوان ورودی در نظر گرفته می­شوند که دستخوش الگوریتم هشینگ می­شوند (بیت­کوین از SHA-256 استفاده می­کند) که این الگوریتم خروجی با طول ثابت بیرون می­دهد. اجازه دهید توضیح دهیم که فرآیند هشینگ چگونه کار می­کند. ما تصمیم داریم ورودی­های خاصی را وارد کنیم. برای این تمرین، قصد داریم از SHA-256 (الگوریتم هشینگ ایمن ۲۵۶) استفاده کنیم.

همانطور که مشاهده می­کنید، در مورد SHA-256 مهم نیست که ورودی شما چقدر بزرگ یا کوچک است، طول خروجی همیشه ثابت و مساوی با ۲۵۶ بیت است. این زمانی مهم می­شود که با حجم بالایی از داده­ها و تراکنش‌های سر و کار دارید. لذا در اصل به جای اینکه داده­های ورودی را به خاطر آورید که حجم آنها می­تواند خیلی بالا باشد، کافیست فقط هَش را به خاطر آورید و پیگیری کنید. تابع هشینگ یا درهم­ساز رمزنگارانه یک کلاس خاص از توابع هَش است که با داشتن ویژگی­های مختلف برای رمزنگاری ایده­ال است. ویژگی­های خاصی وجود دارند که تابع درهم­ساز رمزنگارانه باید از آنها برخوردار باشد تا بتواند ایمن باشد. این ویژگی­ها به طور مفصل در راهنمای ما راجع به هشینگ آورده شده­اند، می­توانید به آنجا مراجعه کنید.

فقط یک ویژگی وجود دارد که می­خواهیم فعلاً بر آن تمرکز کنیم. اثر بهمنی.

اثر بهمنی یعنی چه؟

حتی اگر یک تغییر کوچک در ورودی خود ایجاد کنید، تغییراتی که در هَش دیده می­شوند، خیلی بزرگ خواهند بود. اجازه دهید این را با استفاده از SHA-256 آزمایش کنیم:

اثر بهمنی را مشاهده کردید؟ هرچندکه فقط اولین حرف الفبای ورودی را تغییر دادید، ولی نگاه کنید این تغییر چه تاثیری بر هَش خروجی گذاشته است. حال، بیایید برگردیم به نقطۀ قبلی خودمان یعنی زمانی که به دنبال معماری بلاک­چین بودیم. آنچه که گفتیم، بدین صورت است:

بلاک­چین یک لیست پیوسته است که حاوی داده­ها و یک اشاره­گر هش است که به بلوک قبلی خود اشاره می­کند و لذا یک زنجیره می­سازد. اشاره­گر هَش چیست؟ اشاره­گر هش شبیه یک اشاره­گر است، با این تفاوت که به جای اینکه فقط حاوی آدرس بلوک قبلی باشد حاوی هَش داده­های داخل بلوک قبلی نیز است. همین تغییر جزئی خیلی کوچک است که بلاک­چین­ها را اینقدر به طور باورنکردنی مطمئن و راه­گشا ساخته است.

یک لحظه تصور کنید یک هکر به بلوک ۳ حمله کرده و سعی دارد داده­ها را تغییر دهد. به خاطر ویژگی­های توابع درهم­ساز یا هش است که یک تغییر خیلی جزئی در داده­ها هش را به طور جدی تغییر خواهد داد. این بدین معناست که هرگونه تغییر جزئی در بلوک ۳، هشی که در بلوک ۲ ذخیره شده است را تغییر خواهد داد و این نیز موجب تغییر داده­ها و هش بلوک ۲ خواهد شد و این تغییرات نیز موجب تغییر بلوک ۱ و الی آخر خواهند شد. این کار زنجیره را کاملاً تغییر خواهد داد که غیرممکن است. این ویژگی همان ویژگی تغییرناپذیری بلاک­چین­ها است.

تاریخچه بیت کوین

تاریخچه بلاک چین

اینترنت در چهار دهه‌ی اول پیدایش، ایمیل، وب سایت جهانی، فناوری دات کام، رسانه‌های اجتماعی، وب سایت موبایل، کلان داده و پردازش‌های ابری را برایمان به ارمغان آورد. که همه‌ی این‌ها برای کاهش هزینه‌ی جستجو، همکاری و تبادل اطلاعات عالی بوده است. این فناوری‌ها همچنین باعث کاهش موانع برای ورود به رسانه‌ها، شکل‌گیری سرگرمی‌های جدید، ایجاد اشکال جدیدی از خرده‌فروشی‌ و سازماندهی کارها، و سرمایه‌گذاری های بی‌نظیر دیجیتال شده است. و به واسطه‌ی تکنولوژی سنسور، این اطلاعات را به کیف پول، لباس، اتومبیل، ساختمان، شهر و حتی زیست‌شناسی ما تزریق کرده‌ است. در واقع تکنولوژی کاملا محیطمان را اشباع کرده است و به زودی دیگر هیچ ورود به سیستمی صورت نمی‌گیرد زیرا کسب‌وکار و زندگی ما در تکنولوژی فراگیر و گسترده غرق خواهد شد.

 

به طور کلی اینترنت، تغییرات مثبتی برای افرادی که به آن دسترسی دارند فراهم نموده است اما برای انجام فعالیت‌های تجاری و اقتصادی با محدودیت‌های جدی روبه‌رو است. هنوز هم ما نمی‌توانیم در اینترنت به طور قابل اعتمادی هویت یکدیگر را تصدیق کنیم و برای انجام معاملات و مبادله‌ی پول، بدون اعتبارسنجی از طرف شخص ثالث مانند یک بانک و یا دولت اعتماد نمی‌کنیم. این واسطه‌ها اطلاعات ما را جمع‌آوری کرده و برای سود تجاری و یا امنیت ملی به حریم ما تجاوز می‌کنند. حتی با وجود اینترنت، ساختار مالی آن‌ها حدود 5/2 میلیارد نفر از سیستم مالی جهانی را شامل می‌شود. علیرغم وعده‎‎‌ی یک قدرت جهانی همتا به همتا، اما ثابت شده که مزایا و سودهای اقتصادی و سیاسی نامتقارن پخش می‌شوند و قدرت و رفاه به سمت کسانی که قبلا آن را داشته‌اند هدایت می‌شوند حتی اگر آن‌ها در بدست آوردن آن نقشی نداشته باشند. پول باعث می‌شود که آن‌ها پول بیشتری از تعداد افراد بیشتری بگیرند.در مورد اشکالات سیستم بانکی متداول قبلا در مقاله بیت کوین چیست صحبت شده است.

تکنولوژی به همان‌ اندازه که موفقیت ایجاد میکند به همان اندازه هم  باعث نابودی حریم خصوصی می‌شود. با این‌حال در عصر دیجیتال کنونی، تکنولوژی دقیقا قلب همه چیز است، چه خوب باشد و چه بد!!!!!و این اتفاق باعث می‌شود که انسان‌ها با روش‌های جدیدی ارزش‌ها و حقوق یکدیگر را پایمال و نقض کنند. در واقع انفجار در ارتباطات و تجارت آنلاین، فرصت‌های بیشتری را برای جرایم اینترنتی فراهم نموده است.

طبق قانون مور سالانه با دو برابر شدن قدرت پردازشگرها، قدرت کلاهبرداران و سارقان نیز دو برابر می‌شود. هر چند لازم به ذکر نیست ولی اسپمرها، سارقان هویت، فیشینگ‌ها، جاسوس‌ها، زامبی‌ها، هکرها، حملات سایبری، سارقان اطلاعات، کسانی که باج‌افزارها را برای گروگانگیری اطلاعات آزاد می‌کنند و … جزء آزاردهنده‌های مور محسوب می‌شوند و البته این لیست همینطور ادامه دارد.

در اوایل سال 1981، دانشمندان سعی می‌کردند که مشکلات امنیتی و حفظ حریم را با رمزگذاری حل کنند. اینکه آنها چگونه مجددا فرآیند را طراحی می‌کردند هیچ اهمیتی نداشت، چون همیشه یک شخص ثالث درگیر بود در نتیجه امکان فاش شدن اطلاعات وجود داشت. پرداخت اینترنتی با کارت‌های اعتباری ناامن بود زیرا کاربران مجبور بودند که اطلاعات شخصی زیادی را علنی کنند، همچنین کارمزد برای تراکنش‌های کوچک خیلی بالا بود.

در سال 1993 یک ریاضی‌دان بااستعداد به نام دیوید چام مطرح کرد که با یک سیستم پرداخت الکترونیکی به نام ای‌کش (eCash) که کاملا مطابق با اصول فنی ساخته شده، امکان پرداخت آنلاین به صورت ایمن و ناشناس وجود دارد. این سیستم برای ارسال اینترنتی سکه‌های الکترونیکی، پنج سنتی و ده سنتی کاملا مناسب بود. این ایده بسیار کامل بود بنابراین مایکروسافت و سایر شرکت‌ها را ترغیب کرد که از ای‌کش به عنوان یک مشخصه در نرم‌افزارهایشان استفاده کنند. مشکل آنجا بود که خریداران آنلاین به حفظ امنیت و حریم خصوصی آن‌ها توجهی نداشتند. شرکت پول الکترونیک دیجی‌کش چام در سال 1998  ورشکست شد.

در همان زمان یکی از همکاران چام به نام نیک سابو یک مقاله کوتاه تحت عنوان ” پروتکل خدا” نوشت. استفاده‌ی لئون لدرمن برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، نیز از عبارت “ذره‌ی خدا” برای نشان دادن اهمیت بوزون هیگز در فیزیک مدرن، به همین علت است. نیک سابو در مقاله‌اش درباره‌ی ایجاد مهمترین پروتکل فناوری صحبت کرده است. در این پروتکل شخصی به عنوان خدا تعیین شده، که به عنوان شخص ثالث مورد اعتماد در بین همه‌ی معاملات قرار می‌گیرد. ” تمامی کاربران ورودیشان را برای خدا ارسال می‌کنند. خدا نتایج قابل اعتماد را تعیین می‌کند و به سمت خروجی برمی‌گرداند.  خدا آخرین رای را مشخص می‌کند. هیچ کاربری اطلاعی از ورودی‌ سایر کاربران ندارد. و تنها از ورودی و خروجی های خودشان مطلع‌ هستند”.

انجام کسب‌وکار اینترنتی نیازمند یک جهش در باور و اعتماد است. از آنجایی که کسب و کار اینترنتی فاقد زیربنا است پس به امنیت بیشتری نیاز دارد. ما اغلب انتخاب‌های محدودی داریم اما برای معامله واسطه‌ها در نقش خدا بوده‎اند.

یک دهه بعد، در سال 2008 صنعت مالی جهانی سقوط کرد. مقتضی همین شرایط، شخص و یا اشخاصی به نام ساتوشی ناکاموتو یک پروتکل جدید هوشمند همتا به همتا برای سیستم پرداخت الکترونیکی با استفاده از یک ارز رمزگذاری شده، به نام بیت کوین را طراحی کردند. ارزهای دیجیتال کاملا با ارزهای سنتی فیات متفاوتند زیرا ارزهای دیجیتال توسط کشور خاصی تولید و یا کنترل نمی‌شوند. این پروتکل از مجموعه ای از قوانینی که به شکل محاسبات توزیع شده‌اند تشکیل شده، که آنها درستی داده‌های مبادله شده بین میلیارها دستگاه‌ را بدون استفاده از شخص ثالث (واسطه) تضمین می‌کنند. این اقدام به ظاهر ظریف، باعث آغاز جرقه‌ای شد که باعث ایجاد هیجان، ترس و یا غلبه بر تخیلات دنیای محاسبات شده است و مانند آتشی سوزان به سرعت، در همه جا و به چند نام، دنیای کسب و کار، دولت‌ها، حامیان حفظ حریم خصوصی، فعالان توسعه‌ی اجتماعی، نظریه‌پردازان رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران را دربرگرفته است.

مارک آندریسن سازنده اولین مرورگر وب جهانی (Netscaps)  و یک سرمایه‌گذار بزرگ در امور تکنولوژی در این باره می‌گوید” اوه! خدای من! همینه! چقدر دوست داشتنیه. این یک موفقیت بزرگه! این همون اتفاق بزرگیه که ما همیشه انتظارش رو می‌کشیدیم. ساتوشی ناکاموتو همه‌ی مشکلات ما را حل کرد. او هر کسی که هست باید جایزه‌ی نوبل را دریافت کند. به نظرم او یک نابغه است. این یک شبکه اعتماد توزیع شده است که اینترنت همیشه به آن نیاز داشته و هرگز در دسترش نبوده “.

امروزه مردم در سراسر دنیا تلاش می‌کنند تا مفهوم این پروتکل که به وسیله‌ی کدهای هوشمند قادر به ایجاد اعتماد است را درک کنند. در گذشته هرگز پیش نیامده که مذاکرات و معاملات معتبر مستقیما بین دو و یا چند طرف قرارداد شکل بگیرد، بلکه به وسیله‌ی مشارکت شرکت‌های بزرگی و با انگیزه‌ی سود و در نظر گرفتن منافع جمعی به حرکت در آمده و تایید شده است.

 اگرچه تکنولوژی بسیار پیچیده است و کلمه ی بلاک چین خیلی رسا نیست، اما ایده اصلی بسیار ساده است.  بلاک چین ما را قادر می‌سازد تا بصورت مستقیم و بدون واسطه و با اطمینان‌خاطر، بدون استفاده از بانک و یا کارت‌های اعتباری و یا پی پال برای یکدیگر پول ارسال کنیم. به جای استفاده از اینترنت برای کسب اطلاعات، اینترنت به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گیرد. و این به عنوان یک مذاکره برای همه است تا بدانند که با توجه به اطلاعات ثبت شده‌ی ساختار یافته چه چیزی درست است.

ابتدایی ترین بلاک‌چین‌ها، یک سورس کد باز دارند که هر کسی قادر است آن را رایگان دانلود و نصب کند و از آن برای توسعه ابزارهای جدید، برای مدیریت معاملات آنلاین استفاده کند. به این ترتیب این امکان به شما داده می‌شود تا بی شمار برنامه‌ی جدید با قابلیت‌های غیرقابل درک که پتانسیل انتقال چیزهای زیادی را دارد، داشته باشید.

هک کیف پول بیت کوین

سال نود وهفت بعد از ریزش بیت کوین و پایین آمدن قیمت بیت کوین از 20 هزار دلار به 3 هزار دلار و از بین رفتن کانال های سیگنال دهی با هزینه چند ملیونی و خرید و فروش ماینر به قیمت کذایی، در جلسه ای یکی از دوستان نظر من در مورد راه اندازی یک کار پر سود و زود بازده را خواست من هم با طنز و شوخی به آن جواب دادم که راه اندازی سایت یا نرم افزار کیف پول با پشتبانی همه کوین ها سپس برایش توضیح دادم کافی است یک سایت راه اندازی کنید و بعد از اینکه مشتریان از همه جا بی خطر با این شرایط تحریم به شما رجوع کردند یک شبه ادعای هک شدن سایت بکنی و از آنجایی که هیچ مرجع قانونی هم در ایران بر این کار نظارت نمی کند شما یک شبه ره صد ساله می روی و میلیارد می شوی.(البته این دوستمان کمی به آن دنیا اعتقاد داشت و این وسوسه های شیطانی او را از راه به در نکرد) با این مقدمه می پردازیم به راه افتادن سایت های ایرانی که خدمات کیف پول بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را به شما می دهند.

البته در این جا ذکر کنیم که نقد و بررسی این سایت ها که خدمات کیف پول به شما می دهند و یا صرافی های خرید و فروش بیت کوین که خدمات کیف پول در ایران ارایه می کند الزاما به این معنی نیست که این دوستان به دنبال کلاهبرداری هستند بلکه بررسی این نکته است که این سوال را مطرح کنیم که چرا با وجود اینکه تقریبا تمام صرافی های دنیا یک بار در معرض حملات هکرها بوده اند و دستبردهای زیادی به بیت کوین های این صرافی زده شده است باز هم مشاهده می شود که در ایران برخی از صرافی های خرید و فروش بیت کوین اقدام به راه اندازی کیف پول کرده اند.

با ما همراه باشید.

تاریخچه حملات به صرافی های بیت کوین

شاید بی اغراق نباشد بگوییم این تاریخچه حمله به کیف پول های بیت کوین و دزدیده شدن بیت کوین ها تا حدودی با تاریخ به وجود آمدن خود بیت کوین برابری می کند.در حقیقت اولین هک شدن صرافی ها و دزدیده شدن بیت کوین ها به صرافی ام تی گاگس بر می گرد.بعد از اعلام این خبر قیمت بیت کوین بزگترین ریزش خود را تجربه کرد.

اگر کسی به نوسانات قیمت و حواشی آن را دوست داشته باشد، تابستان سال ۲۰۱۱ زمان هیجان انگیزی برای بیت کوین بود. در طول چند روز، بیت کوین از ۳۲ دلار تا ۰.۰۱ دلار در بورس ام تی گاکس سقوط کرد، یک پلت فرم تجاری مستقر در توکیو که در آن زمان حاکم بود. این سقوط تا ۰.۰۱ دلار در حال حاضر بخش مشهور تاریخ بیت کوین است.

سقوط بیت کوین

مسائل امنیتی صرافی ام تی گاکس

عدم قطعیت قابل‌توجهی حول هک در ام تی گاکس وجود داشت که باعث سقوط قیمت در ژوئن ۲۰۱۱ شد و مسائل پیرامون آن هرگز به طور کامل توضیح داده نشد. جامعه بیت کوین با شایعاتی در مورد اینکه آیا ام تی گاکس مقصر بوده و چقدر بیت کوین دزدیده شده‌است، احاطه شده‌است.(کارشناسان در مورد بر این عقیده هستند که هک شدن صرافی یک کار صوری بوده و کار خود صرافی برای طبیعی جلوه دادن دزدیده شدن بیت کوین ها بود)

به هر حال، یک پنجره جدید به رو به ام تی گاکس باز شد که فقدان شدید سیستم‌های پایش، نظارت، کنترل و تدابیر امنیتی را نشان می‌داد.

هک ام تی گاکس اولین هک صرافی های ارز دیجیتال بود ولی آخرین آن نبود در حقیقت در سالیان اخیر و به ویژه بعد از سال 2017 به طور مکرر اکثر صرافی های بزرگ دنیا مورد حمله هکرها قرار گرفتند.در شکل زیر می توانید لیستی از این هک شدن ها و میزان پولی که دزدیده شده است را مشاهده کنید.

هک شدن صرافی های ارز دیجیتال

مشاهده می شود از سال 2011 تا کنون به چه میزان صرافی های بزرگ و مدعی رمز ارزها مورد هجوم هکر ها واقع شده اند.

صرافی های خریدو فروش ایرانی در چه وضعیتی هستند؟

در حال حاضر صرافی های ارز دیجیتالی مانند نوبیتکس،والکس،بیت برگ و… در ایران در حال ارایه خدمات برای مشتریان خود هستند.تاکنون گزارشی در مورد حمله هکرها و دزدیده شدن بیت کوین در این صرافی ها و صرافی های مشابه گزارش نشده است.

در این میان همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره شد برخی از سایت ها و صرافی های ارز دیجیتال پا را از خرید و فروش فراتر گذاشته و خدمات کیف پول را هم به مشتریان خودشان ارایه می کنند که در این میان می توان به سایت های ارزجو، فرهاد اکسچنچ و صرافی ok-ex اشاره کرد.(اگر صرافی دیگری می شناسید در بخش کامنتها به ما اطلاع بدهید)

سوال اساسی اینجاست این سایت ها با چه پشتوانه علمی و امنیتی اقدام به راه اندازی کیف پول کرده اند در حالی که بزرگترین صرافی های دنیا که بهترین مختصصان امنیتی را در اختیار داشته اند نتوانسته اند در امان حمله هکرها باشند.ضعف نهاد های مالی و نظارتی در این مورد کاملا مشخص است.

و نکته آخر این که اگر در حال خرید و فروش بیت کوین در صرافی ها هستید و بیت کوین به حساب آن ها واریز و یا برداشت می کنید پیشنهاد می شود این اقدام سریع ترین زمان ممکن انجام شود و در چند نوبت انجام شود و از حساب صرافی ها برای حتی چند ساعت هم به عنوان کیف پول استفداه نکید.

نویسنده میثم منصوری مدرس بیت کوین

آموزش معامله آپشن در صرافی بایننس

معامله آپشن در بایننس

بالاخره بعد از مدت ها که سایت صرافی بایننس قول اضافه شدن معاملات آپشن (option) را داده بود امروز 2 آوریل 2020 این خدمت را در سایت خود اضافه کرد و این غول بزرگ دنیای کریپتوکارنسی خدمات خود راکامل کرد. سعی می شود در این مقاله به بررسی این نوع معامله در این سایت و آموزش آن به شما قدم برداریم.البته بهتر است قبل از آن با معاملات آپشن بیشتر آشنا شوید.معامله آپشن چیست؟

آپشن ها قراردادهایی هستند که به دارنده حق می‌دهند، اما نه تعهد، برای خرید یا فروش مقداری از یک دارایی اساسی در قیمت از پیش تعیین‌شده یا قبل از انقضای قرارداد. آپشن ها را می توان مانند بسیاری از طبقات دارایی با حساب‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری خریداری کرد.

آپشن ها بسیار قدرتمند هستند، زیرا می‌توانند پورتفولیوی یک فرد را افزایش دهند. آن‌ها این کار را از طریق درآمد اضافه، حفاظت و حتی اهرم مالی انجام می‌دهند. بسته به موقعیت، معمولا یک سناریوی انتخابی مناسب برای هدف سرمایه‌گذار وجود دارد. یک مثال معروف، از آپشن ها به عنوان یک حفاظ موثر در مقابل کاهش بازار سهام برای محدود کردن زیان‌های نزولی استفاده می‌کند. همچنین می توان از آپشن ها برای تولید مجدد درآمد استفاده کرد. به علاوه، آن‌ها اغلب برای اهداف تفکرآمیز مانند شرط بندی در جهت سهام استفاده می‌شوند.

اعلام شروع به کار استخر بیت کوین صرافی بایننس در فصل دوم سال 2020

این اطلاع از راه اندازی استخر بایننس در کتر از 40 روز مانده هاوینگ بیت کوین می تواند در نوع خود حالب توجه باشد در حقیقت طبق نظر کارشناسان حوزه بیت کوین راه اندازی استخر توسط یک صرافی می تواند کمک شایانی به موضوع نقدینگی یا همان liquidity  یک صرافی بکند.که برای صرافی بایننس می تواند امری مهم باشد.

صرافی binance هم اکنون با دارا بودن 15 میلیون مشتری فعال در بازار رمز ارزها و با ارایه خدمات متنوع در این حوزه می تواند یک رقیب جدی برای استخر های فعال در این زمنیه باشد.

ارتباط قیمت کالا و ارز در فارکس – عوامل پیدا و پنهان

معامله گران حرفه ای فارکس، از مدتها قبل می دانند که ارزهای تجاری مستلزم نگاه به فرای دنیای فارکس هستند. ارزها توسط عوامل بسیاری از جمله عرضه و تقاضا، سیاست، نرخ بهره، معاملات سهام و رشد اقتصادی جابجا می شوند.

به بیان دقیق تر، از آنجاییکه رشد اقتصادی و صادرات بطور مستقیم با صنعت داخلی یک کشور مرتبط است، ارتباط قوی برخی ارزها با قیمت کالاها طبیعی است.

سه ارز برتر که بیشترین ارتباط را با کالاها دارند، دلار استرالیا، دلار کانادا و دلار نیوزلند هستند. سایر ارزهایی که تحت تاثیر قیمت کالاها قرار دارند اما رابطه ی ضعیف تری نسبت به سه ارز قبلی دارند، فرانک سوییس و ین ژاپن هستند.

دانستن اینکه کدام ارز با چه کالایی در ارتباط است، به معامله گران برای درک و پیش بینی حرکات معین بازار، کمک می کند. در اینجا به ارزهای مرتبط با نفت و طلا نگاهی می اندازیم و نحوه ی استفاده از این اطلاعات در معامله هایتان را به شما نشان می دهیم.

ارز و کالا در فارکس و ارتباط آن ها با هم برای معامله گری

 

ارتباط بین نفت و دلار کانادا

نفت یکی از ضروریات اساسی جهان است. حداقل در حال حاضر، اکثر مردم کشورهای توسعه یافته نمی توانند بدون آن زندگی کنند. بعنوان صادرکننده ی نفت خالص، کانادا از کاهش قیمت نفت به شدت صدمه دیده است، در حالیکه ژاپن- که یک واردکننده ی عمده ی نفت خالص است- از کاهش قیمت نفت سود می برد.

امکان قطع ارتباط بین نفت و دلار کانادا بصورت روزمره وجود دارد، اما در دراز مدت این ارتباط قوی بوده است، زیرا ارزش دلار کانادا دلیل خوبی برای حساسیت به قیمت نفت دارد. کانادا پنجمین تولیدکننده ی بزرگ نفت خام جهان است. مقدار ذخایر نفتی کانادا در جهان در مقام سوم است.

نزدیکی جغرافیایی به ایالت متحده و همچنین عدم قطعیت سیاسی در خاورمیانه و آمریکای جنوبی، کانادا را تبدیل به یکی از مطلوب ترین مکان هایی می کند که ایالات متحده می تواند از آن نفت وارد کند.

نمودار زیر رابطه ی مثبت بین نفت (خط آبی) و CAD/USD (USD/CDA معکوس شده، همانطور که در نمودار بصورت 1/USDCAD نشان داده است) را نشان می دهد. قیمت نفت در برخی موارد در واقع بعنوان یک شاخص پیشتاز برای حرکات قیمتی CAD/USD عمل می کند.

 

 

از آنجایی که ابزار معامله شده در بازار فارکس USD/CAD است، با بالا رفتن قیمت نفت، USD/CAD سقوط می کند و با پایین آمدن قیمت نفت، USD/CAD صعود می کند.

 

بازی جذاب نفت: CAD/JPY

در انتهای دیگر این طیف، ژاپن قرار دارد که تقریبا کل نفت خود را وارد می کند. عدم وجود منابع داخلی انرژی در ژاپن، و نیاز آن به وارد کردن مقادیر زیاد نفت خام، گاز طبیعی و سایر منابع انرژی، این کشور را به تغییرات قیمت نفت حساس می کند.

با نگاه به این موضوع از دیدگاه صادرکننده/واردکننده ی نفت خالص، جفت ارزی که در صدر لیست ارزهای معامله ای دارای اظهار نظر در مورد قیمت نفت است، دلار کانادا در مقابل ین ژاپن است. نمودار زیر ارتباط تنگاتنگ بین قیمت نفت و CAD/JPY را نشان می دهد. قیمت نفت اغلب با تاخیر، شاخص اصلی حرکات قیمتی CAD/JPY است.

 

CADJPY versus oil

 

در حالیکه این همبستگی بی نقص نیست، حرکات بزرگ افزایشی در نفت (آبی) معمولا با افزایش در CAD/JPY و حرکات کاهشی در نفت معمولا با کاهش در CAD/JPY همراه است.

به دنبال طلا در بازار فارکس

معامله ی دلار استرالیا(AUD) از خیلی جهات دقیقا مشابه معامله ی طلا است. دلار استرالیا بعنوان دومین تولیدکننده ی بزرگ طلا( در بعضی سالها سومین)، همبستگی مثبتی با این فلز گرانبها دارد.

بطور کلی، این به این معناست که با افزایش قیمت طلا، دلار استرالیا نیز بالا می رود.

 

audusd versus gold

 

نزدیکی نیوزلند با استرالیا، استرالیا را به مقصد ایده آل برای کالاهای صادراتی نیوزلند تبدیل می کند. بنابراین، سلامت اقتصاد نیوزلند با اقتصاد استرالیا گره خورده است، که دلیل همبستگی بالای مثبت NZD/USD و AUD/USD را توجیه می کند.

همبستگی ضعیف تر اما با اینحال مهمی بین قیمت طلا و فرانک سوییس(CHF) وجود دارد. بی طرفی سیاسی این کشور و این واقعیت که قبلا ارز آن توسط طلا پشتیبانی می شد، فرانک را به ارزی مناسب در زمان عدم قطعیت سیاسی  تبدیل کرده است. در حالیکه این رابطه گهگاهی خراب می شود، CHF معمولا با صعود طلا افزایش، و با سقوط طلا کاهش می یابد.

نمودار زیر رابطه ی معکوس USD/CHF (CHF/USD) با قیمت طلا را نشان می دهد.

 

 

معامله ی ارز بعنوان مکمل معاملات نفت و طلا

برای معامله گران حرفه ای کالا نیز نگاه انداختن به ارزهای معاملاتی  بعنوان یک جایگزین یا مکمل کالاهای معاملاتی به صرفه است. معامله گران، علاوه بر اینکه می توانند در یک چشم انداز مشابه (مثلا قیمت بالاتر نفت) سرمایه گذاری کنند، ممکن است با نگهداری ارزهایی با نرخ بهره ی بالاتر، قادر به کسب سود باشند.

در هنگام معامله ی ارز، با کشورها سروکار داریم، و کشورها دارای نرخ بهره هستند. برای مثال بین سال های 2016 و 2018، نرخ بهره ی استرالیا بالاتر از نرخ بهره ی ایالات متحده بود. بنابراین، خرید AUD/USD پس از کاهش طلا در اواخر 2015، نه تنها به دلیل افزایش ارزش طلا و AUD/USD باعث افزایش سرمایه میشد، بلکه معامله گر در ازای هرروزی که پوزیشن خرید AUD/USD باز میماند، سود بدست می آورده است.

در همین راستا، اگر AUD/USD را برای بیان دیدگاه فروش طلا می فروختید، هر روز باید بهره پراخت می کردید.

اگر شما معامله گر کالا هستید و بدنبال اندکی تغییر هستید، ارزهای وابسته به ارزش کالا مانند AUD/USD و CAD/JPY فرصت های ارزشمندی را ارائه می دهند.

 

کلام آخر

اگر می خواهید ارزهای وابسته به  ارزش کالا معامله کنید، بهترین راه برای استفاده از قیمت کالاها در معاملاتتان این است که همیشه بخشی از حواستان به حرکات بازار نفت و طلا و بخش دیگر به بازار ارز باشد. باتوجه به تاثیر موخر این حرکات بر روی بازار ارز، بطور کل یک فرصت برای هم پوشانی یک حرکت گسترده تر در حال رخداد در بازار کالا به درون بازار ارز وجود دارد. اطلاع از قیمت کالا و نحوه ی حرکت ارزها هیچ ضرری ندارد.

منبع

من درباره شکست های کوچک کمتر نگرانم تا نسبت به شکست های بزرگ، شکست هایی که بالقوه کار را یکسره می‌کنند. من درباره بازار رو به رشد بورس خیلی بیشتر نگران می‌شوم، به ویژه درباره سهام مطمئن این نگرانیم بیشتر است تا از معاملات شانسی که در بورس انجام می دهید، چون اولی ریسک های پنهان دارد ولی دومی شگفت‌ آور نیست زیرا آدمی پیشاپیش می‌داند این کارها آمد و نیامد دارند و از این رو با سرمایه‌گذاری کوچکتر وارد بازی می شود. بخشی از کتاب قوی سیاه اثر نسیم طالب

در این مقاله سعی می شود تجربیات حضور در بازارهای مالی بیان شود. متن نوشته بیشتر محاوره ای است و سعی می شود چه برای خودم و چه برای خواننده حاوی نکاتی باشد که در آینده کاری به کمک شخص سرمایه گذار بیاید

اولین تجربه لمس کردن بحران در بازارهای مالی

بحرا از قبل خودش را نشان نمی دهد. در سقف آرزوها خودش را نشان می دهد مثل سقف یک مانال صعودی.فکرش را هم نمی شد کرد که یک ویروس این اندازه می تواند منجر به بحرانی شود که با کمی نگاه می توان در نمودار های این روز ها دید فعلا کمی با نمودار این روزها شما را تنها می گذارم

نمودار شاخص داو جونر در سه سال گذشته حجم ریزش در تصویر مشخص است

شاخص داوجونز بورس آمریکا

نگاهی هم می توان به ریزش شاخص S&P 500 هم بیندازید تا این ریزش قابل لمس تر شود.

شاخص S&P بورس آمریکا در ماه مارچ 2020

البته این بحران اقتصادی فقط مربوط به آمریکا نیست و نگاهی به شاخص Dax در بورس آلمان بیندازیم.مقیاس نمودار ده ساله است تا عمق ریزش بیشتر مشخص شود

شاخص Dax در بورس آلمان

قوهای سیاه سه ويژگی را دارند

شاید بد نباشد در این روزها به نمودار شاخص ترس یا همان شاخص VIX نگاهی بیندازیم در مدت 6 ماه گذتشه و رسیده به عدد باورنکردنی 77 در روز 12 ماه مارچ 2020

شاخص VIX در مدت 6 ماه گذتشه

ادامه سقوط بازارهای مالی در هفته سوم ماه مارچ 2020

امروز یک دوستی در کانال تلگرامی خود تصویر ریزش شاخص داوجونز در سال 1929 را منتشر کرد. در ان سال شاخص سهام داوجونز ناگهان ریزش شدیدی را تجربه کرد و پس از گذشت سه سال چیزی نزدیک به 90 درصد ارزش خود را از دست داد. در تصویر زیر می توانید میزان ریزش این شاخص بورس امریکا مشاهده کنید

شاخص داوجونز در 1929

و در تصویر بعدی ریزش مشابه ای را در مورد شاخص داوجونز در سال 2020 مشاهده می شود حالا سوال اینجا است که آیا تاریخ دوباره تکرار می شود آنطور تحلیل گران تکنیکال معتقد هستند.تصویر زیر ریزش شاخص داوجونز را ماه مارچ 2020 و به دنبال شیوع همه گیر جهانی ویروس کرونا و بسته شدن بازارهای جهانی دیده می شود

شاخص داوجونز 2020 و ریزش آن به خاطر ویروس کرونا

نظر شخصی من این است که این جنس دو ریزش کاملا متفاوت است به همین خاطر نمی توان از تحلیل تکنیکال برای این دو استفاده کرد یکی به خاطر مشکلات داخلی آمریکا ریزش رخ داده است و دیگری به خاطر شیوع یه ویروس کرونا و بسته شدن کسب و کار ها در سراسر جهان برای مدتی نا مشخص

 

پیش بینی قیمت بیت کوین و وقوع هالوینگ بیت کوین همانطور که می تواند جذاب باشد اما در عمل هم می تواند منجر شود اگر پیش بینی به وقوع نپیوند دچار از دست رفتن سرمایه و اعتبار شوید. اما راه حل ضروری برای هر پیش بینی این است که شما برای هر سرمایه گذاری و اعتماد به چارت یک حد ضرر داشته باشید.

اما در تحلیل تکنیکال همیشه یک شعار وجود دارد که یک چارت یا یک نمودار گذشته خود را تکرار می کند و اساس تحلیل تکنیکال هم بر همین اساس است که گذشته یک نمودار برای پیش بینی آینده آن مورد بررسی قرار می گیرد

در شکل زیر به بررسی قیمت بیت کوین بعد از هر نصف شدن پاداش ماینر های بیت کوین که بعد از هر 210 هزار بلاک بیت کوین (حدودا چهار سال به طول می انجامد) را مشاهده می کنید.

هاوینگ بیت کوین و پیش بین قیمت بعد از وقوع آن

قیمت بیت کوین بعد از هر هاوینگ را مشاهده می کنید این چارت صرفا یک پیش بینی است که می تواند بر خلاف دو بار که رشد قیمت بیت کوین به وقوع پیوسته است این بار این اتفاق رخ ندهد. اما زیر نظر داشتن نمودار بیت کوین و ورود در نقطه مناسب می تواند در صورتی که این رشد به وقوع بپیوند بتواند سود مناسب دلاری برای شما به ارمغان بیاورد پس زیرکانه به نمودار قیمت بیت کوین توجه کنید.

توجه به نمودار نکات جالبی را به شما یاداوری می کند که بر خلاف انتظار عوام مبنی مبنی بر این که هاوینگ بیت کوین می تواند منحر به افزایش قیمت بیت کوین شود مشاهده می شود در دو بار قبلی در حوالی وقوع هاوینگ، قیمت بیت کوین نزولی بوده است.در بیت کوین چیست به بررسی علل وقوع هاوینگ بیت کوین پرداخته ایم.

برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله های زیر هم مراجعه کنید

آموزش بیت کوین

آموزش استخراج بیت کوین

راهنمای تجارت بین الملل برای سرمایه‌ گذاران

آشنایی با تجارت بین الملل برای سرمایه‌ گذاران

تجارت بین الملل چیست؟

تجارت بین‌الملل به کشورها کمک می‌کند تا بازارهای مربوط به آن دسته از کالاها و خدماتی که ممکن است در داخل این کشورها وجود نداشته باشند را گسترش دهند. بازار به واسطۀ تجارت بین‌المللی با رقابت بیشتر و در نتیجه با قیمت‌های رقابتی‌تری مواجه خواهد شد و این شرایط نیز باعث خواهد شد که محصولی ارزان‌تر تقدیم مصرف‌کنندگان شود.

نکات کلیدی تجارت بین الملل

تجارت بین‌المللی چگونه عمل می‌کند

صادرات و واردات در تجارت بین الملل
container terminal?Wharf, transport

تجارت بین‌المللی باعث به وجود آمدن یک اقتصاد جهانی شده است که در این اقتصاد عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت‌ها، هم بر رویدادهای جهانی تاثیر می‌گذارند و هم از این رویدادها تاثیر می‌پذیرند. به عنوان مثال، تغییر سیاست در آسیا می‌تواند منجر به افزایش هزینۀ نیروی کار و در نتیجه افزایش هزینه‌های تولید در یک شرکت تولید کفش کتانی آمریکایی شود که کارخانه آن در مالزی قرار دارد و این شرایط نیز در نهایت موجب افزایش قیمت در فروشگاههای داخلی کشور شما خواهد شد. از سوی دیگر، کاهش هزینۀ نیروی کار احتمالاً باعث می‌شود که شما پول کمتری در ازای خرید کفش‌های نوی خودتان پرداخت کنید.

محصولی که به یک بازار جهانی فروخته می‌شود، محصول صادراتی نامیده می‌شود و محصولی که از یک بازار جهانی خریداری می‌شود، محصول وارداتی نام دارد. محصولات صادراتی و وارداتی در حساب جاری کشور و در قسمت ترازنامه مالی و پرداخت‌ها لحاظ می‌شوند.

مزیت نسبی: افزایش کارآیی تجارت جهانی

تجارت جهانی به کشورهای ثروتمند کمک می‌کند تا از منابع، نیروی کار، فناوری یا سرمایه- به شکل نتیجه‌بخش‌تری استفاده کنند. از آنجاییکه کشورها دارایی‌ها و منابع طبیعی مختلفی (زمین، نیروی کار، فناوری و سرمایه) در اختیار دارند، لذا برخی از کشورها ممکن است در مقایسه با سایر کشورها یک کالا را به شکل کارآمدتری تولید کنند و در نتیجه آن را با قیمت ارزان‌تری به فروش برسانند. اگر کشوری نتواند یک قلم کالا را به شکل نتیجه‌بخشی تولید کند، آنگاه می‌تواند آن را از طریق تجارت با کشور دیگری که از عهدۀ این کار برمی‌آید، به دست بیاورد. این کار در تجارت جهانی اصطلاحاً تخصصی‌یابی نامیده می‌شود.

به این مثال ساده توجه کنید. کشورهای A و B هر دو ژاکت‌های پنبه‌ای و شراب تولید می‌کنند. کشور A هر سال ده ژاکت و شش بطری شراب تولید می‌کند، در حالیکه کشور B هر سال شش ژاکت و ده بطری شراب تولید می‌کند. هر دوی این کشورها می‌توانند در مجموع 16 واحد کالا تولید کنند. با این حال، کشور A سه ساعت زمان صرف تولید ده ژاکت و دو ساعت زمان صرف تولید شش بطری شراب می‌کند (کلاً پنج ساعت). از سوی دیگر، کشور B یک ساعت صرف تولید ده ژاکت و سه ساعت صرف تولید شش بطری شراب می‌کند (کلاً چهار ساعت).

اما این دو کشور متوجه شده‌اند که می‌توانند با تمرکز بر آن دسته از محصولاتی که به کمک آنها به مزیت نسبی دست پیدا می‌کنند، تولید خود را افزایش دهند. بنابراین، کشور A تصمیم می‌گیرد که فقط شراب تولید کند و کشور B نیز تصمیم می‌گیرد، فقط ژاکتهای پنبه‌ای تولید کند. حال، هر کشور می‌تواند خروجی خاصی از 20 واحد در هر سال داشته باشد و به نسبت‌های تجاری مساوی از هر دو محصول دست پیدا کند. بدین طریق، هر کشور اکنون به 20 واحد از هر دو محصول دست یافته است.

بنابراین، متوجه خواهیم شد که در مورد هر دو کشور هزینۀ فرصت تولید هر دو محصول بیشتر از هزینۀ تخصصی‌سازی است. به ویژه، در مورد هر کشور هزینۀ فرصت تولید 16 واحد ژاکت و شراب معادل 20 واحد از هر دو محصول است (پس از تجارت). تخصصی‌یابی، هزینۀ فرصت این کشورها را کاهش می‌دهد و در نتیجه کارآیی آنها در به دست آوردن کالاهایی که نیاز دارند را افزایش می‌دهد. وقتی عرضه بیشتر می‌شود، قیمت هر محصول کاهش می‌یابد و این یک امتیاز برای مصرف کنندۀ نهایی خواهد بود.

دقت داشته باشید که در مثال بالا کشور B توانسته هر دو محصول یعنی شراب و ژاکت پنبه‌ای را با کارآیی بیشتری نسبت به کشور A (که زمان کمتری صرف تولید کرده است) تولید کند. این موقعیت اصطلاحاً مزیت مطلق نامیده می‌شود و کشور B می‌تواند به واسطۀ بالاتر بودن سطح فناوری خود به این نوع مزیت دست پیدا کند.

نکتۀ مهم: طبق تئوری تجارت بین‌المللی، حتی اگر کشوری از مزیت مطلق نسبت به کشور دیگری برخوردار باشد، باز هم می‌تواند از تخصصی‌یابی بهره ببرد.

مزیت نسبی از کجا آمده است؟

قانون مزیت نسبی به یک اقتصاددان سیاسی انگلیسی به نام دیوید ریکاردو نسبت داده شده است. مزیت نسبی در کتاب ریکاردو تحت عنوان “اصول اقتصاد سیاسی و مالیات‌ستانی”،  که در سال 1817 منتشر شده است، مورد بحث قرار گرفته است؛ اما برخی معتقدند که احتمالاً استاد ریکاردو، جیمز ویلی، بنیانگذار این تحلیل است.

دیوید ریکاردوی معروف نشان داده است که انگلستان و پرتغال چگونه از تخصصی‌یابی و تجارت بر اساس مزیت‌های نسبی خود سود برده‌اند. در این حالت، پرتغال قادر بوده که شراب را با هزینۀ پایینی تولید کند و انگلستان نیز قادر بوده پوشاک را با هزینه‌های پایین‌تری تولید کند. ریکاردو پیش‌بینی کرده بود که هر کشور سرانجام به این حقیقت پی خواهد برد و تلاش خود برای تولید محصول پرهزینه را متوقف خواهد ساخت.

بنابراین، انگلستان پس از چند سال تولید شراب و پرتغال نیز تولید پوشاک را متوقف کردند. هر دوی این کشورها متوجه شده بودند که به نفعشان است که تولید این اقلام در داخل کشورشان را متوقف کنند و در عوض به تجارت با یکدیگر بپردازند.

حقایق آشکار در یک تجارت بین کشورها

برخی از پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند که ایدۀ مزیت نسبی در واقع به ذهن ریکاردو خطور نکرده است. بلکه ویراستار کتاب ریکاردو که یک اقتصاددان سیاسی و یک فیلسوف اخلاقی به نام جیمز میل است، این ایده را مطرح کرده است.

مثال معاصر دیگری از این مورد مزیت نسبی چین در مقابل ایالات متحدۀ امریکا در خصوص نیروی کار ارزان است. کارگران چینی کالاهای مصرفی ساده‌ای با هزینۀ فرصت خیلی پایین‌تری تولید می‌کنند. مزیت نسبی ایالات متحده به شکل نیروی کار تخصصی و سرمایه‌بَر است. کارگران آمریکایی کالاهای پیشرفته یا فرصت‌های سرمایه‌گذاری با هزینۀ فرصت پایین‌تری تولید می‌کنند. تخصصی‌یابی و تجارت در این خطوط تولید به نفع هر دو کشور خواهد بود.

تئوری مزیت نسبی به ما کمک می‌کند تا توضیح دهیم چرا حمایت‌گرایی به شکل مرسوم خود موفق نبوده است. اگر کشوری از یک قرارداد تجارت بین‌المللی بیرون بیاید یا اگر دولتی تعرفه‌هایی را اِعمال کند، آنگاه از سود داخلی بی‌واسطه به صورت ایجاد مشاغل یا صنایع جدید بهره خواهد برد. اما این راه‌حل معمولاً یک راه‌حل طولانی مدت برای یک مشکل تجاری نخواهد بود. این کشور در نهایت رشد خواهد کرد ولی در مقایسه با کشورهای همسایۀ خود در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد: کشورهایی که قبلاً بهتر از این کشور بوده‌اند، اکنون می‌توانند این اقلام را با هزینۀ فرصت کمتری تولید کنند.

انتقادهایی که به تئوری مزیت نسبی وارد شده‌اند

چرا جهان با این کشورها وارد تجارت باز نمی‌شود؟ چه وقت تجارت آزاد وجود دارد؟ چرا برخی از کشورها همچنان به نفع کشورهای دیگر، فقیر باقی مانده‌اند؟ دلایل زیادی وجود دارند ولی تاثیرگذارترین این دلایل چیزی است که اقتصاددانان آن را رانت‌خواهی نامیده‌اند. رانت‌خواهی زمانی رخ می‌دهد یک گروه در دولت نفوذ می‌کنند و آن را تحت فشار قرار می‌دهند تا از منافع آن‌ها حمایت کند.

مثلاً تولیدکنندگان کفش‌های آمریکایی، برهان تجارت آزاد را درک می‌کنند و با آن موفق هستند- ولی این را نیز می‌دانند که منافع محدود آنها به شکل منفی تحت تاثیر کفش‌های خارجی ارزان‌تر قرار خواهد گرفت. حتی اگر این واقعیت وجود داشته باشد که کارگران صنعت کفش در تولید کامپیوتر سودمندتر از تولید کفش باشند، ولی باز هم افرادی که در صنعت کفش مشغول به سرمایه‌گذاری هستند، دوست ندارند که شغل خود را از دست بدهند یا شاهد کاهش سودها در کوتاه مدت باشند.

این میل می‌تواند باعث شود که تولیدکنندگان کفش با تلاش برای نقض مالیات‌های خاصی که در مورد محصولاتشان وضع شده‌ و یا با مطرح کردن انتظارات بیشتر (یا حتی تحریم‌های آشکار) در مورد کفش‌های خارجی به سراغ لابی‌گری بروند. شور و اشتیاق کارگران آمریکایی به حفظ مشاغل خود-حتی در دراز مدت- باعث کاهش بهره‌وری نسبی این کارگران شده است و همچنین باعث شده که مصرف کنندگان آمریکایی به واسطۀ این نوع تاکتیک‌های حمایت‌گرایان، نسبتاً فقیرتر از سایر مصرف کنندگان باشند.   

سایر مزایای احتمالی تجارت جهانی

مزیت تجارت جهانی برای کشورها

تجارت بین‌المللی نه تنها موجب افزایش کارآیی کشورها می‌شود، بلکه به کشورها اجازه می‌دهد تا در یک اقتصاد جهانی شرکت کنند و فرصت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) را نیز مهیا می‌کند که عبارت است از مقدار پولی که افراد در دارایی‌ها و شرکتهای خارجی سرمایه‌گذاری می‌کنند. لذا در تئوری تجارت خارجی، کشورها می‌توانند به شکل نتیجه‌بخش‌تری رشد کنند و راحت‌تر تبدیل به اعضای یک اقتصاد رقابتی شوند.

به نظر دولتی که در آنجا سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام شده است، FDI ابزاری است که به کمک آن، ارز خارجی و تخصص خارجی وارد آن کشور می‌شود. FDI سطوح اشتغال را افزایش می‌دهد و از لحاظ تئوری منجر به افزاش رشد در زمینۀ تولید ناخالص داخلی می‌شود. به نظر سرمایه‌گذار، FDI امکان توسعه و رشد یک شرکت را فراهم می‌کند و این نیز به معنای افزایش درآمدها است.

تجارت آزاد در مقابل حمایت‌گرایی

مانند تمام نظریه‌های دیگر این تئوری نیز با دیدگاههای ضد و نقیضی مواجه شده است. تجارت بین‌المللی با دو دیدگاه ضد و نقیض راجع به سطح کنترلی که باید بر تجارت اِعمال نمود، مواجه است: تجارت آزاد و حمایت‌گرایی. تجارت آزاد نوع ساده‌تر دو نظریه دیگر است: رویکرد لِسه فر یا همان اقتصاد بی‌قید که هیچ نوع محدودیتی برای تجارت قائل نمی‌شود. ایدۀ اصلی این نظریه این است که فاکتورهای عرضه و تقاضایی که در مقیاس جهانی عمل می‌کنند، تضمین خواهند کرد که تولید به شکل نتیجه‌بخشی رخ خواهد داد. لذا لازم نیست هیچ کاری برای حمایت یا ارتقاء تجارت و رشد انجام شود، زیرا نیروهای بازار این کار را به صورت اتوماتیک انجام خواهند داد.

در مقابل، حمایت‌گرایی بدین معناست که مهار و تنظیم تجارت بین‌المللی حائز اهمیت است زیرا به کمک آن مطمئن می‌شویم که بازار به درستی عمل می‌کند. طرفداران این تئوری معتقدند که ناکارآمدی‌های بازار می‌توانند سد راه دستیابی به منافع تجارت بین‌المللی شوند و لذا هدف این افراد هدایت بازار است. حمایت‌گرایی به شکل‌های مختلفی وجود دارد، ولی متعارف‌ترین نوع حمایت‌‎گرایی، تعرفه‌ها، یارانه‌ها و سهمیه‌ها هستند. این نوع استراتژی‌ها سعی می‌کنند هر نوع ناکارآمدی در تجارت بین‌المللی را برطرف کنند.

از آنجاییکه در تجارت بین‌المللی فرصت تخصصی‌یابی و در نتیجه استفادۀ کارآمدتر از منابع فراهم شده است، لذا این نوع تجارت پتانسیل لازم برای به حداکثر رساندن ظرفیت یک کشور جهت تولید و اکتساب کالاها را دارد. اما مخالفین تجارت آزاد جهانی معتقدند که تجارت بین‌المللی هنوز از ناکارآمدی‌هایی برخوردار است که کشورهای در حال توسعه، قربانی این ناکارآمدی هستند. نکتۀ مهم این است که اقتصاد جهانی به طور مداوم در حال تغییر است و زمانی که اقتصاد جهانی توسعه می‌یابد، اعضای دخیل در این اقتصاد نیز باید پیشرفت کنند.   

سرمایه گذاری در ترفند پانزی چیست؟

ترفند یا همان حقه می تواند همیشه بد نباشد چه بسیار زمانی که بسیاری از اشخاص مطرح دنیا به کمک برخی از ترفندها می توانند مسایل و مشکلات را به راحتی و با صرف هزینه کمتر عملی کنند.اما در اینجا میخواهیم از جنبه کلاهبردانه ترفندهای سرمایه گذاری به روش پانزی با شما صحبت کنیم

پانزی کیست و چرا این شخص این قدر معروف شد؟

آقای چارلز پانزی بازرگانی اهل آمریکا در دهه 1920 با یک شعار سر زیان ها افتاد که در 90 روز سرمایه خود را دوبرابر کنید.او با این شعار در اوج موفقیت خودهر هفته دو میلیون دلار به دست می آورد.

چارلز پونزی کیست و طرح پونزی چرا کلاهبرداری است

اصطلاح failing to address

اصطلاح failing to address

 

اصطلاح failing to address به معنی نادیده گرفتن یا مواجه نشدن با مشکل است

failing to address

ignoring or not dealing with the problems

نمونه در متن زیر

The government is failing to address the exploitation of low-skilled immigration in the labour market.

منبع

Health systems are failing to address mental health needs of older people

منبع

سیستم های بهداشتی نیازهای بهداشت روان سالمندان را نادیده گرفته است.

دولت در حال نادیده گرفتن (مقابله نکردن با مشکل) بهره برداری از مهاجرت افراد کم مهارت به بازار کار است

If you think that Washington is messed up, and the political system is failing to address many of America’s biggest challenges, stick around

منبع

اگر فکر می کنید واشنگتن بد عمل کرده است و سیستم سیاسی با بسیاری از بزرگترین چالش های آمریکا مقابله نمی کند، به این مشکل بپردازید.

راهنمای قدم به قدم نوشتن یک ترازنامه مالی

نوشتن یک ترازنامه مالی یا بالانس شیت

یکی از مهمترین کارها درتحلیل و ارزیابی صورت‌ها یا اظهارنامه‌های مالی، برگه ترازنامه مالی است. این سند نشان‌دهنده دارایی‌ها شما – چه به صورت مالکیت یا به صورت تعهدی – و بدهی‌های شما است که ممکن است متعلق به شما یا شرکای تجاری و سرمایه‌گذارانی باشد که در کسب و کار شما سهم دارند.

در ابتدا، باید اظهارنامه‌های مالی که شما یا متخصصین حسابداری شما برای کسب و کارتان تهیه کرده‌اند را بررسی و تحلیل کنید. این اظهارنامه‌های مالی به شما در تعیین جایگاه مالی شرکت در هر نقطه زمانی و در طول یک دوره زمانی کمک می‌کنند و همچنین باعث مشخص شدن جریان نقدی کسب و کار شما می‌شوند.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک به این دلیل که قادر به تعیین و تشخیص جایگاه مالی حقیقی خود نیستند، دچار ورشکستگی می‌شوند. اگر صورت‌های مالی را به خوبی درک کنید، اتفاق بدی برای کسب و کار شما نخواهد افتاد.

برای تدوین یک تراز نامه یا بالانس شیت خوب، این نکات را در نظر داشته باشید

بخش اول – دارایی‌ها

بخش دوم – بدهی‌ها و حقوق صاحبان سرمایه

مثالی از یک ترازنامه

جدول زیر مثالی از یک ترازنامه ساده است که در انتهای سال مالی برای یک شرکت تهیه شده است:

[table id=5 /] [table id=6 /]