شاخص دکس آلمان چیست؟دماسنج اقتصاد آلمان

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 15 / 06 / 2020
شاخص دکس
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 15 / 06 / 2020

شاخص سهام دکس چیست؟

دکس(DAX) به نام Deutscher Aktienindex هم معروف است شاخص سهامی است که به عنوان میانگین وزن دار قیمت سهام 30 شرکت آلمانی محاسبه می گردد که در بورس فرانکفورت معامله می شوند. قیمت های مورد استفاده برای محاسبه شاخص دکس از طریق Xetra که یک سیستم تجارت الکترونیکی است بهره می گیرد. یک روش شناور آزاد برای محاسبه وزن شاخص به همراه اندازه گیری میانگین حجم معاملات استفاده می شود. دکس در سال 1988 با ارزش شاخص پایه 1000 ایجاد شد. شرکت های عضو دکس تقریبا 75٪ از سرمایه کل بازار را که در بورس فرانکفورت معامله می کنند را نشان می دهند.

نکات کلیدی در مورد شاخص دکس

  • داکس یک شاخص بورس تراشه آبی آلمان است که عملکرد 30 شرکت بزرگ معاملات در بورس فرانکفورت را بررسی می کند.
  • Xetraیک سیستم تجارت الکترونیکی است که قیمت های مورد استفاده برای محاسبه شاخص داکس را ارائه می دهد.
  • دکس یک معیار برجسته برای سهام آلمان و اروپا است و شرکت های بزرگ را با نقدینگی و سرمایه بالا را در بازار فهرست می کند.
  • تعدادی از شرکت های شناخته شده جهانی در دکس شامل فولکس واگن ، بایر ، بی ام دبلیو و آدیداس هستند.

 

شناخت شاخص بورس دکس

شاخص دکس که 30 شرکت بزرگ و با معامله تجاری فعال آلمان را بررسی می کند ، از نظر بسیاری از تحلیلگران سنجشی برای سلامت اقتصاد آلمان است. شرکت های ذکر شده در دکس شرکت های چند ملیتی هستند که بر اقتصاد داخلی آلمان و اقتصاد جهانی نیز تأثیر می گذارند. موفقیت این شرکتها تا حد زیادی به آنچه “معجزه اقتصادی آلمان” یا Wirtschaftswunder معروف است ، کمک کرده است، اصطلاحی که توصیف دوباره تولد آلمان پس از جنگ جهانی دوم است.

شرکت های شاخص داکس طیف گسترده ای از صنایع را در اختیار دارند. به عنوان مثال ، Bayer AG یک شرکت دارویی و بهداشتی و درمانی است که در سال 1863 تأسیس شده و به دلیل داشتن محصولات تسکین دهنده آلرژی و مسکن درد بسیار مشهور است. Allianz SE یک شرکت خدمات مالی جهانی است که در حوضه ی ارائه محصولات با بیمه و مدیریت دارایی به مشتریان فعالیت دارد. Adidas AG کفش، پوشاک و تجهیزات محبوب ورزشی را تولید ، عرضه و روانه ی بازار می کند.

 توجهات ویژه به این شاخص مهم 

در چرخشی متفاوت با اکثر شاخص ها، شاخص بورس دکس حتی پس از بسته شدن بورس اصلی، با اعلام و بیان قیمت های روز بعد(شاخص آتی)، بروزرسانی می شود. تغییرات در تاریخ های منظم و مشخص ایجاد می شود.همچنین اگر شرکت ها دیگر در 45 شرکت بزرگ برتر رتبه بندی نشوند ، ممکن است از اعضای فهرست حذف شوند یا در صورت شکستن رکورد 25 رتبه ی برتر، اضافه شوند.

اکثریت قریب به اتفاق سهام موجود در بورس فرانکفورت در حال حاضر با سیستم الکترونیکی Xetra تجارت می کند، با نرخ تقریبا 95٪ برای سهام 30 عضو دکس.
به عنوان یک شاخص بازار سهام تراشه های آبی، دکس بسیار شبیه به میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) است ، که همچنین شرکت های بزرگ و با مالکیت عمومی را آنالیز می کند.

شرکت های عضو شاخص دکس

از تاریخ 15 ژانویه سال 2020 ، شرکت های داکس شامل موارد زیر هستند:

Covestro AG (1COV:GR)
adidas AG (ADS:GR)
Allianz SE (ALV:GR)
BASF SE (BAS:GR)
Bayer AG (BAYN:GR)
Beiersdorf AG (BEI:GR)
Bayerische Motoren Werke AG (BMW:GR)
Continental AG (CON:GR)
Daimler AG (DAI:GR)
Deutsche Boerse AG (DB1:GR)
Deutsche Bank AG (DBK:GR)
Deutsche Post AG (DPW:GR)
Deutsche Telekom AG (DTE:GR)
E.ON SE (EOAN:GR)
Fresenius Medical Care AG & CO KGaA (FME.GR)
Fresenius SE &Co KGaA (FRE:GR)
HeidelbergCement AG (HEI:GR)
Henkel AG & Co KGaA (HEN3:GR)
Infineon Technologies AG (IFX:GR)
Deutsche Lufthansa AG (LHA:GR)
Linde PLC (LIN:GR)
Merck KGaA (MRK:GR)
MTU Aero Engines AG (MTX:GR)
Muenchener Rueckversicherungs-Gesellschaft AG in Muenchen (MUV2:GR)
RWE AG (RWE:GR)
SAP SE (SAP:GR)
Siemens AG (SIE:GR)
Vonovia SE (VNA:GR)
Volkswagen AG (VOW3:GR)
Wirecard AG (WDI:GR)

سایر مبادلات تجاری عمده در سراسر جهان شامل موارد زیر می باشد:

  • بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE)
  • بورس نزدک
  • بورس اوراق بهادار لندن (LSE)
  • بورس اوراق بهادار توکیو (TSE)

مقررات  لیست شدن در شاخص دکس

مانند دکس، همه صرافی ها برای کسانی که مایل به تهیه اوراق بهادار خود برای تجارت هستند، لیست مقررات و الزامات خاصی دارند. بطور کلی، اینها شامل گزارش های مالی منظم، گزارش های درآمدی حسابرسی شده و حداقل نیاز سرمایه گذاری است.

به عنوان مثال، NYSE یک شرط فهرست کلیدی دارد که تصریح می کند یک شرکت باید سودآور باشد، حداقل 400 سهامدار داشته باشد که بیش از 100 سهم سهام را با حداقل قیمت سهم 4 دلار و حداقل 1.1 میلیون سهام معاملاتی عمومی داشته باشند. برای تجارت در بازارهای جهانی، الزاماتی که شرکتها باید برآورده کنند سخت تر هستند.

برای ثبت در شاخص دکس، یک شرکت باید معیارهای انتخاب دقیق را پاس کند و هر فصل که مجددا ارزیابی می شود، به رعایت آن شرایط ادامه دهد. برخی از الزامات شامل این مورد می شود که سهام باید دارای حداقل سهم شناور آزاد 10٪ باشد ، شرکت فهرست بردار باید دفتر مرکزی یا قانونی خود را در آلمان داشته باشد.

منبع