طلای دیجیتال در دست چه کسانی است؟

چه تعداد بیت کوین در حال حاضر در گردش است و از این مقدار چه تعداد آن در دست صرافی های و چه تعداد از آن نگه داری می شود.در این گزارش جامع به بررسی عملکرد صرافی های بیت کوین از یک طرف و از سوی دیگر عملکرد سرمایه گذاران برای نگاه داری بلند مدت بیت کوین می پردازیم.

  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 09 / 07 / 2020
  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 09 / 07 / 2020

بیت کوین و طلای دیجیتال

بلاک‌چین فقط برای تحقیقات و استفاده از آن مفید نیست. تحلیل بلاک‌چین می‌تواند به ما کمک کند تا با تحلیل بازار رمزارزها به الگوهای استفاده از رمزارزها پی ببریم و از تصمیمات سرمایه‌گذاری افراد مطلع شویم. این یک مزیت منحصر به فرد برای رمزارز به عنوان یک کلاس دارایی جدید به شمار می‌آید، زیرا می‌توان به این بینش‌ها دست پیدا کرد چون اکثر نقل و انتقالات رمزارز در لجرهای شفاف ثبت می‌شوند.
اگر نمی‌دانید که چه نوع بینش‌های بازاری را می‌توان از تحلیل بلاک‌چین استخراج کرد،در این مقاله همراه ما باشید.در ادامه خلاصه‌ای از مالکیت بیت کوین و معاملات بیت کوین را که داده‌محور است، خواهیم آورد که که نشان می‌دهند بیت کوین چگونه در اکوسیستم بزرگ رمزارز به جریان می‌افتد.

قسمت اعظم بیت کوین به منظور سرمایه‌گذاری طولانی مدت نگهداری می‌شود

اولین سوالی که باید به آن جواب بدهیم، این سوال است: افراد از بیت کوین چه استفاده‌ای می‌کنند؟

تعداد بیت کوین های در گردش

در ژوئن 2020، تقریباً 18.6 میلیون بیت کوین استخراج شد. ما این 18.6 میلیون بیت کوین را به سه دسته بر اساس جابجایی‌های آن تا به امروز تقسیم می‌کنیم:

  • تقریباً 60 درصد از این بیت کوین نزد نهادهایی -مردم یا کسب و کارها- نگهداری می‌شود که هرگز بیش از 25 درصد از بیت کوینی که تا به حال دریافت کرده‌اند را نفروخته‌اند و معمولاً این بیت کوین را به مدت چند سال نزد خود نگه داشته‌اند و ما آن را بیت کوینی می‌نامیم که برای سرمایه‌گذاری طولانی مدت نگهداری می‌شود.
  • 20 درصد دیگر از این بیت کوین، از مجموعه آدرس‌های فعلی خود به مدت پنج سال یا بیشتر جابجا نشده است. ما این را بیت کوین گمشده می‌نامیم.
  • فقط 3.5 میلیون بیت کوین باقی می‌ماند- یا 10 درصد از کل بیت کوین استخراج شده- که در وهلۀ اول و به کرات بین صرافی‌ها جابجا می‌شوند که ما آن را بیت کوینی که برای معامله یا داد و ستد به کار می‌رود، می‌نامیم.

این داده‌ها نشان می‌دهند که قسمت اعظم بیت کوین نزد افرادی نگهداری می‌شود که آن را نوعی طلای دیجیتال می‌دانند و به عنوان یک دارایی به مدت طولانی نزد صاحبان خود نگهداری می‌شود.

اما این طلای دیجیتالی از سوی بازار تجاری فعالی حمایت می‌شود که مخصوص افرادی است که خرید و فروش مکرر را ترجیح می‌دهند. 5/3 میلیون بیت کوینی که در خرید و فروش به کار می‌روند، نیازهای بازار را برطرف می‌سازند و در تعامل با سطح تقاضا قیمت را مشخص می‌کنند. این روزها بیت کوین با وجود افراد زیادی که به دنبال تجارت بیت کوین‌هایی هستند که به دنبال هالوینگ اخیر کمیاب‌تر شده است از سبد سرمایه‌گذاری به سبد تبادل و تجارت منتقل شده است و تبدیل به منبع حیاتی نقدینگی شده است. با این حال، می‌توان انتظار داشت که این اتفاق فقط زمانی رخ خواهد داد که قیمت بیت کوین تا سطحی افزایش یابد که سرمایه‌گذاران بلندمدت یا افرادی که هولدینگ انجام می‌دهند، تمایل به فروش آن پیدا کنند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید در مورد بیت کوین می توانید به مقاله بیت کوین چیست؟ مراجعه کنید.

اکثر تاجران، خرده‌فروش هستند ولی هواداران بیت کوین به دنبال کسب بالاترین ارزش هستند

سوال بعدی ما این است: چه تعداد از افراد در حال داد و ستد این 3.5 میلیون بیت کوین هستند و آنها چه کسانی هستند؟ هرچندکه طبق برآوردهای ما ده‌‌ها میلیون نفر صاحب بیت کوین هستند و بیش از 5 میلیون نفر هر هفته از وبسایت‌های صرافی‌ها بازدید می‌کنند، ولی داده‌های بلاک‌چینی حاکی از این هستند که در سرتاسر سال 2020 به طور ماکزیمم، 340000 نفر جزو تاجران فعال بیت کوین در هر هفته هستند و هرچندکه ما به وضوح نمی‌توانیم تک تک تاجران را شناسایی کنیم، ولی می‌توانیم آنها را به دو دسته بر اساس حجم دلاریِ نقل و انتقالاتی که به صرافی‌ها ارسال می‌شوند، تقسیم کنیم: خرده‌فروش و حرفه‌ای.

تعداد نقل و انتقالات صرافی‌ها که از طریق حجم نقل و انتقال دریافت شده‌اند.
میانگین هفتگی از سال 2018

تعداد نقل و انتقالات صرافی‌ها

تاجران خرده‌فروش که ما آنها را در دستۀ افرادی قرار می‌دهیم که بیت کوینی با ارزش کمتر از 10000 دلار آمریکا در صرافی‌ها در برهه‌ای از زمان سپرده‌گذاری کرده‌اند، ظاهراً گروه اکثریتی بزرگی را تشکیل می‌دهند و 96 درصد از تمام نقل و انتقالات ارسال شده به صرافی‌ها را بر اساس یک میانگین هفتگی تبیین می‌کنند.

نقل و انتقالات ارسال شده به صرافی‌ها
گردش‌های دلار آمریکا در صرافی‌ها که برحسب حجم نقل و انتقال دریافت شده‌اند.

با این حال، تاجران حرفه‌ای نقدینگی بازار را کنترل می‌کنند و 85 درصد از کل ارزش دلاری بیت کوین که به صرافی‌ها ارسال شده است را تعیین می‌کنند. به همین دلیل است که تاجران حرفه‌ای مهمترین عوامل جابجایی‌های بزرگ بازار به شمار می‌آیند مانند جابجایی‌هایی که حین کاهش قابل توجۀ قیمت بیت کوین در ماه مارس و در زمانی که بحران کووید 19 در آمریکای شمالی شدت گرفت، دیده شده‌اند. با این حال، تعداد تاجران حرفه‌ای اندک‌شمار هستند و کل این بازار را به طور متوسط در هر هفته از سال 2020 تاکنون فقط به اندازۀ 39000 نقل و انتقال تغییر داده‌اند.

گروه کوچکی از صرافی‌های مهم

مواردی که در آن‌ها بیت کوین نزد نوعی کارگزار نگهداری می‌شود.

در حال حاضر، قسمت اعظم بیت کوین در کجاست؟ تقریباً 60 درصد از بیت کوین که جزو بیت کوین گمشده محسوب نمی‌شود نزد یک سرویس امانی دارای مجوز نگهداری می‌شود که FTAF آن را ارائه دهندۀ سرویس دارایی‌های مجازی (VASP) نامیده است. اکثر صرافی‌های رمزارزها همراه با کیف پول‌های میزبانی شده در این دسته قرار می‌گیرند. همانطور که مشاهده می‌کنیم این درصد روز به روز و به آرامی در حال افزایش است و این امر حاکی از رشد کسب و کارهای رمزارزهای امانی از زمانی است که بیت کوین متداول‌تر شده است. وقتی می‌گوییم از 40 درصد باقیماندۀ بیت کوین موجود که در حال حاضر نزد VASPها نگهداری نمی‌شود، 87 درصد در برهه‌ای از زمان به یک VASP انتقال داده شده است، حاکمیت VASPها شفاف‌تر می‌‌‌‌‌شود. اکثر افراد یا بیت کوین خود را در VASPها نگهداری می‌کنند یا بیت کوین خود را از VASPها تهیه می‌کنند.
صرافی‌ها به عنوان مراکز داد و ستد رمزارزها و یک مکان محبوب برای نگهداری بیت کوین، زمانی که بحث گردش‌های بیت کوین به میان می‌آید، به شکل آشکار برترین VASP هستند. در سال 2020، به طور متوسط در مجموع 1.8 میلیون بیت کوین به ارزش 14.4 بیلیون دلار هر هفته انتقال داده می‌شود. 40 درصد از این بیت کوین مستقیماً بین صرافی‌ها هر هفته رد و بدل می‌شود، در حالیکه 43 درصد از بیت کوین بین آدرس‌های واسطه‌ای VASPها و عمدتاً بین صرافی‌ها در گردش است.
در ادامه با کند و کاو بیشتری خواهیم دید که بزرگترین صرافی‌ها تا چه اندازه این گردش‌ها را در دست گرفته‌اند.

صرافی‌ها برحسب درصد بیت کوین دریافتی

صرافی‌ها برحسب درصد بیت کوین دریافتی

چهار صرافی از بزرگترین صرافی‌های موجود از سال 2018 تاکنون یعنی بایننس، هیوبی، کوین‌بیس و بیت‌فینکس- 40 درصد از کل بیت کوینی که توسط صرافی‌ها در سال 2020 دریافت شده‌اند را از آنِ خود کرده‌اند. ده صرافی بعدی جمعاً 36 درصد از بیت کوین را در اختیار دارند و این باعث شده که صدها صرافی کوچک دیگر بر سر 24 درصد حجم نقل و انتقالات باقی مانده، رقابت کنند.
این یافته‌ها زمانی جالب‌تر می‌شوند که فعالیت صرافی‌ها را برحسب سایر مشخصات کیفی آنها تقسیم کنیم. به عنوان مثال، اگر گردش‌های صرافی‌ها را برحسب حمایت صرافی از ارز فیات تقسیم کنیم، متوجه خواهیم شد که صرافی‌هایی که مسیر خروجی و ورودی معاملۀ رمزارز هستند چقدر برای کل این اکوسیستم حائز اهمیت می‌باشند.

گردش‌های بیت کوین بین انواع صرافی‌ها

در قسمت قبل، گردش‌های بیت کوین بین انواع صرافی‌ها را به شرح ذیل تقسیم کردیم: صرافی‌هایی که فقط مجاز به نقل و انتقالات رمزارز با رمزارز (C2C) هستند، صرافی‌هایی که مجاز به نقل و انتقالات رمزارز با فیات (C2F) و بالعکس هستند و صرافی‌هایی که فقط تجارت استخراج رمزارز را انجام می‌دهند. نقل و انتقالات درون زنجیره‌ای بین صرافی‌های C2F بزرگترین درصد فعالیت در مورد 42 درصد از کل گردش بیت کوین بین صرافی‌ها را دربرمی‌گیرد و نقل و انتقالات بین صرافی‌های C2C فقط 18 درصد از کل گردش بیت کوین را شامل می‌شود. وقتی که نقل و انتقالات بین صرافی‌های C2F و C2C را به حساب بیاوریم، متوجه می‌شویم که صرافی‌های C2F ریسک طرف مقابل، در 74 درصد از تمام نقل و انتقالات صرافی‌ها برحسب حجم می‌باشند.
چرا صرافی‌های CF2 برترین صرافی‌ها هستند؟ هرچندکه ما منظور خاصی نداریم، اما فرضیۀ ما این است که صرافی‌های C2F نقدینگی بیشتری دارند زیرا جزو صرافی‌هایی هستند که اکثر کاربران از آنجا برای اولین بار رمزارز خریداری می‌کنند، لذا این صرافی‌ها منبع تقاضای جدیدی هستند. صرافی‌های C2F نیز مکان‌هایی هستند که کاربران در آنجا بیت کوین را با فیات معامله می‌کنند و این بدین معناست که حتی افرادی که صرافی‌های C2C را ترجیح می‌دهند، معمولاً مجبور به استفاده از صرافی‌‌‌‌های C2F در مورد جریان‌های خروجی وجه نقد می‌شوند. اگر عملکرد صرافی‌های C2F به عنوان مسیر ورودی و خروجی، نقدینگی بیشتری را در اختیار آنها قرار دهد، آنگاه می‌تواند موجب به وجود آمدن چرخۀ خودتقویتی شود که تاجران بیشتری جهت کسب منفعت جذب آن می‌شوند و بدین طریق نقدینگی این صرافی‌ها بیشتر افزایش می‌یابد.
در نهایت، می‌توانیم صرافی‌ها را بر این اساس با یکدیگر مقایسه کنیم که بیت کوینی که در یک صرافی سپرده‌گذاری شده است، چند وقت یکبار در این صرافی خرید و فروش می‌شود. ما در مورد این تحلیل به سراغ معیاری به نام حجم معامله رفته‌ایم که عبارت است از نسبت تعداد دفعاتی که بیت کوین بر اساس دفتر سفارشات مرکزی صرافی خرید و فروش شده است (و این مبتنی بر داده‌های تجاری خودگزارشی صرافی است) به تعداد دفعاتی که بیت کوین داخل زنجیره دریافت شده است (یعنی جابجایی بیت کوین از بیرون به داخل صرافی). ما قبلاً با استفاده از این معیار بررسی کرده‌ایم که آیا صرافی‌ها در اعلام حجم تبادل خود تقلب می‌کنند یا خیر (هرچندکه آن زمان ما هنوز اصطلاح “حجم معامله” را معرفی نکرده بودیم).

حجم معامله در صرافی‌های منتخب

شاید اگر بگوییم که تفاوت بزرگی بین حجم معاملۀ صرافی‌ها وجود دارد، غافلگیر شوید. در قسمت قبل چند تا از صرافی‌های برتر را با هم مقایسه کردیم و متوجه شدیم که بایننس برترین صرافی با متوسط حجم معاملۀ 14 از سال 2018 تاکنون است. این بدین معناست که هر بیت کوینی که در بایننس در آن دورۀ زمانی سپرده‌گذاری شده است، به طور متوسط 14 بار در دفتر سفارشات بایننس خرید و فروش شده است. هیوبی در ردۀ بعدی گروه ما قرار گرفته است که حجم معاملات آن 8 می‌باشد و به دنبال آن، کوین‌بیس با حجم معاملات 3 و جمینی با حجم معاملات 1 قرار گرفته‌اند.
ما معتقدیم که چند عامل وجود دارند که می‌توانند به افزایش حجم معاملات کمک کنند. یکی از این عوامل تعداد سایر رمزارزهایی است که با آنها می‌توان در یک صرافی خرید و فروش بیت کوین را انجام داد. هرچقدر این تعداد بیشتر باشد، بیت کوین بیشتری خرید و فروش خواهد شد. بالا بودن حجم معاملات حاکی از این است که تعداد بیشتری از تاجران به جای اینکه دارایی‌های خود را جهت خرید و فروش به صرافی منتقل کنند و دوباره آنها را از صرافی بیرون بکشند، دارایی‌های خود را به مدت طولانی جهت خرید و فروش در صرافی نگهداری می‌کنند. از سوی دیگر، پایین بودن حجم معاملات می‌تواند نتیجۀ ذخیرۀ بیت کوین کاربران در صرافی به جای استفاده از آن به عنوان یک ابزار تجاری باشد. علاوه براین، صرافی‌هایی که معاملۀ OTC را آسان‌تر می‌کنند، معمولاً از حجم معاملات پایین‌تری برخوردارند زیرا معاملات آنها برحسب داده‌های معاملات آنی یا لحظه‌ای ثبت نمی‌شوند.

اگر علاقه مند هستید موارد بیشتری در مورد بیت کوین بدانید  بهتر است به مقاله کامل و جامع  آموزش بیت کوین بروید

منبع