آشنایی با شاخص S&P 500 و نحوه عملکرد آن

شاخص S&P 500 را می توان به نوعی اندیکاتور اقتصاد آمریکا دانست از آنجایی که هر چه این شاخص سیر صعودی به خود بگیرد نشنان از رشد نسبی اقتصاد آمریکا است.تحلیل این شاخص هم می تواند بر علاقه مندان بازارهای مالی همواره جذاب باشد

  زمان مطالعه 4 دقیقه
میثم منصوری
 02 / 08 / 2020
شاخص اس اند پی 500
  زمان مطالعه 4 دقیقه
میثم منصوری
 02 / 08 / 2020

شاخص S&P 500 یک شاخص در بازار سهام است که اطلاعات مربوط به ۵۰۰ شرکت بزرگ در آمریکا را دنبال می کند. سرمایه گذاران از این شاخص به عنوان شاخص کل بازار استفاده می کنند و سرمایه گذاری های دیگر را بر این اساس انجام می دهنند چرا که حضور 500 شرکت در این شاخص می تواند به نوعی نماینده کل اقتصاد آمریکا باشد. به این خاطر است که تحلیل و بررسی این شاخص می تواند به شما در هر بازاری که فعال هستید کمک کند.در تصویر زیر می توانید سهام های موجود در شاخص S&P 500 را مشاهده کنید.

سهام های شاخص اس اند پی 500

شاخص S&P500 چیست؟

S&P مخفف Standard و Poor دو شرکت بنیان گذار در این حوزه است.این شاخص به طور رسمی در تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۷۵ توسط دو شرکت Standard و Poor معرفی شد. شرکت مک گروهیل McGraw-Hill در سال ۱۹۶۶ مالکیت آن را برعهده گرفت ولی در حال حاضر مالکیت این شاخص در اختیار دائو جونز است.این شاخص ارزش سهام سرمایه گذاری در شرکت های مختلف را در بازار زیر نظر می گیرد و به ثبت می رساند.

ارزش بازار یا همان Market Cap، ارزیابی ارزش تمام سهام منتشر شده از سوی یک شرکت است. به منظور محاسبه این عدد باید تعداد سهام منتشر شده را در قیمت سهام ضرب کنید.

از ماه فوریه سال ۲۰۲۰ مجموع ارزش بازار سهام شاخص S&P500برابر با ۲۴.۴ بیلیون دلار است.

شاخص، فقط سهامی که در جریان است را ارزیابی می کند. بنابراین تنها سهامی که در اختیار عموم قرار گرفته اند؛ ارزیابی می شوند. در این شاخص سهامی که در اختیار گروه های کنترل، دیگر شرکت ها و آژانس های دولتی است، در نظر گرفته می شود.
کمیته مصوب شده شاخص S&P 500 بر اساس میزان نقدینگی، اندازه و نوع صنعت سهام هر یک از ۵۰۰ شرکت را برآورد و انتخاب می کند. این کمیته در هر فصل شاخص را مجدداً ارزیابی می کنند. این ارزیابی ها در ماه های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر انجام می شود.

چه شرکت هایی می توانند در شاخص S&P 500 حضور داشته باشند

در راستای تعیین صلاحیت، شرکت ها باید در آمریکا واقع شده باشد. برآورد ارزش بازار سهام این شرکت باید حداقل ۸.۲ بیلیون دلار باشد. در ادامه حداقل ۵۰ درصد سهام شرکت باید در بازار عمومی ارائه شده باشد. قیمت هر سهام این شرکت باید حداقل ۱ دلار باشد. شرکت مذکور باید در سال گزارش 10-K که حاکی از نحوه عملکرد شرکت در بازار است را ارائه کند. از این گذشته حداقل ۵۰ درصد از سرمایه تثبیت شده شرکت باید در ایالت متحده آمریکا قرار داشته باشد.
در نهایت، این شرکت باید حداقل در چهار فصل متوالی میزان سودآوری مثبتی را به ثبت رسانده باشد. این سهام نباید در بازار خارج بورس(OTC) معامله شوند. باید در بازار معاملات و بورس نیویورک ، بورس نزدک شوند.

ده شرکت بزرگ در شاخص اس اند پی 500


از تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۲۰، ده ابر کمپانی از بزرگترین شرکت ها با بالاترین میزان  ارزش بازار که در شاخص حضور دارند به قرار زیر بوده اند:

 1. شرکت چند ملیتی مایکروسافت
 2. شرکت اپل
 3. شرکت آمازون
 4. شرکت فیس بوک
 5. شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway)
 6. شرکت کلاس A آلفابت گوگل
 7. شرکت کلاس C آلفابت گوگل
 8. شرکت جی پی مورگان چیس (JPMorgan Chase)
 9. شرکت جانسون و جانسون
 10. شرکت ویزا کارت

سهم هر گروه از صنایع در شاخص S&P 500

 • تکنولوژی اطلاعات: ۲۴.۴ درصد
 • خدمات درمانی: 14 درصد
 • مالی ۱۲.۲ درصد
 • خدمات ارتباطی: ۱۰.۷ درصد
 • مصرف اختیاری: ۹.۹ درصد
 • صنعت: ۸.۹ درصد
 • اقلام پر مصرف: 7.2 درصد
 • انرژی: ۳.۶ درصد
 • تأسیسات: 3.5درصد
 • املاک و مستغلات: ۳.۱ درصد
 • مواد اولیه: ۲.۵ درصد

شاخص S&P 500 در مقایسه با دیگر شاخص های موجود در بازار سهام

میزان ارزش بازار برآورد شده در شاخص S&P 500 از میانگین سهام داوجونز نیز بیشتر است.  شاخص دائوجونز قیمت سهام ۳۰ مورد از بهترین و موفق ترین شرکت های فعال در صنایع مختلف را دنبال می کند. ارزش بازار برآورد شده در این بازار معادل یک چهارم ارزش سهام بازار سهام آمریکا است. دائو معتبر ترین اندیکاتور در جهان است که همواره به عنوان یک منبع مستند از آن استفاده می شود.
شاخص سهام S&P500 در مقایسه با شاخص نزدک سهام کمتری در رابطه با تکنولوژی دارد. از تاریخ ۲۸ ژوئن ۲۰۱۹، میزان مجموع دارایی هایی نزدک در بازار تکنولوژی ۵۵ درصد بوده است در حالی که این سهام در شاخص S&P500 برابر با ۲۴.۴ درصد بوده است. نزدک سهام شرکت های خصوصی را نیز در اختیار دارد.

بیشتر مطالعه کنید

میانگین صنعتی داو جونز در مقابل S&P 500 – تفاوت ها


علی رغم تفاوت های موجود، تمام این شاخص های سهام هم راستا با یکدیگر حرکت می کنند. اگر فقط روی یکی از شاخص ها متمرکز باشید؛ عملکرد کلی بازار سهام را درک خواهد کرد. به عبارت دیگر نیازی نیست که تمام شاخص های موجود را زیر نظر داشته باشید.

نقاط عطف شاخص S&P500

 رویداد های مهم در شاخص S&P 500را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید. در این جدول لحظات رشد، رکود و تمام لحظات تأثیر گذار این شاخص ثبت شده اند.

رویدادمقدار Closeتاریخ
ثبت پایین ترین شاخص، اولین کف 16.66۳ ژانویه ۱۹۵۰
اولین باری که شاخص به بالای عدد ۱۰۰ رسید 100.38 ۴ ژوئن ۱۹۶۸
دوشنبه سیاه224.84 ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷
اولین باری که شاخص به بالای عدد ۵۰۰ رسید 500.97 ۲۴ مارس ۱۹۹۵
اولین باری که شاخص به بالای ۱۰۰۰ رسید 1001.27 ۲ فوریه ۱۹۹۸
بالاترین شاخص پیش از بحران مالی 1565.15 ۹ اکتبر ۲۰۰۷
بزرگترین درصد سودآوری معادل ۱۱.۶ درصد 1003.35 ۱۳ اکتبر ۲۰۰۸
ثبت یک رکود در شاخص 1569.19 ۲۸ مارس ۲۰۱۳
اولین باری که شاخص به بالای2000 رسید 2000.02۲۶ آگوست ۲۰۱۴
ثبت یک رکورد دیگر در شاخص 2929.67۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸
بالاترین معامله روزانه 2937.06 ۳ اکتبر ۲۰۱۸
اولین باری که شاخص به بالای ۳۰۰۰ رسید 3013.77 ۱۲ جولای ۲۰۱۹
بالاترین سقف شاخص 3393.52 ۱۹ فوریه ۲۰۱۹
بالاترین درصد افت قیمت ها از دوشنبه سیاه 2480.64 ۱۲ مارس ۲۰۲۰

 

در نمودار زیر می توانید روند 5 ساله شاخص اس اند پی 500 را مشاهده کنید

روند شاخص S&P 500 در طی سال های 2016 تا 2020

چگونه با استفاده از شاخص S&P 500 به درآمد برسیم؟

اگرچه شما نمی توانید در شاخص S&P 500سرمایه گذاری کنید اما همواره این امکان را در اختیار دارید که عملکرد این شاخص را در سرمایه گذاری ها تقلید کنید. علاوه بر این امکان خرید سهام موجود در این شاخص نیز وجود دارد.البته می توان با استفاده از ابزار CFD بر روی شاخص S&P 500 هم سرمایه گذاری کرد سعی می شود در یک مقاله جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

باید از این شاخص به عنوان یک اندیکاتور راهنما در خصوص وضعیت اقتصاد آمریکا استفاده کنید. اگر سرمایه گذاران به وضعیت اقتصاد اعتماد داشته باشند؛ اقدام به سرمایه گذاری خواهند کرد که شاهد رشد این شاخص هستیم


از آنجایی که شاخص S&P500 فقط سهام آمریکا را به عنوان معیار در نظر می گیرد؛ باید همواره وضعیت سهام بازارهای خارجی نیز زیر نظر داشته باشد. این بازارها شامل بازارهای نوظهوری چون چین و هند می شود. البته شاید بهتر باشد که ۱۰ درصد از سرمایه گذاری خود را در کالاهایی مانند طلا نیز سرمایه گذاری کنید. چرا که چنین کالاهایی هنگامی که قیمت سهام افت می کند؛ ارزش خود را برای بازه زمانی طولانی تری حفظ می کنند.
از این گذشته، در کنار دنبال کردن S&P500 باید بازار اوراق قرضه را نیز زیر نظر بگیرید. شرکت های Standard و Pro برای بازار اوراق قرضه ارزش زیادی قائل هستند. زمانی که قیمت سهام افزایش پیدا می کند، قیمت اوراق قرضه کاهش می یابد. انواع متفاوتی از اوراق قرضه وجود دارد. اوراق خزانه، اوراق شرکتی و اوراق شهری داخلی تنها برخی از اوراق هستند. اوراق بخشی از نقدینگی که اقتصاد آمریکا را در گردش نگه می دارد؛ تامین می کند. مهم ترین تأثیر این اوراق روی نرخ بهره وام ها است.

جمع بندی در مورد این شاخص

اگرچه دائو جونز معروف ترین و شناخته شده ترین شاخص در جهان است؛ اما سرمایه گذاران معمولاً شاخص S&P500 را در هنگام ارزیابی عملکرد کلی بازار زیر نظر می گیرند. به این ترتیب، این شاخص به عنوان اندیکاتور راهنما در آمریکا مورد استفاده می کند.
این شاخص معاملات انجام شده سهام ارزشمند ۵۰۰ شرکت امریکایی را دنبال می کند. شرکت هایی که در این شاخص جای می گیرند؛ باید ویژگی های خاصی را دارا باشند. مجموع صنایعی که فهرست شاخص S&P500 را به خود اختصاص می دهد؛ وضعیت کلی بازار آمریکا را نشان می دهد.
سرمایه گذاران می توانند سهام شرکت های حاضر در شاخص S&P500 را خریداری کنند یا سهام شرکت هایی که این شاخص را دنبال می کنند؛ جهت خرید انتخاب کنند.

منابع [1] [2] [3]

مسیر یادگیریپیشنهاد می‌کنیم مسیر زیر را برای مطالعه و یادگیری طی کنید.

بورس جهانی چیست؟

برای قدم اول بهتر است ابتدا با مفهوم بورس جهانی آشنا شویم سپس به سراغ شاخص ها برویم

شاخص سهام آمریکا

پس از آشنایی با مفهوم بورس جهانی برای مطالعه و یادگیری به سراغ آشنایی با شاخص های مختلف بورس آمریکا می رویم.

بازار نزدک و شاخص آن

بازار نزدک را می توان قلب تپنده شرکت های فناوری محور آمریکا دانست البته شاخص نزدک هم میان تحلیل گران معروف است.

شاخص داوجونز

میانگین صنعتی داوجونز که به شاخص داوجونز هم معروف است را می تون قدیمی ترین و معروف ترین شاخص سهام آمریکا دانست

شاخص Russell 2000

از نظر اهمیت پس از سه شاخص  Nasdaq  Dow 30   S&P 500 در رتبه چهارم قرار دارد.