بیت کوین چیست؟ سرمایه گذاری در بیت کوین آری یا خیر

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست و آیا بیت کوین می تواند اولین تجربه موفق ما در مورد یک مفهوم دیجیتالی ارزشمند باشد که کم یاب هم است.با ما همراه باشید در این مقاله جامع سعی می شود موارد کاربردی و فنی بیت کوین را توضیح دهیم.در این مقاله از صفر(تاریخچه پول) تا پیشرفته ترین آموزش های بیت کوین و ارز دیجیتال برای شما بازگو می شود.

همانطور که آموس می‌گوید

رفاه تنها زمانی اتفاق می‌افتد که راه آسانی برای مردم وجود ندارد که پول تولید کنند و به جای آن باید چیزهای مفید تولید کنند.

بیت کوین چیست

خیلی خلاصه بخواهیم حواب شما را داده باشیم بیت کوین نوعی پول دیجیتال هست و همانطور که شما می توانید از پول برای حفط ارزش و یا خرید اجناس استفاده کنید با بیت کوین هم می توانید برای خرید در دنیای دیجیتالی و یا حتی حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم ها محافظت کنید.یعنی اگر شما با مراجعه به بانک و استفاده از کارت بانکی خود می توانید از کارت بانکی خود پول برداشت کنید با بیت کوین هم این قضیه ساده است و تاکنون ۶۰۰۰ دستگاه ATM هم در سراسر دنیا نصب است.آمار تعداد دستگاه های خودپرداز بیت کوین را می توانید از این سایت در بیاورید.

خودپرداز بیت کوین

همانگونه که در نقشه قرار گیری خودپردازهای بیت کوین مشخص است بیتشرین دستگاه های ATM بیت کوین در کشور آمریکا و پس از آن در اروپا است.در ایران که تاکنون هیچ دستگاه خودپرداز بیت کوین ثبت نشده استو در منطقه هم اسن دستگاه ها در ترکیه و دوبی یاقت می شوند.در خقیقت شما با داشتن نقشه خودپرداز های بیت کوین می توانید در سفرهای بیت کوین همراه خود داشته باشید و به وسیله خودپردازها به پول محلی آن کشور تبدیل کنید.

بیت کوین هیچگونه ارزش ذاتی ندارد

منتقدان بیت کوین دوست دارند در مورد این نقص بیت کوین صحبت کنند. استدلال آنها به طور معمول به این صورت است: «بیت کوین را نمی‌توان به عنوان پول استفاده کرد، زیرا هیچ ارزش ذاتی به عنوان یک پول دارای پشتوانه مالی مثل طلا ندارد و برای همین نمی‌توان از آن به طور گسترده برای خرید کالا استفاده کرد. برای اینکه یک پول پایدار باشد، ابتدا باید برای خرید کالاهای دیگر مورد پذیرش قرار گیرد و از آن استفاده شود و به تدریج به مرور زمان تبدیل به پول شود. به عنوان مثال: از آنجا که از طلا در مبادلات استفاده می‌شود، مردم به طور طبیعی آن را ذخیره می‌کنند تا ارزش خود را ذخیره و حفظ کنند.»

بیت کوینرها یا طرفداران بیت کوین استدلال‌های قانع کننده زیادی را در مقابله با این نظر مطرح کرده‌اند

۱) ارزش ذاتی یک مقوله ذهنی است

۲)بیت کوین ارزش ذاتی را برای پرداخت‌های مقاوم در برابر سانسور دارد.

در اینجا ما هم این نظر را داریم که منتقدان بیت کوین درست می‌گویند. بیت کوین به عنوان یک کالا یا یک ارز مبادله‌ای دارای پشتوانه «ارزش ذاتی» ندارد، اما این یک ویژگی عالی برای بیت کوین (و سایر رمزارزها در جهان) است

بیت کوین هیچگونه ارزش ذاتی ندارد و این یک ویژگی عالی است

بیت کوین به جای قفل کردن یا در انحصار قراردادن منابع مفید برای ذخیره ثروت، به بشر این توانایی را می‌دهد که ثروت خود را عاری از هزینه ذاتی مربوط به ذخیره کالاها، ذخیره کنند. این ذخیره جهانی در دسترس و دائمی ثروت، بستری محکم برای اقتصاد آینده سراسر جهان فراهم می‌کند. با حرکت وجوه از سایر انواع دارایی به سمت بیت کوین، این روش عرضه جدید دارایی، دسترسی بهتری برای مسکن ارزان قیمت، محیط‌های شهری احیا شده، کالاهای مصرفی با کیفیت بالاتر و موارد دیگر فراهم می‌کند.

بله، بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد و برای همین باید شکرگذار این اختراع باشیم.

بیتکوین و بلاک چین

بیت کوین اولین تجربه عملی استفاده از بلاک چین است و آن هم چه تجربه موفق عملی از آن. در حال حاضر هم خیلی از افرادی که بلاک چین تدریس می کنند اول به سراغ بیت کوین می روند و بیت کوین تدریس می کنند.البته همانطور که بیت کوین مسیر پیشرفت را طی می کند بلاک چین هم در حال پیشرفت است و انواع و اقسامی به خود دیده است از بلاک چین عمومی که نمونه معروف آن بیت کوین است تا بلاک چین خصوصی.در حقیقت به طور کاربردی ما دو نوع بلاک چین عمومی و خصوصی داریم

این مقاله را هم مطالعه کنید
قانون‌ گذاری ارز دیجیتال

بلاک چین عمومی

بر اساس آخرین پیشرفت‌های علمی، پروتکل‌های عمومی بلاک‌چین مبتنی بر الگوریتم‌ اجماع اثبات کار (POW) و به صورت منبع باز بوده و هر کسی می‌تواند بدون مجوز خاصی در آن مشارکت داشته باشد.

۱- همه می توانند کد را دانلود کرده و شروع به ایجاد یک گره ی عمومی بر روی سیستم خود کنند و سپس در روند اجماع (فرآیندی که در آن وضعیت فعلی و اینکه چه بلوک‌هایی می‌توانند به زنجیره اضافه شوند، مشخص می شود) مشارکت کرده و اعتبار معاملات را در شبکه تعیین نماید.

۲- هر کسی در هر کجای دنیا می تواند تراکنش ها را از طریق شبکه ارسال کرده و در صورتی که تراکنش معتبر شناخته شد انتظار داشته باشد که آن را در بلاک چین ببیند.

۳- در بلاک‌چین های عمومی هرکسی می تواند تراکنش را ببیند. معاملات شفاف ولی به صورت ناشناس و مستعار هستند.

مثال بلاکچین های عمومی: بیتکوین، اتریوم، مونرو، دش، لایتکوین، دوج کوین و …

بلاک چین خصوصی 

بلاک‌چین های مشارکتی تحت رهبری یک گروه اداره می شوند. برخلاف بلاکچین های عمومی، همه‌ی افراد اجازه ی دسترسی و شرکت در روند تایید معاملات را ندارند. در این نوع بلاک‌چین ها سرعت بالاتر(مقیاس پذیری بالا)  و حریم خصوصی تراکنش ها بیشتر  است. بلاک‌چین های مشارکتی بیشتر در فعالیت‌های بانکی مورد استفاده قرار می گیرد. و در آن فرآیند اجماع توسط یک گره‌ی از پیش انتخاب شده، کنترل می شود. برای مثال در یک بلاک جین مشارکتی که از ۱۵ موسسه ی مالی تشکیل شده باشد، هر کدام از این موسسات به عنوان یک گره عمل می کنند. و برای اینکه تراکنش صورت گیرد حداقل باید ۱۰ گره آن را تایید کنند (سقف تایید تراکنش تعیین می شود) تا تراکنش معتبر شناخته شود. حق دیدن بلاک‌چین می تواند عمومی و یا فقط محدود به اعضا باشد.

مثال بلاکچین های مشارکتی: R3  (بانک‌ها)، EWF   (انرژی)، B3i (بیمه) و کوردا (Corda) است.

سری به مقاله بلاک چین چیست بزنید برای اطلاعات بیشتر

بیت کوین و حذف بانک

می توان نقطه قوت بیت کوین را حذف بانک به عنوان یک نهاد مرکزی دانست. در حقیقت بیت کوین با استفاده از تکنولوژی بلاک چین که در یک مقاله مفصل نسبت به آن نوشته ایم توانسته است به عنوان اولین تجربه حذف نهاد مرکزی در یک مفهوم دیجیتالی باشد.این کار واقعا یک انقلاب است.اینکه هیچ شخص و یا یک نهاد مرکزی این ارز دیجیتال را کنترل نمی کند.

بیت کوین و غیرقابل بودن ردیابی آن

آیا بیت کوین غیر قابل ردیابی است؟ این سوال را می شود به جور جواب داد.جواب عامیانه این است که بیت کوین غیر قابل ردیابی است و یک کاربر می تواند با ساخت یک کیف پول بدون اهراز هویتی خود بتواند بیت کوین را انتقال دهد اما خب این نگاه برای یک کابر عادی درست است و این نتقل و انتقال به راحتی قابل ردیابی است پس این تا این جای قضیه.البته این که چه کاری باید انجام دهیم تا بیت کوین تا جای ممکن عیر قابل رد یابی باشد جز موضوعات لبه علم بیت کوین است کیف پول های هم برای این کار امده است و تکنیک های هم برای آن عملی شده در بخش کیف پول به آن اشاره می کنیم. کیف پول ساتوشی را می توان جز پیشتازان این امر دانست.سعی می شود در مقاله ای هم به آن شاره کرد.

تورم و چاپ بیت کوین

یکی دیگر از حسن های بیت کوین که آن را از دیگر ارزهای دیجیتال جداکرده است موضوع چاپ بیت کوین و یا همان تعداد بیت کوین های در گردش است.در مقاله معرفی بیت کوین در اکتبر ۲۰۰۸ که توسط ساتوشی ناکاموتو ارایه شد به این موضوع اشاره شد که تعداد کل بیت کوین ها ۲۱ میلیون خواهد بود.این که چرا عدد ۲۱ میلیون انتخاب شده است ناکنون حواب قانع کننده ای برای آن نداریم اما یک استدلال بر این اصل استوار است که در زمان معرفی بیت کوین تعداد کل پول های در گردش ۲۱ تریلیون دلار بوده است و ساتوشی با در نظر گرفتن این که کل این سرمایه اگر وارد بیت کوین شود قیمت بیت کوین به یک میلوین دلار خواهد رسید و برای خرج کردن آن واحد ساتوشی را معرفی کرد که یک میلیونیوم بیت کوین است و  و مقدار آن در ضورت رسیدن بیت کوین به یک میلیون دلار یک سنت خواهد بود.

این مقاله را هم مطالعه کنید
کاربرد بیت کوین

بیت کوین کمی شبیه طلا است. اگر بیت کوین از صد درصد رشد تولید طلا در طی یکصد سال گذشته تقلید کند ، تعداد فعلی بیت کوین ها ۱۶،۶۵۱،۱۳۰ به وسیله تاریخ بسته شدن ساتوشی در سال ۲۱۴۰ به ۱۱۶ میلیون واحد می رسید ، بسیار بیشتر از ۲۱ میلیونش. اگر بیت کوین با نرخ رشد تاریخی بالاتر ۲.۵ درصد برابری کند، به ۳۴۷،۱۱۹،۶۱۴ واحد خواهد رسید. همانطور که کندال نتیجه‌گیری می‌کند، محدودیت ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در طول زمان به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کسی اهمیت می‌دهد که در سال ۲۱۴۰ چه اتفاقی می‌افتد، زمانی که الگوریتم ساتوشی در استخراج بیت کوین متوقف شده است! ما اکنون در یک بحران هستیم، با بدهی و دیگر تعهدات دولتی که به تنهایی بیش از ۱۰۰ تریلیون دلار در ایالات‌متحده در حال افزایش هستند، بزرگ‌تر از محصول ناخالص جهانی ۷۸ تریلیون دلار و با بدهی جهانی به ارزش ۲۵۷ هزار میلیارد دلار. من یک انحراف اندک را به عنوان یک اصلاح‌کننده معقول برای بدهی تصور کردم که در حال حاضر اقتصاد جهان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و بدهی‌های آن فراتر از نرخ رشد تولید ناخالص جهانی است.

سازنده بیت کوین چه کسی است

این سوال از یکی از پر تکرارترین سوال هایی است که در سمینارها  و همایش ها پرسیده می شود.سازنده بیت کوین کیست و چه نفعی از بیت کوین می برد که بیت کوین را ایجاد کرده است.این که ساتوشی چه سودی از بیت کوین می برده است که حداقل از یک جنبه اش مشخص است و این که در حال حاضر و با فرض در اختیار داشتن تعداد یک میلیون بیت کوینی که در سال های ابتدایی توسط این شخص استخراج شده است اون اکنون یک میلیاردر خودساخته است.

ساتوشی ناکوموتو و فناوری بلاک‌چین

در اکتبر ۲۰۰۸، یک مرد یا زن یا گروه ناشناس که خود را ساتوشی ناکوموتو خوانده بودند، مقاله‌ای را منتشر کردند که پایه و اساس بیت کوین را پایه گذاری کرد. این مقاله باعث شد تا پایه‌های اساسی جامعه آنلاین متزلزل شود و برای اولین بار ما مدلی بر اساس رمزاقتصاد داشتیم که کار می‌کرد. نحوه تفاوت آن از سیستم‌های غیر متمرکز قبلی، این بود که مردم اکنون در واقع انگیزه اقتصادی برای «پیروی از قوانین» داشتند. اما بیش از آن، نبوغ واقعی فناوری بلاک‌چین در چگونگی دور زدن مسئله ژنرال بیزانس برای ایجاد یک سیستم اجماع کامل نهفته است.

پشتوانه بیت کوین چیست

این هم سوال پرتکراری است که پستوانه بیت کوین چیست و بیت کوین پشتوانه ندارد.به راستی اگر صبح از خواب بلند شدیم و دیدیم که بیت کوین دیگر نیست چه کار کنیم و این که بیت کوین دارای حباب است چون قیمت مشخصی ندارد و یا به اصطلاح اهل فن کف قیمت بیت کوین چقدر است.جواب این سوال اخر که کف قیمت بیت کوین چقدر است که به طور مفصل و در بخش آموزش استخراج بیت کوین در همین مقاله توضیح می دهیم. اما جواب سوال اول این که بیت کوین نیازی به پشتوانه ندارد تا زمانی که کد آن به درستی کار کند و دراز مسیر خود تغییر جهت ندهدو پشتوانه بیت کوین مردمی هستند که به آن اعتماد دارند. تاز مانی که بیت کوین غیر متمرکز است و مهم تر آن که تعداد بیت کوین ها ۲۱ میلیون خواهد بود و تقلبی در آن دیده نمی شود پس به آن اعتماد کنید.

شخصیت بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین دارای شخصیت است. این را از ما بپذیرید و این آقا یا خانم بیت کوین داستان ما تاریخ تولد هم دارد بعدا در مورد این تاریخ تولد و این که چرا مهم است با شما صحبت خواهیم کرد. اما بدانید اولین بیت کوین در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ متولد شد.و این تاریخ می تواند در نوعی تحلیل که به آن تحلیل نجومی می گوییم اثرگذار باشد.فعلابیخیال این بحث می شویم تا به وقت آن

ویژگی های مثبت و منفی بیت کوین

مزایای بیت کوین چیست

 • دسترسی ۲۴ ساعته به پول

هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکان پذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت کوین به کاربرانش اجازه می دهد دسترسی ۲۴ ساعته به موجوی حساب خودشان داشته باشند.

 • کارمزد های بسیار اندک برای انتقال های چند دلاری تا چند میلیارد دلاری
این مقاله را هم مطالعه کنید
بلاکچین چیست

یکی از بزرگ ترین مزیت های بیت کوین را می توان هزینه نقل و انتقال بیت کوین و یا همان فی تراکنش بیت کوین دانست در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام می گیرد. کاربران می توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد.در حقیقت در بیت کوین هزینه تراکنش تا حدود زیادی اختیاری است

 • تراکنش های بیت کوین امن و برگشت ناپذیر است

تراکنش های بیت کوین به لطف استفاده از بلاک چین امن است و قابل هک نیست و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست.البته برگشت ناپذیر بودن تراکنش های بیت کوین می تواند گاهی اوقات ایجاد دردسر هم بکند و شما با ارسال نادرست دیگر دستتان به هیچ کجا نمی رسد.پس مراقب باشید

 • کنترل کامل خساب و عدم فیشینگ

حتما کلمه فیشینگ یا همان دزدی شدن اطلاعات کارت بانکی را شنیده اید.فیشینگ یکی از معایب بزرگ سیستم سنتی می باشد.اما در این سوی قضیه کاربران بیت کوین بر تراکنشهای خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند.

 • شفافیت نقل و انتقال های بیت کوین

به لطف استفاده از بلاک چین در سیستم بیت کوین، تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت کوین به سادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست و می توان آن را بلافاصله راستی آزمایی کرد. هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و سیستم مرکزی بیت کوین را از نظر شفافیت، بیطرفی کامل و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.

معایب بیت‌کوین چیست؟

 • میزان پذیرش بیت کوین در بین مردم

البته این مورد هم گاهی موارد می تواند برای سرمایه گذاری مفید باشد. بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند و صرافی های بیشتری برای خرید و فروش بیت کوین به وجود می آیند چرا که مزایای آنرا می خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده های این شبکه بهره جست.

 • ناپایداری قیمت بیت کوین

ارزش کلی بیت کوین های در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت کوین استفاده می کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است یا به اصطلاح حجم بازار رمز ارزها کوچک و کم عمق است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیتهای تجاری و اخبار نگران کننده و یا اخبار سرکایه گذاری های چند میلیارد دلاری بر روی بیت کوین می تواند قیمت آن را تحت شعاع خودش قرار دهد. البته به مرور زمان و با رشد و بلوغ بیت کوین انتظار می رود این ناپایداری و نوسانات قیمت بیت کوین روز به روز کاهش پیدا کند.

 • در حال رشد بودن بیت کوین

بیت کوین هم اکنون یک موجود ۱۱ ساله است. نرم افزار بیت کوین هنوز نسخه ازمایشی خود را دارد که مدام در حال به روز رسانی است و ویژگی های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی ها و سرویس های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امن تر و برای توده مردم دسترس پذیرتر بسازند.

چگونه در بیت کوین سرمایه گذاری کنم

اول از همه با شما کمی رو راست باشیم.اینکه شما در بیت کوین سرمایه گذاری کنید و یا نکنید برای ما درآمدی ندارد و بیت کوین یک شبکه هرمی نیست که شما با خرید بیت کوین موجب سود ما شوید.پس سرمایه گذاری در بیت کوین یک موضوع کاملا شخصی است. اما به ذکر یک نکته فقط بسنده می کنیم که تعدا بیت کوین ها ۲۱ میلیون بیشتر نخواهد بود و تا کنون بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده است و تا سال ۲۰۲۸ این عدد به ۲۰ میلیون ۵۰۰ هزار بیت کوین استخراج شده می رسد.یعنی تا ۱۰ سال دیگر فقط ۵۰۰ هزار بیت کوین قابل استخراج می ماند و اخرین بیت کوین هم سال ۲۱۴۰ استخراح خواهد شد.این شما و سال های پیش رو و ۵۰۰ هزار بیت کوین باقی مانده

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

admin

دیدگاه کاربران ...

 1. توسط روح الله

  پیش بینی شما در مورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ چیه میخواهم سرمایه گذاری کنم اما نمیدونم توی بورس سرمایه بزارم یا بیت کوین

 2. توسط ژاله

  آیا سایت مطیمنی برای خرید بیت کوین می تواند معرفی کنید

 3. توسط admin

  برای خرید بیت کوین با توجه به شرایط فعلی دو راه حل وجود دارد یکی این که از سایت ها و صرافی های ارز دیجیتال که در این مقاله نامشان برده شد با احتیاط خریداری کنید( خرید در چند مرحله ) و یا این که گزینه خرید حضوری بیت کوین را امتحان کنید و از یک شخص که به اطیمنان دارید آن هم در چند مرحله خرید کنید

 4. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

  [bws_google_captcha]