بیت کوین چیست؟

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 03 / 09 / 1398
بیت کوین چیست
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 03 / 09 / 1398
بیت-کوین-ارز-دیجیتال
بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه سال 2009 ایجاد شده است. بیت کوین توسط فرد یا گروه ناشناسی که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کردن به وجود آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شاید درک این موضوع که اصلا ارز دیجیتالی به چه صورت میباشد؛ برای شما سخت باشد؛ و سخت تر باور این موضوع که با این ارز میتوان خرید و فروش انجام داد؛ سرمایه گذاری کرد؛ یا حتی سفارش آنلاین با آن انجام داد!

در این مقاله میخواهیم به معرفی صفر تا صد بیت کوین بپردازیم؛ از تاریخچه آن تا تمام نکات و مسائل مربوط به خرید و فروش بیت کوین؛ پس اگر قصد کار با بیت کوین رو دارید این مقاله رو از دست ندین.

 

بیت-کوین-چیست
معرفی بیت کوین

 

معرفی بیت کوین

شاید تا حالا در مورد بیت کوین زیاد در اطراف خود شنیده باشید؛ و حتما اولین سوال شما از خودتان این باشه چطور می توان پولی را داشت که هویت آن ناشناخته باشد ملموس نباشد و هیچ نهادی در پشت آن نباشد.

خوب تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که علت اصلی تورم پول هایی که توی بانک داریم چه میتواند باشد؟
یک لحظه به این موضوع فکر کنید؛ که پولی داشته باشیم که توسط خود ما (مردم) کنترل شود و هیچ بانکی در پشت آن نباشد و فقط در بستر اینترنت تولید شود.

 

 

معرفی بیت کوین
معرفی بیت کوین به زبان ساده

خیلی خلاصه بخواهیم حواب شما را داده باشیم بیت کوین نوعی پول دیجیتال هست و همانطور که شما می توانید از پول برای حفط ارزش و یا خرید اجناس استفاده کنید با بیت کوین هم می توانید برای خرید در دنیای دیجیتالی و یا حتی حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم ها محافظت کنید.

یعنی اگر شما با مراجعه به بانک و استفاده از کارت بانکی خود می توانید از کارت بانکی خود پول برداشت کنید با بیت کوین هم این قضیه ساده است و تاکنون 6000 دستگاه ATM هم در سراسر دنیا نصب است. آمار تعداد دستگاه های خودپرداز بیت کوین را می توانید از  سایت coinatmradar در بیاورید.

 

 

 

خودپرداز-بیت-کوین
نقشه جهان برای خود پردازهای بیت کوین

همانگونه که در نقشه محل قرار گیری خودپردازهای بیت کوین مشخص است بیشترین دستگاه های ATM بیت کوین در کشور آمریکا و پس از آن در اروپا است. در ایران که تاکنون هیچ دستگاه خودپرداز بیت کوین ثبت نشده است و در منطقه هم این دستگاه ها در ترکیه و دوبی یافت می شوند. در حقیقت شما با داشتن نقشه خودپرداز های بیت کوین می توانید در سفرهای بیت کوین همراه خود داشته باشید و به وسیله خودپردازها به پول محلی آن کشور تبدیل کنید.

 

تاریخچه پول

در زمان قدیم معمولا معامله کالا با کالا بر حسب نیاز افراد رواج داشت؛ مثلا یکی از اقلام خوراکی با یک کالای مورد نیاز دیگر اما مشکلی که در این میان پیش می آمد این بود که آیا ارزش کالاهای جابه جا شده با هم یکسان است؟ همین مشکل باعث به وجود آمدن ابزار واسطه ای به نام پول شد؛ که بارها شکل آن در تاریخ عوض گردید.

 

 

تاریخچه بیت کوین
تاریخچه پیدایش بیت کوین

پول به خودی خود هیچ ارزشی ندارد. پول می تواند یک پوسته، یک سکه فلزی یا یک تکه کاغذ یا یک تصویر تاریخی روی آن باشد، اما ارزشی که افراد روی پول به وجود می آورند؛ که هیچ ارتباطی با ارزش فیزیکی پول ندارد. به وسیله یک مبادله، یک واحد اندازه گیری و … برای آن ارزش به پول به مردم این امکان را می دهد تا کالاها و خدمات را بصورت غیر مستقیم تجارت کنند و قیمت کالاها را درک کنند.

 

 

 

آیا بیت کوین ارزش ذاتی دارد؟

منتقدان بیت کوین دوست دارند در مورد این نقص بیت کوین صحبت کنند. استدلال آنها به طور معمول به این صورت است: «بیت کوین را نمی‌توان به عنوان پول استفاده کرد، زیرا هیچ ارزش ذاتی به عنوان یک پول دارای پشتوانه مالی مثل طلا ندارد و برای همین نمی‌توان از آن به طور گسترده برای خرید کالا استفاده کرد.

برای اینکه یک پول پایدار باشد، ابتدا باید برای خرید کالاهای دیگر مورد پذیرش قرار گیرد و از آن استفاده شود و به تدریج به مرور زمان تبدیل به پول شود. به عنوان مثال: از آنجا که از طلا در مبادلات استفاده می‌شود، مردم به طور طبیعی آن را ذخیره می‌کنند تا ارزش خود را ذخیره و حفظ کنند.»

 

بیت کوینرها یا طرفداران بیت کوین استدلال‌های قانع کننده زیادی را در مقابله با این نظر مطرح کرده‌اند:

 1. ارزش ذاتی یک مقوله ذهنی است
 2. بیت کوین ارزش ذاتی را برای پرداخت‌های مقاوم در برابر سانسور دارد.

 

در اینجا ما هم این نظر را داریم که منتقدان بیت کوین درست می‌گویند. بیت کوین به عنوان یک کالا یا یک ارز مبادله‌ای دارای پشتوانه «ارزش ذاتی» ندارد، اما این یک ویژگی عالی برای بیت کوین (و سایر رمزارزها در جهان) است.

 

بیت کوین هیچگونه ارزش ذاتی ندارد و این یک ویژگی عالی است

 

بیت کوین به جای قفل کردن یا در انحصار قراردادن منابع مفید برای ذخیره ثروت، به بشر این توانایی را می‌دهد که ثروت خود را عاری از هزینه ذاتی مربوط به ذخیره کالاها، ذخیره کنند. این ذخیره جهانی در دسترس و دائمی ثروت، بستری محکم برای اقتصاد آینده سراسر جهان فراهم می‌کند.

با حرکت وجوه از سایر انواع دارایی به سمت بیت کوین، این روش عرضه جدید دارایی، دسترسی بهتری برای مسکن ارزان قیمت، محیط‌ های شهری احیا شده، کالاهای مصرفی با کیفیت بالاتر و موارد دیگر فراهم می‌کند.

بله، بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد و برای همین باید شکرگذار این اختراع باشیم.

 

رابطه بلاک چین و بیت کوین

بیت کوین اولین تجربه عملی استفاده از بلاک چین است و آن هم چه تجربه موفق عملی از آن. در حال حاضر هم خیلی از افرادی که بلاک چین تدریس می کنند اول به سراغ بیت کوین می روند و بیت کوین تدریس می کنند.

البته همانطور که بیت کوین مسیر پیشرفت را طی می کند بلاک چین هم در حال پیشرفت است و انواع و اقسامی به خود دیده است از بلاک چین عمومی که نمونه معروف آن بیت کوین است تا بلاک چین خصوصی. در حقیقت به طور کاربردی ما دو نوع بلاک چین عمومی و خصوصی داریم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین می توانید به مقاله بلاک چین چیست؟ بروید.

 

رابطه بیت کوین و بلاک چین
رابطه بیت کوین و بلاک چین

بلاک چین عمومی

بر اساس آخرین پیشرفت‌های علمی، پروتکل‌های عمومی بلاک‌چین مبتنی بر الگوریتم‌ اجماع اثبات کار (POW) و به صورت منبع باز بوده و هر کسی می‌تواند بدون مجوز خاصی در آن مشارکت داشته باشد.

1- همه می توانند کد را دانلود کرده و شروع به ایجاد یک گره ی عمومی بر روی سیستم خود کنند و سپس در روند اجماع (فرآیندی که در آن وضعیت فعلی و اینکه چه بلوک‌هایی می‌توانند به زنجیره اضافه شوند، مشخص می شود) مشارکت کرده و اعتبار معاملات را در شبکه تعیین نماید.

2- هر کسی در هر کجای دنیا می تواند تراکنش ها را از طریق شبکه ارسال کرده و در صورتی که تراکنش معتبر شناخته شد انتظار داشته باشد که آن را در بلاک چین ببیند.

3- در بلاک‌چین های عمومی هرکسی می تواند تراکنش را ببیند. معاملات شفاف ولی به صورت ناشناس و مستعار هستند.

مثال بلاکچین های عمومی: بیتکوین، اتریوم، مونرو، دش، لایتکوین، دوج کوین و …

 

بلاک چین خصوصی

بلاک ‌چین های مشارکتی تحت رهبری یک گروه اداره می شوند. برخلاف بلاکچین های عمومی، همه‌ی افراد اجازه ی دسترسی و شرکت در روند تایید معاملات را ندارند. در این نوع بلاک‌چین ها سرعت بالاتر (مقیاس پذیری بالا)  و حریم خصوصی تراکنش ها بیشتر است. بلاک‌چین های مشارکتی بیشتر در فعالیت‌های بانکی مورد استفاده قرار می گیرد. و در آن فرآیند اجماع توسط یک گره‌ی از پیش انتخاب شده، کنترل می شود.

شبکه بلاک چین خصوصی

برای مثال در یک بلاک چین مشارکتی که از 15 موسسه ی مالی تشکیل شده باشد، هر کدام از این موسسات به عنوان یک گره عمل می کنند. و برای اینکه تراکنش صورت گیرد حداقل باید 10 گره آن را تایید کنند (سقف تایید تراکنش تعیین می شود) تا تراکنش معتبر شناخته شود. حق دیدن بلاک‌ چین می تواند عمومی و یا فقط محدود به اعضا باشد.

مثال بلاکچین های مشارکتی: R3  (بانک‌ها)، EWF   (انرژی)، B3i (بیمه) و کوردا (Corda) است.

 

بیت کوین چگونه باعث حذف بانک می شود؟

می توان نقطه قوت بیت کوین را حذف بانک به عنوان یک نهاد مرکزی دانست. در حقیقت بیت کوین با استفاده از تکنولوژی بلاک چین که در یک مقاله مفصل نسبت به آن نوشته ایم توانسته است به عنوان اولین تجربه حذف نهاد مرکزی در یک مفهوم دیجیتالی باشد. این کار واقعا یک انقلاب است. اینکه هیچ شخص و یا یک نهاد مرکزی این ارز دیجیتال را کنترل نمی کند.

 

 

غیرقابل بودن ردیابی بودن بیت کوین

آیا بیت کوین غیر قابل ردیابی است؟ این سوال را می شود به چند روش جواب داد. جواب عامیانه این است که بیت کوین غیر قابل ردیابی است و یک کاربر می تواند با ساخت یک کیف پول بدون اهراز هویتی خود بتواند بیت کوین را انتقال دهد اما خب این نگاه برای یک کابر عادی درست است و این نقل و انتقال به راحتی قابل ردیابی است پس این تا این جای قضیه.

 

غیرقابل بودن ردیابی بودن بیت کوین

البته این که چه کاری باید انجام دهیم تا بیت کوین تا جای ممکن غیر قابل رد یابی باشد جزو موضوعات لبه علم بیت کوین است کیف پول های هم برای این کار امده است و تکنیک های هم برای آن عملی شده در بخش کیف پول به آن اشاره می کنیم. کیف پول ساتوشی را می توان جزو پیشتازان این امر دانست. سعی می شود در مقاله ای هم به آن شاره کرد.

 

تورم و چاپ بیت کوین

یکی دیگر از حسن های بیت کوین که آن را از دیگر ارزهای دیجیتال جدا کرده است موضوع چاپ بیت کوین و یا همان تعداد بیت کوین های در گردش است.

در مقاله معرفی بیت کوین در اکتبر 2008 که توسط ساتوشی ناکاموتو ارائه شد به این موضوع اشاره شد که تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون خواهد بود. این که چرا عدد 21 میلیون انتخاب شده است تاکنون حواب قانع کننده ای برای آن نداریم اما یک استدلال بر این اصل استوار است که در زمان معرفی بیت کوین تعداد کل پول های در گردش 21 تریلیون دلار بوده است و ساتوشی با در نظر گرفتن این که کل این سرمایه اگر وارد بیت کوین شود قیمت بیت کوین به یک میلوین دلار خواهد رسید و برای خرج کردن آن واحد ساتوشی را معرفی کرد که یک میلیونیوم بیت کوین است و  و مقدار آن در ضورت رسیدن بیت کوین به یک میلیون دلار یک سنت خواهد بود.

رابطه بان ک و بیت کوین

بیت کوین کمی شبیه طلا است. اگر بیت کوین از صد درصد رشد تولید طلا در طی یکصد سال گذشته تقلید کند، تعداد فعلی بیت کوین ها 16،651،130 به وسیله تاریخ بسته شدن ساتوشی در سال 2140 به 116 میلیون واحد می رسید، بسیار بیشتر از 21 میلیونش. اگر بیت کوین با نرخ رشد تاریخی بالاتر ۲.۵ درصد برابری کند، به ۳۴۷،۱۱۹،۶۱۴ واحد خواهد رسید. همانطور که کندال نتیجه‌گیری می‌کند، محدودیت ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در طول زمان به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کسی اهمیت می‌دهد که در سال ۲۱۴۰ چه اتفاقی می‌افتد، زمانی که الگوریتم ساتوشی در استخراج بیت کوین متوقف شده است! ما اکنون در یک بحران هستیم، با بدهی و دیگر تعهدات دولتی که به تنهایی بیش از ۱۰۰ تریلیون دلار در ایالات‌ متحده در حال افزایش هستند، بزرگ ‌تر از محصول ناخالص جهانی ۷۸ تریلیون دلار و با بدهی جهانی به ارزش ۲۵۷ هزار میلیارد دلار. من یک انحراف اندک را به عنوان یک اصلاح‌کننده معقول برای بدهی تصور کردم که در حال حاضر اقتصاد جهان را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد و بدهی‌های آن فراتر از نرخ رشد تولید ناخالص جهانی است.

 

چه کسی بیت کوین را ساخته است؟

این سوال از یکی از پر تکرارترین سوال هایی است که در سمینارها  و همایش ها پرسیده می شود. سازنده بیت کوین کیست و چه نفعی از بیت کوین می برد که بیت کوین را ایجاد کرده است. این که ساتوشی چه سودی از بیت کوین می برده است که حداقل از یک جنبه اش مشخص است و این که در حال حاضر و با فرض در اختیار داشتن تعداد یک میلیون بیت کوینی که در سال های ابتدایی توسط این شخص استخراج شده است اون اکنون یک میلیاردر خودساخته است.

 

ساتوشی ناکوموتو و فناوری بلاک‌چین

در اکتبر 2008، یک مرد یا زن یا گروه ناشناس که خود را ساتوشی ناکوموتو خوانده بودند، مقاله‌ای را منتشر کردند که پایه و اساس بیت کوین را پایه گذاری کرد.

 

مخترع بیت کوین کیست؟

این مقاله باعث شد تا پایه‌های اساسی جامعه آنلاین متزلزل شود و برای اولین بار ما مدلی بر اساس رمزاقتصاد داشتیم که کار می‌کرد. نحوه تفاوت آن از سیستم‌های غیر متمرکز قبلی، این بود که مردم اکنون در واقع انگیزه اقتصادی برای «پیروی از قوانین» داشتند. اما بیش از آن، نبوغ واقعی فناوری بلاک‌چین در چگونگی دور زدن مسئله ژنرال بیزانس برای ایجاد یک سیستم اجماع کامل نهفته است.

 

 

 

 

پشتوانه بیت کوین چیست؟

این هم سوال پرتکراری است که پشتوانه بیت کوین چیست و بیت کوین پشتوانه ندارد. به راستی اگر صبح از خواب بلند شدیم و دیدیم که بیت کوین دیگر نیست چه کار کنیم و این که بیت کوین دارای حباب است چون قیمت مشخصی ندارد و یا به اصطلاح اهل فن کف قیمت بیت کوین چقدر است. جواب این سوال اخر که کف قیمت بیت کوین چقدر است که به طور مفصل و در بخش آموزش استخراج بیت کوین در همین مقاله توضیح می دهیم. اما جواب سوال اول این که بیت کوین نیازی به پشتوانه ندارد تا زمانی که کد آن به درستی کار کند و دراز مسیر خود تغییر جهت ندهد و پشتوانه بیت کوین مردمی هستند که به آن اعتماد دارند. تاز مانی که بیت کوین غیر متمرکز است و مهم تر آن که تعداد بیت کوین ها 21 میلیون خواهد بود و تقلبی در آن دیده نمی شود پس به آن اعتماد کنید.

 

شخصیت بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین دارای شخصیت است. این را از ما بپذیرید و این آقا یا خانم بیت کوین داستان ما تاریخ تولد هم دارد بعدا در مورد این تاریخ تولد و این که چرا مهم است با شما صحبت خواهیم کرد. اما بدانید اولین بیت کوین در تاریخ 3 ژانویه 2009 متولد شد. و این تاریخ می تواند در نوعی تحلیل که به آن تحلیل نجومی می گوییم اثرگذار باشد. فعلا بیخیال این بحث می شویم تا به وقت آن

 

 

بیت کوین چه مزایایی دارد؟

حالا  ویژگی های مثبت و منفی بیت کوین را بررسی می کنیم.

 • دسترسی 24 ساعته به پول

هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکان پذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت کوین به کاربرانش اجازه می دهد دسترسی 24 ساعته به موجوی حساب خودشان داشته باشند.

 • کارمزد های بسیار اندک برای انتقال های چند دلاری تا چند میلیارد دلاری

یکی از بزرگ ترین مزیت های بیت کوین را می توان هزینه نقل و انتقال بیت کوین و یا همان فی تراکنش بیت کوین دانست در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام می گیرد. کاربران می توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد. در حقیقت در بیت کوین هزینه تراکنش تا حدود زیادی اختیاری است.

 • تراکنش های بیت کوین امن و برگشت ناپذیر است.

تراکنش های بیت کوین به لطف استفاده از بلاک چین امن است و قابل هک نیست و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. البته برگشت ناپذیر بودن تراکنش های بیت کوین می تواند گاهی اوقات ایجاد دردسر هم بکند و شما با ارسال نادرست دیگر دستتان به هیچ کجا نمی رسد.پس مراقب باشید.

 • کنترل کامل خساب و عدم فیشینگ

حتما کلمه فیشینگ یا همان دزدی شدن اطلاعات کارت بانکی را شنیده اید. فیشینگ یکی از معایب بزرگ سیستم سنتی می باشد. اما در این سوی قضیه کاربران بیت کوین بر تراکنشهای خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند.

 • شفافیت نقل و انتقال های بیت کوین

به لطف استفاده از بلاک چین در سیستم بیت کوین، تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت کوین به سادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست و می توان آن را بلافاصله راستی آزمایی کرد. هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و سیستم مرکزی بیت کوین را از نظر شفافیت، بیطرفی کامل و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.

 

بیت کوین چه معایبی دارد؟

 • میزان پذیرش بیت کوین در بین مردم

البته این مورد هم گاهی موارد می تواند برای سرمایه گذاری مفید باشد. بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند و صرافی های بیشتری برای خرید و فروش بیت کوین به وجود می آیند چرا که مزایای آنرا می خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده های این شبکه بهره جست.

 • ناپایداری قیمت بیت کوین

ارزش کلی بیت کوین های در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت کوین استفاده می کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است یا به اصطلاح حجم بازار رمز ارزها کوچک و کم عمق است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیتهای تجاری و اخبار نگران کننده و یا اخبار سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری بر روی بیت کوین می تواند قیمت آن را تحت شعاع خودش قرار دهد. البته به مرور زمان و با رشد و بلوغ بیت کوین انتظار می رود این ناپایداری و نوسانات قیمت بیت کوین روز به روز کاهش پیدا کند.

 • در حال رشد بودن بیت کوین

بیت کوین هم اکنون یک موجود 11 ساله است. نرم افزار بیت کوین هنوز نسخه آزمایشی خود را دارد که مدام در حال به روز رسانی است و ویژگی های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی ها و سرویس های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امن تر و برای توده مردم دسترس پذیرتر بسازند.

 

چگونه در بیت کوین سرمایه گذاری کنم؟

اول از همه با شما کمی رو راست باشیم. اینکه شما در بیت کوین سرمایه گذاری کنید و یا نکنید برای ما درآمدی ندارد و بیت کوین یک شبکه هرمی نیست که شما با خرید بیت کوین موجب سود ما شوید.

پس سرمایه گذاری در بیت کوین یک موضوع کاملا شخصی است. اما به ذکر یک نکته فقط بسنده می کنیم که تعدا بیت کوین ها 21 میلیون بیشتر نخواهد بود و تا کنون بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است و تا سال 2028 این عدد به 20 میلیون 500 هزار بیت کوین استخراج شده می رسد.

سرمایه گذاری در بیت کوین
سرمایه گذاری در بیت کوین و استخراج بیت کوین

یعنی تا 10 سال دیگر فقط 500 هزار بیت کوین قابل استخراج می ماند و آخرین بیت کوین هم سال 2140 استخراح خواهد شد. این شما و سال های پیش رو و 500 هزار بیت کوین باقی مانده

  3 نظر در “بیت کوین چیست؟

   • admin می گوید :

    برای خرید بیت کوین با توجه به شرایط فعلی دو راه حل وجود دارد یکی این که از سایت ها و صرافی های ارز دیجیتال که در این مقاله نامشان برده شد با احتیاط خریداری کنید( خرید در چند مرحله ) و یا این که گزینه خرید حضوری بیت کوین را امتحان کنید و از یک شخص که به اطیمنان دارید آن هم در چند مرحله خرید کنید

  1. روح الله می گوید :

   پیش بینی شما در مورد قیمت بیت کوین در سال 2020 و 2021 چیه میخواهم سرمایه گذاری کنم اما نمیدونم توی بورس سرمايه بزارم یا بیت کوین

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *