بیت کوین چیست؟ – صفر تا صد بیت کوین

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 24 / 11 / 2019
بیت کوین چیست
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 24 / 11 / 2019

بیت کوین چیست؟ یکی از مهمترین سوالاتی است که قبل از ورود به بازار ارزهای دیجیتال باید بپرسید و مهمتر از همه، اطلاعات جامع و کاملی در مورد آن دریافت کنید. پیشنهاد ما، دانلود کتاب آموزش بیت کوین است؛ خصوصا برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این رمز ارز یا طلای دیجیتال را دارند. اما اگر در مراحل اول هستید و بین انتخاب و سرمایه گذاری در بورس و بیت کوین مردد هستید، در ادامه این مطلب با آموزش رایگان بیت کوین همراه ما باشید.

[lwptoc]

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه سال 2009 ایجاد شده است. بیت کوین توسط فرد یا گروه ناشناسی که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کردن به وجود آمد. شاید درک این موضوع که اصلا ارز دیجیتالی به چه صورت میباشد؛ برای شما سخت باشد؛ و سخت تر باور این موضوع که با این ارز میتوان خرید و فروش انجام داد؛ سرمایه گذاری کرد؛ یا خرید آنلاین انجام داد! به همین خاطر در این مقاله میخواهیم به معرفی صفر تا صد بیت کوین بپردازیم؛ از تاریخچه آن تا تمام نکات و مسائل مربوط به خرید و فروش بیت کوین؛ پس اگر قصد کار با بیت کوین رو دارید این مقاله رو از دست ندهید.

بیت کوین چیست؟

شاید تا کنون در مورد بیت کوین زیاد در اطراف خود شنیده باشید؛ و حتما اولین سوال شما از خودتان این باشه چطور می توان پولی را داشت که هویت آن ناشناخته باشد، ملموس نباشد و هیچ نهادی در پشت آن نباشد. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که علت اصلی تورم پول هایی که توی بانک داریم چه میتواند باشد؟
یک لحظه به این موضوع فکر کنید؛ که پولی داشته باشیم که توسط خود ما (مردم) کنترل شود و هیچ بانکی در پشت آن نباشد و فقط در بستر اینترنت تولید شود.

خیلی خلاصه بخواهیم حواب شما را داده باشیم بیت کوین نوعی پول دیجیتال هست و همانطور که شما می توانید از پول برای حفط ارزش و یا خرید اجناس استفاده کنید با بیت کوین هم می توانید برای خرید در دنیای دیجیتالی و یا حتی حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم ها محافظت کنید.

Bitcoin یک ارز کاملا دیجیتالی است و هیچگونه وجود فیزیکی ندارد. در واقع و در یک جمله، بیت کوین تنها یک قطعه کد است و نه یک سهام بورسی! به عبارت دیگر رشد ناگهانی ندارد، در مدت زمان کوتاهی عده زیادی را پولدار نمیکند، ناظر مستقیمی ندارد که پس از رسوایی های مالی شرکت، دچار ورشکستگی شود و یا قیمت آن توسط عده ای کنترل نمیشود.

خودپرداز-بیت-کوین
نقشه جهان برای خود پردازهای بیت کوین

همانگونه که در نقشه محل قرار گیری خودپردازهای بیت کوین مشخص است، بیشترین دستگاه های ATM بیت کوین در کشور آمریکا و پس از آن در اروپا قرار داد. در ایران که تاکنون هیچ دستگاه خودپرداز بیت کوین ثبت نشده و در منطقه هم این دستگاه ها در ترکیه و دوبی یافت می شوند.

بلاکچین چیست و چگونه کار میکند؟

قبل از آنکه به سوال مهم و اساسی بیت کوین چیست بپردازیم، بهتر است در مورد فناوری جدید بلاکچین صحبت کنیم؛ چرا که بیت کوین توسط یک فناوری جدید به نام بلاکچین یا زنجیره بلوکها کار میکند. در ابتدا ساتوشی ناکاموتو، که به عنوان مخترع بیت کوین شناخته میشود، مقاله ای منتشر کرد که در آن مفاهیم بلاکچین و بیت کوین مترادف بودند. ولی امروزه Blockchain، تعریف متفاوتی نسبت به بیت کوین پیدا کرده و دیگر تنها منحصر به ارزهای دیجیتال نمیشود. به همین خاطر است که فناوری بلاک چین به کار برده شده برای بیت کوین، کاملا متفاوت از سایر رمزارزها است. به طور مثال هدف اصلی بیت کوین، ایجاد شبکه پرداخت و ذخیره ارزش آن است ولی هدف اصلی پروژه اتریوم، ایجاد یک بستر برای انجام قرارداد های هوشمند میباشد. به همین دلیل بلاکچینی که برای این دو رمز ارز به کار برده میشود، کاملا متفاوت از هم هستند.

در بلاکچین بیت کوین، بیشتر اطلاعات مربوط به معاملات بوده و در واقع فهرستی برای ذخیره سازی تمام معاملات است. لازم به ذکر است که هر کس به راحتی میتواند به شبکه بیت کوین دسترسی پیدا کرده و از آن استفاده کند، بدون آن که محدودیتی ایجاد شود و دسترسی به آن برای هر جنسیت، نژاد، دین، اعتقاد و هرگونه گرایش سیاسی آزاد است.

بیت کوین چیست؟

فرض کنید که به صورت آنلاین یک پیتزا سفارش داده و هزینه آن را به صورت آنلاین پرداخت میکنید. در حالت عادی پول در حساب درگاه بانکی ذخیره شده و پس از مدتی به حساب فروشنده پیتزا انتقال داده میشود. اما با فناوری بلاکچین بلافاصله پس از پرداخت پول یک بلاکچین ساخته میشود، قراردادی بین شما، فروشنده پیتزا و پیک پیتزا ایجاد شده و پس از رسیدن پیتزا و تایید توسط شما به طور خودکار هزینه پیتزا به فروشنده پیتزا میرسد و پیک پیتزا هم بلافاصله دستمزد خود را دریافت میکند. در نتیجه واسطه های بانکی به طور کامل از بین رفته است!

 خالق بیت کوین کیست؟

این سوال از یکی از پر تکرارترین سوال هایی است که در سمینارها  و همایش ها پرسیده می شود. سازنده بیت کوین کیست و چه نفعی از بیت کوین می برد که بیت کوین را ایجاد کرده است. این که ساتوشی چه سودی از بیت کوین می برده است که حداقل از یک جنبه اش مشخص است و این که در حال حاضر و با فرض در اختیار داشتن تعداد یک میلیون بیت کوینی که در سال های ابتدایی توسط این شخص استخراج شده است اون اکنون یک میلیاردر خود ساخته است.

 خالق بیت کوین کیست؟ - آموزش 0 تا 100 بیت کوین

ساتوشی ناکوموتو و فناوری بلاک ‌چین

در اکتبر 2008، یک مرد یا زن یا گروه ناشناس که خود را ساتوشی ناکوموتو خوانده بودند، مقاله‌ای را منتشر کردند که پایه و اساس بیت کوین را پایه گذاری کرد.

این مقاله باعث شد تا پایه‌های اساسی جامعه آنلاین متزلزل شود و برای اولین بار ما مدلی بر اساس رمزاقتصاد داشتیم که کار می‌کرد. نحوه تفاوت آن از سیستم‌های غیر متمرکز قبلی، این بود که مردم اکنون در واقع انگیزه اقتصادی برای «پیروی از قوانین» داشتند. اما بیش از آن، نبوغ واقعی فناوری بلاک‌چین در چگونگی دور زدن مسئله ژنرال بیزانس برای ایجاد یک سیستم اجماع کامل نهفته است.

قبل از ساتوشی

اگرچه باور کردن داستان های پرآب و تاب رسانه در مورد اینکه ساتوشی ناکاموتو یک شخصیت قهرمان گونه و نابغه است که بیت کوین را به تنهایی و از هیچ خلق کرده است؛ بسیار وسوسه کننده و اغوا گر است؛ اما معمولا چنین اختراعاتی در خلأ اتفاق نمی افتند. تمام کشفیات بزرگ علمی صرف نظر از اینکه تا چه اندازه دست اول به نظر می رسند؛ بر اساس تحقیقاتی که از قبل انجام شده شکل گرفته اند. قبل از بیت کوین نیز پیشگامانی در این حوزه وجود داشته اند: هش کش از سوی آدام بک(Adam Back) در سال ۱۹۹۷ اختراع شد و به دنبال آن وی دای(Wei Dai) بی مانی (b-money)، بیت گلد نیک سزابو (Nick Szabo) و هال فینی (Hal Finney) POW یا اثبات کاری که مجددا قابل استفاده باشد را اختراع کردند. در اوراق سفید بیت کوین نیز به هش کش و b-Money و بسیاری از دیگر کسانی که حول این زمینه تحقیقاتی انجام داده اند، اشاره شده است. شاید جای تعجب نباشد اگر این گونه گمان کنیم که بسیاری از افرادی که در پروژه های بالا حضور داشته اند در شکل گیری بیت کوین نیز حضور داشته اند.

چرا ساتوشی ناشناس است؟

دو انگیزه اصلی وجود دارد که نشان می دهد چرا فرد یا افرادی که بیت کوین را اختراع کرده اند؛ هویت خود را مخفی نگه داشته اند. نخستین انگیزه محرمانه بودن و حفظ حریم شخصی است. با معروف شدن بیت کوین به عنوان یک پدیده جهانی، ساتوشی ناکاموتو احتمالا توجه زیادی از سوی رسانه ها و دولت ها به خود جلب می کند.
دومین انگیزه نیز امنیت است. اگر فقط سال ۲۰۰۹ را در نظر بگیریم؛ تعداد بلاک های استخراج شده به ۳۲۴۸۹ رسیده بود؛ در آن زمان نرخ جایزه برای ماینر ها برابر با ۵۰ بیت کوین به ازای استخراج از بلاک بود. مجموع جوایز پرداختی در سال ۲۰۰۹ برابر با ۱۶۲۴۵۰۰ بیت کوین بوده است. این مقدار در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ برابر با ۱۳.۹ بیلیون دلار بوده است. ممکن است تصور کنید که ساتوشی و تعدادی دیگر در سال ۲۰۰۹ اقدام به استخراج بیت کوین کرده اند و حجم قابل توجهی از این بیت کوین را در اختیار دارند. کسی مالکیت چنین حجمی از بیت کوین را در اختیار دارد؛ هدف تبهکاران و مجرمان قرار می گیرد. چرا که بیت کوین بیشتر شبیه به پول نقد است تا سهام؛ در این حالت کلید شخصی که برای تأیید مصرف بیت کوین لازم است را می توان پرینت کرد و زیر تشک نگهداری کرد. با وجود اینکه احتمالا مخترعان بیت کوین اقداماتی از قبیل تراکنش های غیر قابل ردگیری را در راستای محافظت در برابر اخاذان را در نظر می گرفتند؛ اما ناشناس ماندن راه حل خوبی برای ساتوشی است که او را از مواجهه با چنین مشکلاتی در امان نگه می دارد.

رابطه بلاک چین و بیت کوین

بیت کوین اولین تجربه عملی استفاده از بلاک چین است و آن هم چه تجربه موفق عملی از آن. در حال حاضر هم خیلی از افرادی که بلاک چین تدریس می کنند اول به سراغ بیت کوین می روند و بیت کوین تدریس می کنند.

البته همانطور که بیت کوین مسیر پیشرفت را طی می کند بلاک چین هم در حال پیشرفت است و انواع و اقسامی به خود دیده است از بلاک چین عمومی که نمونه معروف آن بیت کوین است تا بلاک چین خصوصی. در حقیقت به طور کاربردی ما دو نوع بلاک چین عمومی و خصوصی داریم.

بلاک چین عمومی چیست؟

بر اساس آخرین پیشرفت‌های علمی، پروتکل‌های عمومی بلاک‌چین مبتنی بر الگوریتم‌ اجماع اثبات کار (POW) و به صورت منبع باز بوده و هر کسی می‌تواند بدون مجوز خاصی در آن مشارکت داشته باشد.

 1. همه می توانند کد را دانلود کرده و شروع به ایجاد یک گره ی عمومی بر روی سیستم خود کنند و سپس در روند اجماع (فرآیندی که در آن وضعیت فعلی و اینکه چه بلوک‌هایی می‌توانند به زنجیره اضافه شوند، مشخص می شود) مشارکت کرده و اعتبار معاملات را در شبکه تعیین نماید.
 2. هر کسی در هر کجای دنیا می تواند تراکنش ها را از طریق شبکه ارسال کرده و در صورتی که تراکنش معتبر شناخته شد انتظار داشته باشد که آن را در بلاک چین ببیند.
 3. در بلاک‌چین های عمومی هرکسی می تواند تراکنش را ببیند. معاملات شفاف ولی به صورت ناشناس و مستعار هستند.

مثال بلاکچین های عمومی: بیتکوین، اتریوم، مونرو، دش، لایتکوین، دوج کوین و …

انواع بلاکچین - بیت کوین چیست؟

بلاک چین خصوصی چیست؟

بلاک ‌چین های مشارکتی تحت رهبری یک گروه اداره می شوند. برخلاف بلاکچین های عمومی، همه‌ افراد اجازه دسترسی و شرکت در روند تایید معاملات را ندارند. در این نوع بلاک‌چین سرعت (مقیاس پذیری بالا) و حریم خصوصی تراکنش ها بیشتر است. بلاک‌چین های مشارکتی بیشتر در فعالیت‌های بانکی مورد استفاده قرار می گیرد. و در آن فرآیند اجماع توسط یک گره‌ از پیش انتخاب شده، کنترل می شود.

برای مثال در یک بلاک چین مشارکتی که از 15 موسسه مالی تشکیل شده باشد، هر کدام از این موسسات به عنوان یک گره عمل می کنند. و برای اینکه تراکنش صورت گیرد حداقل باید 10 گره آن را تایید کنند (سقف تایید تراکنش تعیین می شود) تا تراکنش معتبر شناخته شود. حق دیدن بلاک‌ چین می تواند عمومی و یا فقط محدود به اعضا باشد.

مثال بلاکچین های مشارکتی: R3  (بانک‌ها)، EWF (انرژی)، B3i (بیمه) و کوردا (Corda) است.

هک بیت کوین امکان پذیر است؟

به صورت تئوری بله اما عملی نه! با توجه به این که این ارز رمزنگاری شده در واقع یک قطعه کد برنامه نویسی است، هک آن از طریق تغییر در کدهایش امکانپذیر است. درست مانند هر برناکه کامپیوتری دیگر! اما اگر به این آسانی بود ارزش بیت کوین به این مقدار بسیار زیاد نمیرسید و پروژه بیت کوین در همان ابتدای کار با شکست مواجه میشد.

برای دستکاری یک تراکنش یا دسترسی به بیت کوین های یک نفر شما باید حداقل 51% از قدرت ماینینگ شبکه بیت کوین را در اختیار داشته باشید تا بتوانید آن را هک کنید که در عمل غیرممکن است. چرا که برای اعمال تغییرات، نیاز به دسترسی به تمام نودهای درون شبکه است. در واقع تغییرات باید در تمام دستگاه های استخراجی که مسئولیت تایید و بررسی تراکنش های بیت کوین را به عهده دارند، اعمال شود.

مدت زمان لازم برای انجام هر تراکنش بیت کوین چقدر است؟

ترکیب پروتکل اثبات کار با تکنیک های رمزنگاری باعث موفقیت ساتوشی ناکاموتو و بیت کوین شد. برنامه بیت کوین، با ایجاد سختی در شبکه، استخراج بیت کوین را طوری تنظیم میکند که هر ده دقیقه تنها یک بلاک استخراج شود. جالب است بدانید تا زمانی که استخراج این رمز ارز به طور کامل پایان گیرد، این مدت زمان 1-0 دقیقه ای ثبات است؛ هرچند که سختی شبکه بیت کوین روز به روز در حال افزایش است. پس وقتی تراکنشی در شبکه بیت کوین ایجاد میشود، ماینر در این ده دقیقه فرصت دارد تا صحت تراکنش را تایید کرده و شبکه را بررسی کند و در آخر به یک توافق مشترک در مورد تراکنش برسند.

مزایای بیت کوین چیست؟

 • دسترسی 24 ساعته به پول

هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکان پذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت کوین به کاربرانش اجازه می دهد دسترسی 24 ساعته به موجوی حساب خودشان داشته باشند.

 • کارمزد های بسیار اندک برای انتقال های چند دلاری تا چند میلیارد دلاری

یکی از بزرگ ترین مزیت های بیت کوین را می توان هزینه نقل و انتقال بیت کوین و یا همان فی تراکنش بیت کوین دانست در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام می گیرد. کاربران می توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد. در حقیقت در بیت کوین هزینه تراکنش تا حدود زیادی اختیاری است.

 • تراکنش های بیت کوین امن و برگشت ناپذیر است.

تراکنش های بیت کوین به لطف استفاده از بلاک چین امن است و قابل هک نیست و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. البته برگشت ناپذیر بودن تراکنش های بیت کوین می تواند گاهی اوقات ایجاد دردسر هم بکند و شما با ارسال نادرست دیگر دستتان به هیچ کجا نمی رسد.پس مراقب باشید.

 • کنترل کامل خساب و عدم فیشینگ

حتما کلمه فیشینگ یا همان دزدی شدن اطلاعات کارت بانکی را شنیده اید. فیشینگ یکی از معایب بزرگ سیستم سنتی می باشد. اما در این سوی قضیه کاربران بیت کوین بر تراکنشهای خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند.

 • شفافیت نقل و انتقال های بیت کوین

به لطف استفاده از بلاک چین در سیستم بیت کوین، تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت کوین به سادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست و می توان آن را بلافاصله راستی آزمایی کرد. هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و سیستم مرکزی بیت کوین را از نظر شفافیت، بیطرفی کامل و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.

بیت کوین چگونه باعث حذف بانک می شود؟

می توان نقطه قوت بیت کوین را حذف بانک به عنوان یک نهاد مرکزی دانست. در حقیقت بیت کوین با استفاده از تکنولوژی بلاک چین که در یک مقاله مفصل نسبت به آن نوشته ایم توانسته است به عنوان اولین تجربه حذف نهاد مرکزی در یک مفهوم دیجیتالی باشد. این کار واقعا یک انقلاب است. اینکه هیچ شخص و یا یک نهاد مرکزی این ارز دیجیتال را کنترل نمی کند.

غیرقابل بودن ردیابی بودن بیت کوین

آیا بیت کوین غیر قابل ردیابی است؟ این سوال را می شود به چند روش جواب داد. جواب عامیانه این است که بیت کوین غیر قابل ردیابی است و یک کاربر می تواند با ساخت یک کیف پول بدون اهراز هویتی خود بتواند بیت کوین را انتقال دهد اما خب این نگاه برای یک کابر عادی درست است و این نقل و انتقال به راحتی قابل ردیابی است پس این تا این جای قضیه.

البته این که چه کاری باید انجام دهیم تا بیت کوین تا جای ممکن غیر قابل رد یابی باشد جزو موضوعات لبه علم بیت کوین است کیف پول های هم برای این کار امده است و تکنیک های هم برای آن عملی شده در بخش کیف پول بیت کوین به آن اشاره می کنیم. کیف پول ساتوشی را می توان جزو پیشتازان این امر دانست. سعی می شود در مقاله ای هم به آن شاره کرد.

بیت کوین چه معایبی دارد؟

 • میزان پذیرش بیت کوین در بین مردم

البته این مورد هم گاهی موارد می تواند برای سرمایه گذاری مفید باشد. بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند و صرافی های بیشتری برای خرید و فروش بیت کوین به وجود می آیند چرا که مزایای آنرا می خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده های این شبکه بهره جست.

 • ناپایداری قیمت بیت کوین

ارزش کلی بیت کوین های در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت کوین استفاده می کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است یا به اصطلاح حجم بازار رمز ارزها کوچک و کم عمق است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیتهای تجاری و اخبار نگران کننده و یا اخبار سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری بر روی بیت کوین می تواند قیمت آن را تحت شعاع خودش قرار دهد. البته به مرور زمان و با رشد و بلوغ بیت کوین انتظار می رود این ناپایداری و نوسانات قیمت بیت کوین روز به روز کاهش پیدا کند.

 • در حال رشد بودن بیت کوین

بیت کوین هم اکنون یک موجود 11 ساله است. نرم افزار بیت کوین هنوز نسخه آزمایشی خود را دارد که مدام در حال به روز رسانی است و ویژگی های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی ها و سرویس های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امن تر و برای توده مردم دسترس پذیرتر بسازند.

استخراج بیت کوین چگونه انجام میشود؟

به طور کلی و خیلی ساده، استخراج به فرآیند تایید و بررسی تراکنش های بیت کوین گفته میشود. به عبارت دیگر افرادی که به عنوان ماینر در شبکه Bitcoin کار میکنند، مسئولیت تایید و انجام درخواستها و تراکنش های مالی را به عهده داشته و در ازای انجام این کار، بیت کوین رایگان دریافت میکنند. ثبت و انجام تراکنش در بیت کوین آسان است، ولی استخراج بیت کوین فرآیند بسیار دشواری است. بدون وجود این سختی، افراد دیگر میتوانند به راحتی معاملات را جعل کنند.

به همین خاطر بیت کوین دارای پروتکلی به نام Proof of work  یا اثبات کار است که شبکه را از هکر ها و حملاتی که باعث ایجاد اختلال در شبکه میشود محافظت میکند.

واقعیت این است که استفاده از استخرهای استخراج باعث نگرانی عده ای از سرمایه گذاران این رمز ارز شده است. چرا که اگر یک استخر استخراج بیت کوین بیشتر از 50 درصد قدرت شبکه را به دست آورد، اعضای آن میتوانند معاملات را برگرداننده و یا از انجام معاملات جلوگیری کنند. یعنی میتوانند با استفاده از شبکه توزیع شده سیستم با توجه به قدرتی که دارند معاملات جعلی ایجاد کرده و سپس آن را تایید کنند. اگر این اتفاق بیفتد به طور حتم منجر به پایان کار بیت کوین خواهد شد، زیرا فرآیند اثبات کار در شبکه بیت کوین به طور کلی بی معنی خواهد شد.

تورم و استخراج بیت کوین

یکی دیگر از حسن های بیت کوین که آن را از دیگر ارزهای دیجیتال جدا کرده است موضوع چاپ بیت کوین و یا همان تعداد بیت کوین های در گردش است.

در مقاله معرفی بیت کوین در اکتبر 2008 که توسط ساتوشی ناکاموتو ارائه شد به این موضوع اشاره شد که تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون خواهد بود. این که چرا عدد 21 میلیون انتخاب شده است تاکنون حواب قانع کننده ای برای آن نداریم اما یک استدلال بر این اصل استوار است که در زمان معرفی بیت کوین تعداد کل پول های در گردش 21 تریلیون دلار بوده است و ساتوشی با در نظر گرفتن این که کل این سرمایه اگر وارد بیت کوین شود قیمت بیت کوین به یک میلوین دلار خواهد رسید و برای خرج کردن آن واحد ساتوشی را معرفی کرد که یک میلیونیوم بیت کوین است و  و مقدار آن در ضورت رسیدن بیت کوین به یک میلیون دلار یک سنت خواهد بود.

بیت کوین کمی شبیه طلا است. اگر بیت کوین از صد درصد رشد تولید طلا در طی یکصد سال گذشته تقلید کند، تعداد فعلی بیت کوین ها 16،651،130 به وسیله تاریخ بسته شدن ساتوشی در سال 2140 به 116 میلیون واحد می رسید، بسیار بیشتر از 21 میلیونش. اگر بیت کوین با نرخ رشد تاریخی بالاتر ۲.۵ درصد برابری کند، به ۳۴۷،۱۱۹،۶۱۴ واحد خواهد رسید. همانطور که کندال نتیجه‌گیری می‌کند، محدودیت ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در طول زمان به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کسی اهمیت می‌دهد که در سال ۲۱۴۰ چه اتفاقی می‌افتد، زمانی که الگوریتم ساتوشی در استخراج بیت کوین متوقف شده است! ما اکنون در یک بحران هستیم، با بدهی و دیگر تعهدات دولتی که به تنهایی بیش از ۱۰۰ تریلیون دلار در ایالات‌ متحده در حال افزایش هستند، بزرگ ‌تر از محصول ناخالص جهانی ۷۸ تریلیون دلار و با بدهی جهانی به ارزش ۲۵۷ هزار میلیارد دلار. من یک انحراف اندک را به عنوان یک اصلاح‌کننده معقول برای بدهی تصور کردم که در حال حاضر اقتصاد جهان را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد و بدهی‌های آن فراتر از نرخ رشد تولید ناخالص جهانی است.

هالوینگ بیت کوین چیست؟

همانطور که گفته شد ماینرها با تایید صحت تراکنش ها، بیت کوین پاداش میگیرند و این پاداش پس از هر 210000 بلاک بیت کوین که حدود 4 سال طول میکشد نصف شده و به این فرآیند هالوینگ یا Halving گفته میشود. این فرآیند به گونه ای طراحی شده است که جوایز استخراج بیت کوین تا حدود سال 2140 ادامه دارد و زمانی که بیت کوین ها به پایان میرسد، ماینر ها با دریافت کارمزدها تراکنش، از کاربران بیت کوین دریافت میکنند. بعد از هالوینگ سوم که در 11 می سال 2020 (اردیبهشت) اتفاق افتاد، پاداش هر بلاک استخراج شده بیت کوین به 6.25 بیت کوین رسید.

کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول ها به انواع مختلفی تقسیم میشوند، مانند کیف پول سخت افزاری، کاغذی، تحت وب، نرم افزاری و موبایلی.

کیف پول های گرم یا نرم افزاری، از کلید خصوصی به صورت آنلاین نگهداری میکنند که البته احتمال سرقت رفتنشان را افزایش میدهد. در حالی که کیف پول های سرد که شامل والتهای سخت افزاری و کاغذی میشود، به دلیل عملکرد آفلاینی که دارند، معمولا امنیت بیشتری برای سرمایه گذاران فراهم میکنند.

اینکه کدام یکی از والتهای بیت کوین بهتر است، به نیاز و هدف شما از خرید بیت کوین بستگی دارد. در صورتی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین داشته و همواره در حال ترید نیستید، بهتر است که از والتهای سرد استفاده کنید.

اما در صورتی که همواره در حال ترید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستید، کیف پولهای موبایلی انتخاب بهتری خواهند بود.

ذخیره بیت کوین در کیف پول صرافی را به هیچ عنوان پیشنهاد نمیکنیم. چرا که احتمال هک صرافی ها و دسترسی به اطلاعات کاربران وجود دارد. در صورتی که برای خرید بیت کوین، صرافی های آنلاین را انتخاب میکنید، در کوتاهترین زمان ممکن ارز را از کیف پول صرافی خارج کرده و به صرافی خودتان انتقال دهید. در صورتی که در مورد کیف پول های بیت کوین به اطلاعات بیشتری دارید، از لینک های زیر کمک بگیرید:

پشتوانه بیت کوین چیست؟

این هم سوال پرتکراری است که پشتوانه بیت کوین چیست و بیت کوین پشتوانه ندارد. به راستی اگر صبح از خواب بلند شدیم و دیدیم که بیت کوین دیگر نیست چه کار کنیم و این که بیت کوین دارای حباب است چون قیمت مشخصی ندارد و یا به اصطلاح اهل فن کف قیمت بیت کوین چقدر است. جواب این سوال اخر که کف قیمت بیت کوین چقدر است که به طور مفصل و در بخش آموزش استخراج بیت کوین در همین مقاله توضیح می دهیم. اما جواب سوال اول این که بیت کوین نیازی به پشتوانه ندارد تا زمانی که کد آن به درستی کار کند و دراز مسیر خود تغییر جهت ندهد و پشتوانه بیت کوین مردمی هستند که به آن اعتماد دارند. تاز مانی که بیت کوین غیر متمرکز است و مهم تر آن که تعداد بیت کوین ها 21 میلیون خواهد بود و تقلبی در آن دیده نمی شود پس به آن اعتماد کنید.

تاریخچه پول

در زمان قدیم معمولا معامله کالا با کالا بر حسب نیاز افراد رواج داشت؛ مثلا یکی از اقلام خوراکی با یک کالای مورد نیاز دیگر اما مشکلی که در این میان پیش می آمد این بود که آیا ارزش کالاهای جابه جا شده با هم یکسان است؟ همین مشکل باعث به وجود آمدن ابزار واسطه ای به نام پول شد؛ که بارها شکل آن در تاریخ عوض گردید.

پول به خودی خود هیچ ارزشی ندارد. پول می تواند یک پوسته، یک سکه فلزی یا یک تکه کاغذ یا یک تصویر تاریخی روی آن باشد، اما ارزشی که افراد روی پول به وجود می آورند؛ که هیچ ارتباطی با ارزش فیزیکی پول ندارد. به وسیله یک مبادله، یک واحد اندازه گیری و … برای آن ارزش به پول به مردم این امکان را می دهد تا کالاها و خدمات را بصورت غیر مستقیم تجارت کنند و قیمت کالاها را درک کنند.

آیا بیت کوین ارزش ذاتی دارد؟

منتقدان بیت کوین دوست دارند در مورد این نقص بیت کوین صحبت کنند. استدلال آنها به طور معمول به این صورت است: «بیت کوین را نمی‌توان به عنوان پول استفاده کرد، زیرا هیچ ارزش ذاتی به عنوان یک پول دارای پشتوانه مالی مثل طلا ندارد و برای همین نمی‌توان از آن به طور گسترده برای خرید کالا استفاده کرد.

برای اینکه یک پول پایدار باشد، ابتدا باید برای خرید کالاهای دیگر مورد پذیرش قرار گیرد و از آن استفاده شود و به تدریج به مرور زمان تبدیل به پول شود. به عنوان مثال: از آنجا که از طلا در مبادلات استفاده می‌شود، مردم به طور طبیعی آن را ذخیره می‌کنند تا ارزش خود را ذخیره و حفظ کنند.»

بیت کوینرها یا طرفداران بیت کوین استدلال‌های قانع کننده زیادی را در مقابله با این نظر مطرح کرده‌اند:

 1. ارزش ذاتی یک مقوله ذهنی است
 2. بیت کوین ارزش ذاتی را برای پرداخت‌های مقاوم در برابر سانسور دارد.

در اینجا ما هم این نظر را داریم که منتقدان بیت کوین درست می‌گویند. بیت کوین به عنوان یک کالا یا یک ارز مبادله‌ای دارای پشتوانه «ارزش ذاتی» ندارد، اما این یک ویژگی عالی برای بیت کوین (و سایر رمزارزها در جهان) است.

بیت کوین هیچگونه ارزش ذاتی ندارد و این یک ویژگی عالی است

بیت کوین به جای قفل کردن یا در انحصار قراردادن منابع مفید برای ذخیره ثروت، به بشر این توانایی را می‌دهد که ثروت خود را عاری از هزینه ذاتی مربوط به ذخیره کالاها، ذخیره کنند. این ذخیره جهانی در دسترس و دائمی ثروت، بستری محکم برای اقتصاد آینده سراسر جهان فراهم می‌کند.

با حرکت وجوه از سایر انواع دارایی به سمت بیت کوین، این روش عرضه جدید دارایی، دسترسی بهتری برای مسکن ارزان قیمت، محیط‌ های شهری احیا شده، کالاهای مصرفی با کیفیت بالاتر و موارد دیگر فراهم می‌کند.

بله، بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد و برای همین باید شکرگذار این اختراع باشیم.

تاریخچه قیمت بیت کوین

برای کسانی که میخواهند بدانند بیت کوین چیست و آیا سرمایه گذاری روی آن مفید خواهند بود، بهتر است به حدود یک دهه قبل برگردیم. کسانی بوده اند که با سرمایه گذاری روی بیت کوین در زمانی که بیت کوین هنوز بسیار رواج پیدا نکرده بود ثروت زیادی به دست آورده اند، مانند برادران وینکلوس.
برادران وینکلوس در سال 2010 با شکایت از مارک زاکربرگ حدود 65 میلیون غرامت دریافت کردند. زمانی که بیت کوین با قیمت 120 دلار معامله میشد آن ها روی بیش از 10 هزار بیت کوین سرمایه گذاری کردند، چهار سال بعد قیمت بیت کوین هایی که خریداری کرده بودند بیش از 11 هزار دلار شده بود و الان جزو اولین میلیاردر های بیت کوینی به حساب می آیند.

همانطور که پیش از این گفته شد، به طور طبیعی فرآیندی در الگوریتم بیت کوین به نام هالوینگ وجود دارد که به مرور زمان پاداش استخراج بیت کوین را بعد از هر 4 سال، به نصف کاهش میدهد. در این فرآیند ماینرها موفق به حل یک پازل رمزنگاری شده و یک بلاک به بلاکچین اضافه کرده و در ازای این کار بیت کوین رایگان جایزه میگیرند. بعد از هر هالوینگ بیت کوین اگر که تقاضا برای آن  همچنان قوی باشد، این کار میتواند به افزایش قیمت بیت کوین کمک کند. ولی افزایش قیمت آن بلافاصله اتفاق نمی افتد و ممکن است تا یک سال طول بکشد. بیت کوین 12 ماه بعد از هالوینگ سال 2012 بیشتر از 8 هزار درصد افزایش قیمت داشت و بعد از هالوینگ سال 2016 286 درصد افزایش قیمت پیدا کرد. اما هالوینگ تنها اتفاقی نیست که میتواند به افزایش قیمت بیت کوین کمک کند. بلکه بسیاری از وقایعی که باعث ریزش بازار سهام و برای بسیاری از مردم فاجعه بار میباشد میتواند به رشد قیمت بیت کوین کمک کند. به طور مثال جنگ تجاری که بین چین و ایالات متحده شکل گرفت نگاه کنید. هر گاه اخبار مربوطه بدتر میشد، بیشتر شاهد افزایش قیمت بیت کوین بودیم.

آینده بیت کوین

سرنوشت بیت کوین به عوامل مختلف زیادی بستگی دارد. بیت کوین در طول تاریخ خود از ابتدا نوسانات بسیاری داشته است؛ مانند سال 2017 که به 20 هزار دلار رسید و یا مانند سال 2018 که بیشتر از 50 درصد ارزش خودش را از دست داد. اما از اوایل سال 2020، با شیوع کرونا، این ارز نسبت به سایر بازارهای مالی، نوسانات کمتری پشت سر گذاشته است. همین مسئله باعث شد تا به بسیاری از تحلیلگران اقتصادی ثابت شود، ماندگاری و جایگاه این ارز در میان مردم، بهتر از آن چیزی است که تصور میکنند. دیدگاه افراد نسبت به بیت کوین به دو دسته کلی تقسیم میشود، یک دسته افرادی هستند که معمولا تمایلی به بیت کوین و استفاده از آن را نداشته و دسته دوم کسانی هستند که خوش بینانه به دنبال ذخیره بیت کوین هستند و به افزایش قیمت آن امید دارند. اما سرنوشت این ارز چه خواهد بود؟ برای بررسی آینده بیت کوین و پیش بینی در مورد آن، بهتر است به عوامل تاثیرگذار بر ارزش آن نگاهی داشته باشیم. چرا که این ارز، یک ارز مردمی بوده و ارزش ذاتی آن توسط مردم معولی و کسانی که در آن سرمایه گذاری میکنند، بستگی دارد.

عواملی که منجر به مقبولیت این ارز در میان مردم شده، عبارت هستند از:

تایید این ارز توسط دولتها

بیت کوین چیست یکی از رایجترین و پرتکرارترین سوالات، افراد از گوگل است! چرا که نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای خارجی این ارز به صورت رسمی شناخته نشده و مورد استفاده قرار نمیگیرد. دلیل این مسئله هم این است که این ارز رمزنگاری شده رسما توسط بسیاری از دولتها تایید نشده و اجازه استفاده از آن به صورت رسمی صادر نشده است. همین موضوع باعث شده که پرداخت با بیت کوین در بسیاری از کشورهای سطح جهان، به عنوان یک روش پرداخت قانونی، در نظر گرفته نشود.

اما در صورتی که دولتها با وضع برخی از قوانین محدود کننده، استفاده و استخراج این ارز را تحت شرایطی قانونی شود، قطعا به مقبولت فعلی این ارز چندین برابر افزوده میشود.

افزایش راحتی استفاده از بیت کوین

خرید آنلاین با توسعه روشهای مختلف پرداخت آنلاین، روز به روز در حال افزایش است. در سال های اخیر با معرفی ارزهای دیجیتال مانند پی پال، وب مانی و … تغییرات زیادی در الگوی خرید مردم ایجاد شده است. محدودیت های خرید از سایت های خارجی برداشته شده و میتوان با تبدیل ریال به دلار و شارژ حساب ارزی، به راحتی در انواع سایتهای خارجی پرداخت ارزی انجام داد. اما، در مورد بیت کوین ماجرا تا حدی متفاوت است. همانطور که در قیمت قبل گفته شد، این روش پرداخت هنوز توسط بسیاری از سایتها و دولتها به صورت رسمی شناخته نشده است. در نتیجه افرادی که در حال حاضر بیت کوین خریداری کرده اند، به راحتی نمیتوانند از آن برای پرداخت و خرید از سایتهای مختلف استفاده کنند. بنابراین اگر این مشکل حل شده و افراد ارتباط بهتری با انواع کیف پول بیت کوین و نحوه استفاده از آنها برقرار کنند، قطعا محبوبیت آن بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

مقیاس پذیری بیت کوین

مقیاس پذیری مسئله همیشگی بیت کوین و بلاکچین بوده است. شبکه ویزا قادر است 2000 تراکنش در ثانیه انجام دهد در حالی که بیت کوین در ده دقیقه تنها قادر به انجام 2700 تراکنش است. پس برای رقابت با کارت های اعتباری و سیستم های پرداخت قابلیت مقیاس پذیری بیت کوین باید تا حد زیادی افزایش یابد. البته در سال های گذشته راه حل هایی برای این مشکل داده شده، مانند شبکه لایتنینگ که هنوز جای پیشرفت دارد!

آیا در بیت کوین سرمایه گذاری کنم؟

اول از همه با شما کمی رو راست باشیم. اینکه شما در بیت کوین سرمایه گذاری کنید و یا نکنید برای ما درآمدی ندارد و بیت کوین یک شبکه هرمی نیست که شما با خرید بیت کوین موجب سود ما شوید.

پس سرمایه گذاری در بیت کوین یک موضوع کاملا شخصی است. اما به ذکر یک نکته فقط بسنده می کنیم که تعداد بیت کوین ها 21 میلیون بیشتر نخواهد بود و تا کنون بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است و تا سال 2028 این عدد به 20 میلیون 500 هزار بیت کوین استخراج شده می رسد.

یعنی تا 10 سال دیگر فقط 500 هزار بیت کوین قابل استخراج می ماند و آخرین بیت کوین هم سال 2140 استخراح خواهد شد. این شما و سال های پیش رو و 500 هزار بیت کوین باقی مانده.

3 نظر در “بیت کوین چیست؟ – صفر تا صد بیت کوین

  • admin می گوید :

   برای خرید بیت کوین با توجه به شرایط فعلی دو راه حل وجود دارد یکی این که از سایت ها و صرافی های ارز دیجیتال که در این مقاله نامشان برده شد با احتیاط خریداری کنید( خرید در چند مرحله ) و یا این که گزینه خرید حضوری بیت کوین را امتحان کنید و از یک شخص که به اطیمنان دارید آن هم در چند مرحله خرید کنید

 1. روح الله می گوید :

  پیش بینی شما در مورد قیمت بیت کوین در سال 2020 و 2021 چیه میخواهم سرمایه گذاری کنم اما نمیدونم توی بورس سرمايه بزارم یا بیت کوین

نظرات بسته شده است.