بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ با امکانات جذاب

امروز شاهد نسخه رسمی بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ هستیم تا با اطمینان بیشتری به آینده بیت کوین نگاه کنیم.زیرا از نسخه های قبلی خود استحکام و امنیت بیشتری دارد وباعث شده تا تجربه کاربری دلچسب و یک پارچه سازی کیف پول سخف افزاری را داشته باشد.

  زمان مطالعه 5 دقیقه
داریک لند
 19 / 07 / 2020
  زمان مطالعه 5 دقیقه
داریک لند
 19 / 07 / 2020

بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ اگرچه شش ماهه متولد شده است ولی از نسخه های قبلی خود استحکام و امنیت بیشتری را به ارمغان آورده است.
پس از بیش از یک دهه همراهی و استفاده از افکار و ایده‌های ساتوشی ناکاموتو مرموز در نرم‌افزار بیت‌ کوین و تجربه هزاران اوج‌وفرود در دنیای بیت کوین امروز شاهد نسخه رسمی بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ هستیم تا با اطمینان و آرامش خاطر بیشتری به آینده بیت کوین نگاه کنیم.

ولادیمیر ون دِر لان به‌عنوان رهبر پشتیبانی بیت‌ کوین کور با حمایت یک گروه بیش از صد نفره از توسعه‌دهندگان موفق شدند ظرف شش ماه یک به‌روزرسانی چشم‌گیر را رقم بزنند. بابت همین تلاش دسته جمعی است که شاهد استفاده از ظرفیت ۵۰۰ پیشنهاد جدید برای بهبود بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ و استحکام کدهای‌ اصلی هستیم. بنابراین لذت تجربه از یکپارچه‌سازی کیف پول سخت‌افزاری پیشرفته،‌ افزایش اطمینان و امنیت شبکه و دیگر بهبودها می‌تواند هر کسی را که در قلب خود جایی برای بیت‌ کوین دارد، وسوسه کند تا از نسخه قبلی به نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ مهاجرت کند؛ اما قبل از هر مهاجرت بهتر است با عمده تغییرات نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ بیشتر آشنا شویم تا بی‌گدار به آب نزنیم.

تجربه کاربری دل‌چسب با یک‌پارچه‌سازی کیف پول سخت‌افزاری

موهبت استفاده از کیف پول سخت‌افزاری از نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۱۸.۰ نصیب کاربران شده بود؛ لیکن همان‌طور که عنکبوت‌ها همیشه ترسناک به‌نظر می‌رسند، استفاده از رابط خط فرمان نیز باعث هراسی ناخواسته می‌شد و کاربران به‌سختی بین نرم‌افزار و کیف پول بیت کوین از نوع سخت‌افزاری خود ارتباط برقرار کنند.

با وجود پیشرفت‌های فراوان تجربه کاربری و مفاهیم UI و UX در دیگر تجربه‌های روزمره ما از دنیا فناوری همیشه خلاء نبود یک رابط کاربری برای استفاده از کیف پول سخت افزار بیت کوین احساس می‌شد و گویی نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ قرار است پایانی بر این آرزو باشد.

در نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ هر کاربر می تواند با بهره بردن از فرمت تراکنش های بیت کوینی ناقص امضا شده (PSBT) یک معامله بدون امضا را در رابط کاربری بیت‌ کوین کور تجربه کند و حتی آن را در کلیپ‌بورد خود ذخیره کند. بعد از کپی کردن نیز هر کاربر می‌تواند به‌راحتی تراکنش را در کیف پول سخت‌افزاری خود منتقل کند تا در آنجا امضا تراکنش را انجام دهد.

البته این انتقال تمام خودکار نیست و باید باز هم سری به خط فرمان کاربری بزنید؛ ولی از قدیم گفتن سالی که نکوست از بهارش پیداست و این به‌روزرسانی می‌تواند نوید‌بخش تجربه کاربری دل‌چسب‌تری از یکپارچه‌سازی بیشتر کیف پول سخت‌افزاری در نسخه‌های بعد از بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ باشد.

کیف پول بیت کوین
فرشته محافظ Asmap برای خوابی آسوده‌تر

بیت کوین کور با اتصال به چندین همتا یا دیگر گره‌های بیت‌ کوین در شبکه بیت‌ کوین ارتباط خود را شکل می‌دهد و در همین راستا به نقشه‌برداری از دیگر گره‌ها براساس آدرس IP و همتایان در مناطق گوناگون و در رسانندهٔ‌های خدمات اینترنتی می‌پردازد.

اگر یک گره بتواند به بلاک‌ها و معاملات از طریق همتایان در سراسر جهان دست پیدا کند؛ می‌تواند بر داده‌های ویژه یک معامله خاص نیز تسلط پیدا کند و این آغاز یک کابوس بیت‌ کوینی است.

هم اکنون بیت‌ کوین کور با استفاده از گروه‌های اپراتور شبکه به نقشه‌برداری شبکه می‌پردازد، البته تعداد زیادی از همین گروه‌های از اعضای سامانه خودگردان به‌شمار می‌روند.

خوشه‌هایی از گروه‌های اپراتور شبکه که مسیرهای کلید اینترنت را کنترل می‌کنند و بنابراین به‌طور ذاتی این قابلیت را دارند که این گلو‌گاه‌ها را در اختیار دیگران هم قرار دهند و گلو‌گاه‌هایی که در آن داده‌ها می‌تواند مورد فیلتر یا سانسور قرار گیرند.

از همین رو نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ از نرم‌افزار جدیدی به نام Asmap بهره گرفته که می‌تواند آدرس‌های IP را با استفاده از شماره‌های سامانه خودگردان ثبت شده نقشه برداری کند. این رویه با اطمینان باعث می‌شود که نود با همتابانی از طیف گسترده‌تری از سامانه‌های خودگردان ارتباط داشته باشد و در واقع تعداد گلوگاه شبکه کاهش پیدا می‌کند و منجر به کاهش خطراتی می‌شود که داده‌های خاص را تهدید می‌کند. با این وجود نقشه‌برداری آدرس‌های IP درون گروه اپراتورهای شبکه به‌عنوان پیکربندی پیش فرض حفظ شده است.

خداحافظی با پیام‌های رد تراکنش BIP 61

پیام های رد تراکنش BIP 61 همان اعلان‌های کلافه کننده هستند که یک گره وقتی تراکنشی از طرف همتایان رد شد باز می‌گرداند. البته در پشت همین رد تراکنش نیز دلایل مختلفی از نامعتبر بودن معامله تا کافی نبودن هزینه و … پنهان شده است.

خوش‌بختانه توسعه‌دهندگان بیت کوین کور نیز دل خوشی از پیام‌های رد شده BIP 61 ندارند؛ ولی نکته مهم‌تر این است که به‌طور معمول همتایان نباید فرض کنند که دریافت یک پیام رد تراکنش به معنای اجرای درستی یا نادرستی تراکنش است. در حقیقت این پیام‌ها زمانی قابل اعتماد هستند که از یک گره مطمئن ارسال شده باشند.

اگرچه این از اثرات مثبت پیام ها می‌کاهد؛ ولی هنوز راه‌های خوبی برای اطمینان از درستی معامله همچون سایت‌های تراکنش‌یاب وجود دارد. از آن گذشته پیام‌های BIP 61 باعث می‌شدند پروتکل همتا‌به‌همتا پیچیده‌تر به‌نظر برسند و در مصرف پهنای باند نیز نقش داشتند.

در نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۱۸.۰ شاهد بودیم که پیام‌های پروپوزال بهبود بیت‌ کوین 61 غیرفعال شده بودند؛ ولی در نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ این قابلیت به‌طور کل کنار گذاشته شده است.

عزل پروتکل پرداخت BIP 70

چند سال پیش بود که سرو‌کلهٔ پروپوزال بهبود بیت‌ کوین 70 پیدا شد که نوید بخش بهبود تجربه‌های پرداخت مشتریان بیت‌ کوین بود. یکی از مزایای پروتکل پرداخت BIP 70 فرصتی برای اضافه کردن اطلاعات بیشتر از قبیل نام تراکنش و یک آدرس قابل خواندن برای انسان برای بازپرداخت توسط کاربران یا تاجران بود تا هنگام وقوع اشتباه در خرید از وضعیت مطلع شوید.

اما با وجود چنین مزایایی و حتی با یک‌پارچه‌سازی پروتکل پرداخت در بیت کوین کور استقبال مناسب و گسترده‌ای از آن نشد. هنوز هم بیشتر کیف پول‌ها با وفاداری به پروپوزال بهبود بیت‌ کوین 21 ترجیح می‌دهند تا از مزایای شناسانهٔ منبع یکسان استفاده کنند. از این طریق است که با کلیک روی یک لینک یا استفاده از بارکدهای ،QR مبلغ یا آدرس پرداخت بدون نگرانی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

البته می‌توان گفت عاملی مهم‌تر از عدم پذیرش و استقبال در بی‌توجهی به پروتکل پرداخت BIP 70 وجود داشت و آن چند مشکل امنیتی و آسیب به حریم خصوصی است که در این چند سال شاهد بودیم.
درعین‌حال وابستگی این پروپوزال به کتابخانه نرم‌افزاری OpenSSL برای ایجاد الگوریتم‌های رمزنگاری بخشی دیگر از ماجرای از چشم افتادن BIP 70 بود که بدون به‌روزرسانی‌ها اورژانسی دچار مشکل می‌شد.
به همین علت بعضی از کیف‌ پول‌های بیت‌ کوین نه تنها استقبالی از پیاده‌سازی BIP 70 نکردند؛ بلکه به سرعت عطای آن را به لقایش بخشیدند تا سرانجامی چنین در بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ نصیب آن شد.

شروع یک کودتا علیه BIP 70

نخستین خبر بد برای BIP 70 حذف از رابط کاربری بیت‌ کوین کور نسخه ۰.۱۹.۰ بود؛ اگرچه کاربران هنوز هم می‌توانستند گره خودشان را با انجام پیکربندی ويژه به‌نحوی مهیا کنند تا از این آپشن نیز بهره ببرند؛ اما بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ با کشیدن خط پایانی بر همه تردیدها به عزل پروتکل پرداخت BIP 70 اقدام کرد.

با حذف BIP 70 در نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ و انجام برخی ترفندهای نرم‌افزاری برای رفع وابستگی بیت‌ کوین کور توسعه‌دهندگان توانستند OpenSSL را که یادگاری از دل‌نگرانی‌های ساتوشی ناکاموتو برای امنیت بیت‌ کوین بود به‌طور کامل از کدکیس حذف کند تا شاهد امنیت بیشتری در شبکه بیت کوین باشیم.

اجرای Dumptxoutset پیشوازی برای Assumeutxo

نسخه بیت‌ کوین کور ۰.۲۰.۰ با استفاده از یک دسترسی از راه دور جدید به نام رابط کاربری RPC می‌تواند یک عکس سریع از خروجی‌های خرج نشده تراکنش (UTXO) تهیه کند که به‌عنوان وضعیت ثبت شده مالکیت بیت‌ کوین در یک نقطه خاص از ارتفاع بلوک در بلاک‌چین است. از طریق همین ارتفاع بلاک است که می‌توانید به درست بودن تراکنش خود پی ببرید پس با اشتراک همین عکس فوری خیال همه از رویه درست تراکنش آسوده خواهد شد.

نسخه‌های آتی بیت کوین کور وقتی برای نخستین بار همتایان به شبکه متصل می‌شوند چنین عکس فوری را به اشتراک می‌گذارند و به این طریق گره‌های جدید فرصت دارند بلادرنگ همکاری خود از نقطه زمانی که عکس فوری مشخص کرده آغاز کنند در‌حالی‌که تاریخچه بلاک‌چین در فرآیندهای پس‌زمینه مورد بررسی و صحت سنجی قرار می‌گیرد.

این می‌تواند آغازی برای حضور جدی‌تر پروژه‌های همانند ازوم‌ یو‌تی‌ایکس‌اٌ باشد که قبل از بررسی کل عمر یک بلاک چین به مدد این نوع گزارش‌ها به صحت آن اعتماد می‌کنند تا بتوانند مواردی مانند همگام‌سازی گره‌ها را با سرعت بیشتری به‌ سرانجام برسانند.

بیشتر بدانید:

منبع