پس از استخراج ۲۱ میلیون بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟!

بیت کوین از بسیاری جهات مانند طلای دیجیتال است. تعداد کل بیت کوین های موجود در دنیا در نهایت فقط ۲۱ میلیون عدد خواهد بودو پروسه استخراج بیت کوین پاداشی را برای ماینر در پی دارد.

  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 14 / 07 / 2020
  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 14 / 07 / 2020

بیت کوین از بسیاری جهات درست مانند طلای دیجیتال است. این ارز دیجیتال درست مانند طلا به سادگی تولید نمی شود. تولید آنها مستلزم عملیاتی است که آن را با نام استخراج می شناسیم. طلا از دل زمین استخراج شده و بیت کوین با استفاده از ابزارهای محاسباتی قدرتمند استخراج می شود. یکی دیگر از شباهت های غیرقابل انکار بیت کوین و طلا در این است که این ارز دیجیتال نیز ذخیره محدودی دارد. در حقیقت تعداد کل بیت کوین هایی که استخراج می شود از ۲۱ میلیون تجاوز نخواهد کرد. این بیت کوین با نرخ ثابتی استخراج شده و به بازار عرضه می شود. در شبکه بیت کوین به طور میانگین در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید ایجاد شده(که این زمان طبق الگوریتم سختی شبکه بیت کوین تنظیم می شود) که مشخصات آخرین بیت کوین را در خود جای داده است. علاوه بر این تعداد بیت کوین های آزاد شده در هر بلاک، هر چهار سال کاهش می یابد. در واقع تعداد آن نصف می شود.

نکات کلیدی تعداد بیت کوین ها

  •  تعداد کل بیت کوین های موجود در دنیا در نهایت فقط ۲۱ میلیون عدد خواهد بود.
  • به محض اینکه ماینر ها تمام بیت کوین های موجود در شبکه بیت کوین را استخراج کنند، میزان موجودی بیت کوین در جهان به پایان می رسد. مگر آنکه قوانین بیت کوین، اجازه تولید بیت کوین های بیشتر را صادر کند.
  • حامیان بیت کوین می گویند: منابع محدود بیت کوین درست مانند طلا باعث شده است که عملکرد بانک ها زیر نظر باشد. آنها قادر نخواهند بود به پشتوانه نظام بانکی بیت کوین های بیشتری نیز تولید کنند.
  • ماینر ها همچنان از انگیزه کافی برای معتبر دانستن شبکه بلاک چین بیت کوین برخوردار هستند؛ چرا که آنها هزینه کارمزد نقل و انتقالات را از کاربران شبکه دریافت می کنند.

موجود ۲۱ میلیونی بیت کوین

در واقع در مجموع تنها ۲۱ میلیون بیت کوین برای استخراج در جهان وجود دارد. به محض اینکه ماینر ها این تعداد بیت کوین را استخراج کنند، موجودی بیت کوین به پایان می رسد. مگر آنکه پروتکل ها و قوانین بیت کوین اجازه استخراج بیت کوین های بیشتر را صادر کند. همانطور که گفته شد، حامیان بیت کوین بر این باور هستند که موجودی محدود بیت کوین درست مانند طلا سبب شده است که رفتار بانک زیر نظر باشد و نظام بانکی به پشتوانه اعتبار خود اقدام به عرضه بیت کوین بیشتر نکند. اما زمانی که ذخیره بیت کوین به اتمام برسد چه اتفاقی روی می دهد؟ این موضوع بیش از دیگر موضوع های موجود در دنیای ارزهای دیجیتال در بحث های میان هواداران و دوستداران بیت کوین رایج است.
در حال حاضر چیزی در حدود ۱۸.۵ میلیون بیت کوین استخراج شده است. این بدان معنا است که کمتر از ۳ میلیون بیت کوین دیگر در انتظار ورود به چرخه گردش بیت کوین به سر می برند. برای درک بهتر این موضوع که با اتمام اندوخته بیت کوین چه اتفاقی روی می دهد و شبکه چطور به استخراج توکن های مفقود شده ادامه می دهد، باید به بررسی برخی از جزئیات مربوط به فرایند استخراج بپردازیم.

نکته مهم

درحالی تعداد مجموع بیت کوین های موجود در جهان فقط ۲۱ میلیون عدد خواهد بود، اما به این دلیل که برخی از مردم کد شخصی خود را از دست داده یا بدون اینکه کد خود را به شخص دیگری واگذار کنند از دنیا رفته اند، تعداد واقعی بیت کوین های موجود در جهان از این میزان نیز کمتر خواهد بود.

پاداش استخراج بیت کوین

با در نظر گرفتن اینکه ۱۸.۵ میلیون بیت کوین تنها در طول یک دهه از آغاز فعالیت بیت کوین استخراج شده و تنها ۳ میلیون بیت کوین دیگر باقی مانده است، این طور به نظر می رسد که ما در آخرین مراحل استخراج بیت کوین قرار داریم.
این درست است، اما تنها از یک چشم انداز مشخص می توان این امر را درست تلقی کرد. درست است که بخش اعظمی از بیت کوین ها استخراج شده اند، اما زمان بندی و خط سیر استخراج بیت کوین بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد.
پروسه استخراج بیت کوین که در ازای تایید بلاک های جدید با پرداخت بخشی از بیت کوین به ماینر ها پاداش می دهد، در طول زمان تغییر کرده است. در زمان راه اندازی این ارز دیجیتال پاداش ماینر ها برابر با ۵۰ بیت کوین بود. در کمتر از چند سال و در سال ۲۰۱۲ این میزان نصف و به ۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۶ این میزان مجددا نصف شد و به ۱۲.۵ بیت کوین رسید. در ۱۱ می سال ۲۰۲۰ نیز این میزان کاهش یافته و به ۶.۲۵ بیت کوین رسیده است. در حال حاضر ماینرها در مقابل تلاش های طاقت فرسای خود این میزان پاداش را دریافت می کنند.
پاداش ماینر ها هر ۴ سال یا بیشتر نصف می شود و این روند تا زمانی ادامه دارد که آخرین بیت کوین نیز استخراج شود. این بدان معنا است پاداش ماینرها در طول زمان کمتر و کمتر می شود. با توجه به ضرباهنگ استخراج بیت کوین تا کنون، این طور به نظر می رسد که استخراج آخرین بیت کوین بیش از آنچه که به نظر می آید، به طول می انجامد. در حقیقت بعید به نظر می رسد که آخرین بیت کوین زودتر از سال ۲۱۴۰ استخراج شود. مگر آنکه پروتکل های شبکه بیت کوین در این مدت تغییر کند.

نکته مهم

پروسه استخراج بیت کوین پاداشی را برای ماینر در پی دارد. اما اندازه این پاداش در بازه های زمانی مشخصی کاهش پیدا می کند. این کار با هدف کنترل توکن های در گردش انجام می شود.

 

نرخ هر چهار سال نیم
نرخی که بیت کوین تقریباً در هر چهار سال نیمی از آن کاهش می یابد

تاثیر منابع محدود بیت کوین بر ماینر ها

این طور به نظر می رسد در واقع افرادی که به طور کاملا مستقیم تحت تأثیر محدودیت ذخیره بیت کوین قرار می گیرند، خود ماینر ها هستند. از یک سو افراد بدگویی وجود دارند که درباره پروتکل های بیت کوین می گویند: به محض اینکه موجودی بیت کوین به به ۲۱ میلیون برسد، ماینر ها از پروسه دریافت جایزه حذف می شوند.
بدون دریافت جوایز در پایان تلاش برای استخراج بیت کوین، ماینر ها دیگر انگیزه کافی برای حمایت از شبکه را در اختیار نخواهند داشت. این تأثیر مخربی بر شبکه بیت کوین خواهد گذاشت. از آنجایی که ماینینگ یا استخراج تنها پروسه ای نیست که تعدادی توکن را به چرخه بیت کوین اضافه کند، بلکه مهمترین نقش آن در شبکه بدون مرکزیت بلاک چین و در غیاب سیستم بانکی، حمایت و نظارت بر شبکه است. اگر ماینر ها دست از کار بکشند، سیستم در نهایت به سمت یک مدیریت ثابت گام بر می دارد و از بین می رود.
حتی زمانی که آخرین بیت کوین تولید شود، ماینرها به احتمال زیاد به صورت کاملا فعال و در یک رقابت تنگاتنگ برای تأیید نقل و انتقال ها وارد عمل می شوند. چرا که هر نقل و انتقال بیت کوین کارمزد ناچیزی را در پی دارد. این کارمزد در حال حاضر به ازای هر بلاک در حد چند صد هزار دلار است و در آینده به هزاران دلار یا بیشتر نیز خواهد رسید. در نهایت این شبکه یک اقتصاد بسته خواهد بود که کارمزد نقل و انتقال ها در آن درست مانند مالیات جمع آوری می شود.

دیگر نکاتی که باید برای تعداد بیت کوین ها در نظر داشته باشید

آگاهی از این موضوع که بیش از ۱۰۰ سال تا استخراج آخرین بیت کوین در شبکه باقی مانده است چندان اهمیتی ندارد. در واقع با نزدیک شدن سال ۲۱۴۰ ماینرها سال های زیادی را به دریافت پاداشتی که تنها بخش کوچکی از آخرین بیت کوین است، ادامه می دهند. کاهش بیش از اندازه و ناگهانی اندازه پاداش ماینر ها به این معنا است که پروسه استخراج خیلی پیش تر از فرارسیدن موعد نهایی در سال ۲۱۴۰ از راه می رسد.
با در نظر گرفتن رویداد هایی از قبیل هارد فورک، پروتکل ها و شیوه های جدید در زمینه ثبت و ذخیره سازی نقل و انتقالات که در یک دهه گذشته در بیت کوین رخ داده است، توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که احتمال تغییر پیدا کردن شبکه بیت کوین در بازه زمانی باقیمانده نیز وجود دارد. علاوه بر این ممکن است در برهه ای از زمان قبل از سال ۲۱۴۰ بیت کوین مسیری به دور از انتظار همگان را پیش بگیرد و در نهایت تمام مذاکرات انجام شده درباره اینکه با استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی روی می دهد را به کلی متحول سازد.

بیشتر بدانید

آموزش رایگان بیت کوین از مبتدی تا پیشرفته

چگونه بیت کوین بخریم؟ آموزش خرید بیت کوین

منبع