بورس اوراق بهادار توکیو -حضور ابر غول ها در بورس ژاپن

  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 21 / 06 / 2020
بورس توکیو
  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 21 / 06 / 2020

بورس اوراق بهادار توکیو چیست؟

بورس توکیو (TSE) بزرگترین بورس اوراق بهادار در ژاپن است که مقر آن در پایتخت آن یعنی توکیو است. بورس اوراق بهادار توکیو در 15 مه 1878 تأسیس شد. امروز این بورس نزدیک به 3500 شرکت فهرست شده دارد و سرمایه در بازار ترکیبی در سال 2018 بیش از 4 تریلیون دلار است. این صرافی شامل بزرگترین و مشهورترین غول های ژاپنی با حضور جهانی از جمله تویوتا ، هوندا و میتسوبیشی است.

علاوه بر این، TSE اطلاعات معاملاتی خاص، قیمت های واقعی و نقل قول های شاخص تاریخی، آمار بازار و اطلاعات مربوط و از طرف متخصصان را ارائه می دهد.

قابل ذکر است که مخفف TSE برای بورس اوراق بهادار توکیو را نباید با بورس اوراق بهادار تورنتو کانادا اشتباه گرفت که با نام اختصاری TSX شناخته شده است.

شناخت بورس اوراق بهادار توکیو

در اوج حباب قیمت دارایی های ژاپن در دسامبر 1989 ، شاخص Nikkei 225 به رکورد بالای 38916 رسید. پس از این، سرمایه در بازار ترکیبی TSE طی دو دهه ی بعد به طرز چشمگیری کاهش یافت ، زیرا اقتصاد ژاپن با یک فضای رکود اقتصادی و مالی روبرو شد. ارزش سهام Nikkei سقوط کرد.

اعضای هیئت مدیره بورس اوراق بهادار توکیو ، طبق گفته بلومبرگ، عبارتند از: مدیر ارشد ارشد یوشینوری سوزوکی ، رئیس و مدیرعامل کوئیچیرو میهارا ، و آکیرا کیوتا از گروه بورس ژاپن.

از مارس 2018 ، پنج سهام بزرگ فهرست شده در بورس اوراق بهادار توکیو (در میلیون ها ین ژاپنی) شامل موارد زیر شده اند:

  1. شرکت تویوتا موتور (222.6 ین)
  2. شرکت ان تی تی دوکومو (105.931 ین)
  3. شرکت مالی میتسوبیشی UFJ ، مالی (96.883 ین)
  4. گروه سافت بانک (87.5 ین)
  5. سازمان کیننس (80.3 ین)

 

TSE سایر صرافی های مهم بین المللی

علاوه بر بورس اوراق بهادار توکیو ، سایر صرافی های مهم تجاری در سراسر جهان عبارتند از: بورس اوراق بهادار نیویورک، بورس نزدک و بورس اوراق بهادار لندن (LSE). هر صرافی دارای الزامات لیست بندی خاصی است که مالکان باید قبل از ارائه اوراق بهادار خود برای تجارت ، رعایت کنند.

بورس ژاپن یکی از بزرگترین بورس های جهان به شمار می رود و از لحاظ بازار سرمایه،پس از بورس نیویورک در رتبه دوم دنیا قرار دارد.

بطور کلی ، اینها شامل گزارش های مالی منظم، از جمله گزارش های حسابرسی درآمد و حداقل نیاز سرمایه است. به عنوان مثال، بورس اوراق بهادار نیویورک یک شرط فهرست بندی کلیدی دارد که تصریح می کند یک شرکت باید حداقل 4 میلیون دلار سهام دارایی و درآمد پیش از مالیات در سال مالی گذشته یا دو سه سال اخیر مالی اخیر 750 هزار دلار در دسته اول خود داشته باشد. نزدک از فهرست کنندگان خواسته است تا در سه سال مالی قبل بیش از 11 میلیون دلار و حداقل قیمت پیشنهادی 4 دلار، درآمد حاصل از پیش از مالیات را تأمین کنند.

منبع 1 و 2

بیشتر بدانید: