تفاوت های شاخص داو جونز در مقابل شاخص نزدک

  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 21 / 06 / 2020
  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 21 / 06 / 2020

تفاوت های شاخص داو جونز و شاخص نزدک

به دلیل روشی که مردم عبارات “داو” و “نزدک” را استفاده می کنند، هر دو اصطلاح با “بازار” یا “اقتصاد” مترادف شده اند، و در برخی افراد تصور نادرستی از آنچه در واقع هر اصطلاح دارد، تبدیل شده است. در حالی که هر دو شاخص هایی هستند که سرمایه گذاران می توانند آنها را بررسی کنند، در واقع بازار یا اقتصاد نیست. در عوض، اینها برش های نظری از بازار هستند که به سرمایه گذاران ایده می دهند که اوضاع در بازار یا اقتصاد چگونه پیش می رود.

 

نکات مهم در مورد شاخص داوجونز و شاخص نزدک

  •  هم “داو” و هم “نزدک” به شاخص های بازار اشاره دارند.
  •  فقط نزدک به بورس نیز اشاره دارد که در آن سرمایه گذاران می توانند به خرید و فروش سهام بپردازند.
  •   لذا هیچکدام به معنای بازار یا اقتصاد نیست.
  •   یک سرمایه گذار نمیتواند شاخص های داو یا نزدک را معامله کند، زیرا آنها فقط یک معیار ریاضی دارند.
  •   با این حال سرمایه گذاران می توانند صندوق های شاخص یا صندوق های مبادله ای را که ردیابی این شاخص ها را دارند خریداری کنند.

شاخص داو جونز

شاخص داو در واقع به میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) اشاره دارد، شاخص مهمی است که بسیاری از افراد برای دیدن نشانه ای از عملکرد کل بازار سهام در حال تماشای آن هستند.

 

نکته مهم:  شاخص داو جونز، یا DJIA، همان Dow Jones و Company نیست(شرکتی است که متعلق به News Corp است و وال استریت ژورنال را منتشر می کند).

میانگین صنعتی داو جونز میانگین وزنی معادل 30 سهام قابل توجه است که در بورس نیویورک (NYSE) و بورس نزدک معامله می شود. DJIA توسط چارلز داو در سال 1896 اختراع شد. این عملکرد برخی از بزرگترین شرکتهای “تراشه آبی” ایالات متحده را اندازه گیری می کند.

اسم صنعتی شاخص داوجونز، تا حد زیادی تاریخی است. تعداد معدودی از شرکتهای مؤلفه این شاخص هیچ ارتباطی با صنایع سنگین ندارند.

 شاخص نزدک

نزدک همچنین اصطلاحی است که می تواند به دو چیز متفاوت اشاره کند: اول ، انجمن ملی بورس اوراق بهادار بصورت خودکار،  و همچنین اولین بورس الکترونیکی است که به سرمایه گذاران امکان خرید و فروش سهام را روی یک سیستم کامپیوتری، سریع و شفاف داده است. بدون نیاز به طبقه تجارت فیزیکی . مرجع دوم مربوط به یک شاخص است.

وقتی می شنوید که مردم می گویند ” نزدک امروز صعودی بوده است” ، آنها به شاخص کامپوزیت نزدک اشاره می کنند، که مانند داو جونز، یک سنجش آماری برای بخشی از بازار است.

پس از آن، هر دو داو و نزدک به یک شاخص یا به طور میانگین تعداد عددی مشتق از حرکت قیمت برخی از سهام اشاره می کنند. کامپوزیت نزدک شامل کلیه شرکت هایی است که در بورس نزدک تجارت می کنند. بیشتر آنها مربوط به فناوری و اینترنت هستند ، اما شرکت های مالی ، مصرف کننده ، بیوتکنولوژی و صنعتی نیز وجود دارند. کامپوزیت نزدک بیش از 3،300 سهام را بررسی می کند. داو جونز عمدتاً شامل شرکت هایی می شود که در بورس اوراق بهادار نیویورک یافت می شود و تنها دو سهام از سهام نزدک مانندApple (AAPL) ، Intel INTC) ، سیسکو (CSCO) و مایکروسافت (MSFT) موجود است.

منبع