آموزش بلاک چین

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 23 / 12 / 2018
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 23 / 12 / 2018

بلاک چین در عمل به همراه بیت کوین به دنیا معرفی شد.پس از موفقیت بیت کوین بود که بلاک چین و برنامه نویسی بلاک چین تبدیل به ترند شد و آموزش ها و دوره های رایگان متفاوتی برای یادگیری بلاک چین عرضه شد.در این مقاله سعی می کنیم بیشتر با بلاک چین آشنا شویم.ابتدا به مباحث درآمدی حاصل از آموزش بلاک چین می پردازیم.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سپتامبر 2017 پیش­بینی کرد که تا سال 2025 حدود 10 درصد تولید ناخالصی داخل جهان بر روی تکنولوژی بلاک­چین ذخیره خواهد شد

 

فناوری بلاک چین هم مانند بسیاری از مقالات که در حوزه تکنولوژی نوشته می شوند تا به مرحله عمل نرسیده بود کسی به آن توجه نمی کرد.معرفی بلاک چین در حقیقت به سال 1991 بر می گردد اما تا سال 2009 که اولین بیت کوین استخراج شد و در دفتر بیت کوین یا همان بلاک چین بیت کوین ثبت شد کسی آن را جدی نمی گرفت.شاید بد نباشد نگاهی به این مقاله درمورد بلاک چین بیندازید.

چرخه وفق پذیری تکنولوژی: چرخه گارتر

اگر بپذیرید که بلاک چین هم یک تکنولوژی نوظهور است پس می بایست کمی در مورد چرخه تکنولوژی بلاک چین بیشتر صحبت کنیم.(سراغ آموزش بلاک چین هم می رویم نگران نباشید!)

آقای مور در کتاب عبور از شکاف های عظیم به طور مفصل در مورد چرخه گارتنر و نظریه خودش صحبت کرده است. به اعتقاد او هر تکنولوژی در زمان ظهور می تواند دچار این چرخه شود.اگر شما یک مهندس یا یک کار آفرین هستید از نان شب هم برای شما واجب تر است که با این چرخه و جزییات آن آشنا شوید.

گارتنر دریافت که برای فن آوری جدید،میزان دیده شدن تکنولوژی از الگوی شکل زیر تبعیت می کند. مهم نیست این فناوری اینترنت باشد یا فناوری چرخ در 4000 سال گذشته.هر چرخه گارتنر شامل 5 سیکل است که در شکل شماهده می شود.پس بلاک چین هم می تواند از چرخه گارتنر تبعیت کند.راستی زیاد به بلاک چین خرده نگیرید چرا که در این سال های اخیر ما یک توهم بزرگ هم داشته ایم به نام حباب دات کام ها.

پنج سیکل چرخه گارتنر

  • انتظارات اولیه
  • تورم انتظارات
  • توهم زدایی
  • روشن شدن فضا
  • بهروی با ثبات

نکته مهم در چرخه گارتنر این است در مرجله چهارم و روشن شدن فضا،اگر آن خدمات که زنده مانده اند بتوانند محصول خود را مطابق میل مشتری و بر اساس رضایت استفاده کنندگان توسعه و بهبود ببخشد.تکنولوزی بلاک چین هم می بایست بتواند بعد از هایپ در سال 2017 بتواند خدماتی را ارایه کند که موجب رضایت کاربران باشد.

بلاک چین و رمز ارزها

آیا این دو مفهوم باید همیشه با هم و کنار هم آورده شوند؟ خیر. در حقیقت مهم است که بدانیم این دو موضوع متفاوت هستند.بیت کوین یک رمز ارز است در حالی که بلاک چین فناوری ایجاد کننده بیت کوین است.در حقیقت بلاک چین یک مفهوم عام است و یکی از کاربرد های آن می تواند راه اندازی یک شبکه مالی باشد که اسم آن بیت کوین گذاشته شده است.

چگونه یک برنامه نویس موفق در زمینه بلاک چین شوم؟

اگر علاقه مند به ساختن اپلیکیشن هایی هستید که بر روی بلاک چین کار کنند باید برنامه نویسی بلاک چین را بلد باشید و دوم اینکه برای این کار باید دو ر بیت کوین را خط بکشید. چرا که بیت کوین در زمینه کاملا محدود است.بنابراین بهتر است که سراغ رمز ارز اتریوم برویم چرا که هدف اتریوم و فلسفه وجودی به وجود آمدن اتریوم هم همین بوده است. ساخت اپلیکیشن های غیر متمرکز و استفاده از قراردادهای هوشمند بر روی شبکه اتریوم امکان پذیر است.

یک نظر در “آموزش بلاک چین

  1. پینگ بک: بیت کوین چیست | داریک لند

نظرات بسته شده است.