بیت کوین کش چیست؟ از تاریخچه تا روند قیمتی

بیت کوین کش ارز دیجیتالی است که در سال 2017 معرفی شد.در این مقاله به تفاوت آن با بیت کوین و بیت کوین SV و تاریخچه و آینده آن و روند رشد قیمت اشاره می کنیم.

  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 13 / 07 / 2020
بیت کوین کش
  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 13 / 07 / 2020

بیت کوین کش ارز دیجیتالی است که در آگوست سال ۲۰۱۷ به بازار معرفی شد. این ارز حاصل روی دادن یک فورک در بیت کوین بود. بیت کوین کش اندازه بلوک های موجود در شبکه را افزایش داده است. این اقدام پردازش تراکنش‌های بیشتر را امکان پذیر کرد. این ارز دیجیتال در نوامبر سال ۲۰۱۸ تحت یک فورک دیگر قرار گرفت. دو ارز بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV حاصل این رویداد بوده اند. بیت کوین کش SV نسخه ساتوشی بیت کوین است. دلیل نامگذاری بیت کوین کش این است که این ارز دیجیتال از مشتریان و کاربران شبکه بیت کوین بهره می برد.

بیت کوین کش

نکات کلیدی بیت کوین کش:

  • · بیت کوین کش شاخه ای از بیت کوین به شمار می رود. این ارز در نتیجه یک هارد فورک روی شبکه اصلی و در آگوست سال 2017 به وجود آمده است. بیت کوین کش به تنهایی در نوامبر سال 2018 تحت یک فورک دیگر قرار گرفت و به دو گروه مجزا شامل بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV تقسیم شد. بیت کوین کش ABC امروزه با نام بیت کوین کش شناخته می شود.
  • · بیت کوین کش برنامه های خود را به گونه طراحی کرده است که در مقایسه با بیت کوین به بلاک های بزرگتری دست پیدا کند. به این ترتیب تعداد تراکنش هایی که در هر بلاک ذخیره می شوند نیز افزایش پیدا کرده و بیت کوین کش به عنوان ابزاری برای انجام تراکنش های روزمره به کار گرفته می شود.
  • · صرف نظر از تفاوت های فلسفی بیت کوین کش و بیت کوین، چندین شباهت تکنیکی نیز در آن ها دیده می شود. هر دو از یک مکانیزم رضایت جمعی استفاده می کنند و ظرفیت 21 میلیون سکه را انتخاب کرده اند.

تفاوت بیت بیت کوین  و بیت کوین کش

تفاوت بین بیت کوین و بیت کوین کش در فلسفه این دو نهفته است.مخترع بیت کوین ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را به عنوان ارزی معرفی کرد که به صورت همتا به همتا در تراکنش‌های روزانه به کار گرفته می‌شود. طی سالیان متمادی این ارز کشش بیشتری پیدا کرده و با ازدحام کاربران مواجه شد و قیمت آن به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد. همین امر سبب شد که بیت کوین به جای یک ارز به ابزاری برای سرمایه گذاری بدل شود. شبکه بلاک چین بیت کوین شاهد مشکلات فزاینده ای بوده است؛ چرا که در آغاز این شبکه از عهده پردازش حجم بالای تراکنش‌ها بر نمی آمد. زمان مورد نیاز برای تایید تراکنش ها و کارمزد انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین افزایش یافته بود. تمام این مشکلات به دنبال محدودیت حجم ذخیره اطلاعات روی هر بلاک به وجود آمد. در آن زمان حداکثر حجم اطلاعات یک بلاک برابر با ۱ مگابایت بود. این گونه بود که صف طویلی از تراکنش‌های در انتظار تأیید پدید آمد. چرا که امکان افزایش حجم بلاک ها برای انجام تراکنش‌ها وجود نداشت.

تعداد تراکنش در شبکه بیت کوین کشور و بیت کوین

همیشه هر کدام از طرفداران این دو ارز بر سر این مساله در حال مشاجره هستند.

ظهور بیت کوین کش، درمانی برای این شرایط بود. این ارز با افزایش حجم هر بلاک از ۸ مگابایت تا ۳۲ مگابایت این مشکل را برطرف کرد. در این شرایط امکان پردازش تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک نیز میسر شد.

میانگین تراکنش های پردازش شده در هر بلوک شبکه بیت کوین بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ است. این در حالی است که میانگین تراکنش‌های پردازش شده در زمان اوج استرس در سپتامبر سال ۲۰۱۸ در شبکه بیت کوین کش از ۲۵۰۰۰ تراکنش در هر بلاک نیز پیشی گرفت.
برجسته ترین حامی بیت کوین کش، راجر ور (Roger ver)، در اغلب موارد برای توجیه افزایش حجم هر بلاک، دست به دامان دیدگاه اصلی ناکاتو از یک سرویس خدماتی می‌ شود. آنها بر این باور بودند که تغییر در اندازه بلاک امکان استفاده از بیت کوین به عنوان واسطه ای برای انجام تراکنش‌های روزانه را امکان پذیر می کند. از این گذشته امکان رقابت با سازمان های چند ملیتی مانند ویزا Visa را که در زمینه کارت های اعتباری فعال هستند نیز برای بیت کوین میسر می کند. این سازمان ها کارمزد های قابل توجهی را برای انجام تراکنش‌های بین مرزی در نظر می گیرند.
بیت کوین و بیت کوین کش از جنبه های دیگری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. این شامل گزینه شاهد مجزا (SegWit) نمی شود، شاهد مجزا راهکار دیگری بوده که امکان ذخیره سازی اطلاعات بیشتر در هر بلاک را فراهم می کند. SegWit تنها اطلاعات یا داده هایی را در هر بلاک ذخیره می کند که مربوط به یک تراکنش هستند. معمولا تمام جزئیات وابسته به یک تراکنش در یک بلاک ذخیره می شوند.

شباهت بیت کوین کش و بیت کوین

صرف نظر از تفاوت های ایدئولوژیکی و تفاوت در اندازه بلاک ها، شباهت های زیادی نیز بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد. هر دو شبکه از مکانیزم اثبات عمل یا POW برای استخراج بیت کوین استفاده می کنند. هر دو خدمات Bitmain را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. Bitmain بزرگترین استخراج کننده بیت کوین در جهان است. موجودی بیت کوین کش نیز درست مانند بیت کوین ۲۱ میلیون است. بیت کوین کش نیز از الگوریتم های مشابهی با یک میزان سختی برای انجام فعالیت های خود استفاده می کند. میزان دشواری ضروری (EDA) پس از هر ۲۰۱۶ بلاک یا به صورت تقریبی هر دو هفته یکبار تعیین می‌شود. ماینر ها از شباهت های موجود بین این دو ارز سود می برند و فعالیت های استخراج خود را مابین این دو جابه جا می کنند. با وجود اینکه استخراج بیت کوین برای ماینر ها بسیار سودمند است، اما افزایش موجودی بیت کوین کش در بازار بسیار خطرناک است. به علاوه، میزان دشواری الگوریتم های بیت کوین کش به منظور آسان تر شدن پروسه استخراج آن ساده تر شده است.

قیمت بیت کوین کش

از زمان تولد بیت کوین کش تا امروز قیمت این ارز دیجیتالی دست خوش نوسانات زیادی بوده است.گاهی انقدر اقبال به آن زیاد می شود که قیمت به سقف تاریخی خودش می رسد یعنی هر بیت کوین کش 4900 دلار و گاهی هم انقدر مورد بی مهری قرار می گیرد که قیمت اش به حدود 120 دلار می رسد.در نمودار زیر این سرگشت قیمتی در این سه سال و اندی را می توانید ببینید.

قیمت بیت کوین کش از 2017 تا 2020

تاریخچه بیت کوین کش

در سال 2010 متوسط اندازه هر بلوک در شبکه بلاک چین بیت کوین کمتر از 100 کیلو بایت بوده و کارمزد هر تراکنش نیز تنها چند سنت بود. همین امر شبکه بلاک چین این رمز ارز را در مقابل حملات احتمالی آسیب پذیر کرده است. چرا که اکثر تراکنش های انجام شده در این شبکه بسیار ارزان قیمت هستند. این نقطه ضعف تمام نظام بلاک چین را به لرزه می اندازد. به منظور اجتناب از بروز چنین وضعیتی اندازه هربلاک در شبکه بلاک چین به 1 مگابایت کاهش پیدا کرد. در هر ده دقیقه یک بلاک ایجاد می شود. این مدت زمان فرصت و فضای مورد نیاز برای تایید تراکنش ها را در سیستم فراهم می کند. محدودیت موجود در اندازه و زمان برای ایجاد هر بلاک یک لایه امنیتی دیگر را نیز به سیستم بلاک چین اضافه می کند.
این مواد امنیتی نیز زمانی که از انجام تراکنش ها در پلتفرم صحبت به میان می آید محدودیت هایی را نیز اعمال می کنند.اندازه متوسط هر بلاک از ماه ژانویه 2015 به 600 کیلو بایت افزایش پیدا کرده است. تعداد تراکنش هایی که با استفاده از بیت کوین انجام می شود نیز بیشتر شده و همین موضوع منجر به ایجاد صف طویلی از تراکنش های تایید نشده شده است. مدت زمان تقریبی برای تایید یک تراکنش نیز در حال افزایش است. متعاقبا شاهد افزایش کارمزد تایید هر تراکنش بوده ایم. این گزینه ادعاهای بیت کوین به عنوان رقیبی برای سیستم پردازش گران قیمت کارت های اعتباری را به چالش کشیده است. کارمزد انجام تراکنش ها در شبکه بلاک چین بیت کوین برابر از سوی کاربران تعیین می شود. ماینر ها همواره هزینه انجام تراکنش ها را افزایش می دهند؛ آن ها به دنبال کسب سود بیشتری هستند.
برنامه نویسان نیز دو راهکار برای حل این معضل پیشنهاد دادند: افزایش اندازه هر بلاک یا حذف بخش مشخصی از اطلاعات هر تراکنش به منظور ثبت اطلاعات بیشتر در هر بلاک. تیم مرکزی بیت کوین که مسئولیت بهینه سازی و رسیدگی به الگوریتم های کلیکی بیت کوین را برعهده دارد، از اجرای ایده افزایش اندازه هر بلوک جلوگیری کرد. در همین حال ارزی به بازار معرفی شد که اندازه انعطاف پذیرتری را برای هر بلاک در نظر گرفته است. اما این سکه جدید که با نام bitcoin Unlimited شناخته می شد هک شده و رنگ تراکنش های زیادی را به خود ندید. همین امر کاربران را در خصوص امنیت و اعتبار این ارز برای انجام تراکنش های روزانه به شک انداخت.
ایده اول با واکنش های تند و تیز و متفاوتی از سوی جامعه بیت کوین روبه رو شد. مرکز استخراج Bitmain نیز از افزایش حجم هر بلاک یا Segwit استقبال نکرد؛ چرا که این کار روی میزان فروش ماینر های AsicBoost تاثیر منفی می گذارد. این ماشین پتنت یا حق انحصاری استفاده از یک تکنولوژی را برعهده دارد که یک میانبر را برای ایجاد هش ایجاد کرده است. در این ساز و کار انرژی کمتری برای ایجاد هر هش به کار برده می شود. اگرچه Segwit بهای استخراج بیت کوین با استفاده از این ماشین را به شدت افزایش می دهد. چرا که این کار ثبت مجدد سفارش ها را بیش از اندازه دشوار می کند.

در خلال جنگ های لفظی و خارج شدن از روال طبیعی ماینر ها و دیگر مشارکت کنندگان در جامعه ارزهای دیجیتالی، بیت کوین کش در جولای سال 2017 راه اندازی شد.

تمام دارندگان بیت کوین مقدار معادل بیت کوین های خود را در قالب بیت کوین کش دریافت کردند. به این ترتیب میزان سکه های موجود در بازار چند برابر شد. بیت کوین کش نخستین بار به ارزش قابل توجه 900 دلار در بازار حضور پیدا کرد. بزرگترین بازارهای معاملات ارز دیجیتال همچون Coinbase و Itbit بیت کوین کش را تحریم کردند و این ارز را در فهرست ارزهای دیجیتال خود جای ندادند.
اما این ارز از سوی بزرگترین پلتفرم استخراج ارز دیجیتال در جهان ،Bitmain، حمایت شده و این حمایت برای این ارز حیاتی بوده است.

این حمایت منجر به اطمینان از تولید مقدار قابل توجهی از سکه در زمان راه اندازی این ارز شد که برای معامله در بازار ارزهای دیجیتال کافی بود. در زمان اوج استقبال و اشتیاق کاربران از ارزهای دیجیتال قیمت بیت کوین کش سر به فلک کشیده و در دسامبر سال 2017 به 4091 دلار رسید.

با وجود اینکه بسیار متناقض به نظر می رسد، بیت کوین کش نیز ظرف کمتر از یکسال به همان دلایلی که منجر به ایجاد این ارز از بیت کوین شده بود در فورک دیگری به کار گرفته شده است. در نوامبر سال 2018 بیت کوین کش به دو ارز بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV تبدیل شد. حوالی همین زمان مخالفت هایی در پی ارائه به روز رسانی ها ایجاد شد که با استفاده از قرارداد های هوشمند در شبکه بلاک چین بیت کوین نیز همزمان شد و میزان تقریبی هر بلاک را افزایش داد.

بیت کوین کش ABC از مشتری های اصلی بیت کوین کش استفاده می کند، اما چندين تغییر را در شبکه بلاک چین ایجاد کرده است: به عنوان مثال شیوه متعارف طبقه بندی تراکنش ها یا CTOR که ترتیب تراکنش های انجام شده را که در یک بلاک ذخیره شده اند مرتب می کند.
بیت کوین کش SV که از سوی کرگ رایت (Craig Wright) که مدعی شده ناکاموتو حقیقی است معرفی شد. او با استفاده از قرار داده ای هوشمند در پلتفرمی که به منظور پرداخت تراکنش ها ایجاد شده بود سر باز زده است. داستانی که پیش از آخرین هارد فورک روی داده بسیار شبیه به جریانی است که قبل از فورک بیت کوین کش از بیت کوین در سال 2017 روی داد. اما سرانجام خوشی در انتظار آن بود؛ چرا که به واسطه فورک و دو برابر شدن تعداد سکه های موجود در بازار سرمایه گذاری های زیادی به بازار رمز ارز سرازیر شد. از زمان راه اندازی این ارز هر دو ارز دیجیتال ارزش گذاری قابل قبولی را در بازار رمز ارز جهان تجربه کرده اند.

نگرانی هایی پیرامون آینده بیت کوین کش

بیت کوین کش با این وعده روی کار آمد که در مقایسه با ارز پیشتاز تغییرات و بهبود هایی را در نظر خواهد گرفت. اما هنوز به تمام وعده های خود عمل نکرده است.
مهمترین وعده این ارز همان اندازه بلاک ها است. متوسط اندازه هر بلوک استخراج بیت کوین کش در شبکه بلاک چین بیت کوین کش به مراتب کوچکتر از بلاک های شبکه بیت کوین است. اندازه کوچکتر به این معنا است که نظریه اولیه که همان انجام تراکنش های بیشتر به واسطه بلاک های بزرگتر بوده است، هنوز از نظر فنی آزموده نشده است. کارمزد تراکنش های بیت کوین نیز به شدت کاهش پیدا کرده است. همین امر بیت کوین را به یکی از جدی ترین رقبای بیت کوین کش در انجام تراکنش های روزانه بدل کرده است.
دیگر ارزهای دیجیتال نیز مشتاقانه چنین بلند پروازی هایی را در سر می پروراند که روزی به ارزی برای انجام تراکنش های روزانه تبدیل می شوند. همین امر خطی روی ایده اولیه از راه اندازی بیت کوین کش انداخته است. آنها مدعی شده اند که در انجام پروژه ها با شرکت ها و دولت هایی در داخل و خارج از کشور همکاری دارند. به عنوان مثال لایت کوین (Litecoin) اعلام کرده است که با سازماندهندگان مراسم ها، دستیاران حرفه ای و دیگران از قبیل دش (Dash) ادعا کرده اند که به تازگی تراکنش هایی از اقتصاد های بیماری همچون ونزوئلا را در اختیار دارد.
اگر چه جدا شدن بیت کوین کش از بیت کوین به اندازه کافی قابل توجه بود، اما این ارز خارج از جامعه ارز های دیجیتال چندان شناخته شده نیست و راه زیادی را در مسیر پذیرش در پیش دارد. بر اساس سطح تراکنش های موجود در شبکه بلاک چین بیت کوین هنوز برتری قابل توجهی در مقایسه با رقبای خود دارد.
دومین فورک انجام شده روی شبکه بلاک چین بیت کوین مشکلاتی را نیز در زمینه مدیریت برنامه نویسی نمایان کرده است. این مشکلات حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از متخصصان تصور می کنند که بیت کوین کش رویکرد اصلی خود را تغییر داده است؛ چرا که این ارز راه را برای فورک های آتی باز گذاشته است. قراردادهای هوشمند بخشی حیاتی در تمام ارزهای دیجیتال است. اگرچه اینگونه به نظر می رسد که همچنان باید منتظر باشیم و ببینیم آیا بیت کوین کش به پلتفرمی برای استفاده از قراردادهای هوشمند در تراکنش بدل می شود یا به یک سیستم پرداخت ساده…
از این گذشته پروتکل قاطع و تعریف شده ای بر بیت کوین کش حاکم نیست. این در حالی است که دیگر ارز های دیجیتالی از قبیل Dash و Bechain پروتکل های قانونمندی را با ذکر جزئیات ایجاد کرده اند که از حق رای استفاده می کند. با این حال طراحی و برنامه نویسی بیت کوین کش به گونه ای بوده است که گویا تیم برنامه نویسی و توسعه در مرکزیت این ارز دیجیتال قرار گرفته اند. به این ترتیب مشخص نیست که آیا سرمایه گذارانی که تعداد قابل توجهی بیت کوین کش در اختیار نداشته باشند در رای گیری ها شرکت داده می شوند یا حق اظهار نظر درباره روند آتی این ارز را خواهند داشت یا خیر…

منبع 1 و 2

 

نظرات بسته شده است.