میانگین صنعتی داو جونز در مقابل S&P 500 – تفاوت ها

  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 22 / 06 / 2020
تفاوت شاخص داو و اس اند پی
  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 22 / 06 / 2020

میانگین صنعتی داو جونز در مقابل S&P 500 : ذکر تفاوت ها

میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) و شاخص 500 (S&P 500) دو شاخص برتر بورس آمریکا هستند. اگرچه بسیاری از ناظران بازار ممکن است یکی از این شاخص ها را بر دیگری دارای اولویت بدانند، اما هدف مشابهی دارند: ارائه تصویر بزرگ در مورد اینکه آیا قیمت سهام بطور کلی لحظه به لحظه رو به بالا، پایین یا خنثی حرکت می کند و چه میزان تغییر می کند را بیان می کنند.

نکات اصلی شاخص داوجونز و شاخص S&P 500

  •  DJIA قیمت سهام 30 تا از بزرگترین شرکت های آمریکایی را بررسی می کند.
  •  S&P 500  سهام 500 شرکت بزرگ آمریکایی را بررسی می کند.
  •  هردو نمای کلی از وضعیت بورس سهام را به طور کلی ارائه می دهند.

 

متوسط ​​صنعتی داو جونز

شاخص داوجونز DJIA شاخص اصلی سهام آمریکا است و هنوز هم شناخته شده ترین آن است. این شاخص که در سال 1896 با راه اندازی 12 شرکت بزرگ در کشور آمریکا ایجاد شده است، امروزه شامل 30 سهام تراشه آبی است.

کلمه “صنعتی” به نام خود تا حد زیادی یک یادگار تاریخی است ، زیرا اکثر سهام موجود در فهرست این روزها از صنایع تولیدی نیست. در عوض، آنها از همه بخش های اصلی به جز خدمات و حمل و نقل، که دارای شاخص های داو جونز خاص خود هستند ، استخراج می شوند. همه نام های خانوادگی مانند جانسون و جانسون ، کوکا کولا ، دیزنی و مایکروسافت هستند.

نکته مهم: DJIA اصلی شامل روغن پنبه آمریکایی، ذغال سنگ و آهن و چرم ایالات متحده بود.

داو چگونه محاسبه می شود؟

DJIA دارای وزن مخصوص است. به جای استفاده از یک میانگین حسابی ساده و تقسیم بر تعداد سهام به طور متوسط ​​، از Dow Divisor استفاده می کند. این تقسیم کننده اثر تقسیم سهام و سود سهام را برطرف می کند.

بنابراین شاخص DJIA فقط تحت تأثیر تغییر در قیمت سهام است، بنابراین شرکتهایی که قیمت سهم بالاتری دارند یا نوسانات شدیدتر قیمتی دارند تأثیر بیشتری روی داو دارند.

 

شاخص S&P 500

شاخص S&P 500، که از سال 1957 آغاز شد، 500 سهام بزرگ آمریکایی را که معامله عمومی داشتند را بررسی می کند. سهام موجود در این فهرست از کلیه بخش های اقتصاد است و توسط کمیته انتخاب می شود. برای انتخاب، سهام باید دارای یک ارزش بازار 8.2 میلیارد دلار یا بیشتر (از سال 2019)، دارای یک شناور عمومی حداقل 50٪ باشد، درآمدهای مثبت برای چهار فصل اخیر داشته و از نقدینگی کافی و براساس قیمت و جلد برخوردار باشد.

 

S&P چگونه محاسبه می شود؟

سهام موجود در S&P 500 بیش از قیمت سهام آنها از ارزش بازار آنها وزن می گیرد. در این روش، S&P 500 تلاش می کند تا اطمینان حاصل کند که یک تغییر 10٪ در سهام 20 دلاری ، همانند تغییر 10٪ در سهام 50 دلاری، بر شاخص اثر خواهد گذاشت.

در حالی که هر دو این شاخص توسط سرمایه گذاران برای تعیین روند کلی بورس ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد ، S&P 500 فراگیرتر است، زیرا بر اساس یک نمونه بزرگتر از کل سهام ایالات متحده است.

بیشتر بدانید:

منبع