بلاک چین چیست و چگونه می تواند زندگی ما را متحول کند؟

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 17 / 11 / 2018
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 17 / 11 / 2018

فناوری بلاک چین چیست؟

بلاک چین( blockchian) چیست و کاربرد ها و مزیت های بلاکچین چه نقشی در زندگی ما در آینده خواهند داشت و چرا باید به عنوان یک علاقه مند به حوزه رمز ارزها وقت کافی برای آموزش و یادگیری بلاک چین و حتی برنامه نویسی آن صرف کنیم.شاید در چن سال آینده در اخبار ایران بشونید که اولین شناسنامه بلاک چین رونمایی شد و اولین انتخاب الکترونیکی به استفاده از فناوری بلاک چین راه اندازی شد و… چه دلتان بخواهد و چه نخواهد بلاک چین آمده است تا بتواند سبک زندگی ما را از شناسنامه تا انتخابات و کسب و کار های اینترنتی ما را متحول کند. اما مهمترین نقش بلاک چین را می توان بازی در عرصه بزارهای مالی دانست که بیت کوین اولین کاربرد عملی آن بود و چقدر اعتبار خوبی برای بلاک چین مهیا کرد.اگر اطلاعات بیشتری در مورد بیت کوین می خواهید کسب کنید می توانید به مقاله آموزش بیت کوین سر بزنید.

چرا بلاک چین محبوب است؟

یک بلاک چین عمومی، یک دفترچه توزیع شده است؛ شبیه به یک پیایگاه داده با ویژگی های زیر

  • غیر متمرکز است(یعنی انتطار داریم که غیر متمرکز باشد)
  • توزیع شده است.دفتر عمومی که در آن تراکنش ها یادداشت شده است به صورت صحیح توزیع شده است
  • رمز نگاری شده است
  • تراکنش های بلاک چین به صورت ناشناس هستند
  • به محض ورود اطلاعات در بلاک چین و تایید آن دیگر نمی توان آن را حذف کرد

وقتی صجبت در مورد بلاک چین و نکات فنی آن می شود همه به بیت کوین فکر می کنند و خیلی از مواقع برای توضیح موادر فنی بلاک چین به سراغ توضیح فنی بیت کوین می رویم اما کاربرد بلاک چین به همین جا ختم نمی شود.

بخشی از کتاب انقلاب بلاک چین

به نظر می‌رسد یک بار دیگر غول تکنولوژی از چراغ خود خارج شده است. این غول در طول تاریخ در زمان‌های نامعین، به وسیله افراد نامشخص و یا افرادی با انگیزه‌ی  نامشخص احضار شده است. و امروز این غول برای وارد کردن یک ضربه جدید در خدمت ماست. تا به کمک آن شبکه‌ی قدرت اقتصادی و نظام قدیمی انسانی دگرگون و بهبود یابد. البته اگر از پس آن برآییم.

بلاک چین به زبان ساده

بلاک­چین، یک دفتر کل دیجیتالی غیرقابل تخریب و دستکاری از تراکنش‌های اقتصادی است که می­توان آن را به گونه­ای برنامه ­نویسی کرد که نه تنها برای ثبت تراکنش‌ها و تراکنش‌های مالی بلکه تقریباً برای ثبت هر دارایی ارزشمندی به کار رود. دان و الکس تاپ­اسکات، مولفین کتاب انقلاب بلاک­چین (۲۰۱۶)

بلاک­چین به زبان ساده، زنجیرۀ  برای ثبت غیرقابل تغییر داده­ هایی است که توسط دسته­ای از کامپیوترهایی مدیریت می­شوند. این کامپیوترها متعلق به یک واحد تجاری یا یک کسب و کار مشخص منحصر بفرد نمی­ باشند و به صورت غیرمتمرکز هستند. هر یک از این بلوکهای داده (یا به عبارتی، بلوک) با استفاده از اصول رمزنگاری (یا به عبارتی زنجیره) به یکدیگر متصل شده­اند. در این صورت، ویژگی خاص این فناوری چیست و چرا گفته می­شود که این فناوری قابلیت­هایی دارد که می­تواند یک صنعت را زیر و رو کند؟

شبکۀ بلاک­چین از اختیارات مرکزی برخوردار نیست- بلاک­چین تعریف دقیق یک سیستم دموکراتیک است. از آنجاییکه بلاک­چین یک دفتر کل اشتراکی و تغییرناپذیر است، لذا اطلاعات موجود در آن قابل مشاهده برای هر کسی است. لذا، هر چیزی که بر اساس بلاک­چین ساخته می­شود به ماهیت بسیار شفاف این فناوری گره خواهد خورد و هر فردی که با آن سر و کار دارد، مسئول اعمال خود است.

سه ویژگی اصلی یک بلاک چین جیست؟

سه ویژگی اصلی فناوری بلاک­چین که به محبوبیت او کمک کرده­اند، به شرح ذیل هستند:

  • تمرکززدایی
  • شفافیت
  • تغییرناپذیری

در حقیقت در طراجی یک ایده کسب و کار بلاک چینی به نطر من باید به این سه ویژگی اصلی آن توجه شود. در حقیقت اگر یک بلاک چین عمومی هر کدام از این سه ویژگی را نداشته باشد دیگر نمی توان نام آن پروژه را بلاک چین نامید.البته اگر هدف استفاده از بلاک چین عمومی باشد.در مقاله ویژگی های بلاک چین بیشتر در این مورد صحبت کرده ایم.

تکنولوژی بلاکچین
مزیت  و معایب بلاکچین

مارک آندریسن در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست اعلام کرد “ما کاملا مطمئن هستیم. در 20 سال آینده همانطوری که ما امروزه راجع به اینترنت صحبت می‌کنیم راجع  به تکنولوژی بلاک‌چین صحبت خواهد شد”

مزیت بلاک‌چین نسبت به پایگاه‌های داده‌ای که قبلاوحود داشته‌اند،این است که قابل اعتمادتراست. زیرا در پایگاه داده‌ای بلاک‌چین، سهامداران کلیدی (خریداران، فروشندگان، نگهبانان و تنظیم کننده‌ها) قادرند تا اطلاعات را بصورت غیر قابل تغییر و یا حذف شدن ذخیره کند. این امر باعث کاهش هزینه، کاهش ریسک در توافق‌ها شده است. همانند سرمایه گذاری دات کام در دهه‌ی1990 ، امروزه نیز سرمایه گذاری بر روی بلاک‌چین در حال راه‌اندازی است. جسارت و اشتیاق سرمایه‌گذاران در بلاک‌چین در حدی است که سرمایه‌گذاران دات کام را شرم زده خواهد کرد. تنها در سالهای 2014 و 2015 بیش از یک میلیارد دلار سرمایه به سمت بلاک‌چین در حال ظهور، سرازیر شد که تقریبا این میزان سرمایه‌گذاری سالانه دو برابر می شود.

مانند هر تکنولوژی دیگری بلاک چین می تواند مزیت های بی شماری را برای ما به ارمغان بیاورد اما نباید از معایب آن غافل شد.بلاک چین برای هر سیستم و تفکر دیجیتالی یک داروی شفابخش نیست.در جدول زیر معایب و مزایای بلاکچین دیده می شود.

بلاک چین ها چگونه کار می کنند؟

بانک‌های بزرگ و برخی دولت‌ها، از بلاک‌چین به عنوان دفتر کل توزیع شده‌ استفاده می‌کنند و آن را انقلابی در شیوه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات و انجام معاملات می‌دانند. هدف آن‌ها سرعت بالا، هزینه کم، امنیت، کاهش خطا و حفظ نقاط مرکزی از حمله و ورشکستگی است ولی مهمترین و گستره‌ترین بلاک چین‌ها بر اساس مدل بیت کوین ساتوشی پایه گذاری گردیده‌اند.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دریک فایلی در یک محل ذخیره نمی‌شوند. بلکه آن‌ها توسط معاملات ثبت شده در یک بلاک چین، نمایش داده می‌شوند. بلاک چین مانند یک سند و یا دفتر کل جهانی است که توانایی ذخیره‌ی مقدار زیادی ارز دیجیتال همتا به همتای بیتکوینی، بررسی و تایید معاملات بیتکوینی را دارد.  هر بلاک چین مانند کاربرانی که از بیت کوین استفاده می‌کند، پراکنده و توزیع شده است، و توسط کاربرانی در سرتاسر جهان با استفاده از کامپیوترهای آماده به کار اجرا می شود. در نتیجه پایگاه داده ی مرکزی، برای هک کردن وجود ندارد و بر خلاف سایر فناوری ها که توسط یک نهاد واحد، که موظف به حسابرسی معاملات و ثبت سوابق است، کنترل نمی شود. بلکه بلاک چین یک فناوری عمومی است که بر روی شبکه مستقر است، در نتیجه هرکسی، در هر زمانی می‌تواند آن را مشاهده نماید. همچنین بلاک چین به صورت رمزگذاری شده است و شامل کلیدهای عمومی و خصوصی (دارای 2 کلید امنیتی برای دسترسی به سپرده‌) برای حفظ امنیت مجازی است. حالا شاید پاسخی برای سوال بلاکچین چیست داشته باشید

کاربرد بلاک چین

بلاک چین، در معاملات اقتصادی می تواند تقریبا برای ثبت همه‌ی چیزها مثل گواهی تولد و مرگ، سند ازدواج، سند مالکیت، مدارک تحصیلی، حساب های مالی، پرونده ی پزشکی، بیمه نامه‌ها، سیستم رای گیری، پروانه غذا و هر چیز دیگری که می توان با کد بیان کرد و برای انسان ارزش و اهمیت دارد برنامه ریزی شود.

شاید شما یک دوستدار موسیقی هستید که می خواهید هنرمندان با هنر خود کسب درآمدکنند. و یا مشتریی هستید که می خواهید بدانید گوشت همبرگر دقیقا از کجا آمده است. و یا مهاجری هستید که مبلغ بالایی پول را می‌خواهید برای عزیزانتان در سرزمین مادریتان بفرستید و یا یک امدادگر هستید که برای بازسازی خانه ها بعد از زلزله، نیاز به شناسایی مالکان زمین ها دارید. و یا شهروندی هستید که از کمبود شفافیت و پاسخگویی رهبران سیاسی خسته شده‌اید. و یا یک کاربر رسانه های اجتماعی هستید که حریم خصوصیتان و تمامی اطلاعاتی که تولید می کنید برایتان ارزشمند است. همانطور که قبلا گفتیم محققین در حال ساخت یک سری برنامه مبتنی بر بلاک چین هستند که برای رسیدن به این اهداف کمک می کند. البته آنها فعلا شروع کارشان است.

این ایده ی جدید، امکان تلفیق اطلاعات دیجیتالی راجع به همه چیز و در زمان واقعی را فراهم می کند. در واقع به زودی میلیاردها وسیله هوشمند در جهان فیزیکی حس خواهند شد، واکنش می دهند، ارتباط برقرار می کند، الکتریسیته خودشان را خریداری می کنند، اطلاعات مهم را به اشتراک می گذارند، و انجام همه‌ی کارها، از حفظ محیط زیستمان تا مدیریت سلامتمان را بر عهده می گیرد. این اینترنت که شامل همه چیز است، نیاز به یک دفتر کل مرکزی از همه چیز دارد. همچنین امورتجاری، بازرگانی و اقتصادی نیاز به محاسبه و برآورد دیجیتال دارد.در مقاله کاربرد فناوری بلاک چین بیشتر در مورد این موضوع صحبت شده است.

تاریخچه بلاک چین

شاید برای شما جالب باشد بلاک چین بار یاولین بار در سال 1991 به مجامع علمی معرفی شد اما تا سال 2008 و باارایه مقاله ساتوشی ناکاموتو در مورد بیت کوین کاربرد عملی برای بلاک چین در نظر گرفته نشده بود.به همین خاطر اگر علاقه مند تاریخچه این فناوری هستید و  این که چرا بیت کوین متولد شد به مقاله تاریخچه بلاک چین مراجعه کنید.

آینده بلاکچین

در واقع بلاک­چین می­تواند برای توافق­نامه­ای مانند بیمه­ های همتا به همتا، تجارت همتا به همتا، آموزش همتا به همتا، اشتراک گذاری همتا به همتا و سلامت همتا به همتا و … استفاده شود. اولین استفاده از بلاک­چین در دفتر کل تراکنش­های بیت­کوین اتفاق افتاده است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه شده است و موجب پایگاه­های داده توزیع شده است.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد از سپتامبر ۲۰۱۷ پیش­بینی کرد که تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۰ درصد تولید ناخالصی داخل جهان بر روی تکنولوژی بلاک­چین ذخیره خواهد شد

 

سوالات متداول در زمینه بلاک چین

آیا بلاک چین قابل هک شدن و آسیب پذیر است؟

از نگاه فنی در بلاک چین های عمومی مبتی بر الگوریتم اثبات کار، اگر قدرتی بتواند توان پردازشی بیش از 50 درصد شبکه را در اختیار بگیرد می تواند هر گونه اعمالی را در شبکه انجام دهد.

آیا در شبکه بیت کوین، بیت کوین های ما در بلاک چین است؟

خیر،در حقیقت بلاک چین همانطور که در مقدمه ذکر شد سابقه تراکنش های بیت کوین را در خود نگه می دارد و بیت کوین های شما آنجا هم هست و هم نیست!!

سایت بلاک چین دات کام Blockchain.com آیا همان بلاکچین بیت کوین است؟

خیر،این سایت فقط یک تشابه اسمی با بلاک چین دارد و در حقیقت این سایت مرتبط با یک سازمان خصوصی است که به شما خدمات کیف پول و خرید بیت کوین را به شما عرضه می کند.