ساتوشی ناکاموتو چه کسی است؟همه چیز در مورد خالق بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو چه کسی است.او که به عنوان مخترع بیت کوین شناخته می شود تا کنون هویت خود را از دید بقیه مخفی نگه داشته است در این مقاله بیشتر به موضوع ساتوشی ناکاموتو می پردازیم.

  زمان مطالعه 3 دقیقه
داریک لند
 27 / 09 / 2018
ساتوشی ناکاموتو
  زمان مطالعه 3 دقیقه
داریک لند
 27 / 09 / 2018

ساتوشی ناکاماتو به انگلیسی Satoshi Nakamoto چه کسی است او که مخترع بیت کوین است اکنون و رد سال 2020 یک پاسخ بی جواب تاکنون بوده است. او در مقاله ای در ماه نوامبر سال 2008  بیت کوین را معرفی کرد. سپس اولین نسخه از نرم افزار بیت کوین را در سال 2009 منتشر کرد و از طریق یک پست الکترونیک  این نسخه را با دیگران به اشتراک گذاشت. آخرین باری که از او چیزی شنیده شد، در بهار سال 2011 بود، زمانی که گفت “به سوی پروژه ‌های دیگر متمایل شده است“اما به راستی ساتوشی ناکاموتو کیست و در حال حاضر چه نقشی در پیشرفت بیت کوین ایفا می کند.در واقع هنر واقعی ساتوشی ناکاموتو را می توان در استفاده درست و به هنگام از بلاک چین و الگوریتم اثبات کار نامید.

مخترع بیت کوین چه کسی است؟

در اینجا به فرضیاتی که در مورد ساتوشی ناکاموتو به عنوان مرد پشت صحنه بیت کوین که در رسانه ها آورده شده است می پردازیم.

آیا ساتوشی ناکاموتو ژاپنی است؟

بهتر است که این قضیه را از ظاهر قضاوت نکنیم و شاید فقط اسمش ژاپنی بوده است.  “Satoshi” در زبان ژاپنی به معنای “تفکر روشن، تیزهوش و خرد” است. “naka” می تواند به معنای “رسانه، درون یا رابطه” باشد. “moto” می تواند به معنی “مبدا” یا “بنیاد” باشد. این کلمات همه به فردی که جنبشی را با طراحی یک الگوریتم هوشمندانه، بنیان گذاری کرده، می تواند اطلاق میشود. البته، مشکل این است که هر کلمه ممکن است دارای چندین معانی مختلف باشد بنابراین ما نمی توانیم مطمئن شویم که آیا او ژاپنی بوده است یا نه. در حقیقت،مغرورانه است که حتی او را  یک مرد درنظر بگیریم. ما فقط از یک شخص صحبت می کنیم،اما در حقیقت ممکن است که یک نام مستعار باشد، و حتی ممکن است که او یک خانم و یا شاید چند نفر باشند.

آیا کسی می داند که ناکاموتو چه کسی است؟

خیر، اما تکنیک های که مردم برای حدس زدن از آنها استفاده می کنند گاهی حتی جذاب تر از پاسخ این سوال هستند.
دیویس از نیو یورکر معتقد است که ساتوشی ناکاموتو مایکل کلیر است، فارغ التحصیل رمزنگاری از دانشکدۀ ترنیتی دوبلین. او این نتیجه گیری را با تحلیل 80 هزار کلمه از نوشته های آنلاین ناکاموتو به دست آورد و مبنای این قضاوت او بر اساس جستجوی سرنخ های زبانی است. او همچنین به متخصص جامعه شناس اقتصادی فنلاندی و بازیگر سابق ویلی لدونویارتا مشکوک است.که هر دو آن ها انکار کرده اند که مخترع بیتکوین هستند.
آدام پنبرگ در شرکت Fast ادعا کرد که، ناکاموتو ممکن است در واقع این سه نفر باشند

Neal King- Vladimir Oksman -Charles Bry

او این را با تایپ عبارات منحصر به فرد از مقاله بیت کوین ناکاموتو و جستجوی آن در گوگل فهمید، تا ببینید آیا آنها در جای دیگری استفاده شده اند. یکی از این عبارات خاص ساتوشی”computationally impractical to reverse”  است که همچنین در یک برنامه کاربردی برای بروزرسانی و توزیع کلید رمزنگاری که توسط این سه نفر ساخته شده، استفاده شده است. سه روز بعد از فایل شدن این برنامه کاربردی، نام دامین bitcoin.org اصالتا توسط ساتوشی برای انتشار این جزوه ثبت شده است. این دامین در فنلاند ثبت شده و یکی از این سه نفر شش ماه قبل از ثبت دامین به این کشور مسافرت کرده بودند ولی هر سه نفر این را انکار می‌کنند. دیگران فکر می‌کنند که ساتوشی، مارتی مالمی است. یک برنامه نویسی است که در فنلاند زندگی می‌کند و از همان  ابتدا در کار بیت کوین بوده است و اینترفیس کاربری آنرا نیز نوشته است.

یک گروه از کارشناسان رسمی زبان‌شناسی از دانشگاه آتسون با تحقیق روی جزوه بیت کوین معتقدند که خالق واقعی بیت کوین، پروفسور سابق حقوق، نیک ژابو (Nick Szabo)است. دومینیک فریسبی (Dominic Frisby) کمدین و نویسنده، در کتاب خود با نام ” بیت کوین: آینده پول” همچنین اشاره کرده است که ژابو محتمل‌ترین کاندید برای این است که ساتوشی باشد. وی تحلیل جزئی و دقیقی بدست اورده است که شامل زبان نوشتار ساتوشی، قضاوت در سطح مهارت فنی در زبان C++ و حتی تاریخ تولد احتمالی ساتوشی است.

آیا او ثروتمند است؟

یک تحلیل از سرجیو لرنر (Sergio Lerner)، یکی از افراد سرشناس بیت کوین و رمزنگاری، اشاره می‌کند که ساتوشی بسیاری از بلاک‌های اولیه را خودش در شبکه بیت کوین استخراج کرده است و وی حدود یک میلیون بیت کوین خرج نشده دارد. این در نرخ مبادلات 2018 که بیت کوین 10000 دلار قیمت دارد، حدود 10 میلیارد دلار می‌شود.

ساتوشی اکنون چه می‌کند؟

هیچ کس نمی‌داند که ساتوشی الان مشغول چه کاری است، اما یکی از آخرین ایمیل‌های وی که به یک برنامه نویس نرم‌افزار فرستاده است، در تاریخ ۲۳ آپریل ۲۰۱۱ گفته است «من دنبال کارهای دیگر رفته‌ام. الان (سیستم) دست افراد لایقی مثل گاوین (Gavin) و بقیه است.»

آیا وی برای حکومت یا دولتی خاص کار می‌کند؟

البته شایعاتی وجود دارد. مردم نام وی را به معنای «سرویس جاسوسی مرکزی» تفسیر کرده‌اند، اما مردم معمولا هرچه دوست داشته باشند را می‌بینند. این ماهیت تئوری‌های توطئه است. سوال آشکار این است که چرا یکی از این سازمان‌های امنیتی سه حرفی (CIA,MI5  و مانند آن) باید به ایجاد یک پول رمزی علاقه‌مند باشد که متعاقبا به عنوان یک مکانیزم تجاری بدون نام استفاده شود و باعث شده است که سناتورها و FBI درباره خطر تروریسم و دیگر کارهای غیرقانونی دادشان در‌آید. بی شک نظریه‌پردازان توطئه هم دیدگاه‌های خودشان را در این باره دارند.

شاید این مهم نباشد که ساتوشی ناکاموتو چه کسی است. برنامه نویس اصلی جف گارزیک (Jeff Garzik) این نکته را به طور مجمل بیان می‌کند: ساتوشی یک سیستم متن باز منتشر کرد به همین خاطر شما نیازی نیست بدانید او که بود، به او اعتماد کنید یا اینکه به دانش او کار داشته باشید.

علاوه بر این، وی اشاره می‌کند که استفاده از یک نام مستعار کار هوشمندانه‌ای بود چون این کار مردم را مجبور کرد که روی خود فن‌آوری متمرکز باشند و نه روی شخصیت پشت آن.

 در نهایت امر، بیت کوین اکنون بزرگ تر از ساتوشی ناکاموتو است.در حقیقت ساتوشی ناکاموتو اکنون میراثی به جای گذاشته است که توانسته است یک مفهوم جدید در عرصه مالی و اقتصادی در دنیا داشته باشد.

منابع  Coindesk    wikipedia