کیف پول بیت کوین در ایران و نگرانی های آن

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 07 / 04 / 2020
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 07 / 04 / 2020
هک کیف پول بیت کوین

سال نود وهفت بعد از ریزش بیت کوین و پایین آمدن قیمت بیت کوین از 20 هزار دلار به 3 هزار دلار و از بین رفتن کانال های سیگنال دهی با هزینه چند ملیونی و خرید و فروش ماینر به قیمت کذایی، در جلسه ای یکی از دوستان نظر من در مورد راه اندازی یک کار پر سود و زود بازده را خواست من هم با طنز و شوخی به آن جواب دادم که راه اندازی سایت یا نرم افزار کیف پول با پشتبانی همه کوین ها سپس برایش توضیح دادم کافی است یک سایت راه اندازی کنید و بعد از اینکه مشتریان از همه جا بی خطر با این شرایط تحریم به شما رجوع کردند یک شبه ادعای هک شدن سایت بکنی و از آنجایی که هیچ مرجع قانونی هم در ایران بر این کار نظارت نمی کند شما یک شبه ره صد ساله می روی و میلیارد می شوی.(البته این دوستمان کمی به آن دنیا اعتقاد داشت و این وسوسه های شیطانی او را از راه به در نکرد) با این مقدمه می پردازیم به راه افتادن سایت های ایرانی که خدمات کیف پول بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را به شما می دهند.

البته در این جا ذکر کنیم که نقد و بررسی این سایت ها که خدمات کیف پول به شما می دهند و یا صرافی های خرید و فروش بیت کوین که خدمات کیف پول در ایران ارایه می کند الزاما به این معنی نیست که این دوستان به دنبال کلاهبرداری هستند بلکه بررسی این نکته است که این سوال را مطرح کنیم که چرا با وجود اینکه تقریبا تمام صرافی های دنیا یک بار در معرض حملات هکرها بوده اند و دستبردهای زیادی به بیت کوین های این صرافی زده شده است باز هم مشاهده می شود که در ایران برخی از صرافی های خرید و فروش بیت کوین اقدام به راه اندازی کیف پول کرده اند.

با ما همراه باشید.

تاریخچه حملات به صرافی های بیت کوین

شاید بی اغراق نباشد بگوییم این تاریخچه حمله به کیف پول های بیت کوین و دزدیده شدن بیت کوین ها تا حدودی با تاریخ به وجود آمدن خود بیت کوین برابری می کند.در حقیقت اولین هک شدن صرافی ها و دزدیده شدن بیت کوین ها به صرافی ام تی گاگس بر می گرد.بعد از اعلام این خبر قیمت بیت کوین بزگترین ریزش خود را تجربه کرد.

اگر کسی به نوسانات قیمت و حواشی آن را دوست داشته باشد، تابستان سال ۲۰۱۱ زمان هیجان انگیزی برای بیت کوین بود. در طول چند روز، بیت کوین از ۳۲ دلار تا ۰.۰۱ دلار در بورس ام تی گاکس سقوط کرد، یک پلت فرم تجاری مستقر در توکیو که در آن زمان حاکم بود. این سقوط تا ۰.۰۱ دلار در حال حاضر بخش مشهور تاریخ بیت کوین است.

سقوط بیت کوین

مسائل امنیتی صرافی ام تی گاکس

عدم قطعیت قابل‌توجهی حول هک در ام تی گاکس وجود داشت که باعث سقوط قیمت در ژوئن ۲۰۱۱ شد و مسائل پیرامون آن هرگز به طور کامل توضیح داده نشد. جامعه بیت کوین با شایعاتی در مورد اینکه آیا ام تی گاکس مقصر بوده و چقدر بیت کوین دزدیده شده‌است، احاطه شده‌است.(کارشناسان در مورد بر این عقیده هستند که هک شدن صرافی یک کار صوری بوده و کار خود صرافی برای طبیعی جلوه دادن دزدیده شدن بیت کوین ها بود)

به هر حال، یک پنجره جدید به رو به ام تی گاکس باز شد که فقدان شدید سیستم‌های پایش، نظارت، کنترل و تدابیر امنیتی را نشان می‌داد.

هک ام تی گاکس اولین هک صرافی های ارز دیجیتال بود ولی آخرین آن نبود در حقیقت در سالیان اخیر و به ویژه بعد از سال 2017 به طور مکرر اکثر صرافی های بزرگ دنیا مورد حمله هکرها قرار گرفتند.در شکل زیر می توانید لیستی از این هک شدن ها و میزان پولی که دزدیده شده است را مشاهده کنید.

هک شدن صرافی های ارز دیجیتال

مشاهده می شود از سال 2011 تا کنون به چه میزان صرافی های بزرگ و مدعی رمز ارزها مورد هجوم هکر ها واقع شده اند.

صرافی های خریدو فروش ایرانی در چه وضعیتی هستند؟

در حال حاضر صرافی های ارز دیجیتالی مانند نوبیتکس،والکس،بیت برگ و… در ایران در حال ارایه خدمات برای مشتریان خود هستند.تاکنون گزارشی در مورد حمله هکرها و دزدیده شدن بیت کوین در این صرافی ها و صرافی های مشابه گزارش نشده است.

در این میان همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره شد برخی از سایت ها و صرافی های ارز دیجیتال پا را از خرید و فروش فراتر گذاشته و خدمات کیف پول را هم به مشتریان خودشان ارایه می کنند که در این میان می توان به سایت های ارزجو، فرهاد اکسچنچ و صرافی ok-ex اشاره کرد.(اگر صرافی دیگری می شناسید در بخش کامنتها به ما اطلاع بدهید)

سوال اساسی اینجاست این سایت ها با چه پشتوانه علمی و امنیتی اقدام به راه اندازی کیف پول کرده اند در حالی که بزرگترین صرافی های دنیا که بهترین مختصصان امنیتی را در اختیار داشته اند نتوانسته اند در امان حمله هکرها باشند.ضعف نهاد های مالی و نظارتی در این مورد کاملا مشخص است.

و نکته آخر این که اگر در حال خرید و فروش بیت کوین در صرافی ها هستید و بیت کوین به حساب آن ها واریز و یا برداشت می کنید پیشنهاد می شود این اقدام سریع ترین زمان ممکن انجام شود و در چند نوبت انجام شود و از حساب صرافی ها برای حتی چند ساعت هم به عنوان کیف پول استفداه نکید.

نویسنده میثم منصوری مدرس بیت کوین