تراشه آبی

  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 24 / 03 / 1399
  زمان مطالعه دقیقه
داریک لند
 24 / 03 / 1399

 تراشه آبی چیست؟

تراشه آبی یک شرکت ملی شناخته شده ، تثبیت شده و دارای اعتبار اقتصادی و (تجاری) است. تراشه های آبی به طور کلی محصولات و خدمات با کیفیت بالا و با عرضه ی گسترده، می فروشند. شرکت های تراشه آبی با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی ، به لقب رکود هواشناسی نیز مشهور هستند. این شرکت ها با سودآوری (بالا) فعالیت می کنند و همین عامل کمک می کند تا با یک سابقه طولانی آنها بتوایند به رشد پایدار آن ها اعتماد کنید.

 

نام “چیپ آبی” از بازی پوکر به وجود آمد که در آن تراشه های آبی بالاترین ارزش را دارند.

نکات اساسی سهام تراشه آبی Blue chip

  • تراشه آبی به یک شرکت یا موسسه ی پایدار و شناخته شده اشاره دارد.
  • سهام تراشه های آبی به عنوان سرمایه گذاری نسبتاً امن تر و دارای سابقه موفقیت آمیز و رشد پایدار دیده می شوند.
  • سهام تراشه های آبی هنوز هم در معرض نوسانات و ناکامی ها هستند ، مانند سقوط برادران لمان یا تأثیر بحران مالی بر جنرال موتورز

 شناخت تراشه های آبی

اصطلاح “تراشه آبی” اولین بار در سال 1923 برای توصیف سهام با قیمت بالا به کار رفت که الیور گینگولد ، کارمند شرکت داو جونز ، برخی از سهام را با قیمت 200 دلار یا بیشتر از آن مشاهده کرد. بازیکنان پوکر در تراشه های آبی ، سفید و قرمز شرط می بندند که تراشه های آبی ارزش بیشتری نسبت به تراشه های قرمز و سفید دارند. امروزه سهام چیپ های آبی ضرورتا به سهام با برچسب قیمت بالای اشاره نمی‌کنند، اما دقیق‌تر به سهام شرکت‌های با کیفیت بالا که گذر زمان را تحمل کرده‌اند اشاره دارد.

سهام تراشه آبی عموماً جزئی از معتبرترین شاخص ها یا میانگین های بازار است ، از جمله میانگین صنعتی داو جونز ،  S&P500 و شاخص نزدک 100 در ایالات متحده ،TSX-60  در کانادا یا شاخص FTSE در انگلستان.. اینکه یک شرکت برای واجد شرایط بودن وضعیت تراشه های آبی چقدر باید بزرگ باشد ، جای بحث و گفتگو دارد. معیار عمومی پذیرفته شده ، یک سرمایه گذاری در بازار 5 میلیارد دلار است ، اگرچه رهبران بازار یا بخش می توانند شرکت هایی با ابعاد مختلف باشند.

یک شرکت تراشه آبی یک شرکت چند ملیتی است که چندین سال است فعالیت خود را آغاز کرده است. فکر کنید شرکت هایی مانند کوکا کولا، دیزنی ، پپسی ، والمارت ، جنرال الکتریک ، آی بی ام و مک دونالد که در صنعت مربوطه رهبر اصلی هستند. شرکت های تراشه آبی در طی سالیان متمادی یک برند معتبر ایجاد کرده اند و این واقعیت که آنها از رکود های متعدد در اقتصاد جان سالم به در برده اند ، باعث می شود شرکت های پایدار در یک سبد شرکت داشته باشند.

سرمایه گذاران محافظه کار با ویژگی های کم ریسک یا بازنشستگی نزدیک ، معمولاً برای سهام تراشه های آبی مراجعه می کنند. این سهام برای حفظ سرمایه فوق العاده است و پرداخت های سود سهام آنها نه تنها درآمد را تأمین می کند ، بلکه از سهام در برابر تورم نیز محافظت می کند. بنیامین گراهام در کتاب خود با عنوان «سرمایه گذار هوشمند» خاطرنشان می کند که سرمایه گذاران محافظه کار باید به دنبال شرکت هایی باشند که به مدت 20 سال یا بیشتر به طور مداوم سود سهام پرداخت کرده اند. لیست Aristocrat  که توسط Standard و Poor’s منتشر شده است شامل شرکتهای بزرگ تراشه آبی (S&P 500) است که برای 25 سال گذشته هر ساله سود سهام خود را افزایش داده اند.

 ویژگی های سهام تراشه آبی

سهام تراشه آبی به عنوان یک سرمایه‌ گذاری کم‌تر متغیر نسبت به داشتن سهام در شرکت‌ ها بدون داشتن وضعیت تراشه آبی دیده می ‌شود، زیرا تراشه های آبی دارای یک وضعیت سازمانی و پایدار در اقتصاد هستند.

سهام به شدت قابل نقد کردن هستند، زیرا آن‌ ها اغلب در بازار توسط سرمایه گذاران حقیقی یا حقوقی به طور یکسان مبادله می‌شوند. بنابراین ، یک سرمایه گذار که عطش زیاد و نیاز به پول نقد داشته باشد می تواند از این امر اطمینان خاطر داشته باشد که سفارش سهام را برای سهام خود ایجاد کند و بداند که در انتهای معامله همیشه خریدار وجود خواهد داشت. شرکت های تراشه آبی همچنین به عنوان شرکت های با بدهی اندک، بزرگ بودن ارزش بازار ، نسبت پایدار بدهی به سهام و بازده بالای سهام (ROE) و بازده دارایی (ROA) شناسایی می شوند.بیشتر تراشه های آبی سابقه طولانی در پرداخت سود سهام با ثبات یا رو به رشد دارند.

یک سرمایه گذار می تواند عملکرد سهام تراشه های آبی را از طریق شاخص تراشه آبی ردیابی کند که می تواند به عنوان شاخص عملکرد صنعت یا اقتصاد نیز مورد استفاده قرار گیرد. بیشتر سهام تراشه های آبی معامله شده در میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) ، یکی از محبوب ترین شاخص های تراشه آبی است. اگرچه تغییرات ایجاد شده در شاخص DJIA بسیار نادر است ، اما یک سرمایه گذار که تراشه های آبی را ردیابی می کند ، باید همیشه DJIA را نظارت کند تا از هرگونه تغییر ایجاد شده مطلع گردد.

امنیت و ماندگاری سهام های تراشه آبی (Blue-chip stock)

در حالی که یک شرکت تراشه آبی ممکن است چندین چالش و چرخه بازار را پشت سر بگذارد و منجر به آن شود که یک سرمایه گذاری مطمئن تلقی شود ، این ممکن است همیشه اینگونه نباشد. ورشکستگی جنرال موتورز و برادران لمان ، و همچنین تعدادی از بانکهای پیشرو اروپایی در دوره رکود جهانی سال 2008 ، بیانگر این واقعیت است که حتی بهترین شرکت ها ممکن است در دوره های استرس شدید دست و پنجه نرم کنند.

در حالی که سهام تراشه های آبی برای استفاده به عنوان منابع اصلی در یک سبدسرمایه گذاری بزرگ مناسب است ، اما آنها به طور کلی نباید کل سبد شما باشند.سبد سرمایه گذاری متنوع معمولاً شامل برخی از تخصیص ها به اوراق قرضه و پول نقد است. با توجه به تخصیص سبد سهام به سهم ، یک سرمایه گذار باید در نظر داشته باشد که صاحب شرکت های میانه و شرکت های کوچک نیز باشد. سرمایه گذاران جوان می توانند به طور کلی ریسکی را که از داشتن درصد بیشتری از اوراق بهادار خود در سهام ، از جمله تراشه های آبی ناشی می شود ، تحمل کنند ، در حالی که سرمایه گذاران قدیمی ممکن است از طریق سرمایه گذاری های بیشتر در اوراق قرضه و پول نقد ، بیشتر روی حفظ سرمایه تمرکز کنند.

منبع 

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *