ویژگی های بیت کوین – چرا بیت کوین جذاب است؟

چرا بیت کوین پس از آن همه ریزش های اساسی باز هم توانسته است خودش را سرپا نگه دارد و به رشد خود ادامه دهد. جواب این سوال را باید در ویژگی های بیت کوین جستجو کرد.

  زمان مطالعه 3 دقیقه
میثم منصوری
 26 / 07 / 2020
  زمان مطالعه 3 دقیقه
میثم منصوری
 26 / 07 / 2020

بعد از گذشت 11 سال که از تولد بیت کوین گذشته است بیت کوین تا کنون بیش از 300 بار از طرف تحلیل گران به حباب قیمتی متهم شده است و در هر بار ریزش شدید توانسته است مجددا خود را بلند کند و به مسیر رو به رشد خود ادامه دهد نشان از ویزگی های بیت کوین است که توانسته است نظر طرفداران خودش را به خود جذب کند.در این مقاله به ویژگی های بیت کوین اشاره می کنیم.

بیت کوین ویژگی های آن

بیت کوین و ویژگی های آن

درادامه به ویژگی بیت کوین اشاره می کنیم.دانستن ویژگی از آن نظر مهم است چرا که در دنیای واقعی می توان با در نظر گرفتن این موارد بیت کوین واقعی را از بیت کوین غیر واقعی تشخیص داد.

بیت کوین دارای چندین ویژگی مهم است که آن را از ارزهای تحت حمایت دولت ها جدا می‌کند.در این مقاله به بررسی ویژگی های بیت کوین می پردازیم.البته لازم به ذکر است بیت کوین وِژگی های منفی هم دارد که در پایان مقاله به مهم ترین ویژگی منفی آن هم اشاره خواهیم کرد.

مورد اول غیر متمرکز است.

شبکه بیت کوین توسط یک نهاد مرکزی کنترل نمی­شود.در حقیقت در بیت کوین بانک مرکزی وجود ندارد تا  سیاست های پولی را تنطیم کند.البته در مقاله بیت کوین چیست به این مورد که همین عامل مداخله بانک مرکزی باعث به وجود آمدن بیت کوین شد اشاره کردیم. هر دستگاهی که بیت کوین را استخراج می کند و پردازش ها آن را انجام می دهد، بخشی از شبکه را تشکیل می­دهد و دستگاه ها نیز با هم کار می­کنند. این بدین معناست که در تئوری، یک مقام مرکزی نمی­تواند به سادگی تصمیم بگیرد بیت کوین­های مردم را از آنها بگیرد و یا آن را تحریم کند.

مورد دوم ارسال آن آسان است.

شما می توانید یک بیت کوین را در عرض چند ثانیه بدون اینکه سؤالی پرسیده شود و با پرداخت هزینه اندک‌ ارسال کنید.حتی بر خلاف بانک های سنتی که هزینه ارسال پول انتخابی نیست(شما نمی توانید سرعت انتقال پول را و همچنین میزان فی انتقال را خودتان انتخاب کنید) در شبکه بیت کوین هزینه ارسال کاملا اختیاری است و شما می توانید بسته به شرایط و زمان فی تراکنش را انتخاب کنید.

مورد سوم ناشناس است.

بانک های معمولی به شما اجازه می­دهند که حساب بانکی را با ارایه هویت و اطلاعات شخصی باز کنید. ایجاد حساب­های تجاری برای پرداخت، یکی دیگر از وظایف بانک هاست که معمولا، تحت تاثیر بوروکراسی و اقدامات اداری است اما در زمان ایجاد یک کیف پول بیت کوین از شما اطلاعات شخصی و هویتی گرفته نمی شود و کاربران  می­ توانند چندین آدرس بیت کوین داشته باشند و هویت آن ها پنهان باشد.البته همینجا می توان برای کاربرد خطرناک هم باشد چرا که عدم اطلاع از موراد فنی کیف پول ممکن است باعث از دست رفتن پول شخص شود.

مورد چهارم کاملا شفاف است.

بیت کوین جزئیات هر معامله‌ای را که تا به حال در شبکه رخ داده است را در یک نسخه بزرگ از یک صفحه اصلی، به نام زنجیره‌ی بلوکی یا همان بلاک چین ذخیره می­کند و زنجیره‌ی بلوکی آن در اختیار همه اشخاص قرار داده می شود.اگر یک آدرس بیت کوین را بطور عمومی استفاده می­کنید، هر کسی می تواند بگوید که چه تعداد بیت کوین در آن آدرس ذخیره می شوند. آنها فقط نمی­دانند که این مال شماست.
اقداماتی وجود دارد که مردم می­توانند انجام دهند تا فعالیت­ هایشان در شبکه بیت کوین شفاف­تر باشد، مثلا استفاده نکردن از همان آدرس­های بیت کوین به طور پیوسته و انتقال ندادن تعداد زیادی بیت کوین به یک آدرس واحد از جمله آن کارهاست.

مورد پنجم هزینه­ های معاملات حداقل است.

در یک تراکنش،بانک ممکن است هزینه چند درصدی برای انتقال بین المللی را از شما بخواهد، درحالیکه در شبکه بیت کوین ارسال میلیارد ها دلار تنها با چند دلار امکان پذیر است.برای مثال می توانید بزرگ ترین تراکنشی که بر روی شبکه بیت کوین تا کنون ثبت شده است را در تصویر مشاهده کنید.مشخصات تراکنش آن را هم می توانید در سایت بلاکچین مشاهده کنید

بزرگترین تراکنش بیت کوین

 مورد ششم سریع است.

شما می­توانید پول را هر جا که بفرستید و چند دقیقه بعد، به محض اینکه شبکه بیت کوین پردازش پرداخت آن را انجام داد، دریافتش کنید.در تصویر بالا هم این موضوع مشخص است چرا که انتقال 161 هزار بیت کوین در کمتر از 15 دقیقه صورت گرفته است.(آدرس خبر از کوین تلگراف)

مورد هفتم غیر قابل انکار نیست.

وقتی بیت کوین­های شما ارسال می­شوند، آن­ها را نمی‌توان بازگرداند، مگر اینکه گیرنده آنها را به شما بازگرداند،در غیر اینصورت آنها برای همیشه رفته اند.از لحظه ارسال بیت کوین تا دریافت آن، شما می توانید آن را مانند یک محموله پستی رصد کنید.

این 7 مورد تمام ویژگی های بیت کوین نیست اما می توان گفت مهم ترین آن ها است.اما در این میان توجه به مواردی که هنوز جز مشکلات بیت کوین محسوب می شود هم باید ذکر شود.بزرگترین مشکلی که هم اکنون بیت کوین درگیر آن است مساله عدم مقیاس پذیری بیت کوین است که خود را در تعداد تراکنش ثانیه در شبکه نشان می دهد که در آینده سعی می کنیم مقاله ای در این نورد در سایت داریک لند آورده شود.

منبع

 

 

از کجا شروع کنم؟پیشنهاد می‌کنیم مسیر زیر را برای مطالعه و یادگیری طی کنید.

بیت کوین چیست؟

باید به چیستی و چرایی بیت کوین رجوع کنیم.قدم اول آشنایی با بیت کوین همان مقاله بیت کوین چیست؟ است.

آموزش بیت کوین از مبتدی تا پیشرفته

پس از این که با بیت کوین آشنا شدید قدم دوم آموزش و یادگیری بیت کوین است تا بتوانید در این زمینه درس قدم بردارید

کیف پول بیت کوین

شاید از قدم سوم ما در مراحل یادگیری تعجب کنید اما خب تجربه ما میگه عمده مشکل شما در آینده از همین کیف پول بیت کوین رقم میخوره پس کامل مقاله را بخونید

آموزش استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین هم از اون دسته کارهایی است که علاقه مندان خودش را دارد که در این مقاله سعی میشه به طور کاربردی و عملی به آن پرداخته بشه

چگونه بیت کوین بخریم؟ آموزش خرید و فروش بیت کوین

این که چطور باید بیت کوین بخریم یا بفروشم هم موضوع مهمی است که به آن در مقاله چگونه بیت کوین بخریم به طور کامل بهش پرداخته شده است