رمز ارز چین لینک چیست؟

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 27 / 10 / 2019
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 27 / 10 / 2019

چین لینک یا همان chainlink چیست؟

کوین لینک

به نظر می­رسد که چین لینک می­تواند میان ­افزار امن، نامتمرکز و در نتیجه ضدتحریفی برای بلاک­چین تهیه کند و ضمناً یک روش آسان برای دسترسی به ورودی­ها و خروجی­های متعددی باشد که مورد نیاز یک قرارداد هوشمند پیچیده هستند. چین ­لینک ضمن اینکه نحوۀ دسترسی ایمن قراردادهای هوشمند به منابع کلیدی خارج زنجیره­ای را فوق­ العاده آسان می­سازد، به پیشرفت قراردادهای هوشمند مفید نیز سرعت می‌بخشد.

مسالۀ اتصال قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند یک توافق­نامۀ دیجیتالی است که با اجرا در یک شبکۀ گره­ای نامتمرکز مانند اتریوم، ضدتحریف شده است؛ و بدین ترتیب فرم قابل اعتمادتر و در نتیجه بهتری از توافق­نامۀ دیجیتالی ارائه داده است.

مسالۀ اتصال قرارداد هوشمند عبارت است از عدم توانایی یک قرارداد هوشمند در تعامل با هر نوع فید داده­های بیرونی یا هر منبعی که خارج از شبکۀ گره­ای که قرارداد هوشمند در آنجا اجرا می­شود، وجود دارد. ماهیت نامتمرکز قراردادهای هوشمند که آنها را ضدتحریف کرده است نیز موجب عدم توانایی این قراردادها در دسترسی به داده­های کلیدی اجرای قراردادها و مانع از استفادۀ آنها از تمام APIهای وب و خروجی­های مهمی همچون پرداختی­های بانکها شده است. این عدم اتصال بیرونی مشکل ذاتی تمام شبکه­های قراردادهای هوشمند است و دلیل آن به روشی برمی­گردد که با آن یک اجماع نظر راجع به تراکنش­های بلاک­چینی صورت گرفته است و لذا این یک مشکل جدی برای تمام شبکه­های قراردادهای هوشمند محسوب می­شود.

این عدم اتصال به منابع بیرونی یک محدودیت بزرگ پیش پای توسعه دهندۀ امروزی قراردادهای هوشمند قرار داده است. بدون در اختیار داشتن ورودی­های کلیدی مانند فیدهای داده­های مربوط به اثبات عملکرد (IOT مربوط به بیمه، قیمتهای بازار در خصوص اوراق بهادار، GPS مربوط به حمل و نقل و غیره) یا خروجی‌های کلیدی (پرداختی­های بانکها که همه جا مقبول هستند)، ساخت قراردادهای هوشمند طبق انتظاراتمان از یک اپلیکیشن موبایلی/وبی خوش­ساخت کار دشواری خواهد بود. اگر روشی که با آن یک اپلیکیشن موفق مانند Uber ساخته شده است را بررسی کنیم به وجود یک کد محوری در این اپلیکیشن پی خواهیم برد که ترکیبی از ورودی­های کلیدی (داده­های GPS) و خروجی­های حیاتی (SMS و پرداختی­ها) است. اگر سعی کنیم یک اپلیکیشن مانند Uber بدون دسترسی به این بلوکهای سازنده بسازیم، آنگاه باید علاوه بر این اپلیکیشن فوق­العاده پیچیده، ورودی­ها/خروجی­ها را بسازیم. ساخت تمام بلوکهای سازنده­ای که یک اپلیکیشن خوب متکی بر آنها است کار چندین شرکت می­باشد؛ تهیۀ داده­های دقیق GPS (شرکت گوگل)، ارتباط با مخابرات جهت دریافت SMS (شرکت Twilio)و تهیۀ پرداختی­های مفید بانک به بانک (شرکت Stripe) همگی بلوکهای سازندۀ حیاتی هستند که توسط شرکتهایی که متکی بر این بلوکها هستند تا یک اپلیکیشن مفید بسازند، ساخته نشده­اند. توانایی توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند در دسترسی آسان به این بلوکهای سازندۀ مفید همان چیزی است که به نظر ما برای ساخت قراردادهای هوشمند مفیدتر امروزی لازم و ضروری می­باشد.

استفاده از یک میان ­افزار بلاک­چینی امن مانند chainlink

خوشبختانه، بسیاری از ورودی­ها و خروجی­هایی که برای یک قرارداد هوشمند لازم و ضروری هستند به صورت فیدهای داده­ها و APIهایی موجود هستند که در اپلیکیشن­های وب یا موبایل به کار می­روند. مشکلی که ما باید آن را حل کنیم توانایی یک قرارداد هوشمند در اتصال به این منابع بیرونی فراوان به طریقی است که قراردادهای هوشمند همچنان برای کاربران نهایی ارزشمند باقی بمانند؛ یک توافق­نامۀ دیجیتالی ضدتحریف که قابل اعتماد است. اکنون باید یک روش امن، نامتمرکز و ضد تحریف برای شروع قراردادهای هوشمند با داده­ها یا رویدادهای بیرونی ضمن ارسال خروجی­های پرداختی کلیدی وجود داشته باشد.

چین لینک

چین­ لینک بلوکهای سازنده­ای که لازمۀ ساخت قراردادهای هوشمند پیچیده و بسیار ارزشمند هستند را تامین می­کند.

خرید ارز دیجیتال چین لینک

بیشترین معاملاتی که برای خرید ارز دیجیتال چین لینک انجام می شود در صرافی باینانس صورت می گیرد بنابراین برای خرید chainlink می توانید از ارز واسط بیت کوین و یا تتر استفاده کنید

منبع سایت رسمی چین لینک

برای آشنایی بیشتر با موضوعات ارزهای دیجیتال سری به مقاله آموزش بیت کوین بزنید.

نظرات بسته شده است.