ویژگی های اساسی یک بلاک چین چیست؟

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 13 / 04 / 2020
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 13 / 04 / 2020
ویژگی یک بلاک چین چیست

ویژگی های اساسی یک پروژه بلاک چین چیست و به چه سیستمی می توان نام بلاک چین را چسباند.در این مقاله سه ویژگی اساسی بلاک چین را مورد بررسی قرار می دهیم.

سه رکن فناوری بلاک­ چین

سه ویژگی اصلی فناوری بلاک­چین که به محبوبیت او کمک کرده­اند، به شرح ذیل هستند:

  • تمرکززدایی
  • شفافیت
  • تغییرناپذیری

 رکن ۱: تمرکززدایی

قبل از ظهور بیت­کوین و بیت­تورنت ما بیشتر از خدمات متمرکز استفاده می­کردیم. دلیلش خیلی ساده است. شما یک واحد متمرکز دارید که همۀ داده­ها را ذخیره کرده است و فقط باید با این واحد وارد تعامل شوید تا بتوانید اطلاعاتی که لازم دارید را به دست آورید.

مثال دیگری از سیستم­های متمرکز، بانکها هستند. آنها همۀ پول­های شما را ذخیره می­کنند و تنها روشی که با آن می­توانید به فرد دیگری پول بدهید، از طریق مداخله و واسطه‌گری یک بانک است.

مدل سنتی کلاینت-سِرور مثالی عالی از این مورد است که تصویری از آن را مشاهده می‌کنید:

وقتی در گوگل چیزی را سرچ می­کنید، یک پیام پرس و جو به سِرور ارسال می­کنید و او سپس اطلاعات مربوطه را به شما ارسال خواهد کرد. این ساختار، ساختار سادۀ کلاینت-سِرور است. هرچندکه سیستم­های متمرکز چندین سال است که به خوبی برای ما کار کرده­اند ولی یکسری آسیب­پذیری­هایی نیز دارند:

  • اولاً، چون متمرکز هستند، لذا تمام داده­ها در یک نقطه ذخیره می­شوند. این ویژگی باعث می­شود که هکرهای توانا به راحتی به نقاط هدف دسترسی پیدا کنند.
  • وقتی سیستم متمرکز درگیر آپگرید یک نرم افزار می­شود کل سیستم متوقف خواهد شد.
  • اگر واحد متمرکز به هر دلیلی خاموش شود چه اتفاقی می­افتد؟ در این صورت هیچ­کس به اطلاعاتی که سیستم پردازش می­کند، دسترسی نخواهد داشت.
  • بدترین سناریوی موردی: اگر این واحد فاسد و بدخواه شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر چنین شود، تمام اطلاعات داخل بلاک­چین به خطر خواهند افتاد.

در این صورت، اگر ما این واحد متمرکز را کنار بگذاریم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در یک سیستم غیرمتمرکز، اطلاعات فقط توسط یک واحد ذخیره نمی­شوند. در واقع، تمام افراد موجود در شبکه صاحب اطلاعات هستند.

در یک شبکۀ غیرمتمرکز، اگر بخواهید با دوست خود وارد تعامل شوید، می­توانید این کار را مستقیماً بدون دخالت شخص ثالث انجام دهید. این ایدئولوژی، ایدئولوژی اصلی بیت­کوین­ها است. فقط و فقط خودتان مسئول پولتان هستید. می­توانید پولتان را به هر کسی که دوست دارید بدون دخالت بانک ارسال کنید.

رکن ۲: شفافیت

یکی از جالبترین مفاهیم مربوط به فناوری بلاک­چین که به درستی تعبیر نشده است، شفافیت آن می­باشد. برخی از افراد معتقدند که بلاک­چین حریم خصوصی شما را حفظ می­کند، در حالیکه برخی دیگر می­گویند بلاک­چین شفاف است. به نظر شما چرا این چنین است؟

خُب… هویت فرد از طریق رمزنگاری پیچیده مخفی می­ماند و فقط از طریق آدرس عمومی آنها برملا خواهد شد. بنابراین، اگر به دنبال تاریخچۀ تراکنش فرد باشید، عبارت باب یک BTC ارسال کرده است را مشاهده نخواهید کرد بلکه با این عبارت مواجه خواهید شد:

۱ MF1bhsFLKBzzz9vpFYEmvwT2TbyCt7NZJ sent 1 BTC

اسنپ­شات زیر که در مورد تراکنش­های اتریوم است، به شما نشان خواهد داد که منظور من چیست:

بنابراین، ضمن حفظ هویت واقعی فرد، شما تمام تراکنش­هایی که از طریق آدرس عمومی او انجام شده است را مشاهده خواهید کرد. این سطح شفافیت هرگز در سیستم­های مالی قبلی وجود نداشته است. این سیستم سطح بیشتری از مسئولیت­پذیری را اضافه کرده است که مورد نیاز برخی از بزرگترین موسسات موجود می­باشد.

اگر بخواهیم فقط از دیدگاه کرایپتوکارنسی یا همان ارز دیجیتال صحبت کنیم، باید بگوییم که چنانچه آدرس عمومی یکی از این شرکتهای بزرگ را بدانید به راحتی می­توانید آن را در یک مرورگر جستجو کنید و تمام تراکنش‌هایی که این شرکتها انجام داده­اند را مشاهده نمایید. این ویژگی باعث می­شود که این شرکتها صادق باشند، چیزی که تا قبل از این هرگز به آن فکر هم نمی­کردند. با این حال، این مورد بهترین مورد کاربردی نیست. ما صد درصد مطمئنیم که اکثر این شرکتها با استفاده از ارز دیجیتال معامله نمی­کنند و حتی اگر این کار را انجام دهند تمام تراکنش‌های خود را با ارز دیجیتال انجام نمی­دهند. با این حال، اگر فناوری بلاک­چین وارد زنجیرۀ تامین این شرکتها شود، چه اتفاقی می­افتد؟

خیلی راحت متوجه خواهید شد که چرا چیزی شبیه بلاک­چین می­تواند این قدر برای صنعت تامین مالی یا همان فاینانس مفید باشد؟

رکن ۳: تغییرناپذیری

تغییرناپذیری در مورد فناوری بلاکچین بدین معناست که وقتی چیزی وارد بلاک­چین شد دیگر نمی­توان آن را تحریف کرد.

می­توانید تصور کنید که این چقدر در مورد موسسات مالی می­تواند ارزشمند باشد؟ اگر افراد بدانند که دیگر نمی­توانند با دفاتر حسابداری کاری بکنند و با حسابهای یک شرکت وَر بروند، تصور کنید جلوی چه تعداد اختلاس گرفته خواهد شد!. دلیل اینکه چرا بلاک­چین می­تواند این کار را انجام دهید به تابع درهم­ساز رمزنگارانۀ بلاک­چین برمی­گردد. هشینگ به زبان ساده یعنی دریافت رشتۀ ورودی با هر طولی و ارسال خروجی با یک طول ثابت. در مورد ارزهای دیجیتال مانند بیت­کوین، تراکنش‌های به عنوان ورودی در نظر گرفته می­شوند که دستخوش الگوریتم هشینگ می­شوند (بیت­کوین از SHA-256 استفاده می­کند) که این الگوریتم خروجی با طول ثابت بیرون می­دهد. اجازه دهید توضیح دهیم که فرآیند هشینگ چگونه کار می­کند. ما تصمیم داریم ورودی­های خاصی را وارد کنیم. برای این تمرین، قصد داریم از SHA-256 (الگوریتم هشینگ ایمن ۲۵۶) استفاده کنیم.

همانطور که مشاهده می­کنید، در مورد SHA-256 مهم نیست که ورودی شما چقدر بزرگ یا کوچک است، طول خروجی همیشه ثابت و مساوی با ۲۵۶ بیت است. این زمانی مهم می­شود که با حجم بالایی از داده­ها و تراکنش‌های سر و کار دارید. لذا در اصل به جای اینکه داده­های ورودی را به خاطر آورید که حجم آنها می­تواند خیلی بالا باشد، کافیست فقط هَش را به خاطر آورید و پیگیری کنید. تابع هشینگ یا درهم­ساز رمزنگارانه یک کلاس خاص از توابع هَش است که با داشتن ویژگی­های مختلف برای رمزنگاری ایده­ال است. ویژگی­های خاصی وجود دارند که تابع درهم­ساز رمزنگارانه باید از آنها برخوردار باشد تا بتواند ایمن باشد. این ویژگی­ها به طور مفصل در راهنمای ما راجع به هشینگ آورده شده­اند، می­توانید به آنجا مراجعه کنید.

فقط یک ویژگی وجود دارد که می­خواهیم فعلاً بر آن تمرکز کنیم. اثر بهمنی.

اثر بهمنی یعنی چه؟

حتی اگر یک تغییر کوچک در ورودی خود ایجاد کنید، تغییراتی که در هَش دیده می­شوند، خیلی بزرگ خواهند بود. اجازه دهید این را با استفاده از SHA-256 آزمایش کنیم:

اثر بهمنی را مشاهده کردید؟ هرچندکه فقط اولین حرف الفبای ورودی را تغییر دادید، ولی نگاه کنید این تغییر چه تاثیری بر هَش خروجی گذاشته است. حال، بیایید برگردیم به نقطۀ قبلی خودمان یعنی زمانی که به دنبال معماری بلاک­چین بودیم. آنچه که گفتیم، بدین صورت است:

بلاک­چین یک لیست پیوسته است که حاوی داده­ها و یک اشاره­گر هش است که به بلوک قبلی خود اشاره می­کند و لذا یک زنجیره می­سازد. اشاره­گر هَش چیست؟ اشاره­گر هش شبیه یک اشاره­گر است، با این تفاوت که به جای اینکه فقط حاوی آدرس بلوک قبلی باشد حاوی هَش داده­های داخل بلوک قبلی نیز است. همین تغییر جزئی خیلی کوچک است که بلاک­چین­ها را اینقدر به طور باورنکردنی مطمئن و راه­گشا ساخته است.

یک لحظه تصور کنید یک هکر به بلوک ۳ حمله کرده و سعی دارد داده­ها را تغییر دهد. به خاطر ویژگی­های توابع درهم­ساز یا هش است که یک تغییر خیلی جزئی در داده­ها هش را به طور جدی تغییر خواهد داد. این بدین معناست که هرگونه تغییر جزئی در بلوک ۳، هشی که در بلوک ۲ ذخیره شده است را تغییر خواهد داد و این نیز موجب تغییر داده­ها و هش بلوک ۲ خواهد شد و این تغییرات نیز موجب تغییر بلوک ۱ و الی آخر خواهند شد. این کار زنجیره را کاملاً تغییر خواهد داد که غیرممکن است. این ویژگی همان ویژگی تغییرناپذیری بلاک­چین­ها است.