اخبار هفتگی بازارهای جهانی هفته دوم خرداد 99

سر خط خبر ها اخبار بازارهای جهانی از داریک لند

  • جدال رییس جمهور آمریکا با توییتر و فیس بوک . شاخص سهام توییتر 4 درصد افت کرد
  • بعد از دو ماه کش مکش بر سود بودجه حمایتی اتحادیه اروپا برای مهار اثرات کرونا، لایحه 1.1 ترلیون دلاری تصویب شد.
  • درگیری تجاری بین آمریکا و چین این بار بر سر هنگ کنگ و کرونا
  • راه اندازی 5000 عدد دستگاه خودپرداز رمز ارزها در روسیه توسط بزرگترین بانک این کشور
  • اتریوم همچنان مورد حمایت سرمایه گذاران و ثبت یک رکورد جدید در معاملات آپشن اتریوم
  • از این پس از طریق گوشی موبایل خود بیت کوین و دیگر رمز ارزها را نگه داری کنید و معامله کنید.
  • بررسی سهام شرکت های خودرو سازی در دنیا.  اقبال سرمایه گذاران به سمت کدام خودروها است و در بازار سهام خودروسازان چه خبر است.

به بخش اخبار هفتگی بازارهای جهانی ما خوش آمدید.در این بخش اخبار مهم و تاثیرگذار اقتصادی با رویکرد سرمایه گذاری و تجارت را با شما در میان می گذاریم

مشروح اخبار بازار جهانی داریک لند

شبکه اجتماعی توییتر و ترامپ

بعد از اينكه توييتر به توييتهاى ترامپ یک لينك جهت راستى آزمايى توييتها توسط رسانه ها را اضافه كرد تا مخاطبين از راست و دروغ بودن ادعاهاى ترامپ در توييتر اطمينان پيدا كنند : دونالد ترامپ تهديد كرد شبكه هاى اجتماعى بزرگ (فيسبوك و توييتر) را با قوانين سختگيرانه اى درگير ، يا حتى تعطيل می كند !

در همین راستا دونالد ترامپ پنجشنبه هفته گذشته دستورات و قوانين ويژه اى در خصوص شبكه هاى اجتماعى (توئيتر و فيسبوك) صادر كرد!و سهام شرکت توییتر درحدود چهار درصد افت کرد. این رویکرد دولت آمریکا و شخص دونالد ترامپ در حالی اتخاظ شده است که رسانه تویینر را می توان تریبون اصلی رییس جمهور آمریکا در این چهار سال دانست به طوری که سهام این شرکت با یک رشد سه برابری در بین سال های 2017 تا 2109 شاهد بوده است.

لایحه اقتصادی اتحادیه اروپا برای مقابله با کرونا

كميسيون اتحاديه اروپا لايحه بودجه ١.١ تريليون يورويى جهت حمايت از اقتصادهاى حوزه يورو در برابر اثرات شيوع كرونا را بالاخره تصويب كرد!در این لایجه سهم کشورهای اروپایی به شرح زیر آمده است.

فرانسه ٣٩ ميليارد يورو

ايتاليا ٨٢ ميليارد يورو

اسپانيا ٧٧ ميليارد يورو

يونان ٢٢.٥ ميليارد يورو

لهستان ٣٧.٧ميليارد يورو

آلمان ٢٨.٨ ميليارد يورو

از اين بودجه سهم دارند و دريافت خواهند كرد.

این درحالی است که دولت ايتاليا تقاضاى حداقل ١٠٠ ميليارد يورو كرده بود.ایتالیا و اسپانیا بیشترین تلفات انسانی در موضوع کرونا در اروپا را به خود اختصاص داده بودند.

درگیری تجاری آمریکا و چین بر سر کرونا

درگیری تجاری آمریکا و چین در حالی نزدیک به سه سال از عمر خود را پشت سر می گذارد که این بار دولت آمریکا به علت قضیه کرونا و اقدامات دولت چین در هنک گنگ آتش این جنگ را بیشتر کرده است.دولت آمریکا در اقدامی غیر منتظره دست به اخراج شرکت های چینی مانند شکرت علی بابا از بازار سهام خود کرد. طرحى در مجلس سناى امريكا در هفته گذشته تهيه شد كه تمام كمپانيهاى چينى را از ليست شركتهاى عضو بازار سهام امريكا اخراج ميكند و همكارى با آنان را ممنوع ميكند!

البته این اقدام از سوی دولت چین بی پاسخ نماند و  دولت چين در بيانيه اى از اخراج شركتهاى چينى از ليست بازار سهام امريكا به شدت انتقاد كرده و آن را حركتى سياسى و غيرحرفه اى دانست كه چين را هدف گرفته است. پيشتر در هفته گذشته وزارت خارجه چين به امريكا بابت “عبور از خط قرمز دولت چين” در خصوص كمك امريكا به دولت تايوان ، هشدار داده بود.

در پی این درگیری تجاری شاخصهاى سهام كمپانيهاى بزرگ چينى نظير على بابا در بازار سهام نيويورك ريزشهاى تندى را شاهد هستند. ارزش یوان چین با افت 0.21%- به کمترین رقم از سال 2008 رسید که مرتبط با جهت گیری سرمایه گذاران بازار ارز در خصوص رویارویی اقتصادهای اول و دوم دنیا در موضوع هنگ کنگ و کرونا است.

خودپرداز رمز ارزها در روسیه

در یک اقدام قابل توجه بزرگترین بانک روسیه اقدام به خرید و نصب 5000 عدد دستگاه خودپرداز بیت کوین و دیگر رمز ارزها کرد.این خودپردازها همچنین قابلیت استخراج رمز ارزها را هم دارا هستند و می توانند برای بانک سودآوری هم داشته باشد.این اولین بار است که خودپرداز های نصب شده قادر خواهد بود رمز ارزهای با سختی شبکه کمتر و به صرفه را استخراج کنند.

رییس بانک اسبربانکsberbank در گفتگویی با سایت کوین تلگراف علت این سرمایه گذاری را،  بازار رو رشد رمز ارزها در روسیه و حضور استخراج کنندگان بزرگ در این کشور و سرمایه گذاری آن ها دانست.

اتریوم ومعاملات آپشن اتریوم

در هفته گذشته اتریوم دومین رمز ارز بازار، توانست یک رکورد دیگر را به نام خود ثبت کند و میزان معاملات آپشن یا همان اختیار معامله در پلترفرم دربیتderbit  به رقم بی سابقه 94 میلیون دلار برسد. که می تواند از نشان اقبال سرمایه گذاران به این رمز ارز محبوب باشد.

در یک همکاری بی سابقه بین شرکت سامسونگ و صرافی ارز دیجیتال جمینی gemini  از این پس کاربران شرکت سامسونگ می توانند علاوه بر نگه داری رمز ارزها در گوشی موبایل و یا تبلت های خود،اقدام به خرید و فروش و ترید هم با کمک این صرافی برایشان مهیا شد.البته قعلا این معامله برای کاربران ساکن کانادا و آمریکا فعال است.البته در صورتی که مورد اسقبال قرار گیرد می تواند به بقیه کشورها هم از جمله ایران گشترش یابد.

و در بخش آخر برای علاقه مندان به خودرو

روند ارزش بازار شرکتهای خودروسازی آلمان در مقایسه با خودروی برقی تسلا در آمریکا را می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.

ارزش شکرت های خودرو سازی BMW فولکس واگن و دایملر برابر با 137.7 میلیارد دلار

و در آن سوی بازار

ارزش بازار تسلا = 139.181 میلیارد دلار

اقبال سرمایه گذران به خودرو برقی هر روز بیشتر از گذشته است.به امید اینکه در ایران هم خودرو برقی تولید شود و از این ترند دنیا به این سبک خودرو عقب نیوفتیم آن هم با این حجم از آلودگی هوا در فصل های سر سال

دیدگاهتان را بنویسید