سرمایه‌ گذاری امریکا در چین کم می شود

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 02 / 10 / 2019
سرمایه گذاری
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 02 / 10 / 2019

کاخ سفید به دنبال محدود کردن سرمایه‌ گذاری امریکا در چین

سرمایه گذاری

مقامات دولت ترامپ در حال بررسی راه هایی برای محدود کردن سرمایه‌ گذاری امریکا در چین هستند، از جمله دور نگه داشتن شرکت های چینی از بورس اوراق بهادار امریکا و جلوگیری از سرمایه گذاری امریکایی ها در بازار چین.
دو روز پیش، کاخ سفید کلیه سرمایه گذاری های ایالات متحده در چین را مسدود کرد.
ماجرایی که شرکت های چینی را با مشکل مواجه خواهد کرد و در همین ابتدای کار سهام شرکت ها با افت ارزش مواجه شده اند.

یک منبع آگاه گفت: کاخ سفید یکسری محدودیت سرمایه گذاری ایالات متحده در چین را اعمال کرده است. این بحث احتمالا شامل مسدود شدن سرمایه گذاری مالی امریکا در شرکت های چینی است.
البته به نظر می رسد این بحث در مراحل اولیه قرار دارد و هنوز درباره زوایای آن تصمیم گیری نشده است. همچنین هیچ محدوده زمانی برای اجرای آن وجود ندارد.
به گفته این منبع آگاه، محدود کردن سرمایه گذاری مالی در شرکت های چینی به معنای محافظت از سرمایه گذاران ایالات متحده از خطر ناشی از عدم نظارت قانونی است.

این صحبت ها در حالی صورت می گیرد که ایالات متحده به دنبال اهرم نفوذ بیشتر در مذاکرات تجاری است که قرار است ۱۰ اکتبر در واشنگتن برگزار شود. طی این مدت دو طرف برای نشان دادن حسن نیت، تعرفه هایی به ارزش میلیاردها دلار را کاهش داده اند.
دولت چین هم برای افزایش دسترسی خارجی به بازارهای خود اقدامات اصلاحی انجام داده است.

شرکت های چینی در بورس امریکا

در پی این خبر، سهام شرکت های چینی از جمله Baidu و Alibaba سقوط کرد. در زمان نگارش این گزارش، ارزش یوان چین در مقابل امریکا ۷.۱۵ برابر ضعیف شد.
سهام علی بابا بیش از ۵ درصد کاهش داشت، در حالی که Baidu و JD .com هر کدام به ترتیب با کاهش ۳.۶ و ۶ درصد مواجه شدند. سهام این شرکت ها همگی در نزدک داد و ستد می شود.
سهام صندوق قابل معامله در بورس چین (ETF) در یک حرکت ناگهانی ۱.۲ درصد سقوط کرد.

ترجمه توسط بلومبرگ فارسی