دلار کانادا CAD چیست؟

دلار کانادا یا CAD ارز رسمی کانادا است. هر دلار کانادا ۱۰۰ سِنت است و اغلب با “C” بهمراه نشان دلار و به این شکل C$ نشان داده می شود تا از سایر دلار ها، مثل دلار آمریکا و دلار استرالیا، متمایز شود. CAD بعنوان یک ارز مقاوم در نظر گرفته می شود، بدین معنا که این ارز، ارز کشوری با ثبات از نظر اقتصادی و سیاسی است (کانادا عضو گروه ۷ یا هفت کشور برتر اقتصادی جهان است)، از این رو، ارزش ارز این کشور نیز نسبتا پایدار است. از زمان بحران مالی در اواخر دهه ۲۰۰۰، CAD بعنوان ارز ذخیره ای رایج در بین بانک های مرکزی خارجی تبدیل شده است.

دلار کانادا یا CAD ارز رسمی کانادا است.

 

دلار کانادا و حضور در بازار فارکس

دلار کانادا از سال ۱۸۵۸ که اولین سکه های کانادایی جایگزین پوند کانادایی شدند، مورد استفاده بوده است. در سال ۱۸۷۱، دولت فدرال، قانون ارز واحد را تصویب کرد که موجب جایگزینی تمام ارزهای مختلف مورد استفاده در ایالات مختلف با دلار ملی کانادا شد. طی تاریخچه خود، دلار کانادا بین تثبیت ارزش خود با طلا یا دلار آمریکا و یا تعیین نرخ بصورت آزاد دائما در حال تغییر بوده است.

در سال ۱۹۵۰، دلار کانادا برای اولین بار مجاز شد تا شناور شود و توسط بازار تعیین شود. در بین سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۰، بعنوان بخشی از نظام پولی برتون وودز از نرخ های تبدیل ارز ثابت، دوباره تثبیت شد. دوباره با شکست نظام پولی برتون وودز در سال ۱۹۷۰، دلار کانادا بهمراه بسیاری از ارز های اصلی دیگر به حالت شناور در آمد.

دلار کانادا

معیار معمول مورد استفاده برای دلار کانادا در بازارهای تبدیل ارز خارجی، دلار آمریکاست (USD/CAD). از آنجا که نفت یکی از صادرات مهم کاناداست، عملکرد دلار کانادا نیز اغلب مرتبط به حرکات قیمت نفت است. بخاطر همین ارتباط، CAD بعنوان ارز کالایی در نظر گرفته می شود.

این مقاله را هم مطالعه کنید
سه باور غلط در معاملات فارکس

کانادا با اختلاف زیاد بزرگترین شریک تجاری آمریکا در حال حاضر است، از این رو، CAD نسبت به رشد و توسعه دلار آمریکا نیز حساس است. اخیرا، نرخ USD/CAD تحت تاثیر گمانه زنی های بالقوه در مورد نفتا قرار گرفته است.

در بازارهای تبدیل ارز خارجی، گاهی اوقات از CAD بعنوان لونیه یاد می شود، نامی که از سکه یک دلاری کانادا ناشی می شود و تصویر یک لون را تداعی می کند.برای آشنایی بیشتر به مقاله فارکس و بازار جهانی مراجعه کنید

برای اینکه دوستانتان بدانند شما این مقاله را خوانده اید، روی آیکون کلیک کنید.

admin

دیدگاه کاربران

    دیدگاه خود را بیان کنید

    [bws_google_captcha]

داریک لند
درباره مدیر سایت داریک لند

داریک لند به عنوان یک پایگاه آموزشی در مورد بازار های جهانی به خصوص بازار ارزهای رمزنگاری شده و بازار فارکس شناخته می شود.

میثم منصوری