عرضه اولیه آرامکو

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 06 / 12 / 2019
شرکت آرامکو
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 06 / 12 / 2019

بزرگترین رویداد تاریخ بورس با عرضه اولیه آرامکو

شرکت آرامکو

بالاخره عرضه اولیه آرامکو هم به سرانجام رسیدو غول نفتی سعودی آرامکو با عرضه سهام اولیه خود سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از سوی سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرد و به هدف خود و یک رکورد جهانی رسید. تقاضا برای خرید سهام سه برابر عرضه بوده است.

به گزارش بلومبرگ فارسی،با فروش تنها ۱،۵ درصد سهام آرامکو که بالغ بر سه میلیارد سهم است، مقامات سعودی توانستند به هدف خود دست یابند که ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار (برابر با ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو) بوده است.

بدین گونه ارزش غول نفتی سعودی آرامکو  به یک تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار رسید و توانست به این ترتیب به پرارزش‌ترین شرکت اقتصادی جهان بدل شود.

درآمد حاصل از عرضه اولیه سهام آرامکو حتی از شرکت چینی “علی‌بابا” نیز پیشی گرفت که در سال ۲۰۱۴ با عرضه سهام به سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار دست یافته بود.

مشاوران مالی عرضه اولیه سهام آرامکو اعلام کردند که میزان درخواست خرید سهام آرامکو توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها (نه افراد) تقریبا به سه برابر آن‌چه قبلا تصویب شده بود رسیده است.

فرایند ثبت‌نام برای تخصیص سهام به خریداران سازمانی و شرکتی (شامل مدیران صندوق‌های مالی و سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بازنشستگی) در ۱۷ نوامبر آغاز شد و سرمایه‌گذاران تا ساعت ۱۷ روز چهارم دسامبر به وقت سعودی فرصت داشتند تا سفارشات خود را ثبت کنند.

عربستان سعودی پیش از این گفته بود به‌دنبال تهیه بیش از ۲۵ میلیارد دلار از فروش ۵/ ۱ درصد سهام شرکت نفتی آرامکو بوده است. آرامکوی سعودی اعلام کرده بود قصد دارد ۵/ ۱ درصد از سهام خود یا حدود سه میلیارد سهم را به قیمت ۳۰ تا ۳۲ ریال (هشت دلار) عرضه کند که ارزش عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را به ۹۶ میلیارد ریال (۶۰/ ۲۵ میلیارد دلار) می‌رساند.

عرضه اولیه آرامکو

مشاوران مالی عرضه اولیه سهام آرامکو؛ سامبا کپیتال، ان‌سی‌بی کپیتال و اچ‌اس‌بی‌سی عربستان، اعلام کردند که آرامکوی سعودی در ۱۷ روز ابتدایی عرضه اولیه سهام خود درخواست ثبت‌نام برای خرید ۶،۳ میلیارد سهم را از سوی شرکت‌ها دریافت کرده است که این بسیار بالاتر از میزانی است که قبلا تصویب شده بود.

منبع