بانک مرکزی اروپا و یوروی دیجیتال

  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 05 / 12 / 2019
یورو دیجیتال
  زمان مطالعه دقیقه
میثم منصوری
 05 / 12 / 2019

بانک مرکزی اروپا و یوروی دیجیتال

یورو دیجیتال

به گزارش بلومبرگ فارسی، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد اگر بخش خصوصی نتواند پاسخگوی پرداخت‌های برون مرزی با سرعت بیشتر و هزینه ارزانتر باشد، شاید ارز دیجیتال و به طبع آن راه اندازی یورو دیجیتال خود را توسعه دهد.

بر اساس مدارک داخلی که در روز چهارشنبه ۴ دسامبر بدست آمده، بانک مرکزی معتقد است که نوآوری‌های مربوط به بخش فناوری به سرعت در حال ایجاد تغییراتی در روش‌های پرداخت خرد هستند که یکی از این تغییرات شامل کاهش استفاده از پول نقد می‌شود. این بانک در حال تحلیل شرایط است و در صورت لزوم، آماده واکنش خواهد بود.

بر اساس این مدارک، اگر تلاش‌های صنعت، برای توسعه راه‌حل‌های پرداخت نوآورانه و کارآمد در اروپا کافی و در نتیجه موفقیت‌آمیز نباشد، نیاز جامعه برای ایجاد یک روش پرداخت کارآمد می‌تواند بطور بالقوه با ایجاد «ارز دیجیتال بانک مرکزی» برآورده شود. ارز دیجیتال بانک مرکزی با عنوان پول رایج قانونی، می‌تواند تضمین کند که همه کاربران به یک روش پرداخت ارزان و ساده دسترسی خواهند داشت.

در این گزارش که بعدا در وبسایت بانک مرکزی منتشر شد، نشانه‌ای از اینکه چنین پیشرفتی قریب‌القوع است، دید نمی‌شود.

عضو منتخب هیئت اجرایی، بنوئا کوری هفته پیش استدلال کرد که پیشرفت در روش‌های پرداخت‌های خرد در اروپا بسیار آهسته است و این بازار، علی رغم راه‌اندازی سیستم تسویه حساب لحظه‌ای پرداخت‌های بانک مرکزی اروپا از یک سال پیش، همچنان یکپارچه نیست. وی گفت، اعتماد بیش از حد به نقش‌آفرینان خصوصی می‌تواند اروپا را در معرض خطراتی قرار دهد.

حال می بایست دید در ادامه و به خصوص در سال 2020 بانک مرکزی که در سال های گذشته مخالف ارز دیجیتال و بیت کوین بوده است چه برنامه ای را برای تکنولوژی روز افزون خواهد داشت

بانک مرکزی اتحادیه اروپا چندی پیش گفته بود که بیت کوین یک پول و مفهوم واقعی نیست.

منبع