چگونه ترازنامه مالی بنویسیم

راهنمای قدم به قدم نوشتن یک ترازنامه مالی

نوشتن یک ترازنامه مالی یا بالانس شیت

یکی از مهمترین کارها درتحلیل و ارزیابی صورت‌ها یا اظهارنامه‌های مالی، برگه ترازنامه مالی است. این سند نشان‌دهنده دارایی‌ها شما – چه به صورت مالکیت یا به صورت تعهدی – و بدهی‌های شما است که ممکن است متعلق به شما یا شرکای تجاری و سرمایه‌گذارانی باشد که در کسب و کار شما سهم دارند.

در ابتدا، باید اظهارنامه‌های مالی که شما یا متخصصین حسابداری شما برای کسب و کارتان تهیه کرده‌اند را بررسی و تحلیل کنید. این اظهارنامه‌های مالی به شما در تعیین جایگاه مالی شرکت در هر نقطه زمانی و در طول یک دوره زمانی کمک می‌کنند و همچنین باعث مشخص شدن جریان نقدی کسب و کار شما می‌شوند.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک به این دلیل که قادر به تعیین و تشخیص جایگاه مالی حقیقی خود نیستند، دچار ورشکستگی می‌شوند. اگر صورت‌های مالی را به خوبی درک کنید، اتفاق بدی برای کسب و کار شما نخواهد افتاد.

برای تدوین یک تراز نامه یا بالانس شیت خوب، این نکات را در نظر داشته باشید

بخش اول – دارایی‌ها

 • خط اول از بالانس شیت نشان‌دهنده حساب نقدی شرکت است. شرکت‌های کوچک باید مقداری پول نقد را برای تبادلات مالی روزمره در اختیار داشته باشند و همچنین نیازمند داشتن مقداری پول نقد برای مواقع ضروری هستند که ممکن است شرایط بازار با چالش‌هایی مواجه باشد.
 • خط دوم از بالانس شیت، نشان‌دهنده حساب‌های دریافتنی است و اگر به صورت اعتباری کار می‌کنید، نشان‌دهنده حساب مشتریانی است که مبلغی را به شرکت شما بدهکار هستند. از آنجائیکه تزارنامه شبیه به یک تصویر از جایگاه مالی شرکت در یک نقطه از زمان است، باید کلیه حساب‌های دریافتنی و سایر حساب‌ها به دقت نوشته شوند تا در زمان تنظیم اظهارنامه‌های مالی از آن‌ها استفاده شود.
 • ارزش موجودی شرکت نیز در خط سوم نوشته می‌شود. موجودی به بیان ساده، عبارت است از محصولاتی که شرکت برای فروش در اختیار دارد.
 • آخرین موردی که در ترازنامه درج می‌شود، دارایی‌های ثابت هستند. این دارایی‌ها در خط چهارم ترازنامه درج می‌شوند و مشتمل بر هر نوع تجهیزات، وسایل نقلیه یا ملک و املاکی هستند که شرکت شما مالک آن است. به طور معمول، این دارایی‌ها جزو دارایی‌ها بزرگ و بسیار با ارزش هستند که شرکت شما در اختیار دارد و همچنین شامل دارایی‌هایی است که با گذر زمان مستهلک می‌شوند.
 • مجموع ارزش دارایی‌های مذکور در خط پنجم ترازنامه بیان می‌شود. مقدار دارایی‌های مجموع، معادل با ارزش کل چیزهایی است که کسب و کار شما مالک آن است.
این مقاله را هم مطالعه کنید
هجوم بانکی چیست؟

بخش دوم – بدهی‌ها و حقوق صاحبان سرمایه

 • در خط ششم از ترازنامه، حساب‌های پرداختنی درج می‌شوند که حساب‌های کوتاه مدت هستند که شما با تأمین کنندگان خود دارید و به آن‌ها بدهکار هستید.
 • خط هفتم نشان‌دهنده هرگونه وام بلندمدت بانکی یا وام‌هایی از سایر منابع است که دارای زمان سررسید بیش از یک سال هستند. شما ممکن است برای گشایش در کار شرکت، از وام‌های بلندمدت استفاده کنید.
 • خط هشتم، نشان‌دهنده مبالغی است که سرمایه‌گذاران در کسب و کار شما سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این مبالغ توسط سرمایه‌گذاران که ممکن است سهامدار نیز باشند، در شرکت سرمایه‌گذاری شده است.
 • آخرین خط از ترازنامه یعنی خط نهم، مجموع بدهی‌ها و دیون است. این خط نشان‌دهنده مقدار مجموع بدهی‌های شرکت + مقدار سرمایه‌گذاری‌شده توسط سرمایه‌گذاران در شرکت است. مجموع این موارد بایستی معادل مقدار مجموع دارایی‌های شما باشد تا ترازنامه تکمیل شود.

مثالی از یک ترازنامه

جدول زیر مثالی از یک ترازنامه ساده است که در انتهای سال مالی برای یک شرکت تهیه شده است:

دارایی‌هاارزش
دارایی‌های نقدی40000 دلار
حساب‌های دریافتنی200000 دلار
موجودی‌ها180000 دلار
دارایی‌های ثابت400000 دلار
مجموع دارایی‌ها820000 دلار
بدهی‌ها و حقوقارزش
حساب‌های پرداختنی180000 دلار
وام‌های بانکی240000 دلار
سرمایه و حقوق مالکین400000 دلار
مجموع بدهی‌ها و حقوق820000 دلار
برای اینکه دوستانتان بدانند شما این مقاله را خوانده اید، روی آیکون کلیک کنید.

admin

دیدگاه کاربران

  دیدگاه خود را بیان کنید

  [bws_google_captcha]

داریک لند
درباره مدیر سایت داریک لند

داریک لند به عنوان یک پایگاه آموزشی در مورد بازار های جهانی به خصوص بازار ارزهای رمزنگاری شده و بازار فارکس شناخته می شود.

میثم منصوری