رشد سهام شرکت آرامکو در بازار عربستان

رشد سهام شرکت آرامکو در معاملات بازار عربستان

سهام شرکت آرامکوبه گزارش بلومبرگ فارسی، ارزش سهام شرکت آرامکو سعودی روز یکشنبه برای سومین روز افزایش پیدا کرد اما ارزش بازار این شرکت پایین دو تریلیون دلار ماند. ارزش سهام آرامکو یک درصد در ریاض صعود کرد و روند رشدی که از زمان آغاز معاملاتش در روز چهارشنبه داشت را به ۱۶ درصد رساند.

شاخص سهام بازار عربستان نیز همراه با همتایان دیگرش در خاورمیانه صعود کرد تا از روند صعودی که بازارهای جهانی پس از توافق آمریکا و چین روی فاز اول توافق تجاری پیدا کردند، جا نماند.

شرکت MSCI که محبوب‌ترین شاخصهای بازار نوظهور جهان را رصد می‌کند آرامکو را با استفاده از قیمت نهایی ۱۷ دسامبر به شاخصهای خود اضافه خواهد کرد و شرکت FTSE Russell نیز با استفاده از قیمت ۱۹ دسامبر اقدام مشابه را صورت خواهد داد.

طبق اعلام شرکت ارقام کپیتال، عرضه سهام آرامکو احتمالا حدود ۱.۱۶ میلیارد دلار سرمایه را وارد بازار سهام می‌کند.
همچنین آرامکو درصدد است به بانکهایی که مقدمات عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را فراهم کردند، جمعا ۶۴ میلیون دلار پرداخت کند.

این غول نفتی قصد دارد به بانکهای سعودی ۳۹ میلیون ریال (۱۰.۴ میلیون دلار) و به بانکهای خارجی بزرگی که در این قرارداد حضور داشتند هر یک ۱۳ میلیون ریال معادل ۳.۵ میلیون دلار پرداخت کند.

این ارقام هزینه مبنایی است که از سوی آرامکو پرداخت شده است و این شرکت بعدا درباره میزان هزینه‌های تشویقی تصمیم خواهد گرفت. اگر آرامکو تصمیم بگیرد پول بیشتری پرداخت کند، عمده آن به بانکهای داخلی تعلق خواهد گرفت که عمده سفارشهای عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را انجام دادند.

آرامکو از فروش سهام خود ۲۵.۶ میلیارد دلار کسب کرد. این رویداد در ابتدا قرار بود همزمان در بازار داخلی و بین‌المللی برگزار شود اما با عدم استقبال مدیران سرمایه خارجی از ارزش گذاری این شرکت، تنها در بازار داخلی انجام شد.

این مقاله را هم مطالعه کنید
عرضه اولیه سهام لامبورگینی توسط فولکس‌

عربستان سعودی پس از این که از برنامه عرضه بین‌المللی سهام آرامکو منصرف شد، دیگر به شبکه‌های بین‌المللی شرکتهای وال استریت نیازی نداشت و در عوض از خریداران کوچک‌تر داخلی و خانواده های ثروتمند برای پشتیبانی از این رویداد استفاده کرد.

منبع

 

برای اینکه دوستانتان بدانند شما این مقاله را خوانده اید، روی آیکون کلیک کنید.

admin

دیدگاه کاربران

    دیدگاه خود را بیان کنید

    [bws_google_captcha]

داریک لند
درباره مدیر سایت داریک لند

داریک لند به عنوان یک پایگاه آموزشی در مورد بازار های جهانی به خصوص بازار ارزهای رمزنگاری شده و بازار فارکس شناخته می شود.

میثم منصوری