اصطلاحات بازار فارکس

اصطلاحات بازار فارکس

بازار فارکس با مجموعه ای از اصطلاحات خاص خود همراه است. بنابراین قبل از اینکه عمیق تر به یادگیری معامله در بازار فارکس بپردازید، ضروریست تا تعدادی از اصطلاحات بازار فارکس، که در معاملات خود با آنها روبرو خواهید شد را بدانید.البته به دنبال یادگیری پایه ای تر هستید قبل از خواندن این مقاله به مقاله اموزش فارکس سری بزنید

اصطلاحات اساسی فارکس

در اینجا با اصطلاحات اساسی مانند نرخ تبدیل، پیپ، لوریج،مارجین و نرخ خرید و فروش اشنا می شویم.

نرخ متقابل ارز (cross rate)

 نرخ تبدیل ارز بین دو نوع ارز است،که هیچکدام ارز رسمی کشوری نیستند که این نرخ تبدیل ارز در آن آورده شده است. گاهی اوقات، صرف نظر از آنکه در کدام کشور بیان شده است، از نرخ متقابل ارز برای اشاره به نرخ های ارزی که شامل دلار آمریکا نمی شود نیز استفاده می کنند.

برای مثال، اگر نرخ تبدیل بین پوند انگلیس و ین ژاپن در یک روزنامه آمریکایی ذکر شود، نرخ متقابل ارز محسوب می شود، چون نه پوند و نه ین، هیچکدام، پول رسمی آمریکا نیستند. اما اگر نرخ تبدیل بین پوند و دلار امریکا در همان روزنامه نقل شود، این یک نرخ متقابل محسوب نمی شود، چون این نرخ شامل ارز رسمی ایالت متحده است

نرخ تبدیل (Exchange Rate)

ارزش یک ارز برحسب ارز دیگر می باشد. بعنوان مثال اگر نرخ دلار به یورو ۳۲۰۰/۱ باشد، یک یورو برابر با ۳۲۰۰/۱دلار آمریکاست.

پیپ (Pip)

کوچکترین تغییر قیمتی است که در نرخ ارز متقابل دیده میشود. البته، پوینت یا نقطه هم نامیده می شود. برای مثال ۱پیپ در جفت ارز یورو به دلار برابر با ۰۰۰۱/۰ و یک پیپ در جفت ارز دلار به ین برابر با ۰۱/۰ است.

 

اهرم (Leverage)

قابلیتی است که حساب شما را به جایگاهی بالاتر نسبت به کل حاشیه ی حساب شما می رساند. برای مثال، اگر یک معامله گر در حساب خود ۱۰۰۰ دلار داشته باشد و یک سپرده ۱۰۰,۰۰۰ دلاری باز کند، قدرت خرید معامله گر ۱۰۰ برابر می شود. اگر او یک حساب سپرده ۲۰۰,۰۰۰ دلاری با حاشیه ۱۰۰۰ دلار باز کند، قدرت خریدش ۲۰۰ برابر می شود. افزایش اهرم، میزان سود و ضرر شما را افزایش می دهد.

این مقاله را هم مطالعه کنید
رشد اقتصاد آلمان در سال 2019

اهرم بازار فارکس

برای محاسبه اهرم مورد استفاده، ارزش کل جایگاه های باز خود را بر حاشیه کل حسابتان تقسیم کنید .

برای مثال اگر شما ۱۰,۰۰۰ دلار حاشیه حسابتان باشد و یک لات استاندارد از جفت ارز دلار به ین (۱۰۰۰ واحد پول پایه) را با قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار باز کنید، نسبت اهرم شما ۱۰:۱ می شود. اگر شما یک لات استاندارد از یورو به دلار به مبلغ ۱۵۰,۰۰۰ دلار باز کنید، نسبت اهرم ۱۵:۱ می شود.

 

حاشیه (Margin)

یکی از مهم ترین اصطلاحات بازار فارکس مارجین یا همان جاشیه است. سپرده یا مبلغ پولی که برای باز کردن جایگاه جدید باید در حساب خود داشته باشید. حاشیه می تواند آزاد یا استفاده شده باشد. حاشیه ی استفاده شده، مبلغی است که برای حفظ جایگاه باز استفاده می شود. در حالی که حاشیه ی آزاد، مبلغ موجود برای باز کردن جایگاه های جدید است. با تراز ۱۰۰۰ دلاری در حساب خود و حاشیه یک درصدی، شما میتوانید جایگاهی را به ارزش معقول ۱۰۰,۰۰۰ دلار بخرید یا بفروشید. این به معامله گر این اجازه را می دهد که تا ۱۰۰ برابر یا به نسبت اهرم ۱:۱۰۰ از حساب خود استفاده کند.

اگر حساب معامله گر کمتر از حداقل مبلغ لازم برای باز کردن جایگاه باشد، او یک تماس حاشیه ای(مارجین کال) دریافت میکند، یعنی از او خواسته می شود که پول بیشتری را به حساب خود اضافه کند یا جایگاه باز را ببندد. بیشتر کارگزاران بطور خودکار وقتی که مبلغ حاشیه یا موجودی کمتر از مقدار لازم برای نگه داشتن آن باشد، معامله را می بندند. مبلغ مورد نیاز برای حفظ جایگاه باز به کارگزار بستگی دارد و می تواند ۵۰ درصد از حاشیه اصلی مورد نیاز برای باز کردن معامله باشد.

اسپرد (spread)

تفاوت بین نرخ فروش و نرخ خرید یا قیمت پیشنهادی می باشد. برای مثال، اگر نرخ یورو به دلار ۱٫۳۲۰۰/۰۳ خوانده شود، در نتیجه اسپرد آن، اختلاف بین ۱٫۳۲۰۰ و ۱٫۳۲۰۳ یا به عبارتی ۳ پیپ است. به منظور سر به سر شدن یک معامله، یک جایگاه باید با مقداری برابر با اسپرد در جهت معامله حرکت کند.

این مقاله را هم مطالعه کنید
حذف چین از وال‌استریت

 

جفت ارزهای اصلی فارکس به نام های مستعار 

در میان اصطلاحات بازار فراکس اشنایی با جفت ارزهای اصلی و فرعی از اهمیت زیادی برخوردار است.

جفت ارز بازار فارکس

درک جفت ارزهای فارکس:

شما باید قبل از شروع معاملات فارکس، نحوه صحیح خواندن یک جفت ارز و اصطلاحات بازار فارکس در مورد ان را بدانید. بیاید با این کار شروع کنیم:

نرخ تبادل ارز دو ارز در یک جفت به این شکل بیان می شوند: EURUSD یا USDJPY. دلیل آن این است که در هر تراکنش تبادل خارجی، شما به طور همزمان یک ارز را خریداری و ارز دیگری را می فروشید. اگر شما جفت ارز یورو به دلار را خریده باشید و یورو نسبت به دلار تقویت شده باشد، در نتیجه معامله شما سود آور است. دراین جا، یک مثال از نرخ ارز فارکس برای یورو در برابر دلار آمریکا آورده شده است:

جفت ارز یورو به دلار

ارز اول در این جفت ارز که در سمت چپ اسلش (/) قرار دارد، ارز پایه نامیده می شود و ارز دوم که در سمت راست اسلش قرار دارد نیز ارز مظنه نامیده می شود(برای مثال، EUR/USD: در اینجا، یورو ارز پایه است و دلار ارز مظنه).

اگر جفت ارز یورو به دلار یا هر جفت ارز دیگری را بخرید، نرخ تبادل ارز به شما می گوید که چه مقدار از ارز مظنه را به ازای خرید یک واحد ارز پایه پرداخت می کنید. به بیان دیگر، در مثال بالا، اگر شما ۱ یورو بخرید، ۱٫۳۲۱۰۵ دلار آمریکا پرداخت می کنید.

اگر جفت ارز یورو به دلار یا هر جفت ارز دیگری را بفروشید، نرخ تبادل ارز به شما می گوید که چه مقدار از ارز مظنه را به ازای فروش یک واحد ارز پایه دریافت می کنید.به بیان دیگر، در مثال بالا، اگر شما ۱ یورو بفروشید، ۱٫۳۲۱۰۵ دلار آمریکا دریافت می کنید.

یک راه آسان برای درک این مطلب بدین شکل است: ارز پایه ، پایه ای برای معامله است. بنابراین اگر جفت ارز یورو به دلار را خریداری کنید، یعنی در حال خرید یورو ( ارز پایه ) و فروش دلار ( ارز مظنه ) هستید. اگر جفت ارز یورو به دلار را می فروشید، یعنی در حال فروش یورو (ارز پایه) و خرید دلار (ارز مظنه ) هستید. بنابراین شما چه یک جفت ارز بخرید یا بفروشید، این خرید و فروش شما همیشه بر اساس اولین ارز موجود در این جفت ارز، یعنی ارز پایه، است.

این مقاله را هم مطالعه کنید
افزایش قیمت طلا جهانی

نکته اساسی معامله فارکس این است که یک جفت ارزی را بخرید که فکر می کنید، ارز پایه آن نسبت به ارز مظنه، افزایش می یابد. و اگر فکر میکنید که ارز پایه آن نسبت به نرخ ارز مظنه کاهش می یابد، جفت ارز خود را بفروشید .

قیمت پیشنهادی و درخواستی (Bid and Ask price)

قیمت پیشنهادی یا همان bid قیمتی است که بازار یا کارگزار شما، جفت ارز را از شما میخرد. بنابراین یک معامله گر می تواند ارز پایه خود را در قیمت پیشنهادی، به کارگزار بفروشد.

قیمت درخواستی یه همان ask قیمتی است که بازار یا کارگزار شما، یک جفت ارز خاص را به شما می فروشد. بنابراین با قیمت درخواستی می توانید ارز پایه را از کارگزار خود خریداری کنید.

اسپرد قیمت پیشنهادی و درخواستی: اسپرد یک جفت ارز بین کارگزار متفاوت است و این تفاوت بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی است .

اسپرد بازار فارکس

مواردی که در بالا ذکر شد اصطلاحات بازار فارکس به طور خلاصه بود لازم است برای ورود به بازار فارکس به طور عملی و با خرید و فروش جفت ارزها در حساب دمو یک کارگزاری این موارد را تمرین کنید

برای دریافت مطالب اموزشی بیشتر، عضو کانال تلگرام داریک لند و پیج اینستاگرام  ما بشوید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات مانیز مراجعه کنید.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

admin

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

  [bws_google_captcha]