داریک لند

فارکس چیست؟

بازار فارکس

فارکس چیست؟ رازهای سرمایه گذاری در بازارهای جهانی

 

معاملات فارکس چیست؟

به راستی منظور از بازار فارکس چیست؟

این درسنامه‌ی کوتاه و رایگان فارکس (Forex) برای آموزش صحیح اصول ابتدایی بازار فارکس و معاملات فارکس به روشی جالب، طراحی شده است.

 

بازار فارکس چیست؟

اصول ابتدایی  بازار فارکس

در اصل، بازار فارکس مکانی است که بانک‌ها، کسب و کارها، دولت‌ها، سرمایه گذاران و معامله‌گران در آن گرد هم می‌آیند تا ارزهای مختلف را معامله و مبادله کنند. از این بازار به عنوان “بازار فارکس”، “بازار ارز”، “بازار تبدیل ارزهای خارجی” یا “بازار ارزهای خارجی” یاد می‌شود. این بازار،  بزرگترین بازار سیال در دنیا بوده و میانگین تراکنش روزانه‌ی آن 3.98 تریلیون دلار است.

بازار فارکس در تمامی ساعات شبانه روز و پنج روز در هفته فعال بوده و مهم‌ترین مراکز معاملات آن در لندن، نیویورک، توکیو، زوریخ، فرانکفورت، هونگ کونگ، سنگاپور، پاریس و سیدنی قرار دارند.

توجه داشته باشید که هیچ بازار مرکزی در بازار فارکس وجود ندارد؛ در عوض، گفته می‌شود که معاملات آن “فرابورس” هستند؛ این معاملات مانند سهام‌های بازاری مرکزی، مثل بازار بورس نیویورک، نیستند که تمامی سفارشات آن آماده باشند. فارکس، محصولی است که تمامی بانک‌های بزرگ، قیمت آن را اعلام می‌کنند، اما ممکن است قیمت آن‌ها با یکدیگر برابر نباشد.

پلتفرم کارگزار تمامی این اطلاعات را از بانک‌های مختلف جمع آوری می‌کند و قیمتی که ما از سوی کارگزار می‌بینیم، میانگین تقریبی تمامی این قیمت‌هاست. کارگزار، معامله را انجام داده و سمت دیگر آن را بر عهده می‌گیرد و به نوعی، “بازار را برای شما ایجاد می‌کنند. در واقع، هنگامی که شما یک جفت ارز می‌خرید، “معامله‌گر دیگری” آن را نمی فروشد، بلکه کارگزار آن را به شما می‌فروشد.

 

تاریخچه‌ای کوتاه از بازار فارکس

باید اقرار کنم که این بخش کمی کسل کننده خواهد بود، اما باید پیش زمینه‌ای از تاریخچه‌ی بازار فارکس داشته باشید تا اندکی دلیل وجود آن را بدانید و دریابید چگونه بدین جا رسیده است. خلاصه ای از تاریخچه‌ی فارکس به شرح زیر است:

در سال 1876، چیزی به نام پایه‌ی ارز طلا به کار گرفته شد. این سیستم بیان می‌کند که تمامی پول‌های کاغذی باید پشتوانه‌ی طلا داشته باشند؛ هدف این کار این بود تا با تثبیت ارزهای جهانی با قیمت طلا، قیمت آن‌ها را ثابت نگه دارند. این ایده به صورت نظری خوب بود؛ اما در واقعیت، الگوهای رونق و رکود را ایجاد کرد که در نهایت موجب از میان رفتن استاندارد طلا شد.

استاندارد طلا در دوران ابتدایی جنگ جهانی دوم کنار گذاشته شد، زیرا اکثر کشورهای اروپایی طلای کافی برای پشتیبانی از تمامی ارزهایی که برای پروژه‌های عظیم نظامی چاپ می‌کردند، نداشتند. گرچه استاندارد طلا در نهایت کنار گذاشته شد، اما این فلز ارزشمند هیچ گاه جایگاه خود را به عنوان شکل نهایی ارزش پولی از دست نداد.

پس از آن، کشورهای مختلف تصمیم گرفتند تا نرخ‌های مبادله‌ی ثابت داشته باشند. در نتیجه، دلار آمریکا به اندوخته‌ی ارزی اصلی تبدیل شد و تنها ارزی است که پشتوانه‌ی طلا دارد و به آن “سیستم برتون وودز” گفته می‌شود که در سال 1944 میلادی ایجاد شد (می‌دانم که از دانستن آن بسیار هیجان زده شدید). ایالات متحده‌‌ی آمریکا در سال 1971 اعلام کرد که دیگر طلا را با دلارهای آمریکایی که در بانک‌های خارجی بودند معاوضه نمی‌کند و این پایان سیستم برتون وودز را رقم زد.

در نهایت، از میان رفتن سیستم برتون ووز بود که منجر به پذیرش جهانی نرخ‌های شناور ارزهای خارجی در سال 1976 گردید. این اتفاق، “تولد” بازار کنونی معاملات ارزهای خارجی است؛ گرچه تا اواسط دهه‌ی 90 میلادی به صورت الکترونیکی و در سطح وسیع معامله نمی‌شد.

(خب! بهتر است سراغ موضوعات جالب‌تر برویم)…بازار فارکس چیست؟

 

معاملات فارکس چیست؟

معاملات فارکس که با معامله‌گران جزئی (مثل من و شما) مرتبط است، معامله بر سر قیمت یک ارز نسبت به ارز دیگر است. برای مثال، اگر فکر می‌کنید یورو نسبت به دلار گران‌تر خواهد شد، می‌توانید جفت ارز EURUSD را با قیمت پایین خریده و (اگر بتوانید) آن را به قیمت بالاتر فروخته و سود کسب کنید.

البته اگر یورو را نسبت به دلار بخرید (EURUSD) و دلار قوی شود، ضرر خواهید کرد. پس باید علاوه بر سود معاملات فارکس، از ریسک آن نیز آگاه باشید.فارکس چیست و چرا محبوب است؟

 

چرا بازار فارکس بسیار محبوب است؟

معامله‌گر فارکس بودن نسبت به هر شغل دیگری در دنیا، شگفت انگیزترین سبک زندگی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. رسیدن به این مرحله آسان نیست، اما اگر مصمم و منظم باشید، می‌توانید به آن دست یابید. در این‌جا فهرستی از مهارت‌هایی که برای کسب اهدافتان در بازار فارکس نیاز دارید، آورده شده است:

ما به عنوان یک معامله‌گر می‌توانیم با یادگیری و کسب مهارت در یک استراتژی موثر معامله‌ی فارکس، تهیه‌ی یک برنامه‌ی اثربخش حول این استراتژی و پیروی از آن با نظمی فوق العاده، از قدرت و بی‌ثباتی این بازار استفاده کنیم. مدیریت پول در این‌جا بسیار مهم است؛ قدرت آن مانند تیغ دو لبه‌ای است که می‌تواند باعث شود به سرعت پول زیادی درآورده یا از دست بدهید.

کلید مدیریت پول در معاملات فارکس این است که پیش از آغاز معامله، بدانید دقیقاً چه میزان دلار در معرض ریسک است و با از دست دادن آن هیچ مشکلی نداشته باشید؛ زیرا هر معامله‌ای ممکن است به شکست بینجامد. در ادامه بیشتر به مدیریت پول خواهیم پرداخت.

 

چه کسی در فارکس معامله می‌کند و دلیل آن چیست؟

 

مزایای انجام معامله در بازار فارکس

 

جمع بندی

با اینکه بازار فارکس، بازاری فوق العاده برای انجام معاملات است، اما من به تمامی مبتدیان می‌گویم که انجام معامله دارای پتانسیل سود یا ریسک است. بسیاری از افراد تنها با فکر کردن درباره‌ی سود وارد بازار می‌شوند و ریسک‌های آن را در نظر نمی‌گیرند که این کار، باعث از دست رفتن تمام پول حساب به سریع‌ترین شیوه‌ی ممکن خواهد شد.

اگر می‌خواهید معامله در بازار فارکس را با شیوه‌ی صحیحی آغاز کنید، حتماً باید بدانید و بپذیرید که ممکن است در هر معامله‌ای که انجام می‌هید، ضرر کنید.

 

برای آشنایی بیشتر سری به مقاله آموزش فارکس بزنید.

برای دریافت مطالب اموزشی بیشتر، عضو کانال تلگرام داریک لند و پیج اینستاگرام  ما بشوید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات مانیز مراجعه کنید.

خروج از نسخه موبایل