فارکس بهتر است یا بیت کوین: سرمایه گذاری در بیتکوین یا بازارهای جهانی؟

  زمان مطالعه دقیقه
نگار پورجواد
 10 / 08 / 1399
فارکس بهتر است یا بیت کوین: سرمایه گذاری در بیتکوین یا بازارهای جهانی؟
  زمان مطالعه دقیقه
نگار پورجواد
 10 / 08 / 1399

فارکس و بیت کوین از جمله بازارهای جهانی هستند که استراتژی معاملاتی تقریبا مشابهی دارند. با این وجود این دو بازار به دلیل تفاوت ماهیت بیت کوین و ارزهای فیات، تا اندازه ای متفاوت از هم هستند. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در بیت کوین دارید اما میخواهید بدانید فارکس بهتر است یا بیت کوین، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

قبل از آنکه به موضوع بیت کوین یا فارکس بپردازیم، مطالعه مطلب بیت کوین چیست و دانلود کتاب آموزش بیت کوین را به شما توصیه میکنیم. با مطالعه این دو مورد و شرکت در یک جلسه مشاوره سرمایه گذاری، قطعا دید بهتری نسبت به این بازار مالی خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط خرید کتاب و یا دریافت مشاوره، با ما در تماس باشید.

فارکس چیست؟

فارکس که معمولاً از آن به عنوان بازار ارز یاد می شود، یک بازار بین المللی برای تجارت ارز است. منظور از تجارت ارز، خرید و فروش تبدیل یک ارز رایج به یک ارز دیگر است. در بازار FX، معامله گران سعی می کنند با خرید و فروش ارز با ریختن پول در بازار، سود کسب کرده و از مسیری که ارزها در آینده طی می کنند، بهره ببرند.

اما بیت کوین یک ماجرای کاملا متفاوت است. Bitcoin یک نوع پول دیجیتال است که از آن برای خرید کالا و پرداخت هزینه خدمات استفاده میشود. گرچه شرایط جهان تا حدی در قیمت بیت کوین تاثیرگذار است، اما بعد از کرونا و پذیرش بیت کوین توسط پی پال، وضع این ارز رو به بهبود است. به نظر میرسد موسسات مالی و دولتها کم کم به قدرت این رمز ایمان آورده و به همین خاطر است که قیمت آن روند صعودی پیش گرفته است.

اما بپردازیم به اصل ماجرا و

فرق فارکس با بیت کوین

بیت کوین یا فارکس یک سوال بسیار کلی است که باید از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی با وجود شباهتهای این دو، میتوان گفت که این دو بازار مالی اساسا با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از مهمترین مواردی که در راستای تفاوت فارکس و بیت کوین میتوان به آنها اشاره کرد، عبارت است از:

نقدینگی در فارکس بسیار بیشتر از بیت کوین است

نقدینگی در فارکس به مراتب بیشتر از بیت کوین است. گرچه این ویژگی را نمیتوان برای تمام جفت ارزها در نظر گرفت، اما در حالت کلی، ارزها به سادگی به یکدیگر به هم تبدیل میشوند. میزان نقدینگی در بازار FX به مواردی از قبیل گستردگی و حجم معاملات بستگی دارد.

اما نقدینگی در بیت کوین به مراتب کمتر از فارکس است. چرا که چیزی از قدمت ظهور ارزهای دیجیتال نگذشته و هنوز هم توسط بسیاری از افراد مورد قبول واقع نشده است. به همین دلیل است که این رمز ارز به عنوان یک روش پرداخت مورد استفاده قرار نمیگیرد.  گرچه در گذر زمان این مسئله به شکل چشمگیری بهبود پیدا کرده است، اما هنوز هم به پای سایر بازارهای مالی نرسیده است.

هرچه که میزان نقدینگی در یک بازار مالی بیشتر باشد، پایداری بیشتر و نوسان کمتر خواهد بود.

از این نظر، فارکس برنده آشکار است. روزانه بیش از 5.3 تریلیون دلار در بازار ارز معامله می شود. جالب اینجاست که بیت کوین می تواند ابزار خوبی برای سپرده گذاری باشد. شما می توانید از طریق بیت کوین وجوه خود را به حساب FX خود واریز کنید. با این حال، همه کارگزاران فارکس BTC را به عنوان یک روش معتبر پرداخت قبول نمی کنند.

سود سرمایه گذاری در بیت کوین بیشتر از فارکس است

یکی از مهمترین مواردی که قبل از سرمایه گذاری در هر بازاری باید در نظر داشته باشید، میزان سود خالصی است که دریافت خواهید کرد. جالب است بدانید که حاشیه سود سرمایه گذاری در فارکس بسیار کمتر از بیت کوین است. در واقع تعداد افرادی که با سرمایه گذاری در بازار فارکس به سود کلان میرسند، بسیار کم است.

نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بیشتر از فارکس است

نوسان بازار و حساسیت قیمتها به عوامل بیرونی، از جمله مواردی است که هنگام سرمایه گذاری در بازارهای مالی باید بدان توجه کنید. در حالت کلی، اگر یک دارایی در مدت زمان کوتاه، افزایش و کاهش قیمت زیادی داشته باشد، یک دارایی پرنوسان در نظر گرفته میشود. به طور کلی، بیت کوین نسبت به بازار فارکس نوسان بیشتری دارد، در باندهای قیمتی باریکی حرکت کرده و تغییرات زیادی را تجربه میکند. تغییرات فارکس به دلیل بالا بودن حجم بالای معاملات، جزئی است. اما نوسانات در بیت کوین به دلیل اینکه تعداد کمی از افراد بخش زیادی بیت کوین را در اختیار دارند، زیاد است. بنابراین، اگر یک سرمایه گذار که مقدار زیادی بیت کوین در اختیار دارد، سهم خود را بفروشد، تغییر شدیدی در بازار ایجاد میکند. در دنیای رمزارزها، به این افراد نهنگ گفته میشود.

ریسک سرمایه گذاری در بیت کوین بیشتر از فارکس است

بیت کوین یک بازار نسبتاً جدید است، مخصوصاً وقتی با فارکس مقایسه می شود. در نتیجه ، یکی از اصلی ترین خطرات در معاملات بیت کوین (جدا از نوسانات) این است که در مورد چگونگی توسعه بازار در سالهای آینده اطلاعات زیادی وجود ندارد. علاوه بر این، در صورتی که افراد در نگهداری از کلید خصوصی کیف پول بیت کوین خود به اندازه کافی دقت نکنند، قطعا سرمایه خود را از دست میدهند.

خطر اصلی در بازار فارکس از عواملی است که بر قیمت یک جفت ارز تأثیر می گذارد، مانند اختلاف نرخ بهره بین دو ارز در آن جفت. به طور معمول، هرچه نرخ بهره یک کشور بالاتر باشد، تمایل بیشتری برای ارز در بازار بین المللی دارد.این به این دلیل است که نرخ بهره بالاتر اغلب منجر به سرمایه گذاری خارجی بیشتر در اقتصاد یک کشور می شود که تقاضای ارز آن کشور را افزایش داده و قیمت را افزایش می دهد. علاوه بر این ، بازار فارکس مانند سایر بازارهای فرابورس (OTC) است. بنابراین اگر یکی از کارگزاری ها ورشکست شوند، ریسک سرمایه گذاری در بازار افزایش می یابد.

برخلاف فارکس، هیچکس ناظر بر بیت کوین نیست

بیت کوین و فارکس یک مرجع مرکزی واحد ندارند که وظیفه تنظیم معاملات بازار را به عهده داشته باشد. در حالی که بازار فارکس یک بازار فرابورس است، بانک هایی که اکثر قریب به اتفاق معاملات روزانه ارز را انجام می دهند به شدت کنترل می شوند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، فدرال رزرو، مسئولیت بررسی دستکاری توسط بانک ها و موسسات را به عهده دارد. در انگلستان این نقش توسط اداره رفتار مالی (FCA) در کنار بانک انگلیس (BoE) انجام می شود.

اما در شبکه bitcoin، افرادی که در حال استخراج بیت کوین هستند، مسئولیت بررسی و تایید تراکنشها را به عهده دارند. یعنی هیچ بانک مرکزی یا دولتی مسئولیت بررسی و تنظیم بازار را به عهده ندارد. در نتیجه، هیچ راهی برای خریدار بیت کوین وجود ندارد که اگر در سیستم مورد هک قرار گرفت ، سرمایه مسروقه خود را پس بگیرد. در حالی که در بازار فارکس، همیشه ضمانتی برای بازگشت سرمایه در صورت هک و سرقت وجود دارد.

دسترسی به فارکس راحتتر از بیت کوین است

برای سرمایه گذاری در بازار فارکس، باید در یک کارگزاری ثبت نام کرده و خرید و فروش جفت ارزها را آغاز کنید. اما برای سرمایه گذاری در بیت کوین، خصوصا در ایران با چالشهای بیشتری رو به رو هستید. شما باید قبل از خرید بیت کوین یک کیف پول تهیه کرده و سپس از طریق یکی از صرافیها، مدار ارز مورد نظرتان را خریداری کنید.

اما با توجه به تحریمهای علیه ایران، استفاده از صرافی های خارجی تقریبا غیر ممکن است. گرچه صرافیهای داخلی در سالهای اخیر توسعه یافته اند، اما استفاده از خدمات صرافیهای خارجی قطعا کارگشاتر خواهد بود.

آنچه باید قبل از ورود به فارکس یا بیت کوین بدانید

استراتژی مدیریت ریسک داشته باشید

در حالی که فارکس و بیت کوین ممکن است کمی متفاوت با یکدیگر به نظر برسند، خطراتی که معامله گران باید از آن آگاه باشند برای هر دو بازار یکسان است. برای کاهش خسارت ناشی از خطرات احتمالی، باید یک استراتژی مناسب مدیریت ریسک داشته باشید.

جوانب مثبت و منفی معاملات اهرمی را بشناسید

معاملات اهرمی از جمله روشهای معامله در بازار فارکس است که از طریق آن میتوانید با سپرده کوچک، به سود زیادی برسید. اما در مقابل هم میتواند ضرر ناشی از خسارت را بیشتر کند.

یک برنامه معاملاتی تنظیم کنید

قبل از سرمایه گذاری یک نقشه راه تهیه کنید. بهتر است در مورد محدودیتهای هر دو بازار، زمان خرید و فروش و ریسک هرکدام اطلاعات کافی داشته باشید.

فارکس بهتر است یا بیت کوین؟

بازار فارکس می تواند ثبات داخلی با ریشه های عمیقتر، زیرساخت های بیشتر و تنظیمات روشن ارائه دهد. با این حال، ممکن است فضای صعودی در این بازار به حدی نباشد که ارز رمزنگاری شده می تواند ارائه دهد. انجام معامله در فارکس به مراتب راحتتر از بازار رمز ارزهاست. خصوصا برای افرادی که در زمینه ترید و سرمایه گذاری مبتدی هستند. با این حال فرقی نمیکند که کدام بازار را انتخاب میکنید، تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید، آموزش و یادگیری بازارهای جهانی است. برای موفقیت در هر یک از بازارهای گفته شده، میتوانید در یک جلسه مشاوره سرمایه گذاری با ما شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، از طریق شماره 03136661801 با ما در ارتباط باشید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *