بیت کوین چیست قسمت ۶

بیت کوین چیست قسمت ۶

بیت کوین چیست

در این قسمت از سری مقاله های بیت کوین چیست به بررسی یکی از مهم ترین مباحث فنی بیت کوین یعنی کلید ها و ادرس های بیت کوین می پردازیم.البته در یک مقاله جامع در مورد آموزش ارز دیجیتال به طور مفصل صحبت کرده ایم

یک کلید خصوصی، یک کلید عمومی، و یک آدرس بیت کوین چیست ؟

برای فرستادن و دریافت کردن پول به شکل بیت کوین شما نیاز به یک شماره حساب و رمز عبور دارید.


که البته در بیت کوین این ۲ رو به نام های کلید عمومی و کلید خصوصی نامگذاری می کنند.

کلید بیت کوین


با این حال باید در نظر داشت که این شماره حساب زیاد مناسب نیست، (در ضمن از لحاظ تایپی هم سخته)، بنابراین برای اینکه بتوان از آن استفاده کرد نسخه کوچکتری از اون رو استفاده می کنیم، و اسم اون رو گذاشتن آدرس که درواقع همون آدرس ما می باشد.

ادرس بیت کوین

و درواقع این نقش کلید خصوصی و کلید عمومی و آدرس رو بازی می کنه !!

خب تا اینجا یک جمع بندی کنیم به طور خلاصه داریم:

  • کلید عمومی شما، شماره حساب شماست.
  • آدرس شما، شماره حساب شما محسوب میشه، اما نسخه کوتاه شده ای هست که مردم بتونن از اون استفاده کنند.
  • و البته در اینجا در نظر داشته باشید که کلید خصوصی، رمز عبور شماست که مانع از این میشه که کسی دیگه نتونه از حساب شما بیت کوین به جایی ارسال کنه.

آدرس ها و کلید های بیت کوینی از چه جایی پدید می آیند ؟

کلید خصوصی

خب همه این جریانات از کلید خصوصی پدید می آیند، که تنها یک عملایت تصادفی ایجاد اعداد می باشد با هم شکل رو می بینیم تا بهتر متوجه مطلب بشیم:

کلید خصوصی بیت کوین

اما چون این اعدا بسیار زیاد هست، کامپیوتر ها (و همینطور خود بیت کوین) علاقه به این دارن که از شکل کوتاه تری از این شماره ها استفاده کنند که اون حالت هگزادسیمال می باشد:

این مقاله را هم مطالعه کنید
آموزش کامل صرافی بایننس و کسب درآمد از آن


و ما همینطور که می بینید یک کلید خصوصی داریم که البته شامل اعداد بسیار طولانی هستش (منتها به شکل هگزادسیمال).

کلید خصوصی بیت کوین
  • یک کلید خصوصی می تونه یک عدد بین ۱ و ۱۱۵۷۹۲۰۸۹۲۳۷۳۱۶۱۹۵۴۲۳۵۷۰۹۸۵۰۰۸۶۸۷۹۰۷۸۵۲۸۳۷۵۶۴۲۷۹۰۷۴۹۰۴۳۸۲۶۰۵۱۶۳۱۴۱۵۱۸۱۶۱۴۹۴۳۳۷ باشه.

کلید عمومی بیت کوین

برای ایجاد کلید عمومی شما با استفاده از کلید خصوصی تون می تونید کلید عمومی رو ایجاد کنید !

اول از همه این رو بدونیم که کلید عمومی هستش که توسط بقیه مردم دیده می شه و می تونیم براشون ارسال کنیم تا مثلا بیت کوینی رو به اون حساب واریز کنند، بنابراین زمانی که ما استفاده می خواهیم کنیم از کلید خصوصی مون برای ایجاد کلید عمومی، ما نمیخوایم کلید خصوصی خودمون رو به کسی نشون بدیم زیرا کلید خصوصی باید نزد خودمون باشه، و کلید خصوصی هستش که از بیت کوین های ما حفاظت می کنه و اون مقادیر رو در بَر داره.

کلید بیت کوین

خوشبختانه می تونیم از یک نوع تابع خاص ریاضی برای رسیدن به این هدف دست پیدا کنیم.


ما تنها کلید خصوصی رو میدیم به اون تابع ریاضی، و در آخر تابع به ما یک کلید جدید میده بر اساس کلید خصوصی که داده شده که درواقع این کلید جدید همان کلید عمومی ما می باشد.

 کلید عمومبی بیت کوین

باید بدونیم که این تابع خاص ریاضی برای ما ۲ مزیت داره:

این تابع ریاضی به ما یک کلید عمومی برمیگردونه که این کلید عمومی از اتصال یک کلید خصوصی بوجود آمده است، که درواقع برای زمانی که می خواهیم بیت کوین رو در قالب تراکنش برای کسی بفرستیم مفید واقع می شه.

کلید بیت کوین

حتی اگه بخوایم این کلید عمومی ایجاد شده رو یکجوری به کلید خصوصی ربط بدیم، نمی تونیم یا چطور بگم خیلی سخته خیلی خیلی خیلی خیلی سخته که بشه از روی کلید عمومی به کلید خصوصی دست پیدا کرد، به همین دلیل هستش که از این تابع خاص ریاضی استفاده می کنیم، به طوری که این عملکرد یک حالت یک طرفه هستش، ینی از کلید خصوصی می شه به کلید عمومی رسید اما از کلید عمومی به کلید خصوصی خیر.

این مقاله را هم مطالعه کنید
آموزش استخراج بیت کوین


به لطف شماره های تصادفی ایجاد شده و این تابع خاص ما می تونیم بیت کوین های مورد نظر را فرستاده و همینطور دریافت کنیم، بدون اینکه کلید خصوصی خودمون رو به دست کسی داده باشیم یا کسی به کلید خصوصی ما از طریق کلید عمومی دست پیدا کنه..

بیت کوین

آدرس بیت کوین

خب ببینید تا الان ما به یک کلید عمومی رسیدیم که بازم شکل و شمایلش یک حالتی که شاید زیاد تمایل به تایپ اون داشته باشید، بنابراین میایم حالت عملی تری از اون رو معرفی می کنیم بنام آدرس.

کلید عمومی بیت کوین

خب همانطور که در شکل بالا می بینید ما به نوعی کلید عمومی رو فشرده کردیم و به شکلی که اون رو آدرس می نامیم در آوردیم و از کاراکترهای مشابه ای مثل “۰”, “O”, “o” or “l” استفاده نشده است. بنابراین ما تغییری رو تو ماهیت فهم کلید عمومی نبردیم و تنها اون رو بهبود بخشیدیم که به شکل مناسب تری دیده بشه و بتونیم راحت تر از اون استفاده کنیم، که این همون آدرس هستش.. یک نسخه کوتاه تر و ساده تر از کلید عمومی.

کلید بیت کوین

خب یک نکته رو هم در اینجا بگم که با توجه به اینکه کلید به شکل فشرده ای در اومده و اون رو آدرس نامگذاری کردیم، باید بدونیم که در اینجا هم نمی تونیم از روی آدرس به کلید عمومی دست پیدا کنیم.

آیا ما باید همه ۳ کلید ها رو بیاد داشته باشیم ؟

از اونجایی که کلید عمومی و همینطور آدرس بر گرفته از روی کلید خصوصی شماست، شما می تونید کلید خصوصی رو دور از کلید عمومی خود نگه دارید و در جایی امن ذخیره کنید.

کلید بیت کوین

بنابراین اگه حتی در بدترین حالت ممکن باشه، اگه شما همیشه نیاز داشته باشید آدرس رو برای کسی بفرستید نیازی نیست کلید خصوصی رو برای کسی بفرستید و فقط کافیه آدرس خودتون رو که بر اساس کلید خصوصی بدست اومده رو ارسال کنید.

این مقاله را هم مطالعه کنید
تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

ببینید در حالت عادی بهتره که شما کلید خصوصی و آدرس خودتون رو در یک جایی نگهداری کنید، آدرس شما زمانی بکار میاد که شما می خواهید کسی براتون بیت کوین ارسال کنه بنابراین آدرس رو براش میفرستید تا توان فرستادن بیت کوین به حساب شما امکان پذیر بشه.

گم شدن کلید خصوصی بیت کوین

چه اتفاقی میوفته اگه کلید خصوصی رو از دست بدیم ؟

خب این می تونه بدترین اتفاق ممکن براتون باشه !

غیر ممکن (خیلی خیلی سخت) هستش که شما از روی کلید عمومی و یا آدرس خودتون به کلید خصوصی دست پیدا کنید، نتیجه اینه که اگه شما کلید خصوصی خودتون رو از دست بدید، کلید خصوصی خود رو از دست رفته بدونید !

کلید بیت کوین

باید توجه کرد که اگه شما کلید خصوصی مربوط به آدرس خودتون رو از دست بدید، مقادیری که در اون آدرس دارید رو از دست داده اید، و اگه به اصطلاح کلید خصوصی رو گم کنید، کل اون مقادیر که در آدرس خودتون داشتید از دست رفته !!

شاید بگید که این خیلی می تونه بد باشه، و خب بعله جواب اینه که همینطور هستش، کلید خصوصی اگه از دست بره ینی کل دارایی که در آدرس اون کلید خصوصی بوده از دست رفته.

بیت کوین


و از سوی دیگه تنها کلیدی که به حساب شما می شه دسترسی داشت همین کلید خصوصی هستش، بنابراین کسی نمی تونه به جز شما مسئول اون باشه و توسط بک دور اون رو بدست بیاره، مگه اینکه خودتون مسائل امنیتی رو رعایت نکنید که کلید خصوصی رو از دست بدید، لطفا مراقب کلید خصوصی خود باشید !

Source: http://learnmeabitcoin.com/guide/keys_addresses

برگردان : رضا تجری

برای اینکه دوستانتان بدانند شما این مقاله را خوانده اید، روی آیکون کلیک کنید.

admin

دیدگاه کاربران

    دیدگاه خود را بیان کنید

    [bws_google_captcha]

داریک لند
درباره مدیر سایت داریک لند

داریک لند به عنوان یک پایگاه آموزشی در مورد بازار های جهانی به خصوص بازار ارزهای رمزنگاری شده و بازار فارکس شناخته می شود.

میثم منصوری