بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین، نامی که امروزه توسط بیت کوین به شهرت رسید، با گذشت زمان، فرصت­های بیشتری را در عرصه­های مالی و غیر مالی ایجاد می­کند این فناوری نوظهور، حوزه­های مختلفی را دچار تحول کرده که می­توان از ان ها به  پول دیجیتال، قراردادهای هوشمتد اوراق بهادار، بیمه، بانکداری و پزشکی کرد.

یک شبکه یا سیستم بلاک چین می تواند، بسته به عملیات مورد نظر و مورد کاربرد خاص، قوانین و معماری های متفاوتی را دنبال کند. سیستم های بلاک چین معمولا از کاربران شبکه و اعتبار سنج ها تشکیل شده اند.

گره های کاربر می توانند تراکنش ها را آغاز کرده یا دریافت کنند، و یک نسخه از دفتر کل را نگه دارند. علاوه بر خواندن امتیازات دسترسی، اعتبار سنج ها مسئول تأیید تغییرات دفتر کل و رسیدن به اجماع در مورد وضعیت معتبر دفتر کل در سراسر شبکه هستند.

بسته به پیکربندی سیستم، می توان حقوق دسترسی و حقوق اعتبار سنجی جزئی یا کلی اعمال کرد. همه کاربران اینترنت می توانند به یک سیستم بلاک چین عمومی بپیوندند. برعکس، در بلاک چین های خصوصی، دسترسی به شرکت کنندگان مجاز محدود است. دفاتر کل بدون مجوز در برابر سانسور مقاوم بوده و کاملا توزیع شده هستند، زیرا هر عضو شبکه می تواند در اعتبار سنجی تراکنش ها مشارکت داشته باشد. برعکس، در دفاتر کل مجوز محور، فقط برخی از گره های اعتبار سنج از حقوق دسترسی نوشتاری برای تغییر بلاک چین برخوردارند.

در دفاتر کل عمومی و بدون مجوز، کاربران و اعتبار سنج ها کاملا برای یکدیگر ناشناس هستند، بنابراین، برای مدیریت دفتر کل به تلاش و اعتماد مشارکتی نیاز است، که به وسیله تعادل ها و پاداش های مرتبط با نظریه بازی القا می شود. ساختار انگیزه ها معمولا شامل صرف منابعی نظیر کار محاسباتی، برق یا مجازات می شود که هدف آن جلوگیری از رفتار خودخواهانه است.

این مقاله را هم مطالعه کنید
رمز ارز چین لینک چیست؟

در دفاتر کل مجوز محور و خصوصی، هویت کاربران با آنچه شیوه های شناسایی هویت مشتری ( KYC ) نامیده می شود شناخته می شود. گره های اعتبار سنج شناخته شده اند و نسبت به رفتار صادقانه آنها اعتماد وجود دارد، بنابراین، برای تضمین عملکرد سیستم نیازی به انگیزه های مصنوعی نیست. در نتیجه، دفاتر کل خصوصی و مجوز محور می توانند سریع تر، انعطاف پذیرتر و کارآمدتر باشند. با این حال، این امر به هزینه تغییر ناپذیری و مقاومت در برابر سانسور به وجود می آید. علاوه بر این، می توان برخی از معماری های دفتر کل را به عنوان بلاک چین های کنسرسیومی دسته بندی کرد، یعنی آمیزه ای که در بین بلاک چین های عمومی و خصوصی وجود دارد.

 

کاربرد بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین ها می توانند براساس اهداف توسعه شان، یعنی، در بلاک چین های با اهداف عمومی یا با هدف خاص، نیز دسته بندی شوند. نمونه های نوعی اتریوم و بیت کوین هستند که، به ترتیب، برای انطباق با طیف وسیعی از موارد کاربرد و برنامه ها، و به صورت ویژه برای تراکنش های ارز رمزی طراحی شده اند.

از لحاظ قوانین پروتکل و شیوه اداره حاکم بر عملکرد سیستم، می توان بلاک چین ها را به عنوان متن باز یا متن بسته طبقه بندی کرد. معماری های متن باز برای همه اعضای شبکه باز هستند، و می توانند از داوری همتای شفاف و مداوم، بحث های عمومی و تصمیم گیری های اجتماعی بهره مند شوند.

بلاک چین های متن بسته مشابه شرکت های خصوصی عمل می کنند، زیرا هر گونه تصمیم گیری در مورد تغییر قوانین حاکم بر عملکرد سیستم به صورت خصوصی انجام می شود. مهم است درک کنیم که یک معماری راه حل بلاک چین با تمام برنامه ها و موارد کاربرد متناسب نیست، بنابراین، به رویکردهای ترکیبی ای نیاز است که در هر نقطه از طیف بین بلاک چین های عمومی و خصوصی قرار بگیرند،درجات مختلفی از تمرکز گرایی داشته باشند و بتوان آنها را بررسی کرد. معماری سیستم به دست آمده و الگوریتم اجماع اعمال شده در محیط سیستم، به صورت مشترک مسئول ویژگی های عملکرد کلیدی هستند، مانند: سرعت، مقیاس پذیری و کارایی منابع مصرف شده است.

این مقاله را هم مطالعه کنید
اموزش بیتکوین

 

مزایای بلاک چین

هدف اصلی فن آوری های بلاک چین حذف نیاز به چنین واسطه هایی و جایگزینی آنها با یک شبکه توزیع شده از کاربران دیجیتال است که برای بررسی تراکنش ها و حفاظت از یکپارچگی دفتر کل مشارکت می کنند. برخلاف سیستم های متمرکز، هر عضو شبکه بلاک چین دارای نسخه شخصی خود از دفتر کل است، یا می تواند در ابر باز به آن دسترسی پیدا کند. در نتیجه، هر کس در شبکه می تواند به ثبت تاریخی تراکنش های سیستم  دسترسی پیدا کند، اعتبار آنها را تأیید کند، و سطح بالایی از شفافیت را میسر سازد.

اگر مدیریت مرکزی حذف شود، چالش در یافتن روشی کارآمد برای ادغام و همگام سازی چندین نسخه از دفتر کل قرار دارد. فرآیند دقیق اعتبارسنجی و تثبیت دفتر کل برای انواع مختلف بلاک چین ها متفاوت است، با این حال در اصل، اعضای شبکه نسخه های دفتر کل خود را از طریق یک فرآیند مستقیم مشابه با رأی گیری توزیع شده مقایسه می کنند، که می توان از طریق آن به اجماع در مورد وضعیت معتبر دفتر کل رسید. این مکانیسم های اعتبار سنجی به عنوان الگوریتم های اجماع توزیع شده شناخته شده اند.

همکاری و رفتار صادقانه گره های توزیع شده به وسیله انگیزه ها یا پاداش های مرتبط با نظریه بازی ایجاد شده است. در واقع، بدون تبانی بخش قابل توجهی از شبکه، دستکاری بلاک چین ها می تواند بسیار دشوار باشد. در نتیجه، سیستم های بلاک چین می توانند امن بوده و در برابر جعل مقاوم باشند.بلاک­چین معاملات آنلاین را تسهیل می­کند زنجیره بلاک­­ها یک کتابخانه دیجیتال غیر متمرکز و توزیع شده است که برای معاملات در میان رایانه­های زیادی استفاده می­شود.

 

در واقع بلاک­چین می­تواند برای توافق­نامه­ای مانند بیمه­ های همتا به همتا، تجارت همتا به همتا، آموزش همتا به همتا، اشتراک گذاری همتا به همتا و سلامت همتا به همتا و … استفاده شود. اولین استفاده از بلاک­چین در دفتر کل تراکنش­های بیت­کوین اتفاق افتاده است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه شده است و موجب پایگاه­های داده توزیع شده است.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد از سپتامبر ۲۰۱۷ پیش­بینی کرد که تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۰ درصد تولید ناخالصی داخل جهان بر روی تکنولوژی بلاک­چین ذخیره خواهد شد

 

این مقاله را هم مطالعه کنید
ریپل چیست
blockchain چیست؟
برای اینکه دوستانتان بدانند شما این مقاله را خوانده اید، روی آیکون کلیک کنید.

admin

دیدگاه کاربران

    دیدگاه خود را بیان کنید

    [bws_google_captcha]

داریک لند
درباره مدیر سایت داریک لند

داریک لند به عنوان یک پایگاه آموزشی در مورد بازار های جهانی به خصوص بازار ارزهای رمزنگاری شده و بازار فارکس شناخته می شود.

میثم منصوری