بلاکچین چیست

در این مقاله توضیح خواهیم داد که  بلاکچین چیست و تکنولوژی ان چگونه می تواند زندگی ما را متحول کند می پردازیم

به نظر می‌رسد یک بار دیگر غول تکنولوژی از چراغ خود خارج شده است. این غول در طول تاریخ در زمان‌های نامعین، به وسیله افراد نامشخص و یا افرادی با انگیزه‌ی  نامشخص احضار شده است. و امروز این غول برای وارد کردن یک ضربه جدید در خدمت ماست. تا به کمک آن شبکه‌ی قدرت اقتصادی و نظام قدیمی انسانی دگرگون و بهبود یابد. البته اگر از پس آن برآییم.

تکنولوژی بلاکچین چیست

اینترنت در چهار دهه‌ی اول پیدایش، ایمیل، وب سایت جهانی، فناوری دات کام، رسانه‌های اجتماعی، وب سایت موبایل، کلان داده و پردازش‌های ابری را برایمان به ارمغان آورد. که همه‌ی این‌ها برای کاهش هزینه‌ی جستجو، همکاری و تبادل اطلاعات عالی بوده است. این فناوری‌ها همچنین باعث کاهش موانع برای ورود به رسانه‌ها، شکل‌گیری سرگرمی‌های جدید، ایجاد اشکال جدیدی از خرده‌فروشی‌ و سازماندهی کارها، و سرمایه‌گذاری های بی‌نظیر دیجیتال شده است. و به واسطه‌ی تکنولوژی سنسور، این اطلاعات را به کیف پول، لباس، اتومبیل، ساختمان، شهر و حتی زیست‌شناسی ما تزریق کرده‌ است. در واقع تکنولوژی کاملا محیطمان را اشباع کرده است و به زودی دیگر هیچ ورود به سیستمی صورت نمی‌گیرد زیرا کسب‌وکار و زندگی ما در تکنولوژی فراگیر و گسترده غرق خواهد شد.

به طور کلی اینترنت، تغییرات مثبتی برای افرادی که به آن دسترسی دارند فراهم نموده است اما برای انجام فعالیت‌های تجاری و اقتصادی با محدودیت‌های جدی روبه‌رو است. هنوز هم ما نمی‌توانیم در اینترنت به طور قابل اعتمادی هویت یکدیگر را تصدیق کنیم و برای انجام معاملات و مبادله‌ی پول، بدون اعتبارسنجی از طرف شخص ثالث مانند یک بانک و یا دولت اعتماد نمی‌کنیم. این واسطه‌ها اطلاعات ما را جمع‌آوری کرده و برای سود تجاری و یا امنیت ملی به حریم ما تجاوز می‌کنند. حتی با وجود اینترنت، ساختار مالی آن‌ها حدود ۵/۲ میلیارد نفر از سیستم مالی جهانی را شامل می‌شود. علیرغم وعده‎‎‌ی یک قدرت جهانی همتا به همتا، اما ثابت شده که مزایا و سودهای اقتصادی و سیاسی نامتقارن پخش می‌شوند و قدرت و رفاه به سمت کسانی که قبلا آن را داشته‌اند هدایت می‌شوند حتی اگر آن‌ها در بدست آوردن آن نقشی نداشته باشند. پول باعث می‌شود که آن‌ها پول بیشتری از تعداد افراد بیشتری بگیرند.

تکنولوژی بلاکچین

بلاکچین چیست

تکنولوژی به همان‌ اندازه که موفقیت ایجاد میکند به همان اندازه هم  باعث نابودی حریم خصوصی می‌شود. با این‌حال در عصر دیجیتال کنونی، تکنولوژی دقیقا قلب همه چیز است، چه خوب باشد و چه بد!!!!!! و این اتفاق باعث می‌شود که انسان‌ها با روش‌های جدیدی ارزش‌ها و حقوق یکدیگر را پایمال و نقض کنند. در واقع انفجار در ارتباطات و تجارت آنلاین، فرصت‌های بیشتری را برای جرایم اینترنتی فراهم نموده است.

طبق قانون مور سالانه با دو برابر شدن قدرت پردازشگرها، قدرت کلاهبرداران و سارقان نیز دو برابر می‌شود. هر چند لازم به ذکر نیست ولی اسپمرها، سارقان هویت، فیشینگ‌ها، جاسوس‌ها، زامبی‌ها، هکرها، حملات سایبری، سارقان اطلاعات، کسانی که باج‌افزارها را برای گروگانگیری اطلاعات آزاد می‌کنند و … جزء آزاردهنده‌های مور محسوب می‌شوند و البته این لیست همینطور ادامه دارد.

در اوایل سال ۱۹۸۱، دانشمندان سعی می‌کردند که مشکلات امنیتی و حفظ حریم را با رمزگذاری حل کنند. اینکه آنها چگونه مجددا فرآیند را طراحی می‌کردند هیچ اهمیتی نداشت، چون همیشه یک شخص ثالث درگیر بود در نتیجه امکان فاش شدن اطلاعات وجود داشت. پرداخت اینترنتی با کارت‌های اعتباری ناامن بود زیرا کاربران مجبور بودند که اطلاعات شخصی زیادی را علنی کنند، همچنین کارمزد برای تراکنش‌های کوچک خیلی بالا بود.

در سال ۱۹۹۳ یک ریاضی‌دان بااستعداد به نام دیوید چام مطرح کرد که با یک سیستم پرداخت الکترونیکی به نام ای‌کش (eCash) که کاملا مطابق با اصول فنی ساخته شده، امکان پرداخت آنلاین به صورت ایمن و ناشناس وجود دارد. این سیستم برای ارسال اینترنتی سکه‌های الکترونیکی، پنج سنتی و ده سنتی کاملا مناسب بود. این ایده بسیار کامل بود بنابراین مایکروسافت و سایر شرکت‌ها را ترغیب کرد که از ای‌کش به عنوان یک مشخصه در نرم‌افزارهایشان استفاده کنند. مشکل آنجا بود که خریداران آنلاین به حفظ امنیت و حریم خصوصی آن‌ها توجهی نداشتند. شرکت پول الکترونیک دیجی‌کش چام در سال ۱۹۹۸  ورشکست شد.

این مقاله را هم مطالعه کنید
بیت کوین و آلت کوین ها در سال 2019

در همان زمان یکی از همکاران چام به نام نیک سابو یک مقاله کوتاه تحت عنوان ” پروتکل خدا” نوشت. استفاده‌ی لئون لدرمن برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، نیز از عبارت “ذره‌ی خدا” برای نشان دادن اهمیت بوزون هیگز در فیزیک مدرن، به همین علت است. نیک سابو در مقاله‌اش درباره‌ی ایجاد مهمترین پروتکل فناوری صحبت کرده است. در این پروتکل شخصی به عنوان خدا تعیین شده، که به عنوان شخص ثالث مورد اعتماد در بین همه‌ی معاملات قرار می‌گیرد. ” تمامی کاربران ورودیشان را برای خدا ارسال می‌کنند. خدا نتایج قابل اعتماد را تعیین می‌کند و به سمت خروجی برمی‌گرداند.  خدا آخرین رای را مشخص می‌کند. هیچ کاربری اطلاعی از ورودی‌ سایر کاربران ندارد. و تنها از ورودی و خروجی های خودشان مطلع‌ هستند”.

انجام کسب‌وکار اینترنتی نیازمند یک جهش در باور و اعتماد است. از آنجایی که کسب و کار اینترنتی فاقد زیربنا است پس به امنیت بیشتری نیاز دارد. ما اغلب انتخاب‌های محدودی داریم اما برای معامله واسطه‌ها در نقش خدا بوده‎اند.

یک دهه بعد، در سال ۲۰۰۸ صنعت مالی جهانی سقوط کرد. مقتضی همین شرایط، شخص و یا اشخاصی به نام ساتوشی ناکاموتو یک پروتکل جدید هوشمند همتا به همتا برای سیستم پرداخت الکترونیکی با استفاده از یک ارز رمزگذاری شده، به نام بیت کوین را طراحی کردند. ارزهای دیجیتال کاملا با ارزهای سنتی فیات متفاوتند زیرا ارزهای دیجیتال توسط کشور خاصی تولید و یا کنترل نمی‌شوند. این پروتکل از مجموعه ای از قوانینی که به شکل محاسبات توزیع شده‌اند تشکیل شده، که آنها درستی داده‌های مبادله شده بین میلیارها دستگاه‌ را بدون استفاده از شخص ثالث (واسطه) تضمین می‌کنند. این اقدام به ظاهر ظریف، باعث آغاز جرقه‌ای شد که باعث ایجاد هیجان، ترس و یا غلبه بر تخیلات دنیای محاسبات شده است و مانند آتشی سوزان به سرعت، در همه جا و به چند نام، دنیای کسب و کار، دولت‌ها، حامیان حفظ حریم خصوصی، فعالان توسعه‌ی اجتماعی، نظریه‌پردازان رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران را دربرگرفته است.

مارک آندریسن سازنده اولین مرورگر وب جهانی (Netscaps)  و یک سرمایه‌گذار بزرگ در امور تکنولوژی در این باره می‌گوید” اوه! خدای من! همینه! چقدر دوست داشتنیه. این یک موفقیت بزرگه! این همون اتفاق بزرگیه که ما همیشه انتظارش رو می‌کشیدیم. ساتوشی ناکاموتو همه‌ی مشکلات ما را حل کرد. او هر کسی که هست باید جایزه‌ی نوبل را دریافت کند. به نظرم او یک نابغه است. این یک شبکه اعتماد توزیع شده است که اینترنت همیشه به آن نیاز داشته و هرگز در دسترش نبوده “.

امروزه مردم در سراسر دنیا تلاش می‌کنند تا مفهوم این پروتکل که به وسیله‌ی کدهای هوشمند قادر به ایجاد اعتماد است را درک کنند. در گذشته هرگز پیش نیامده که مذاکرات و معاملات معتبر مستقیما بین دو و یا چند طرف قرارداد شکل بگیرد، بلکه به وسیله‌ی مشارکت شرکت‌های بزرگی و با انگیزه‌ی سود و در نظر گرفتن منافع جمعی به حرکت در آمده و تایید شده است.

اگرچه ممکن است خدا نباشد، اما یک مذاکره جهانی قابل اعتماد برای معامله مان، بسیار با اهمیت است. که ما آن را پروتکل اعتماد می‌نامیم. این پروتکل مبنای بسیاری از دفاتر کل توزیع شده‌ی جهانی است که ما آن‌ها را بلاک چین می نامیم و بلاک چین بیت کوین، بزرگترین آن‌ها است.  اگرچه تکنولوژی بسیار پیچیده است و کلمه ی بلاک چین خیلی رسا نیست، اما ایده اصلی بسیار ساده است.  بلاک چین ما را قادر می‌سازد تا بصورت مستقیم و بدون واسطه و با اطمینان‌خاطر، بدون استفاده از بانک و یا کارت‌های اعتباری و یا پی پال برای یکدیگر پول ارسال کنیم. به جای استفاده از اینترنت برای کسب اطلاعات، اینترنت به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گیرد. و این به عنوان یک مذاکره برای همه است تا بدانند که با توجه به اطلاعات ثبت شده‌ی ساختار یافته چه چیزی درست است.

ابتدایی ترین بلاک‌چین‌ها، یک سورس کد باز دارند که هر کسی قادر است آن را رایگان دانلود و نصب کند و از آن برای توسعه ابزارهای جدید، برای مدیریت معاملات آنلاین استفاده کند. به این ترتیب این امکان به شما داده می‌شود تا بی شمار برنامه‌ی جدید با قابلیت‌های غیرقابل درک که پتانسیل انتقال چیزهای زیادی را دارد، داشته باشید.

این مقاله را هم مطالعه کنید
تاخیر در ارز دیجیتال تلگرام

این دفاترکل در سراسر جهان چطور کار می‌کند؟؟؟

بانک‌های بزرگ و برخی دولت‌ها، از بلاک‌چین به عنوان دفتر کل توزیع شده‌ استفاده می‌کنند و آن را انقلابی در شیوه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات و انجام معاملات می‌دانند. هدف آن‌ها سرعت بالا، هزینه کم، امنیت، کاهش خطا و حفظ نقاط مرکزی از حمله و ورشکستگی است. البته این مدل‌ها لزوما به ارز رمزگذاری شده برای پرداخت احتیاجی ندارند. ولی مهمترین و گستره‌ترین بلاک چین‌ها بر اساس مدل بیت کوین ساتوشی پایه گذاری گردیده‌اند.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دریک فایلی در یک محل ذخیره نمی‌شوند. بلکه آن‌ها توسط معاملات ثبت شده در یک بلاک چین، نمایش داده می‌شوند. بلاک چین مانند یک سند و یا دفتر کل جهانی است که توانایی ذخیره‌ی مقدار زیادی ارز دیجیتال همتا به همتای بیتکوینی، بررسی و تایید معاملات بیتکوینی را دارد.  هر بلاک چین مانند کاربرانی که از بیت کوین استفاده می‌کند، پراکنده و توزیع شده است، و توسط کاربرانی در سرتاسر جهان با استفاده از کامپیوترهای آماده به کار اجرا می شود. در نتیجه پایگاه داده ی مرکزی، برای هک کردن وجود ندارد و بر خلاف سایر فناوری ها که توسط یک نهاد واحد، که موظف به حسابرسی معاملات و ثبت سوابق است، کنترل نمی شود. بلکه بلاک چین یک فناوری عمومی است که بر روی شبکه مستقر است، در نتیجه هرکسی، در هر زمانی می‌تواند آن را مشاهده نماید. همچنین بلاک چین به صورت رمزگذاری شده است و شامل کلیدهای عمومی و خصوصی (دارای ۲ کلید امنیتی برای دسترسی به سپرده‌) برای حفظ امنیت مجازی است. حالا شاید پاسخی برای سوال بلاکچین چیست داشته باشید

هر ده دقیقه یکبار، شبکه ی بیت کوین مثل ضربان قلب، تمامی معاملات انجام شده را در یک بلوک جدید که به بلوک قبلی مرتبط است پردازش، تایید و ذخیره می‌کند. در نتیجه یک زنجیره ایجاد خواهد شد. بنابراین هر بلوک برای اینکه معتبر باشد باید به بلوک قبلی ارجاع داده شود. این ساختار ثابت که دارای نشانگر زمانی، بها و مقدار مبادلات است، از تغییر بلاک چین مرجع جلوگیری می‌کند. چون اگر شما بخواهید که یک بیت کوین را بدزدید باید تمام تاریخ ورودی سکه ها را در تمامی زنجیره‌های بلاک‌چین تغییر دهید،که این کار عملا غیرممکن است. بنابراین بلاک چین یک سربرگ توزیع شده است که توافقی و اجماعی شبکه ای، از هر معامله‌ای که تا بحال رخ داده است را نشان می دهد. همانند شبکه جهانی اطلاعات، بلاکچین نیز یک دفتر توزیع جهانی است که همه می‌توانند بر روی رایانه‌ی شخصیشان آن را دانلود و اجرا کنند.

بلاکچین چیست

برخی از محققین معتقدند که اختراع دفترداری دوجانبه، موجب افزایش رژیم سرمایه داری و دولت ملی شده است. این دفترکل دیجیتال جدید (بلاکچین)، در معاملات اقتصادی می تواند تقریبا برای ثبت همه‌ی چیزها مثل گواهی تولد و مرگ، سند ازدواج، سند مالکیت، مدارک تحصیلی، حساب های مالی، پرونده ی پزشکی، بیمه نامه‌ها، سیستم رای گیری، پروانه غذا و هر چیز دیگری که می توان با کد بیان کرد و برای انسان ارزش و اهمیت دارد برنامه ریزی شود.

این ایده ی جدید، امکان تلفیق اطلاعات دیجیتالی راجع به همه چیز و در زمان واقعی را فراهم می کند. در واقع به زودی میلیاردها وسیله هوشمند در جهان فیزیکی حس خواهند شد، واکنش می دهند، ارتباط برقرار می کند، الکتریسیته خودشان را خریداری می کنند، اطلاعات مهم را به اشتراک می گذارند، و انجام همه‌ی کارها، از حفظ محیط زیستمان تا مدیریت سلامتمان را بر عهده می گیرد. این اینترنت که شامل همه چیز است، نیاز به یک دفتر کل مرکزی از همه چیز دارد. همچنین امورتجاری، بازرگانی و اقتصادی نیاز به محاسبه و برآورد دیجیتال دارد.

پس چرا شما باید مراقب باشید؟

ما معتقدیم که حقیقت می تواند ما را به آزادی برساند و حقیقت توزیع شده عمیقا بر روی زندگی مردم در تمامی جنبه های زندگی تاثیر خواهد گذاشت. شاید شما یک دوستدار موسیقی هستید که می خواهید هنرمندان با هنر خود کسب درآمدکنند. و یا مشتریی هستید که می خواهید بدانید گوشت همبرگر دقیقا از کجا آمده است. و یا مهاجری هستید که مبلغ بالایی پول را می‌خواهید برای عزیزانتان در سرزمین مادریتان بفرستید. و یا یک زن عربستانی هستید که می خواهید مجله‌ی مد خودتان را منتشر کنید. و یا یک امدادگر هستید که برای بازسازی خانه ها بعد از زلزله، نیاز به شناسایی مالکان زمین ها دارید. و یا شهروندی هستید که از کمبود شفافیت و پاسخگویی رهبران سیاسی خسته شده‌اید. و یا یک کاربر رسانه های اجتماعی هستید که حریم خصوصیتان و تمامی اطلاعاتی که تولید می کنید برایتان ارزشمند است. همانطور که قبلا گفتیم محققین در حال ساخت یک سری برنامه مبتنی بر بلاک چین هستند که برای رسیدن به این اهداف کمک می کند. البته آنها فعلا شروع کارشان است.

این مقاله را هم مطالعه کنید
اقتصاد بلاک چین

فراوانی منطقی بلاکچین

مطمعنا تکنولوژی بلاکچین اثرات قابل توجهی بر بسیاری از موسسات دارد. تا به توضیح تمامی هیجانات افراد باهوش و تاثیرگذار کمک می کند. بن لاوسکی (Ben Lawsky) از کار خود به عنوان سرپرست خدمات مالی در امریکا، برای ساخت یک مرکز مشاوره کناره گیری کرد. وی اعلام کرد که ” در پنج تا ده سال آینده، سیستم مالی ممکن است غیرقابل تشخیص باشد … و من میخواهم بخشی از این تغییرات باشم. بلیث مستر (Blythe Masters) که قبلا مدیر مالی و رئیس شرکت Global Commodities در بانک سرمایه گذاری JP Morgan بوده، یک تکنولوژی متمرکز بلاکچین را برای تغییر و دگرگونی صنعت راه‌اندازی کرده است. شرکت بلومبرگ در سال ۲۰۱۵ طرحی برجسته تحت عنوان “این همه مطلب در مورد بلاکچین چیست”را منتشر کرد. همچنین جمعی از اقتصاددانان در اکتبر۲۰۱۵، کتابی تحت عنوان “اعتبار ماشینی” را منتشر کردند که در آن راجع به اینه تکنولوژی‌های پشت بیت‌کوین، چگونه منجر به تغییراتی در امور اقتصادی می‌شوند، بحث می‌کند. برای اقتصاددانان تکنولوژی بلاکچین یک زنجیره‌ی عالی برای اطمینان درباره‌ی امور است.

بانک ها درسرتاسر جهان در جستجوی تیم های سطح بالا، برای بررسی فرصت و موقعیت‌ها هستند و گاها بعضی از آنها دهها تکنسین ماهر دارند. اکثر بانکداران معاملات ایمن، فوری و بدون اختلاف را دوست دارند ولی برخی از آنها نیز از معاملات آشکار، غیرمتمرکز و انواع جدید ارز استفاده می کنند. تکنولوژی بلاک‌چین قبلا توسط صنعت خدمات مالی بازنویسی و خصوصی سازی شده است. آن‌ها بلاک‌چین را به عنوان تکنولوژی دفترکل توزیع شده در نظر می گیرند، که درتلاش است تا بهترین امنیت، سرعت و هزینه‌ی بیت‌کوین را با یک سیستم کاملا بسته، که برای استفاده نیاز به مجوز بانک و یا موسسات مالی دارد آشتی دهد.

برای آنها بلاک‌چین نسبت به پایگاه‌های داده‌ای که قبلا داشته‌اند، قابل اعتمادتراست. زیرا در پایگاه داده‌ای بلاک‌چین، سهامداران کلیدی (خریداران، فروشندگان، نگهبانان و تنظیم کننده‌ها) قادرند تا اطلاعات را بصورت غیر قابل تغییر و یا حذف شدن ذخیره کند. این امر باعث کاهش هزینه، کاهش ریسک در توافق‌ها شده و امکان شکست نقاط مرکزی حذف می‌کند. همانند سرمایه گذاری دات کام در دهه‌ی۱۹۹۰ ، امروزه نیز سرمایه گذاری بر روی بلاک‌چین در حال راه‌اندازی است. جسارت و اشتیاق سرمایه‌گذاران در بلاک‌چین در حدی است که سرمایه‌گذاران دات کام را شرم زده خواهد کرد. تنها در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از یک میلیارد دلار سرمایه به سمت بلاک‌چین در حال ظهور، سرازیر شد که تقریبا این میزان سرمایه‌گذاری سالانه دو برابر می شود.

مارک آندریسن در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست اعلام کرد “ما کاملا مطمئن هستیم. در ۲۰ سال آینده همانطوری که ما امروزه راجع به اینترنت صحبت می‌کنیم راجع  به تکنولوژی بلاک‌چین صحبت خواهد شد”.

تنظیم کننده‌ها (رگوالاتورها) نیز توجه خاصی به نیروهای وظیفه دارند تا بررسی کنند چه نوع قوانینی در صورت وجود، منطقی خواهد بود. کشورهای اقتدارگرا مثل روسیه استفاده از بیت کوین را ممنوع و به شدت محدود کرده‌اند. اما کشورهای دمکراتیک مثل آرژانتین با توجه به داشتن تاریخچه بحران ارزی، بهتر است راجع به بلاک‌چین اطلاعاتی داشته باشند. اکثر حکومت‌های متفکر غربی سرمایه گذاری‌های قابل توجهی را برای درک این مطلب که تکنولوژی جدید چگونه نه تنها بانک مرکزی و ماهیت پول، بلکه عملیات دولتی و ماهیت دموکراسی را نیز تغییر خواهد داد، می‌کنند. کارولین ویلکینز معاون ارشد بانک مرکزی کانادا معتقد است زمان آن فرا رسیده که تمامی بانک های مرکزی به طور جدی مفهوم حرکت سیستم های پول ملی به پول دیجیتال را بررسی کنند.

برای اشنایی بیشتر با بلاک چین سری به مقاله اموزش بیت کوین بیندازید

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

admin

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

  [bws_google_captcha]